Σελ. 78 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 2684
  1. #1156
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Πρόσεξα κάτι σήμερα στα έργα που κάνουν στη γειτονιά μου....
    Το κλασσικό χαλκο-καφάο που συνδέομαι είναι ακριβώς πάνω σε μια γωνία επί της Παύλου Μελά στο Α/Κ Απ.Παύλου.
    Πέρασε από μπροστά (και έκανε στάση, με καπάκι Vodafone τύπου υπονόμου) το τρένο VodaFiber2018, αλλάααα το καφάο της η Vodafone πήγε και το έβαλε 10μ παρακάτω στο άλλο σταυροδρόμι που ενώνεται και με τα καλώδια που έρχονται από τον άλλο παράλληλο δρόμο....wtf...Είναι λογικό αυτό ? Και πως θα κάνω τράμπα εγώ σε οπτική ίνα ? Πλάκα θα έχει ο ΟΤΕ να μας έχει φρρρρτ εμάς και να μη αγοράσει οπτ.ίνα, που συνεπάγεται και η Forthnet να μην έχει μετά (4νετ έχω).

  2. #1157
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πλάκα μα κάνεις, είναι πολύ μικρή απόσταση. Υπάρχουν περιπτώσεις που η καμπίνα μπήκε (για Χ λόγους) αρκετά πάνω από τα 10 μέτρα.
    Η καμπίνα του ΟΤΕ θα παραμείνει στη θέση της και θα συνδεθεί αργότερα με χάλκινο καλώδιο με αυτή της Vodafone. Έτσι γίνεται πάντα όταν την περιοχή την έχει αναλάβει άλλος πλην του ΟΤΕ.

  3. #1158
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Με χάλκινο καλώδιο ?!!!!?!!?!?! Μα η καμπίνα είναι σαν της καρντάσιαν τον πισινό....γεμάτη προβλήματα...έχω αλλάξει ζεύγος 3 φορές από το 2007...όλο σκουριάζουν και χαλάνε τα καλώδια...ένα μπάχαλο γίνεται εκεί μέσα.
    Ακόμη και τώρα που γράφω έχω θόρυβο στη γραμμή και δε φταίω εγώ...ελέγχθηκε το σπίτι. Μα καλά είναι τόσο ηλίθιοι οι άνθρωποι.
    Εγώ νόμιζα θα την πετάξουν και θα βάλουν άλλη που να ενώνεται με την VDSL καμπίνα.

  4. #1159
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Άνω Πόλη
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2500/700
    ISP
    Cosmote ADSL+SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    (dB) / 16(dB)
    Θέση νέας καμπίνας Vdsl Voda στον δρόμο της Ακροπόλεως ακριβώς στη στροφή για την Παροδο Μουσών-Ακροπόλεως

  5. #1160
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sandbird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξα κάτι σήμερα στα έργα που κάνουν στη γειτονιά μου....
    Το κλασσικό χαλκο-καφάο που συνδέομαι είναι ακριβώς πάνω σε μια γωνία επί της Παύλου Μελά στο Α/Κ Απ.Παύλου.
    Πέρασε από μπροστά (και έκανε στάση, με καπάκι Vodafone τύπου υπονόμου) το τρένο VodaFiber2018, αλλάααα το καφάο της η Vodafone πήγε και το έβαλε 10μ παρακάτω στο άλλο σταυροδρόμι που ενώνεται και με τα καλώδια που έρχονται από τον άλλο παράλληλο δρόμο....wtf...Είναι λογικό αυτό ? Και πως θα κάνω τράμπα εγώ σε οπτική ίνα ? Πλάκα θα έχει ο ΟΤΕ να μας έχει φρρρρτ εμάς και να μη αγοράσει οπτ.ίνα, που συνεπάγεται και η Forthnet να μην έχει μετά (4νετ έχω).
    Η Forthnet γενικά δεν βάζει fiber ή σαν fiber, όποτε δεν θα υπάρχει θέμα να νοικιάσει οπτική, δεν θα την νοίκιαζε απο το ΟΤΕ, αλλά απο την Vodafone απευθείας,

  6. #1161
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Συγνωμη αλλα μου θυμίζει ανεκδοτο αυτο. Οταν δηλαδη χαλασει κατι και πρεπει να γινει συνδιαστικο ραντεβου θα σκασουν μυτη Οτε,vodafone και 4νετ μαζι; Η vodafone για το νετ, ο οτε για το καφαο και η 4net για μενα;χαχαχα. Ο Τοτος μονο λειπει

    (edit: ....μολις συνειδητοποίησα ποιος ειναι ο Τοτος....)

  7. #1162
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sandbird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με χάλκινο καλώδιο ?!!!!?!!?!?! Μα η καμπίνα είναι σαν της καρντάσιαν τον πισινό....γεμάτη προβλήματα...έχω αλλάξει ζεύγος 3 φορές από το 2007...όλο σκουριάζουν και χαλάνε τα καλώδια...ένα μπάχαλο γίνεται εκεί μέσα.
    Ακόμη και τώρα που γράφω έχω θόρυβο στη γραμμή και δε φταίω εγώ...ελέγχθηκε το σπίτι. Μα καλά είναι τόσο ηλίθιοι οι άνθρωποι.
    Εγώ νόμιζα θα την πετάξουν και θα βάλουν άλλη που να ενώνεται με την VDSL καμπίνα.
    Την περιοχή σου την ανέλαβε η Vodafone για παροχή VDSL από καμπίνα στη λιανική (δικούς της πελάτες) και χοντρική (σε άλλους παρόχους).
    H υπηρεσία παρέχεται από το DSLAM της Vodafone, μέσω της παλιάς καμπίνας του ΟΤΕ που θα αλλαχθεί με άλλη ίδιου τύπου, αν κριθεί ότι οι εσωτερικές συνδέσεις και οι οριολωρίδες δεν είναι σε καλή κατάσταση.
    Εσύ που είσαι σε Nova, θα περιμένεις να νοικιάσει (αν το κάνει) στην χοντρική για να σου δώσει την όπια υπηρεσία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sandbird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη αλλα μου θυμίζει ανεκδοτο αυτο. Οταν δηλαδη χαλασει κατι και πρεπει να γινει συνδιαστικο ραντεβου θα σκασουν μυτη Οτε,vodafone και 4νετ μαζι; Η vodafone για το νετ, ο οτε για το καφαο και η 4net για μενα;χαχαχα. Ο Τοτος μονο λειπει
    Ναι και ισχύει σε όλο τον πλανήτη όπου παρέχεται τέτοιου είδους υπηρεσία με τις υποδομές (χαλκός) να παραμένουν σε πρώην δημόσιο μονοπώλιο.

  8. #1163
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sandbird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη αλλα μου θυμίζει ανεκδοτο αυτο. Οταν δηλαδη χαλασει κατι και πρεπει να γινει συνδιαστικο ραντεβου θα σκασουν μυτη Οτε,vodafone και 4νετ μαζι; Η vodafone για το νετ, ο οτε για το καφαο και η 4net για μενα;
    χαχαχα. Ο Τοτος μονο λειπει
    Θα έχει την φάση του, παλιότερα είχες πρόβλημα και καλούσες τον πάροχο, αυτός αφου δεν είχε κόσμο να σου στείλει να κάνει έλεγχο στον χώρο όπως είχε υποχρέωση το έστελνε στον ΟΤΕ, πήγαινε ο ΟΤΕ και έλεγε θέμα παρόχου, όποτε σου έστελνε τεχνικό ο παρόχος.
    Τώρα Θα το στέλνει ο 1ο παρόχος στον 2ο, ο 2ο θα το στέλνει πρόβλημα γραμμής χωρίς να στείλει τεχνικό, θα πηγαίνει ο ΟΤΕ θα λέει όλα καλά με την γραμμή, πίσω στον 2ο παρόχο θα το στέλνει στον 1ο, θα στέλνει τεχνικό εκείνος θα βλέπει πρόβλημα με το dslam θα το στέλνει πάλι στον 2ο.


  9. #1164
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Εχω κανει συνολικα 9 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ οι περισσοτερες για αυτο το θεμα που λες. (το μπαλακι). Συνολικα 5 μηνες πηγαινε αυτη η ιστορια....και τι εγινε; Αλλαξαν ζευγος και μετα απο 3 χρονια ξανα τα ιδια.
    Γίαυτο δε πιστευω να αλλαξουν το κουτι....τα minimum κανουν.

  10. #1165
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sandbird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κανει συνολικα 9 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ οι περισσοτερες για αυτο το θεμα που λες. (το μπαλακι). Συνολικα 5 μηνες πηγαινε αυτη η ιστορια....και τι εγινε; Αλλαξαν ζευγος και μετα απο 3 χρονια ξανα τα ιδια.
    Γίαυτο δε πιστευω να αλλαξουν το κουτι....τα minimum κανουν.

    Την καλωδίωση σου από τον κατανεμητή σου μέχρι το σπίτι σου έφερες ηλεκτρολόγο να τη δει; Εγώ είχα απαίσιο Ίντερνετ μέχρι τον κατανεμητή και με το που άλλαξα καλώδιο είδα το φως το αληθινό. Πιο πριν είχα αποσυνδέσεις, λάθη και παράσιτα μέσα στη γραμμή. Έσκασα το 300αρη αλλά το πρόβλημα επιλύθηκε προς ηρεμία όλων μέσα στο σπίτι αφού η κατάσταση ήταν τραγική.

  11. #1166
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Το πρόβλημα εμφανίζεται τα βράδια. Από τις 19:00 και μετά...τους το έχω πει πόσες φορές...αυτοί έρχονται την ημέρα πρωι πρωι και κάνουν έλεγχο και μου λένε όλα καλά...Μονος μου μιλάω μόνος μου τ'ακούω.
    Ο ηλεκτρολόγος μου είπε κάτι ενεργοποιείται τα βράδια μεταξύ καφάο και οικοδομής και κάνει παράσιτα....τους το έχω πει και την οτε και την 4νετ και με γραφουν κανονικά....τι άλλο να κάνω.
    Και πάνω σε αυτά τα καλώδια (μπορεί και να ειναι και στο καφάο το πρόβλημα αφού χρόνια τωρα έχω παρόμοια προβλήματα) θα πάνε να μου βάλουν το vdsl....
    Αφού δεν γόμωσαν τα καλώδια και με μαστίχα πάλι καλά.

  12. #1167
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Καλημέρα!
    Προχθές κατεβαίνοντας την Αντιγονιδών ένας τεχνικός τοποθετούσε εξοπλισμό μέσα στην καμπίνα 083 που βρίσκεται μπροστά από το ξενοδοχείο mandrino. Τα χάρτινα κουτιά γράφουν πάνω Nokia.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20180930-122500.jpg  


  13. #1168
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ερώτηση κρίσεως, στην Μπότσαρη μεταξύ Μακεδονίας και Κωνσταντινουπόλεως που έχουν βάλει καμπίνες από τις αρχές του έτους αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν λειτουργούν ακόμη, αν και όποτε λειτουργήσουν ποια θα είναι η διαφορά;
    Το ότι θα μπορεί κάποιος να κάνει πλέον σύνδεση VDSL που τώρα δεν είναι διαθέσιμη ή μπορεί να δουν άσπρη μέρα και αυτοί που έχουν ADSL και σήμερα πιάνουν το πολύ 10-12MBps;;;
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  14. #1169
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση κρίσεως, στην Μπότσαρη μεταξύ Μακεδονίας και Κωνσταντινουπόλεως που έχουν βάλει καμπίνες από τις αρχές του έτους αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν λειτουργούν ακόμη, αν και όποτε λειτουργήσουν ποια θα είναι η διαφορά;
    Το ότι θα μπορεί κάποιος να κάνει πλέον σύνδεση VDSL που τώρα δεν είναι διαθέσιμη ή μπορεί να δουν άσπρη μέρα και αυτοί που έχουν ADSL και σήμερα πιάνουν το πολύ 10-12MBps;;;
    Θα μπορεί κάποιος να βάλει vdsl, δουλεύουν οι καμπίνες πάντως, είμαι κοντά στον Μασούτη στην Μπότσαρη και έχω υπηρεσία κανονικά.
    Δεν θα δει διαφορά κάποιος με adsl, αυτοί θα συνεχίσουν να παίρνουν απο το κέντρο

  15. #1170
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Πήρα Mail από Δεδδηε ότι δεν υπάρχει πλέον εκκρεμότητα από αυτούς για την ηλεκτροδότηση. Τι σημαίνει αυτό;

Σελ. 78 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας