Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα μια ερώτηση σχετικά με utp καλώδιο
    το καλώδιο που ξεκιναει απο την πρίζα εως το μοντεμ είναι περιπου 7 μετρα ...το απλό τηλεφνικο καλώδιο που ξερουμε το πλακε.αξίζει na το αντικαταστησω με το utp για να έχω όσο γινεται λιγότερες απωλειες η δεν παιζει ρολο; το ρωταω αυτό γιατί οπου ετυχε και όπου ειπα πως το καλωδιο μεχρι το μοντεμ είναι περίπου 7-8 μέτρα όλοι θεωρουν πως σίγουρα έχω σημαντικές απώλειες...επίσης να ρωτήσω αν στο utp μπορουν να μπουν τα μικρα κλιψακια αυτα του ακουστικου τηλεφωνου γιατι νομίζω πως αυτα έχουν μεγαλύτερα κλιψ.σε διαφορετική περίπτωση τζαμπα η συζητηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiannis010 : 12-03-15 στις 02:39.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα μια ερώτηση σχετικά με utp καλώδιο
    το καλώδιο που ξεκιναει απο την πρίζα εως το μοντεμ είναι περιπου 7 μετρα ...το απλό τηλεφνικο καλώδιο που ξερουμε το πλακε.αξίζει na το αντικαταστησω με το utp για να έχω όσο γινεται λιγότερες απωλειες η δεν παιζει ρολο; το ρωταω αυτό γιατί οπου ετυχε και όπου ειπα πως το καλωδιο μεχρι το μοντεμ είναι περίπου 7-8 μέτρα όλοι θεωρουν πως σίγουρα έχω σημαντικές απώλειες...επίσης να ρωτήσω αν στο utp μπορουν να μπουν τα μικρα κλιψακια αυτα του ακουστικου τηλεφωνου γιατι νομίζω πως αυτα έχουν μεγαλύτερα κλιψ.σε διαφορετική περίπτωση τζαμπα η συζητηση

    8 Μετρα ειναι αρκετα μεγαλο μηκος. Θα σου προτεινα να το κανεις utp. Θα δεις πιστευω μια βελτιωση τοσο στον συγχρονισμο, οσο και στην σταθεροτητα. Φυσικα μην περιμενεις θαυματα μονο και μονο απ' αυτο...

    Κλιπσακια μπαινουν και στο utp. Και εγω εχω φτιαξει αρκετα κομματια... Απλα θελουν τον τροπο τους...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goana12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    8 Μετρα ειναι αρκετα μεγαλο μηκος. Θα σου προτεινα να το κανεις utp. Θα δεις πιστευω μια βελτιωση τοσο στον συγχρονισμο, οσο και στην σταθεροτητα. Φυσικα μην περιμενεις θαυματα μονο και μονο απ' αυτο...

    Κλιπσακια μπαινουν και στο utp. Και εγω εχω φτιαξει αρκετα κομματια... Απλα θελουν τον τροπο τους...
    όχι θαυμτα αλλά αν φανει κατι καλυτερο στον συγχρονισμο και την σταθεροτητα μου φτανει....με έχεις καλυψει....να ψαξω απλα για utp ή θα με ταραξουν στις ερωτησεις ποιο utp απ όλα θελετε κτλ?

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι θαυμτα αλλά αν φανει κατι καλυτερο στον συγχρονισμο και την σταθεροτητα μου φτανει....με έχεις καλυψει....να ψαξω απλα για utp ή θα με ταραξουν στις ερωτησεις ποιο utp απ όλα θελετε κτλ?
    Zητησε το γνωστο utp4...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2013
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    Orange España
    Router
    Orange Livebox
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα μια ερώτηση σχετικά με utp καλώδιο
    το καλώδιο που ξεκιναει απο την πρίζα εως το μοντεμ είναι περιπου 7 μετρα ...το απλό τηλεφνικο καλώδιο που ξερουμε το πλακε.αξίζει na το αντικαταστησω με το utp για να έχω όσο γινεται λιγότερες απωλειες η δεν παιζει ρολο; το ρωταω αυτό γιατί οπου ετυχε και όπου ειπα πως το καλωδιο μεχρι το μοντεμ είναι περίπου 7-8 μέτρα όλοι θεωρουν πως σίγουρα έχω σημαντικές απώλειες...επίσης να ρωτήσω αν στο utp μπορουν να μπουν τα μικρα κλιψακια αυτα του ακουστικου τηλεφωνου γιατι νομίζω πως αυτα έχουν μεγαλύτερα κλιψ.σε διαφορετική περίπτωση τζαμπα η συζητηση
    Έχω περίπου 12 μ καλώδιο τηλεφωνικό. Σε συγχρονισμό 0 διαφορά όταν το σύγκρινα με 0.5m UTP. Σε θόρυβο ναι είχε μια μικρή διαφορά.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel_0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω περίπου 12 μ καλώδιο τηλεφωνικό. Σε συγχρονισμό 0 διαφορά όταν το σύγκρινα με 0.5m UTP. Σε θόρυβο ναι είχε μια μικρή διαφορά.

    Δεν ειναι απολυτο οτι θα δουν ολοι την ιδια διαφορα... Εγω ειχα δει ελαχιστη στο κλειδωμα, αλλα αρκετη στον θορυβο και στα σφαλματα της γραμμης. Και μιλαμε για νορμαλ αποσταση 2 μετρων..

    Παντως ειναι μια φτηνη λυση και δεν χανει κατι καποιος να την δοκιμασει...

  7. #7
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τελικά παιδιά δεν υπήρξε καμιά διαφορά σε μένα...καμία αλλάγη σε τιποτα.ουτε σε συγχρονισμό ούτε όυτε σε θορυβο.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Το είδα λίγο αργά, αλλά ναι, αναμενόμενο. Δεν ήταν και τόσο μακρύ, λογικό που δεν είδες διαφορά. Αν έχεις κάποιο θέμα με τη γραμμή ψάξε αλλού, σίγουρα δεν είναι αυτός ο καθοριστικός παράγοντας.

    Θεωρητική συζήτηση πλέον, αλλά θα μπορούσες να το είχες διαπιστώσει καρφώνοντας το router για λίγο κατευθείαν στην πρίζα, στον αέρα δοκιμαστικά, για να δεις αν αλλάζει κάτι.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα λίγο αργά, αλλά ναι, αναμενόμενο. Δεν ήταν και τόσο μακρύ, λογικό που δεν είδες διαφορά. Αν έχεις κάποιο θέμα με τη γραμμή ψάξε αλλού, σίγουρα δεν είναι αυτός ο καθοριστικός παράγοντας.

    Θεωρητική συζήτηση πλέον, αλλά θα μπορούσες να το είχες διαπιστώσει καρφώνοντας το router για λίγο κατευθείαν στην πρίζα, στον αέρα δοκιμαστικά, για να δεις αν αλλάζει κάτι.
    είναι λιγο μπερδεμένο το συστημα που έχω μια και ειμαι συνδρομητης cyta και ξεκινουν απο την πριζα 2 τηλεφωνικές συσκευες.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το μήκος του τελικού καλωδίου από την πρίζα έως τη συσκευή είναι μηδαμινό αν συγκριθεί με το συνολικό μήκος μέχρι το KV ή το Α/Κ. Οπότε η αλλαγή του σε κοντύτερο ελάχιστες βελτιώσεις θα προσφέρει, αν το υπόλοιπο κομμάτι είναι χάλια.

    Προτιμότερο είναι να αλλάξει, αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα, το καλώδιο από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι τις πρίζες εντός οικίας. Το μήκος αυτό είναι μεγαλύτερο και έχει περισσότερες πιθανότητες να μεταβάλλει κάτι προς το καλύτερο.
    Ανυπόγραφος

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Joomla
    Από Panos1986 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 01:11
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 00:31
  3. ερώτηση για τηλέφωνο cyta
    Από leo06 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-14, 00:15
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 15:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας