Σελ. 333 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.981-4.995 από 18585

Θέμα: Inalan

  1. #4981
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα!
    και εγω εκανα αιτηση γιατι περναει κοντα μου βασικα σε δευτερο παραλληλο δρομο, ο δικος μου είναι καθετος στον 1ο δλδ.
    Και εμενα ειπαν ότι θελει καποιο χρονο αλλα είναι σε αμεση προτεραιοτητα, αλλα αν θελει κάθε οδος άλλη αδεια θα καθυστερει πολύ παραπανω αυτό φανταζομαι!
    ειχα την εντυπωση ότι κάθε δημος δινει μια φορα αδεια και ισχυει για ολο τον δημο!

    Αυτό που λες με το σπιτι δεν αναφέρεις τι εισαι, ποσους ορόφους είναι δικα σου όλα?
    γιατι το ρουτερ πρεπει να μπει στο διαμερισμα σου και όχι σε κοινοχρηστο χωρο.
    Εκτος αν είναι όλα ιδιοκτητα φυσικα, που παλι δεν ξερω αν είναι σωστο να μπει εκει.
    θεωρητικα καλο είναι να μην είναι μαζι με αλλα καλωδια αν και δε νομιζω ότι θα δημιουργούνται παρεμβολες από την οπτικη ινα.

    Επισης να σου πω ότι το ρουτερ δεν είναι μονο ρουτερ, εχει και wifi, εχει και θυρες ethernet δλδ παιζει σαν switch και επισης εχει και θυρες τηλεφωνικες για συσκευες για το VOIP. Επομένως και πρακτικα μονο σε διαμερισμα μεσα πρεπει να βρίσκεται αλλιως θα πρεπει να τραβας καλωδια για όλα.

    Υ.Γ σου απαντησα εχοντας μια εικονα πολυκατοικίας στο μυαλο μου, μπορει να εκανα και λαθος.
    Εισαι λαθος. Ειτε προκειται για μονοκατοικια..... ειτε πολυκατοικια με διαμερισμα στο ισογειο.
    Μ'αρεσει που καθεσαι και αναλυεις τι εχει το modem ρουτερ πανω. Και οι 80χρονοι το ξερουν πλεον.

  2. #4982
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Οι άδειες βγαίνουν για συγκεκριμένες οδούς βάση της μελέτης που παραδίδεται στον δήμο από την εκάστοτε εταιρεία. Γίνεται δημοτικό συμβούλιο και αποφασίζεται αν θα πάρει έγκριση το έργο ή όχι από τον δήμο. Για δρόμους όπου υπάρχουν συνδρομητές πάλι απαιτείτε άδεια. Για αυτό σου λέει αναμονή δυο με τρεις μήνες. Μαζεύονται οι συνδρομές και υποβάλετε σχετική μελέτη που πρέπει να δώσουν γραμμές. Εκτός και αν έχει συμφωνηθεί κάτι άλλο με τον δήμο.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #4983
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες με το σπιτι δεν αναφέρεις τι εισαι, ποσους ορόφους είναι δικα σου όλα?
    γιατι το ρουτερ πρεπει να μπει στο διαμερισμα σου και όχι σε κοινοχρηστο χωρο.
    Εκτος αν είναι όλα ιδιοκτητα φυσικα, που παλι δεν ξερω αν είναι σωστο να μπει εκει.
    θεωρητικα καλο είναι να μην είναι μαζι με αλλα καλωδια αν και δε νομιζω ότι θα δημιουργούνται παρεμβολες από την οπτικη ινα.

    Επισης να σου πω ότι το ρουτερ δεν είναι μονο ρουτερ, εχει και wifi, εχει και θυρες ethernet δλδ παιζει σαν switch και επισης εχει και θυρες τηλεφωνικες για συσκευες για το VOIP. Επομένως και πρακτικα μονο σε διαμερισμα μεσα πρεπει να βρίσκεται αλλιως θα πρεπει να τραβας καλωδια για όλα.

    Υ.Γ σου απαντησα εχοντας μια εικονα πολυκατοικίας στο μυαλο μου, μπορει να εκανα και λαθος.
    Όντως, ίσως θα έπρεπε να είμαι περισσότερο σαφής.

    Είναι 4-όροφη πολυκατοικία, αλλά είναι όλα δικά μου. Δεν υπάρχει ούτε άλλος ιδιοκτήτης ούτε ενοικιαστής, ούτε πρόκειται να υπάρξει, επομένως και οι κοινόχρηστοι χώροι είναι δικοί μου.
    Το ξέρω ότι το ρούτερ έχει και wifi κτλ, αλλά θα μπει στο ισόγειο διότι καταρχάς είναι δύσκολο να ανέβει η οπτική ίνα μέχρι τον 4ο.
    Επιπλέον, στο ισόγειο έχω rack με patch panel, switch και δομημένη καλωδίωση η οποία ανεβαίνει σε όλο το κτήριο, μέχρι και τον 4ο που μένω. Στο σπίτι (4ος) έχω παντού πρίζες ethernet συνδεδεμένες με το switch του ισογείου. Για wifi θα έχω δικό μου access point.

    Επομένως, από την πλευρά της Inalan αρκεί να τοποθετηθεί το ρούτερ στο ισόγειο, που είναι και το πιο εύκολο εξάλλου (η οπτική ίνα δεν δέχεται παρεμβολές από άλλα καλώδια). Το μόνο που σκέφτομαι, όπως έγραψα παραπάνω, είναι αν θα μπορούσαμε να αποφύγουμε έξτρα κανάλια/στηρίγματα/τρυπήματα χρησιμοποιώντας το σωλήνα που ήδη υπάρχει.

  4. #4984
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, ίσως θα έπρεπε να είμαι περισσότερο σαφής.

    Είναι 4-όροφη πολυκατοικία, αλλά είναι όλα δικά μου. Δεν υπάρχει ούτε άλλος ιδιοκτήτης ούτε ενοικιαστής, ούτε πρόκειται να υπάρξει, επομένως και οι κοινόχρηστοι χώροι είναι δικοί μου.
    Το ξέρω ότι το ρούτερ έχει και wifi κτλ, αλλά θα μπει στο ισόγειο διότι καταρχάς είναι δύσκολο να ανέβει η οπτική ίνα μέχρι τον 4ο.
    Επιπλέον, στο ισόγειο έχω rack με patch panel, switch και δομημένη καλωδίωση η οποία ανεβαίνει σε όλο το κτήριο, μέχρι και τον 4ο που μένω. Στο σπίτι (4ος) έχω παντού πρίζες ethernet συνδεδεμένες με το switch του ισογείου. Για wifi θα έχω δικό μου access point.

    Επομένως, από την πλευρά της Inalan αρκεί να τοποθετηθεί το ρούτερ στο ισόγειο, που είναι και το πιο εύκολο εξάλλου (η οπτική ίνα δεν δέχεται παρεμβολές από άλλα καλώδια). Το μόνο που σκέφτομαι, όπως έγραψα παραπάνω, είναι αν θα μπορούσαμε να αποφύγουμε έξτρα κανάλια/στηρίγματα/τρυπήματα χρησιμοποιώντας το σωλήνα που ήδη υπάρχει.
    Δίνεις σε όλα τα διαμερίσματα πρόσβαση στο διαδίκτυο απο το ισόγειο; Ομως εφόσον όλα είναι δικά σου δεν νομίζω να έχεις θέμα.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #4985
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Ναι, κάπως έτσι. Βασικά αυτή τη στιγμή ένα διαμέρισμα και ένα γραφείο υπάρχουν (δικά μου όλα), τα υπόλοιπα είναι κενοί αχρησιμοποίητοι χώροι.

  6. #4986
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Με βάση τα ανωτέρω σχόλια μου δημιουργήθηκε μόλις η εξής απορία (μιας και δε ξέρω όλες τις οδούς απ' όλες τις περιοχές της Αθήνας)...

    Αν κάποιος μένει σε πεζόδρομο... μπορεί η INALAN να σκάψει και να περάσει γραμμή από εκεί;
    (σε μένα έχουν περάσει και φυσικό αέριο)

  7. #4987
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω ότι το ρούτερ έχει και wifi κτλ, αλλά θα μπει στο ισόγειο διότι καταρχάς είναι δύσκολο να ανέβει η οπτική ίνα μέχρι τον 4ο.
    Εγώ μένω σε 4ο όροφο,αλλά έχω βάλει φυσικό αέριο του οποίου η σωλήνα τρέχει εξωτερικά από μπαλκόνι σε μπαλκόνι μέχρι πάνω ευθεία.Δεν είναι εύκολο να ανέβει δένοντας την πάνω στη σωλήνα του ΦΑ από τη στιγμή που δεν κουβαλάει ρεύμα;

    - - - Updated - - -
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 28-03-18 στις 14:47.

  8. #4988
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.011
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση για ανταγωνιστή της Ιναλαν, στο thread της Ιναλαν, το βλέπω πολύ ωραίο!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #4989
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Κανά νεότερο για Άνω Κυψέλη έχουμε;

  10. #4990
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κάπως έτσι. Βασικά αυτή τη στιγμή ένα διαμέρισμα και ένα γραφείο υπάρχουν (δικά μου όλα), τα υπόλοιπα είναι κενοί αχρησιμοποίητοι χώροι.
    Εφόσον είναι ιδιόκτητο δεν παίζει θέμα διαμοιρασμού σε τρίτους. Το ίδιο μπορείς να κάνεις με τηλέφωνα και οτιδήποτε άλλο.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  11. #4991
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγα κι εγω....δε θα το γράψει κάποιος....μόνο εγώ το σκέφτηκα;;;
    Και γιατί να το κάνεις εσύ,υπάρχουν ειδικόι γι' αυτό.At a price of cource...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για ανταγωνιστή της Ιναλαν, στο thread της Ιναλαν, το βλέπω πολύ ωραίο!
    Το διέγραψα και θα το βάλω στο thread vdsl και Κυψέλη.

  12. #4992
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Νεάπολη Θεσσαλονίκης. Συνεχίζονται τα έργα κανονικά. Το καλώδιο έφτασε μέχρι την πρώτη τάφρο επι της Κεσσάνης & Βότση. έκλεισε και η τάφρος επι της Διάκου & Τσαλδάρη. Πιο κάτω δεν πήγα να επιθεωρήσω
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  13. #4993
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι λαθος. Ειτε προκειται για μονοκατοικια..... ειτε πολυκατοικια με διαμερισμα στο ισογειο.
    Μ'αρεσει που καθεσαι και αναλυεις τι εχει το modem ρουτερ πανω. Και οι 80χρονοι το ξερουν πλεον.
    καταρχην δεν απαντησα σε εσενα....
    και δευτερον ο φιλος δεν κανει σαφης διευκρινυσεις προφανως! αρα εκεινος πρεπει να γραψει και ΟΧΙ εσυ....
    Φιλικα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, ίσως θα έπρεπε να είμαι περισσότερο σαφής.


    Είναι 4-όροφη πολυκατοικία, αλλά είναι όλα δικά μου. Δεν υπάρχει ούτε άλλος ιδιοκτήτης ούτε ενοικιαστής, ούτε πρόκειται να υπάρξει, επομένως και οι κοινόχρηστοι χώροι είναι δικοί μου.
    Το ξέρω ότι το ρούτερ έχει και wifi κτλ, αλλά θα μπει στο ισόγειο διότι καταρχάς είναι δύσκολο να ανέβει η οπτική ίνα μέχρι τον 4ο.
    Επιπλέον, στο ισόγειο έχω rack με patch panel, switch και δομημένη καλωδίωση η οποία ανεβαίνει σε όλο το κτήριο, μέχρι και τον 4ο που μένω. Στο σπίτι (4ος) έχω παντού πρίζες ethernet συνδεδεμένες με το switch του ισογείου. Για wifi θα έχω δικό μου access point.


    Επομένως, από την πλευρά της Inalan αρκεί να τοποθετηθεί το ρούτερ στο ισόγειο, που είναι και το πιο εύκολο εξάλλου (η οπτική ίνα δεν δέχεται παρεμβολές από άλλα καλώδια). Το μόνο που σκέφτομαι, όπως έγραψα παραπάνω, είναι αν θα μπορούσαμε να αποφύγουμε έξτρα κανάλια/στηρίγματα/τρυπήματα χρησιμοποιώντας το σωλήνα που ήδη υπάρχει.
    τελικα ειχα δικιο οτι επρεπε εσυ να απαντησεις, καμια σχεση στο σκεπτικο μου γιατι δεν ξερω και δεν βλεπω πως εισαι εκει περα.
    Πιστευω οτι κατοπιν συννενοησης αφου ειναι ετσι να μπορει να γινει, αλλα θα το συζητησεις αυτο με την INALAN.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανά νεότερο για Άνω Κυψέλη έχουμε;
    και εγω θα ηθελα να μαθω, γιατι εχω κανει αιτηση και περιμενω...

  14. #4994
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....
    θεωρητικα καλο είναι να μην είναι μαζι με αλλα καλωδια αν και δε νομιζω ότι θα δημιουργούνται παρεμβολες από την οπτικη ινα.
    Συγγνώμη για το off topic

    όταν λες παρεμβολές από την οπτική ίνα;
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  15. #4995
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεάπολη Θεσσαλονίκης. Συνεχίζονται τα έργα κανονικά. Το καλώδιο έφτασε μέχρι την πρώτη τάφρο επι της Κεσσάνης & Βότση. έκλεισε και η τάφρος επι της Διάκου & Τσαλδάρη. Πιο κάτω δεν πήγα να επιθεωρήσω
    Γιατί το κάνεις αυτό τώρα; Για να μας κάνεις να νιώσουμε άσχημα εμείς που είμαστε Πολίχνη και θα αργήσουμε πολύ ακόμα να δούμε οπτική ίνα;
    Πέρα από την πλάκα όμως όσο περνάει ο καιρός θα αρχήσουν σιγά σιγά να αναβαθμίζονται και οι πιο απομακρυσμένες καμπύνες για VDSL και μετά δεν ξέρω αν κάποιοι θα προτιμήσουν να βάλουν οπτική.

Σελ. 333 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας