Σελ. 1199 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 11791189119411971198119912001201120412091219 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.971-17.985 από 18776

Θέμα: Inalan

  1. #17971
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Ο Βύρωνας έχει FTTH απο το 18 με σωστά μελετημένο έργο. Καμία σχέση με τα ζιγκ-ζαγκ τσόντες ανοίγματα που έχει κάνει η ΙΝΑΛΑΝ τον τελευταίο μήνα. Και προφανώς δεν μιλάμε για καταστάσεις τύπου γυμνές ίνες σε 5 εκατοστά χαντάκι...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20181005_144608.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  869,3 KB 
ID: 254017

  2. #17972
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγκυκλοπαιδική ερώτηση:
    η Inalan έχει άδεια για να τοποθετήσει το κουτί της έξω από πολυκατοικία ή μονοκατοικία, αν δεν υπάρχει σχετική αίτηση από κάτοικο του κτιρίου;
    Μπορεί ο ιδιοκτήτης/διαχειριστής να αρνηθεί;

    Όταν η Vodafone έβαλε το δικό της κουτί στο κτίριό μας, υπήρχε τουλάχιστον μια αίτηση από έναν ένοικο.

    Θα μου φαινόταν πιο λογικό να βάλουν την ίνα στον δρόμο, και αν υπήρχε αίτηση, να βάλουν κουτί σε κτίριο.
    Ήταν στην γειτονιά μας προ ημερών, και είδα ότι έβαλαν κουτί σε μια μικρή μονοκατοικία, ακατοίκητη εδώ και 30 χρόνια.

  3. #17973
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.412
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκυκλοπαιδική ερώτηση:
    η Inalan έχει άδεια για να τοποθετήσει το κουτί της έξω από πολυκατοικία ή μονοκατοικία, αν δεν υπάρχει σχετική αίτηση από κάτοικο του κτιρίου;
    Μπορεί ο ιδιοκτήτης/διαχειριστής να αρνηθεί;

    Όταν η Vodafone έβαλε το δικό της κουτί στο κτίριό μας, υπήρχε τουλάχιστον μια αίτηση από έναν ένοικο.

    Θα μου φαινόταν πιο λογικό να βάλουν την ίνα στον δρόμο, και αν υπήρχε αίτηση, να βάλουν κουτί σε κτίριο.
    Ήταν στην γειτονιά μας προ ημερών, και είδα ότι έβαλαν κουτί σε μια μικρή μονοκατοικία, ακατοίκητη εδώ και 30 χρόνια.
    Δεν χρειάζεται τίποτα, όπως ο ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ βάζει οτιδήποτε έξω από το σπίτι και η ΙΝΑΛΑΝ έχει πάρει τέτοια άδεια.
    Επίσης έχει αλλάξει ο νόμος και δεν μπορεί να πει η πολυκατοικία ΟΧΙ σε κάποιον που θέλει να βάλει οπτική στο σπίτι του. Κάποτε ο ριμαδοχαλκός πρέπει να εξαφανιστεί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #17974
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ ρώτησα για την περίπτωση που δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποιος ένοικος.
    Μπορεί η πολυκατοικία να αρνηθεί την τοποθέτηση κουτιού;
    Αν στο μέλλον υπάρξει ενδιαφέρον από κάποιον, για Inalan, προφανώς και θα μπει το κουτί.

  5. #17975
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.412
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρώτησα για την περίπτωση που δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποιος ένοικος.
    Μπορεί η πολυκατοικία να αρνηθεί την τοποθέτηση κουτιού;
    Α ναι... αυτό είναι σωστό που λες... αν δεν υπάρχει κανείς που να θέλει, από που και ως που θα σου ακουμπήσουν κάτι στην πολυκατοικία? δεν ξέρω δεν μου φαίνεται σωστό. Ακόμα και οι οπτικές που περνάνε, τραβάνε τη γραμμή μέχρι το πεζοδρόμιο για μελλοντικά.. δεν μπαίνουν μέσα στην πολυκατοικία για κανένα λόγο αν δεν υπάρχει αίτηση από ένοικο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #17976
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπαίνουν μέσα στην πολυκατοικία
    Ουτε η Ιναλαν τις βαζει μεσα, μια αναμονη εχει στο κουτι της απ εξω.

    Σε αντιθεση με τους αλλους που συνηθως μπαίνουν μεσα οταν υπαρχει ενδιαφερον απο καποιον

    και κανουν την υποδομη για ολους.

  7. #17977
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skakinen_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρώτησα για την περίπτωση που δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποιος ένοικος.
    Μπορεί η πολυκατοικία να αρνηθεί την τοποθέτηση κουτιού;
    Αν στο μέλλον υπάρξει ενδιαφέρον από κάποιον, για Inalan, προφανώς και θα μπει το κουτί.
    Χωρίς να ξέρω ακριβώς αν ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο, εμένα δεν μου φαίνεται λογικό να γίνεται παρέμβαση χωρίς συνεννόηση σε ξένη περιουσία και ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να αντιδράσει.
    Τώρα το αν θα το κάνει τυπικά (παίρνοντας τηλέφωνο την εταιρία και ζητόντας μετακίνηση του κουτιού) ή αν θα το πάρει στα χέρια του (ξεριζώνοντας το κουτί από τον τοίχο) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ θα σου πω ότι έχω δει και τα δύο.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  8. #17978
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ή αν θα το πάρει στα χέρια του (ξεριζώνοντας το κουτί από τον τοίχο)...

  9. #17979
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Για να είμαι ξεκάθαρος, δεν ενθαρρύνω αυτή την λύση. Προφανώς και δεν είναι σωστό να καταστρέφουμε ξένη περιουσία, ειδικά όταν είναι μέρος συστήματος παροχής υπηρεσιών κοινής ωφέλειας (που μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες νομικά).
    My Speedtest:
    Spoiler:

  10. #17980
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Προφανώς!

  11. #17981
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να ξέρω ακριβώς αν ο νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο, εμένα δεν μου φαίνεται λογικό να γίνεται παρέμβαση χωρίς συνεννόηση σε ξένη περιουσία και ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να αντιδράσει.
    Τώρα το αν θα το κάνει τυπικά (παίρνοντας τηλέφωνο την εταιρία και ζητόντας μετακίνηση του κουτιού) ή αν θα το πάρει στα χέρια του (ξεριζώνοντας το κουτί από τον τοίχο) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εγώ θα σου πω ότι έχω δει και τα δύο.
    Πραγματι.
    Αλλα αν το παμε με το γραμμα του νομου, κανονικα ουτε καν παρεμβαση στην προσοψη του κτιριου δεν επιτρεπεται να γινει χωρις αδειες ακομα και για μοναδα κλιματιστικου.

    Καπου εχουμε συμβαλει κι εμεις σε αυτη τη νοοτροπια.

  12. #17982
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Καλό είναι να αναφερθεί ότι πολλά κουτιά έχουν μπεί σε δρόμους που δεν έχουν σκαφτεί ακόμα. Δεν είμαι ξέρω πως δουλεύει αυτό, αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι όπου έχουν μπει δεν είναι σε σπίτια που έχει σταλεί αίτηση ενδιαφέροντος. Περισσότερο σαν διαφημιστικό τα βάζουν.

  13. #17983
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.156
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και σε εμενα ειναι παρα πολυ ψηλα θες σκαλα και ψηλη για να φτασεις, αλλα στην ποιο διπλανη πολυκατοικια που απο εκει παιρνει το κουτι στην δικια μου ειναι πολυ χαμηλα και κανει και μπανιο απο ενα κλιματιστικο εκει που ειναι απο πανω η αποχετευση των συμπυκνωσεων του...

    ναι αυτα του Φ.Α που ειναι ολοκληρες γκουμουτσες δεν ενοχλουν κανεναν...
    και φυσικα αν ψαξουμε εχει και ΔΕΗ και πολλα χαμηλα και ΟΤΕ αυτα ειναι ψηλα ομως.

    - - - Updated - - -

    Εχω την εντυπωση οτι βαζουν κουτια σαν αναμονες καπου καπου δλδ ειναι συνδεδεμενα κατω στον δρομο αλλα οχι σε οικιες. Αυτα ειναι οπτικοι κατανεμητης θα ελεγα κατι σαν switch για να πας καπου θες ενδιαμεσα και πιστευω και για θεμα ελεγχου και αντικαταστασης δλδ αμα κοπει καπου η ινα αλλαζει ενα ποιο μικρο κομματι. Αλιμονο αν για τον καθενα επαιρναν συνδεση απο τον κοντινοτερο κεντρικο κορμο.
    Αρα εχω την απορια οτι αμα παθει κατι ενα κουτι (πχ τρακαρισμα) ποιο πριν, ολοι οι αλλοι που ειναι μετα δεν μενουν εκτος?
    Πχ εμενα απο τον κεντρικο κορμο οταν τα φτιαχναν που τα μετραγα ειμαι στο 6ο κουτι.

  14. #17984
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτα του Φ.Α που ειναι ολοκληρες γκουμουτσες δεν ενοχλουν κανεναν...
    και φυσικα αν ψαξουμε εχει και ΔΕΗ και πολλα χαμηλα και ΟΤΕ αυτα ειναι ψηλα ομως.
    Το θέμα που έχουν πολλοί με τα κουτιά της Inalan δεν είναι το μέγεθός τους ή το ύψος στο οποίο είναι τοποθετημένα, αλλά η όψη τους. Τα μεγάλα κόκκινα αυτοκόλλητα με μαρκετίστικες λέξεις και τηλέφωνα επάνω με την πρώτη ματιά φέρνουν περισσότερο σε αφίσες της ΚΚΕ παρά σε τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό.
    Έξυπνη κίνηση από την πλευρά της Inalan καθώς χρησιμοποιεί τα κουτιά και για διαφήμιση σώζοντας έτσι λεφτά αλλά λογικό να μην αρέσει σε πολλούς το σπίτι τους να γίνεται ταμπέλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι βαζουν κουτια σαν αναμονες καπου καπου δλδ ειναι συνδεδεμενα κατω στον δρομο αλλα οχι σε οικιες. Αυτα ειναι οπτικοι κατανεμητης θα ελεγα κατι σαν switch για να πας καπου θες ενδιαμεσα και πιστευω και για θεμα ελεγχου και αντικαταστασης δλδ αμα κοπει καπου η ινα αλλαζει ενα ποιο μικρο κομματι. Αλιμονο αν για τον καθενα επαιρναν συνδεση απο τον κοντινοτερο κεντρικο κορμο.
    Αρα εχω την απορια οτι αμα παθει κατι ενα κουτι (πχ τρακαρισμα) ποιο πριν, ολοι οι αλλοι που ειναι μετα δεν μενουν εκτος?
    Πχ εμενα απο τον κεντρικο κορμο οταν τα φτιαχναν που τα μετραγα ειμαι στο 6ο κουτι.
    Τα κουτιά είναι όντως αναμονές. Είναι ζήτημα του να μην χρειάζεται να στέλνουν δύο διαφορετικά συνεργεία να κάνουν σκαψίματα αν κάποιος ζητήσει να συνδεθεί. Το συνεργείο που θα σκάψει τον δρόμο θα τοποθετήσει και τα κουτιά και από εκεί όποιος θέλει συνδέεται. Άλλη μια κίνηση που σώζει την Inalan από έξοδα.
    Πολλά κουτιά συνδέονται πάνω σε άλλα σε σειρά. Αυτό είναι γενικά νοοτροπία του δικτύου της, εξού και η μειωμένη αξιοπιστία σε σχέση με τους μεγάλους. Αν ένα κουτί βανδαλιστεί, όσα είναι συνδεδεμένα πάνω του θα επηρεαστούν. Κλασικά και αυτό έχει γίνει για οικονομικούς λόγους καθώς επιτρέπει ευκολότερη και γρηγορότερη ανάπτυξη του δικτύου με λιγότερα σκαψίματα και εργασίες.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  15. #17985
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.354
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Να δειτε την αντιθετη πλευρα...
    Φιλος μπηκε σε καινουργιο διαμερισμα σε καινουργια πολυκατοικια (11/2023 τελειωσε)...
    Δεν εχουν περασει χαλκο στα διαμερισματα αλλα οπτικες ινες...
    Αλλα στην περιοχη δεν εχει περασει κανενας παροχος ακομα δικτυο......
    Οποτε τωρα δεν μπορει να βαλει σταθερη γραμμη και παει αναγκαστικα σε λυση 5G router..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 1199 από 1252 ΠρώτηΠρώτη ... 11791189119411971198119912001201120412091219 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας