Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Καλησπέρα σας,

    Είμαι δικαιούχος της επιταγής της ψηφιακής αλληλεγγύης και αποφάσισα να την εξαργυρώσω σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ σε επαρχιακή πόλη.
    Αφού κατέθεσα την αίτηση μου ανέφεραν πως μόλις εξεταστεί θα με καλέσουν για την παραλαβή του εξοπλισμού. Αφού πέρασε μία εβδομάδα επισκέφτηκα το κατάστημα όπου μου ανέφεραν ότι λόγω φόρτου εργασίας θα πρέπει να περιμένω 2-3 εβδομάδες. Επειδή μου φάνηκε παράξενη η μεγάλη περίοδος αναμονής επικοινώνησα με το e-inclusion όπου μου ανέφεραν ότι το κατάστημα είναι υποχρεωμένο με την κατάθεση της αίτησης να μου παραδώσει και τον εξοπλισμό ή το πολύ πολύ να χρειαστεί να περιμένω δύο τρείς μέρες.
    Αφού ξαναπήγα στο κατάστημα αναφέροντας τα παραπάνω μου ανέφεραν με άνεση και στυλ ότι επειδή όλη η πόλη επέλεξε τον ΟΤΕ να κάνω υπομονή μέχρι το καλοκαιράκι και θα έρθει και η σειρά μου. Φυσικά υποσχέθηκαν να μεταφέρουν στον ανώτερο του τον προβληματισμό μου αλλά δεν νομίζουν ότι θα κερδίσω κάτι.
    Το ερώτημα μου είναι αν αυτή η "ύποπτη" καθυστέρηση έχει συμβεί και σε κάποιους από εσάς ή αφορά μόνο απαράδεκτη πολιτική του τοπικού καταστήματος.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σύντροφε καλησπέρα… έπεσες στην περίπτωση αργόσχολων δημοσίων υπαλλήλων!
    Βλέπω ότι είσαι από Θεσπρωτία.
    Πολύ καλός μου φίλος που ζει στον Νομό σου είχε το ίδιο πρόβλημα…
    Πήγε στο κατάστημα ΟΤΕ της Ηγουμενίτσας και του είπαν να κάνει την αίτηση και σε μια… δυο… ίσως και τρεις εβδομάδες θα τον ειδοποιούσαν να πάει να παραλάβει το συμβόλαιο και τον εξοπλισμό λόγο μεγαααλου φόρτου εργασίας!
    Το φιλαράκι μετά πήγε στο κατάστημα ΟΤΕ στην πόλη της Πρέβεζας και εξυπηρετήθηκε σε 45 λεπτά.
    Σε όλα όσα είχαν απόθεμα στα έδιναν επιτόπου… αυτοί που αναγκάζονταν να περιμένουν το πολύ 4 εργάσιμες ήταν μερικοί που προτιμούσαν ένα λάπτοπ που είχε και dvd-r.
    Όλοι οι άλλοι μια χαρά εξυπηρετούνταν από 3 εργαζόμενους και σημειωτέον μου έλεγε ότι γινόταν ο πανικός από κόσμο! …

  3. #3
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν πήγα για δεύτερη φορά να διαμαρτυρηθώ ξύνονταν όλοι κανονικά...!!!
    Όταν επικοινώνησα πάλι με το e-inclusion μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και απλά να επιλέξω άλλο κατάστημα για να εξυπηρετηθώ.
    Το ότι στο κατάστημα της Ηγουμενίτσας είναι απαράδεκτοι το κατάλαβα, απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι πολιτική του ΟΤΕ οι καθυστερήσεις ώστε να χάσουμε 1-2 μήνες πάγια ή αφορά μόνο το συγκεκριμένο κατάστημα.
    Έχω στείλει και επιστολή στον ΟΤΕ στην ειδική φόρμα που διαθέτει και....φυσικά δεν μου έχουν απαντήσει εδώ και μια εβδομάδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Όντος στο συγκεκριμένο κατάστημα ΟΤΕ της Ηγουμενίτσας τα ξύνουν με την τσουγκράνα.. Δεν εξηγείτε διαφορετικά…
    Παλαιότερα για κάποιες άλλες εργασίες που ήθελε για κάποιες συνδέσεις σταθερού και κινητού τον είχαν τρελάνει στα δικαιολογητικά που συνέχεια ξεχνούσαν με αποτέλεσμα να έχει κάνει ουκ ολίγα χαμένα χιλιόμετρα με πολλές χαμένες εργατοώρες γιατί είναι απλά όλοι εκεί μέσα ο Ορισμός του Άχρηστου Αργόσχολου Υπαλλήλου!

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από τον οτέ δεν υπάρχει τέτοια πολιτική (και φυσικά απ' όσο γνωρίζω), να τα καθυστερούν εσκεμμένα δηλαδή. Θα ήταν ανόητο και ανούσιο εξάλλου.
    Δεν γνωρίζω όμως το συγκεκριμένο κατάστημα οπότε και δεν ξέρω αν ευσταθεί ότι απλά.. έπεσες στην περίπτωση (λόγω υπαλλήλων εννοώ).
    Επίσης ελπίζω (δεν έχω κάποια ένδειξη και δεν γνωρίζω) να μην γίνεται εσκεμμένα από το κατάστημα για τον χ,ψ λόγο επίσης..

    Αν είναι κοντά σου το κατάστημα, θα σου πρότεινα να κάνεις γραπτό παράπονο (παίρνεις αρ. πρωτοκόλλου) και μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες έχεις γραπτή επίσημη απάντηση.
    (να σου πω επίσης πως πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα χωρίς να το γνωρίζουν καν.. καλό είναι να ενημερώσεις και έτσι μετά θα έχεις και την απάντηση)

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον οτέ δεν υπάρχει τέτοια πολιτική (και φυσικά απ' όσο γνωρίζω), να τα καθυστερούν εσκεμμένα δηλαδή. Θα ήταν ανόητο και ανούσιο εξάλλου.
    Δεν γνωρίζω όμως το συγκεκριμένο κατάστημα οπότε και δεν ξέρω αν ευσταθεί ότι απλά.. έπεσες στην περίπτωση (λόγω υπαλλήλων εννοώ).
    Επίσης ελπίζω (δεν έχω κάποια ένδειξη και δεν γνωρίζω) να μην γίνεται εσκεμμένα από το κατάστημα για τον χ,ψ λόγο επίσης..

    Αν είναι κοντά σου το κατάστημα, θα σου πρότεινα να κάνεις γραπτό παράπονο (παίρνεις αρ. πρωτοκόλλου) και μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες έχεις γραπτή επίσημη απάντηση.
    (να σου πω επίσης πως πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα χωρίς να το γνωρίζουν καν.. καλό είναι να ενημερώσεις και έτσι μετά θα έχεις και την απάντηση)

    Όπως σας έγραψα έστειλα ηλεκτρονικά επιστολή στον ΟΤΕ στην ειδική φόρμα που έχουν αλλά απάντηση καμία...

    Όσον αφορά την γραπτή αναφορά δεν έχω πλέον καμία όρεξη να ασχοληθώ μαζί τους...

    Σαπάκια των 230 € έχουν και άλλοι πάροχοι...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σου προτείνω να κάνεις ότι και το φιλαράκι.. πάρε την παρέα, σύζυγο, αίσθημα… και κάνε ένα ταξιδάκι στον διπλανό Νομό… την Πρέβεζα. Στις 5 το απόγευμα ανοίγει ο ΟΤΕ λογικά και εκεί.. έξι παρά θα έχεις τελειώσει και θα πίνεις το καφεδάκι σου αγναντεύοντας το ιόνιο ή τον Αμβρακικό και σερφάροντας με 4G και άσε τους αχρήστους του ΟΤΕ της Ηγ. να το ξύνουν με την τσουγκράνα και να μιλάνε σε άλλους με ύφος χιλίων καρδινάλιων.
    Πάντως από τάμπλετ έχει καλά κομμάτια και σε καμία περίπτωση σαπάκια και μην ξεχνάς 10γίγα έναντι των 5γίγα στους άλλους voda-wind… αν σε ενδιαφέρει το ασύρματο ίντερνετ!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-05-2014
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
    Θα επικοινωνήσω και με Ιωάννινα και αν μου πούνε ότι είναι ετοιμοπαράδοτα θα το κάνω κάπως έτσι.
    Σκεφτόμουν να πάρω laptop και όχι tablet γιατί θεωρώ ότι θα μου είναι ποιο χρήσιμο για οικιακή χρήση και θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
    Στα tablet είμαι αρνητικός γιατί απαξιώνονται στο εξήμηνο, αφού καθημερινά έρχονται νέα φτηνά μοντέλο με ανώτερα χαρακτηριστικά.
    ...εκτός αν κάνω λάθος

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 23:14
  2. Δωρεάν Laptop / tablet απο ψηφιακή αλληλεγγύη
    Από yiannakos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 15:23
  3. Αγορά με Ψηφιακή Αλληλεγγύη.
    Από patrinos1976 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-15, 12:01
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 17:02
  5. Σχετικά με ψηφιακή αλληλεγγύη
    Από bravelover στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-15, 20:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας