Σελ. 328 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.906-4.920 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #4906
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akourtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινα πάω.
    Πιστεύεις θα το παραδεχτεί?
    Οχι δεν θα το παραδεχτεί αλλά εγώ θα ήθελα να δω την αντίδραση του, και αν το έπαιζε δεν ξέρω θα έλεγα καμία μ@@ία π.χ θα βάλω κάμερα για να δω ποιος το κάνει κάτι τέτοιο. Κάπως θα πρέπει να βγάλεις άκρη για να μην το κάνει συνέχεια και τρέχεις

  2. #4907
    Εγγραφή
    06-06-2003
    Περιοχή
    awmn
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Να ζητήσεις από την Inalan να τοποθετήσει το κουτάκι πολύ ψηλά και όλα τα καλώδια της οπτικής ίνας προς και από το κουτάκι να είναι μέσα σε σιδερένιο σωλήνα.
    Τέλος, αν μπορείς, βάλε και μια ip cam που να βλέπει ακριβώς στο σημείο που θα μπει το κουτάκι, με δυνατότητα να ανεβάζει σε κάποιον ftp server όποια κίνηση ανιχνεύει...
    Φυσικά με την κατάλληλη σήμανση και σχετική προειδοποίηση προς όλους στην πολυκατοικία...

  3. #4908
    Εγγραφή
    24-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν θα το παραδεχτεί αλλά εγώ θα ήθελα να δω την αντίδραση του, και αν το έπαιζε δεν ξέρω θα έλεγα καμία μ@@ία π.χ θα βάλω κάμερα για να δω ποιος το κάνει κάτι τέτοιο. Κάπως θα πρέπει να βγάλεις άκρη για να μην το κάνει συνέχεια και τρέχεις
    Είναι ποοοολυ μεγάλη ιστορία να την πιάσουμε αυτή και θα είναι και ο ορισμός του off topic.
    Δυστυχώς δεν θα βγει ακρη ο τύπος είναι ουγκανος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ζητήσεις από την Inalan να τοποθετήσει το κουτάκι πολύ ψηλά και όλα τα καλώδια της οπτικής ίνας προς και από το κουτάκι να είναι μέσα σε σιδερένιο σωλήνα.
    Τέλος, αν μπορείς, βάλε και μια ip cam που να βλέπει ακριβώς στο σημείο που θα μπει το κουτάκι, με δυνατότητα να ανεβάζει σε κάποιον ftp server όποια κίνηση ανιχνεύει...
    Φυσικά με την κατάλληλη σήμανση και σχετική προειδοποίηση προς όλους στην πολυκατοικία...
    Αυτό σκοπεύω να κανω, να τους πω να αλλάξουμε θέση που να μην είναι εύκολη η πρόσβαση.
    Δυστυχώς η camera δεν είναι εύκολη λύση γιατί είναι σε δημόσιο χώρο και θέλει ειδικές άδειες.

  4. #4909
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Στίσε καρτέρι κατέγραψε την στιγμή που κόβει το καλώδιο και του κάνεις μήνυση για καταστροφή ξένης περιουσία. Εναλλακτικά, δένεις με ένα σχοινί το χερούλι τις εξώπορτας του σπιτιού του με τα κάγκελα στις σκάλες και δεν μπορεί να ξαναβγεί.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #4910
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Κάμερα που θα "βλέπει" αποκλειστικά το κουτί μπορείς να βάλεις, ας είναι και σε κοινόχρηστο χώρο. Δε θεωρείται παραβίαση των προσωπικών δεδομένων από τη στιγμή που μια κάμερα επικεντρώνεται σε ένα σημείο, μηχάνημα κτλ για την προστασία αυτού. Κανονικά όμως πρέπει να ενημερώνεις ότι παρακολουθείς το σημείο. Το άλλο πρόβλημα είναι, πως άμα ενημερώσεις και είναι ευδιάκριτη η κάμερα, μπορεί να φορέσει μια κουκούλα και να κάνει τη δουλειά πάλι.

    Ρώτα και το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου ή φτιάξτε πιο ανθεκτική κατασκευή, ή ανεβάστε πιο ψηλά το κουτί ή να προβεί και καλά η inalan σαν εταιρία σε κάποια "προειδοποίηση" που να τοιχοκοληθεί στην είσοδο μπας και τρομάξει.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  6. #4911
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akourtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινα πάω.
    Πιστεύεις θα το παραδεχτεί?
    Βασικά μην πας να τον κατηγορήσεις, πήγαινε να του ζητήσεις και καλά βοήθεια, αν είδε κανένα, να το προσέχει κι έτσι, μόνο και μόνο για να δεις αντίδραση...

  7. #4912
    Εγγραφή
    24-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις.
    Θα μιλήσω με την εταιρεία να δω τι μπορεί να γίνει.
    Δυστυχώς έχουμε μπλέξει με δαυτον δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει φθορές.
    Το κακό είναι πως για την ωρα δεν έχω τις αποδείξεις
    Βέβαια είναι τόσο στόκος που δεν μπορεί να καταλάβει πως από τη στιγμή που είμαστε 3 στην πολυκατοικία δεν μπορεί να κρυφτει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά μην πας να τον κατηγορήσεις, πήγαινε να του ζητήσεις και καλά βοήθεια, αν είδε κανένα, να το προσέχει κι έτσι, μόνο και μόνο για να δεις αντίδραση...
    Έχει βάλει μουφα κάμερα στο γκαράζ του που βρίσκεται δίπλα στην είσοδο της πολυκατοικίας και καλά για προστασία όπου προσπαθεί να μας πείσει πως είναι και αληθινή.
    Θα του ζητήσω να δω τι τράβηξε
    Χααχαχα

  8. #4913
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Το να βάλεις κάμερα που να παρακολουθεί το κουτάκι δεν λέει πολλά, αν το καλώδιο μετά συνεχίζει για κάποια μέτρα και οπότε μπορεί να το κόψει σε άλλο σημείο. Εκτός αν μπαίνει στο σπίτι σου αμέσως οπότε μπορείς να παρακολουθείς σχετικά εύκολα όλη τη διαδρομή.

    Σε κάθε περίπτωση πάντως, για μένα η καλύτερη λύση είναι αστυνομία. Θα τους πεις τι συμβαίνει και τι πιστεύεις και αυτοί θα έρθουν να μιλήσουν με τον γείτονα. Όχι να τον κατηγορήσουν αν δεν έχουν στοιχεία, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια ελπίδα να φοβηθεί λίγο (μην πω να φιλοτιμηθεί, γιατί προφανώς έχουμε να κάνουμε με ούγκανο) και να μην το ξανακάνει.

  9. #4914
    Εγγραφή
    18-11-2004
    Περιοχή
    Περισσός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    108
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps/100 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 5530
    παιδια πολυ φοβαμαι οτι ο φιλος μας δε θα ξεμπλεξει ετσι ευκολα με τον ανεκδιηγητο...μονη λυση εκφοβισμος απο τον ιδιο και τριξιμο δοντιων, αλλιως δε νιωθει...

  10. #4915
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Αν και off-topic ίσως δώσει ιδέες για παρόμοιες περιπτώσεις.

    Σιγουρά θα πρέπει να βάλεις ένα πλαστικό σωλήνα στα σημεία πρόσβασης αρκετά χοντρό ώστε να μην κόβεται με ένα απλό κοφτή, ούτε κοπίδι. Αν ψάξεις μπορείς να βρεις ένα φθηνό απλό «συναγερμό» με μπαταριά έτσι ώστε με ένα απλό καλωδιακοί που θα είναι μέσα στον σωλήνα θα σχηματίζει κύκλωμα και την ώρα που κόβεται η ίνα/πλαστικός σωλήνας θα αρχίζει να χτυπάει ο συναγερμός. Βάλε και μια ταμπέλα ότι το σύστημα προστατεύτε και αν τολμήσει να το κόψει πάλι τουλάχιστον θα φοβηθεί όταν αρχίσει να βαράει ο συναγερμός ελπίζοντας να μην έχει φτάσει στην ίνα.

    Δεν ξέρω τι βάζει η inalan αλλά στην περίπτωση μου που έχω fiber από άλλη εταιρία είχαν βάλει σκληρό ενισχυμένο καλώδιο που μόνο με κόφτη κόβεται. Σε αυτήν την περίπτωση πρώτα θα κοπεί ο σωλήνας και το καλώδιο του συναγερμού και μετά η ίνα.

    Υ.Γ. Δύο πράγματα είναι άπειρα: Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία,αν και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος (Albert Einstein/Frederick S. Perls)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 22-03-18 στις 11:13.

  11. #4916
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Ρώτα ένα δικηγόρο. Ο γειτονας σου εχει σοβαρα προβληματα. Σήμερα είναι η οπτικές. Αύριο; Δεν έχεις καμια υποχρέωση να ταλαιπωρείσαι απο τον καθε παλαβό.

  12. #4917
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αυτό το κουτακι είναι χαμηλα? αν ναι να μπει αρκετα ψηλα ώστε να θελει μια μεγαλη σκαλα (όχι σπιτικη). Οποτε απλα δεν θα μπορει να το κανει και να θελει. Εγω αυτό θα εκανα...εννοω η INALAN να το βαλει ετσι.

  13. #4918
    Εγγραφή
    24-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Η ώρα 11:20
    Έγινε μεταφορά κουτιού και αποκατάσταση βλάβης το βράδυ μπαίνει κάμερα εύχομαι την επόμενη φορά να βγεί χαμογελαστός
    Γιατί η φωτό θα πάει καρφί στην inalan

    Ρισπεκτ στην άμεση απόκριση από την εταιρία
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180322_111614.jpg  


  14. #4919
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα ένα δικηγόρο. Ο γειτονας σου εχει σοβαρα προβληματα. Σήμερα είναι η οπτικές. Αύριο; Δεν έχεις καμια υποχρέωση να ταλαιπωρείσαι απο τον καθε παλαβό.
    Έχει δίκιο ο φίλος! Παιδιά δεν παίζουμε με αυτά. Όταν έχουμε ψυχοπαθείς στο περιβάλλον μας δεν περιμένουμε τα χειρότερα πριν προφυλαχθούμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akourtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ώρα 11:20
    Έγινε μεταφορά κουτιού και αποκατάσταση βλάβης το βράδυ μπαίνει κάμερα εύχομαι την επόμενη φορά να βγεί χαμογελαστός
    Γιατί η φωτό θα πάει καρφί στην inalan

    Ρισπεκτ στην άμεση απόκριση από την εταιρία
    Καλή τύχη φίλε μου με τον τρελό που έμπλεξες, και αν τον πετύχει η κάμερα να το ξανακάνει, μην πας να συνεννοηθείς μόνο σου με το ζώο. Δικηγόρο και αστυνομία.

  15. #4920
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    @akourtis
    What goes around comes around.
    Μπορεί κι αυτός κάποια μέρα να ξυπνήσει και τα τηλεφωνικά του καλώδια στο κατανεμητή της πολυκατοικίας να πήραν την πρωτοβουλία να αλλάξουν θέσεις.
    Δεν έχει σταθερό; Μπορεί τυχαία μια πρόκα να καρφωθεί στα καλώδια της ΔΕΗ, σε σημείο που δεν θα το ελέγξει ποτέ.
    Αλλά δεν θα το έχεις κάνει εσύ.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

Σελ. 328 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας