Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ένα torrent file που θέλουμε νε κατεβάσουμε, η μηχανή αναζήτησης που το ψάχουμε μας δείχνει seeds και peers για το αρχείο. Εδώ υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια, σύμφωνα με την οποία δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά.

    seeder:αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο (100%).
    peers:πόσοι έχουν κομμάτια του αρχείου (<100%)

    Απ' ό,τι έχω διαβάσει, για να γίνεται πιό εύκολη η μετάδοση των αρχείων μεταξύ των χρηστών, κάθε αρχείο κόβεται σε κομμάτια, και κάθε χρήστης που το κατεβάζει παίρνει διαφορετικό κομμάτι. Αυτό βοηθάει ώστε, εάν δεν υπάρχει seeder σε ένα αρχείο, να είναι πιθανό να κατεβάσεις το 100% ενός αρχείου.

    π.χ. εάν ένα αρχείο είναι χωρισμένο στα κομμάτια a, b, c, d και e, και το θέλουν οι χρήστες 1, 2, 3, 4 και 5 ταυτόχρονα, εάν υπάρχει ένας seeder, μπορεί να το λάβουν ως εξής:
    a το 5
    b το 2
    c το 1
    d το 4
    e το 3

    ερώτηση 1:
    Τα έχω καταλάβει σωστά;

    ερώτηση 2:
    αν έχω καταλάβει σωστά, εάν σε ένα αρχείο που θέλουμε να καταβάσουμε δούμε π.χ. 0 seeds και 10 peers, υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβουμε ότι αυτοί οι peers έχουν συνολικά το 100% του αρχείου, και ότι δε θα χάσουμε τζάμπα το χρόνο μας αν ξεκινήσουμε το download; π.χ. να κατεβάσουμε ως το 80%;

    Ευχαριστώ!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Seed ειναι ο οποιοσδηποτε εχει ενα τουλαχιστον κομματι απο το τορρεντ που θες, ασχετως αν το εχει ολο ή οχι, και κανει upload αυτο που εχει.
    Peer ειναι ο οποιοσδηποτε κατεβαζει το τορρεντ που θες, και προφανως δεν το εχει ολο. Οταν το εχει ολο, γινεται σκετος seed.

    Εστω οτι θελω ενα αρχειο 100ΜΒ. Απο τη στιγμη που θα συνδεθω για να το κατεβασω, γινομαι αυτοματα peer. Μετα απο 2 λεπτα πχ, που θα εχω το 20% του αρχειου, το seedαρω για οποιον δεν το εχει. Μεχρι το 99% ειμαι ταυτοχρονα και seed και peer. Οταν φτασω 100%, που δεν μενιε κατι αλλο να κατεβασω, γινομαι σκετος seed.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Seed ειναι ο οποιοσδηποτε εχει ενα τουλαχιστον κομματι απο το τορρεντ που θες, ασχετως αν το εχει ολο ή οχι, και κανει upload αυτο που εχει.
    Peer ειναι ο οποιοσδηποτε κατεβαζει το τορρεντ που θες, και προφανως δεν το εχει ολο. Οταν το εχει ολο, γινεται σκετος seed.

    Εστω οτι θελω ενα αρχειο 100ΜΒ. Απο τη στιγμη που θα συνδεθω για να το κατεβασω, γινομαι αυτοματα peer. Μετα απο 2 λεπτα πχ, που θα εχω το 20% του αρχειου, το seedαρω για οποιον δεν το εχει. Μεχρι το 99% ειμαι ταυτοχρονα και seed και peer. Οταν φτασω 100%, που δεν μενιε κατι αλλο να κατεβασω, γινομαι σκετος seed.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5a2owg.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 152386

    α. Απ' την απάντησή σου, αν κατάλαβα καλά, όλοι αυτοί είναι seeds, αλλά αυτοί με τα κόκκινα καί ο καφέ είναι ταυτόχρονα καί peers. Σωστά;

    β. Αν δεν υπήρχαν οι πράσινοι καί ο καφέ, υπήρχαν μόνο οι κόκκινοι, που απ' την εικόνα φαίνεται ότι ο κάθε ένας έχει ένα ποσοστό τού αρχείου, και, εφόσον είναι καί seeds, που σημαίνει ότι δίνουν αυτό που έχουν, αυτό που ρωτάω είναι, αν υπάρχει τρόπος να πάρω από έναν (ή περισσότερους) κόκκινους το ποσοστό που μου λείπει, ώστε να συμπληρώσω το 100% του αρχείου.

    γ. Εάν στο search results μας βγάλει 0 seeds και >0 peers, ίσως να μπορούμε να κατεβάσουμε 100% ένα αρχείο αν υπάρχουν 3-4 peers. Μάλλον έπεσα σε τέτοια περίπτωση, όταν προσπάθησα να κατεβάσω αρχείο με 0 seeds και 5-6 peers (δε θυμάμαι ακριβώς τους peers), και σταμάταγα πάντα στο 61%. Δοκίμασα καί από uTorrent καί από Azureus (Vuse), αλλά το ίδιο. Τί να πω; Μάλλον είμαι άτυχος. Οπότε, είναι αυτό που είπα:μπορείς να πιστοποιήσεις εάν υπάρχει όλο το αρχείο στους peers για να μη χάνεις το χρόνο σου;

    δ. Αλλά εδώ παίζει καί μία άλλη λεπτομέρεια... Εάν υπάρχει τρόπος η εφαρμογή (client) torrent που χρησιμοποιείς να κάνει όντως αυτό το check που λέω στο (γ.), ίσως εκείνη την ώρα που τεστάρει όντως να βρει ότι δε μπορεί να συμπληρωθεί το 100%. Αλλά, εάν κάποια άλλη στιγμή μπει και κάποιος(οι) άλλοι peers μέσα στην client εφαρμογή τους, να συμπληρώνουν το 100% του αρχείου. Αυτό παίζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 13-03-15 στις 20:26. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Εγώ διαφωνώ. Seed είναι αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο. Αυτοί που έχουν λιγότερο του 100% λέγονται peers ή leechers.

    Ως προς την ερώτηση αν μπορείς να δεις αν οι peers στο swarm έχουν συνολικά ολόκληρο το αρχείο: Στα bt clients υπάρχει το λεγόμενο "availability". Αυτό είναι ένας δεκαδικός αριθμός. Εφόσον είναι ίσος ή μεγαλύτερος του ενός τότε το αρχείο υπάρχει ολόκληρο στο swarm. Δες φώτο κατωτέρω.
    Περισσότερη εξήγηση για το "availability": https://wiki.vuze.com/w/Availability

    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με τα κομμάτια το είπες σωστά, το torrent σπάει σε πολλά κομμάτια για να μοιράζεται ευκολότερα σε πολλούς. Seeder είναι αυτός που έχει ολόκληρο το torrent, και εφόσον το έχει ολόκληρο τότε το μόνο που κάνει είναι να δίνει στους υπόλοιπους και να μην δέχεται. Peer ή Leecher είναι αυτός που έχει ένα ποσοστό του torrent. Ο leecher δίνει στους υπόλοιπους όπως και ο seeder αλλά μόνο τα κομμάτια του torrent που διαθέτει, και παράλληλα λαμβάνει από άλλους τα κομμάτια που δεν έχει. Είναι πιθανό αν βάλεις όλους τους leechers κάτω να έχουν ολόκληρο το torrent και να μην χρειάζεται κάποιος seeder για να το λάβεις όλο. Κοίτα αυτό με το availability που ανέφερε ο hammered, ξέρω ότι το utorrent έχει αυτή την δυνατότητα αλλά το qbittorrent όχι (hammered θα κάνεις κάτι για αυτό, ευχαριστούμε).
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα αυτό με το availability που ανέφερε ο hammered, ξέρω ότι το utorrent έχει αυτή την δυνατότητα αλλά το qbittorrent όχι (hammered θα κάνεις κάτι για αυτό, ευχαριστούμε).
    Για ξανακοίτα το screenshot μου. Είναι παράθυρο του qbittorrent!
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ξανακοίτα το screenshot μου. Είναι παράθυρο του qbittorrent!
    Ωπ, ναι, γκαβωμάρα. Πήγα πρόσφατα σε qbittorrent, είχα utorrent πρώτα, και δεν το έχω συνηθίσει ακόμη (παρεμπιπτόντως είμαι αυτός που ρώτησε για το magnet link στο επίσημο φορουμ).
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 18:13
  2. Torrent automation
    Από XPHSTOS_ στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-15, 01:23
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 20:32
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 12:56
  5. Seedbox και αυτόματη πρόσθεση torrent
    Από Settler στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 05:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας