Σελ. 1215 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11951205121012131214121512161217122012251235 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.211-18.225 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #18211
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    ευχαριστω και τους 2.

    Παλι απο seabone βγαινει...

  2. #18212
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.030
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    τόσο η Inalan, όσο και η cloudflare έχουν για upstream το seabone (Telecom Italia Sparkle).

    Αντί να χρησιμοποιούν το GRIX, η κίνηση διέρχεται μέσω seabone. Το γιατί συμβαίνει αυτό μόνο οι ίδιοι το ξέρουν, μπορεί να είναι συνειδητή επιλογή ή τυχαία (όχι ακριβώς τυχαία αλλά οι routers αποφάσισαν ότι το best path είναι αυτό. ας μην επεκταθούμε περισσότερο).

    Πρόβλημα πάντως δεν είναι, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αφού πάλι καταλήγεις στο Athens node της Cloudflare και αυτό φαίνεται εκτός από τα DNS ονόματα -που δεν λένε πάντα την αλήθεια- κυρίως από τα pings. χρόνοι 1 και 2 ms σημαίνει τοπική -γεωγραφικά- κίνηση (από Αθήνα σε Αθήνα στην περίπτωση σου).

  3. #18213
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είσαι ο 1ος στην πολυκατοικία ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ !!!!! Βάλε αμέσως Ιναλαν.
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.....αρκεί να μην ζητήσεις καμιά παράξενη όδευση....βρες ποιο σημείο σε βολεύει, ανεβάστε την ίνα (πιθανόν να ζητήσουν μα πάνε ταράτσα και μετά να κατέβουν - δικό τους θέμα/έξοδα).
    Στην Θεσσαλονίκη έβαλα:
    - Στο δικό μου διαμέρισμα 6ου ορόφου, απευθείας από ακάλυπτο σε μπαλκόνι και είσοδο στο σημείο που υπέδειξα.
    - Στου γιου μου στον 8ο όροφο, ανέβηκαν πρώτα στην ταράστα, γύρω γύρω και κατέβηκαν στον 8ο (και στις 2 περιπτώσεις χρέωση 0,00)
    - Ήδη έχω κάνει αίτηση για την πεθερά μου 100/100 (δεν "σκαμπάζει" τιποτα από Ιντερνετ ) μόνο και μόνο για την τηλεφωνία !!!! (1η στην πολυκατοικία - 50% = 14 ευρώ)
    *** Η τηλεφωνία δεν παίζεται !! Επιπλέον έχουμε το σταθερό μας (εγώ και η γυναίκα μου) ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ...άντε κάντο αυτό στην ΝΟΒΑ.
    *** Μέχρι πριν 7 μήνες είχα οπτική ΝΟΒΑ 100/10 (42 -13 επιδότηση = 29). Τώρα με Ιωαλαν 200/200 με 16,50 και άπειρα αστικά, 1500 Κινητά και 150 Ευρώπη/USA. Μεγαλεία
    *** Πες και κάποιον ότι σε σύστησε στην Ιναλαν και θα πάρει εκείνος (μόνον εκείνος πλέον) 1 μήνα δωρεάν
    ξερω οτι η inalan ποτε δεν ειχε δικη της τηλεφωνια , παντα ειχε συνεργασια με τριτες εταιρεις μεσω voip οπως η modilus ή intertelecom και αλλες .Οσο για τα 16,50 ευρω 200/200 πως βγηκε τοσο λιγο; λογω καποιας επιδοτησης; . Αρα κατεβαζεις την εφαμογη στο κινητο σου και εχεις το σταθερο σου απο το κινητο σου .

  4. #18214
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερω οτι η inalan ποτε δεν ειχε δικη της τηλεφωνια , παντα ειχε συνεργασια με τριτες εταιρεις μεσω voip οπως η modilus ή intertelecom και αλλες .Οσο για τα 16,50 ευρω 200/200 πως βγηκε τοσο λιγο; λογω καποιας επιδοτησης; . Αρα κατεβαζεις την εφαμογη στο κινητο σου και εχεις το σταθερο σου απο το κινητο σου .
    Κανονική τιμή του πακέτου 200/200 + τηλεφωνία = 33,00 ευρώ
    Εκπτωση 1ου στην πολυκατοικία 50% ......άρα 33/2= 16,50 ευρώ.
    Για σταθερό στο κινητό p.x. zoiper ......Προσωπικά το zoiper το θέλω κυρίως για να μπορώ να κάνω χρήση του 2ου καναλιού της σταθερής, διότι δυστυχώς το ρούτερ που δίνουν έχει μόνο 1 έξοδο τηλεφώνου (ενώ το προηγούμενο της ΝΟΒΑ FTTH που ειχα είχε 2 - για τα 2 κανάλια φωνής)

  5. #18215
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονική τιμή του πακέτου 200/200 + τηλεφωνία = 33,00 ευρώ
    Εκπτωση 1ου στην πολυκατοικία 50% ......άρα 33/2= 16,50 ευρώ.
    Για σταθερό στο κινητό p.x. zoiper ......Προσωπικά το zoiper το θέλω κυρίως για να μπορώ να κάνω χρήση του 2ου καναλιού της σταθερής, διότι δυστυχώς το ρούτερ που δίνουν έχει μόνο 1 έξοδο τηλεφώνου (ενώ το προηγούμενο της ΝΟΒΑ FTTH που ειχα είχε 2 - για τα 2 κανάλια φωνής)
    Tο δεύτερο account της τηλεφωνίας το δίνουν κατευθείαν ή το ζητάς; Παίζει μέσω data κινητής ή πρέπει να περνάει από την σύνδεση της inalan?

  6. #18216
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petrogazz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο δεύτερο account της τηλεφωνίας το δίνουν κατευθείαν ή το ζητάς; Παίζει μέσω data κινητής ή πρέπει να περνάει από την σύνδεση της inalan?
    Το ζητάς εσύ το 2ο, αλλά στο δίνουν αμέσως.
    Παίζει και μέσω data κινητής.

  7. #18217
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    καλημερα, γραφω κι εδω το προβλημα μου, μηπως γνωριζει καποιος ή κάποια. ερωτημα σχετικα με fivem server για το gtarp. Δεν συνδεομαι στον ελληνικο server voodoo , μου βγαζει μνμ " Failed to fetch server variables. Failed to connect to 51.195.60.36 port 30123 after 21085 ms: Timed out - CURL error code 28 (Timeout was reached)" . επειδη δεν το καταλαβαινω το θεμα και πολυ καλα , τι πρεπει να κανω?

  8. #18218
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Πολλές ip της inalan έχουν geolocation στο εξωτερικό. Οι fivem servers έχουν geoblock ώστε να δέχονται συνδέσεις μόνο από ελληνικές ip. Θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με κάποιον moderator του server ώστε να σου βάλει την ip σε whitelist.

  9. #18219
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metoxos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, γραφω κι εδω το προβλημα μου, μηπως γνωριζει καποιος ή κάποια. ερωτημα σχετικα με fivem server για το gtarp. Δεν συνδεομαι στον ελληνικο server voodoo , μου βγαζει μνμ " Failed to fetch server variables. Failed to connect to 51.195.60.36 port 30123 after 21085 ms: Timed out - CURL error code 28 (Timeout was reached)" . επειδη δεν το καταλαβαινω το θεμα και πολυ καλα , τι πρεπει να κανω?
    καλημερα, η ip σου ειναι static? απο τι ξεκιναει?

    αν δεις απο καποια σελιδα showmyip πχ δειχνει οτι εισαι απο εξωτερικο?

    Αυτο το θεμα υποτιθεται οτι το εχει φτιαξει η ιναλαν.

    Δες στο stite ant1 tv αν ειναι η ip σου απο εξωτερικο δεν παιζει το ειχα παθει.

  10. #18220
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, η ip σου ειναι static? απο τι ξεκιναει?

    αν δεις απο καποια σελιδα showmyip πχ δειχνει οτι εισαι απο εξωτερικο?

    Αυτο το θεμα υποτιθεται οτι το εχει φτιαξει η ιναλαν.

    Δες στο stite ant1 tv αν ειναι η ip σου απο εξωτερικο δεν παιζει το ειχα παθει.
    καλημέρα , η ip ξεκιναει απο 94..... και την βγαζει απο Θεσ/νικη. και στο αντ1 παιζει επεισόδιο.
    δεν ξερω αν παιζει ρολο , εχω ρουτερ zte 200mbps
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metoxos76 : 18-03-24 στις 11:16.

  11. #18221
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

    Ήρθε επιτέλους η ώρα να συνδεθώ και εγώ στην Ιναλαν, καθώς θα κλείσω αύριο ραντεβού με το συνεργείο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάποια θέματα που έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά είναι αρκετά διάσπαρτα και δεν έχω πολύ χρόνο να τα ψάξω σε τόσες σελιδες...

    Θα βάλω το 1gbps αρχικά ως ο πρώτος στην πολυκατοικία.

    Μετά τα δύο χρόνια γυρίζει σε αορίστου με το ίδιο ποσό ή πλέον πάει στα 48€;

    Δίνουν συγκεκριμένο ρούτερ ή να ζητήσω εγώ κάποιο συγκεκριμένο και εάν ναι ποιο είναι το καλύτερο;

    Η τηλεφωνία μέσω ποιών εφαρμογών υποστηρίζεται σε android και ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή;
    Είναι επιπέδου skype ή επιπέδου viber out;
    Κλήσεις μέσω δεδομένων πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4g για να έχεις καλή ποιοτητα;

    Σταθερό τηλέφωνο συνδέω απευθείας πάνω στο ρούτερ μέσω του κλασικού βύσματος και παίζει κανονικά χωρίς θέματα;

  12. #18222
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

    Ήρθε επιτέλους η ώρα να συνδεθώ και εγώ στην Ιναλαν, καθώς θα κλείσω αύριο ραντεβού με το συνεργείο και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάποια θέματα που έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά είναι αρκετά διάσπαρτα και δεν έχω πολύ χρόνο να τα ψάξω σε τόσες σελιδες...

    Θα βάλω το 1gbps αρχικά ως ο πρώτος στην πολυκατοικία.

    Μετά τα δύο χρόνια γυρίζει σε αορίστου με το ίδιο ποσό ή πλέον πάει στα 48€;

    Δίνουν συγκεκριμένο ρούτερ ή να ζητήσω εγώ κάποιο συγκεκριμένο και εάν ναι ποιο είναι το καλύτερο;

    Η τηλεφωνία μέσω ποιών εφαρμογών υποστηρίζεται σε android και ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή;
    Είναι επιπέδου skype ή επιπέδου viber out;
    Κλήσεις μέσω δεδομένων πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4g για να έχεις καλή ποιοτητα;

    Σταθερό τηλέφωνο συνδέω απευθείας πάνω στο ρούτερ μέσω του κλασικού βύσματος και παίζει κανονικά χωρίς θέματα;
    Με τη σειρά που τα γράφεις:

    Μετά τα 2 χρόνια κανείς δεν ξέρει (είχα κι εγώ την ίδια απορία) καθώς για κανέναν δεν έχουν περάσει τα 2 χρόνια σε αυτές τις τελευταίες προσφορές. Στη σύμβαση που υπέγραψα εγώ για την προσφορά 1Gbps γράφει το εξής:
    "6.2. Σε περίπτωση πακέτων ορισμένης διάρκειας:
    Κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης της ελάχιστης συμβατικής διάρκειας, όπως ορίζεται στην Αίτηση, η Σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα για αόριστο χρόνο, εκτός αν ο Πελάτης ή η Εταιρεία ζητήσουν τη μη ανανέωσή της. Ο Πελάτης ευθύνεται για την ολοσχερή καταβολή όλων των χρεώσεων που προκύπτουν από την παροχή των Υπηρεσιών ηλεκτρονικών Επικοινωνιών INALAN μέχρι την οριστική διακοπή τους."

    Γενικά δίνουν συγκεκριμένο ρούτερ (σε μένα τώρα με το 1Gbps έφεραν ZTE F670L). Αργότερα αν θες ζητάς bridge mode και βάζεις ό,τι θέλεις εσύ.

    Για εφαρμογή android δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω αλλά ακούω να αναφέρεται το Zoiper. Για iOS από τις καλύτερες πιστεύω είναι οι 2 εφαρμογές της Acrobits. Η τηλεφωνία μέσω Intertelecom είναι ποιότητας G.711, δηλαδή επιπέδου σταθερού τηλεφώνου ISDN. Οι κλήσεις από κινητό προς κινητό έχουν πάντα πολύ καλύτερη ποιότητα αν έχεις VoLTE και αξιοπρεπές κινητό. Οι κλήσεις μέσω δεδομένων χρειάζονται πολύ μικρό bandwidth (~128kbps) αλλά αρκετά καλό σήμα για να μην έχεις lag και διακοπές. Πρακτικά όπου πιάνει από μέτριο 4G και πάνω, θα είναι μια χαρά.

    Αν πρόκειται για κλασικό αναλογικό τηλέφωνο, το κουμπώνεις πάνω στο ρούτερ και όλα ΟΚ.

  13. #18223
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές ip της inalan έχουν geolocation στο εξωτερικό. Οι fivem servers έχουν geoblock ώστε να δέχονται συνδέσεις μόνο από ελληνικές ip. Θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με κάποιον moderator του server ώστε να σου βάλει την ip σε whitelist.
    ok , Πως το κανω αυτο? και να του δωσω την ip?

  14. #18224
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη σειρά που τα γράφεις:

    Μετά τα 2 χρόνια κανείς δεν ξέρει (είχα κι εγώ την ίδια απορία) καθώς για κανέναν δεν έχουν περάσει τα 2 χρόνια σε αυτές τις τελευταίες προσφορές. Στη σύμβαση που υπέγραψα εγώ για την προσφορά 1Gbps γράφει το εξής:
    "6.2. Σε περίπτωση πακέτων ορισμένης διάρκειας:
    Κατά την ημερομηνία συμπλήρωσης της ελάχιστης συμβατικής διάρκειας, όπως ορίζεται στην Αίτηση, η Σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα για αόριστο χρόνο, εκτός αν ο Πελάτης ή η Εταιρεία ζητήσουν τη μη ανανέωσή της. Ο Πελάτης ευθύνεται για την ολοσχερή καταβολή όλων των χρεώσεων που προκύπτουν από την παροχή των Υπηρεσιών ηλεκτρονικών Επικοινωνιών INALAN μέχρι την οριστική διακοπή τους."

    Γενικά δίνουν συγκεκριμένο ρούτερ (σε μένα τώρα με το 1Gbps έφεραν ZTE F670L). Αργότερα αν θες ζητάς bridge mode και βάζεις ό,τι θέλεις εσύ.

    Για εφαρμογή android δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω αλλά ακούω να αναφέρεται το Zoiper. Για iOS από τις καλύτερες πιστεύω είναι οι 2 εφαρμογές της Acrobits. Η τηλεφωνία μέσω Intertelecom είναι ποιότητας G.711, δηλαδή επιπέδου σταθερού τηλεφώνου ISDN. Οι κλήσεις από κινητό προς κινητό έχουν πάντα πολύ καλύτερη ποιότητα αν έχεις VoLTE και αξιοπρεπές κινητό. Οι κλήσεις μέσω δεδομένων χρειάζονται πολύ μικρό bandwidth (~128kbps) αλλά αρκετά καλό σήμα για να μην έχεις lag και διακοπές. Πρακτικά όπου πιάνει από μέτριο 4G και πάνω, θα είναι μια χαρά.

    Αν πρόκειται για κλασικό αναλογικό τηλέφωνο, το κουμπώνεις πάνω στο ρούτερ και όλα ΟΚ.
    Σε ευχαριστώ πολύ!!!

  15. #18225
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.397
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosr88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ!!!
    Update Παγκράτι. Σκαμενη σχεδόν όλοι η Δαμαρεος.

    Στους ποιο πάνω δρόμους, είναι δυκτιο vodafone.
    Γενικά το μισό παγκρατι είναι cosmote και vodafone.
    Υπάρχει κάποιος λόγος που σκάβουν όπου πάει η vodafone,?

Σελ. 1215 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11951205121012131214121512161217122012251235 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας