Σελ. 459 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 439449454457458459460461464469479 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.871-6.885 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #6871
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Είτε αρέσει είτε δεν αρέσει
    Δεν υποχρεώνει κανέναν να γίνει πελάτης της η INALAN αυτή την εμπορική πολιτική ακολουθεί σου αρέσει καλώς δεν σου αρέσει πας σε άλλον πάροχο.

  2. #6872
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @dosman, λάθος κάνεις, δεν υπάρχει πουθενά υποχρέωση για το αντίθετο. Είναι κοινή εμπορική πρακτική, η κάθε εταιρεία/κατάστημα να παρέχει το προϊόν ή την υπηρεσία που θέλει η ίδια. Εδώ, ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.

    Όσον αφορά τα περί κατασκοπείας, καλύτερα να το αφήσουμε αν δεν ξέρουμε τα πραγματικά γεγονότα-σκοπιμότητες. Υπόψη ότι Huawei χρησιμοποιούν όλοι οι μεγάλοι πάροχοι στον κόσμο, και ειδικά στην Ευρώπη και την χώρα μας, η μεγάλη πλειοψηφία των DSLAM είναι αυτής της εταιρείας. Ένας εμπορικός πόλεμος είναι, αναφέροντας ότι τα δικά μας συστήματα καταγραφής είναι για καλό σκοπό έναντι των κίτρινομούρηδων.
    Αν δεν έχει αλλάξει η σύμβαση μπορούμε να χρησιμοποιησουμε τον δικό μας εξοπλισμό, άρθρο 5.8 της σύμβασης

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Όροι_Σύμβαση_Inalan.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  87,3 KB 
ID: 202991

    https://www.inalan.gr/outer/uploads/...%B7_Inalan.pdf

    απλά πρέπει να κάνεις μόνος σου τις ρυθμίσεις, σεταρισμα, δεν έχεις την βοήθεια της εταιρείας, εγγύηση κλπ

    Όταν ρωτούσα αν έχουν υπογράψει σύμβαση, απαντούσαν επίμονα άσχετα (αυτή είναι η πολίτικη της εταιρείας κλπ), δεν γνώριζαν αν και τι έχουν υπογράψει, τι να πω

    Άλλο παράδειγμα, η σύμβαση γράφει για 6 μήνες και μετά γίνεται αορίστου χρόνου, άρθρο 6.1, συγγνώμη αλλά άλλα γράφατε

    Κάποιος φίλος έγραψε αν πάρουμε μια μόντεμ και στην στείλουμε στο ΟΤΕ για σεταρισμα δεν θα την δεκτή ο ΟΤΕ.
    Λοιπόν εγώ είμαι στη VODAFONE, έχω αγοράσει τον δικό μου εξοπλισμό, έχω κάνει τις ρυθμίσεις μου, και όταν έχει τύχει να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστηρίξει δεν έχει υπάρξει ποτέ πρόβλημα, απλά δεν έχουν δυνατότητα έλεγχου την μόντεμ .... και όταν ήθελαν επί πλέον στοιχεία απλά μου είπαν να τα καταγράψω και να τους τα στείλω, συμπέρασμα, κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επίσης άλλη σύνδεση που έχω με τον ΟΤΕ, όταν κάηκε η μόντεμ που μου είχαν δώσει, (την αντικαταστησαν) με ρώτησαν αν είχα άλλη μόντεμ να χρησιμοποιησω μέχρι να πάρω άλλη από τον Γερμανό, πάλι κανένα πρόβλημα.
    Μονο η INALAN, όπως μερικοί επίμονα επιμένουν έχει πρόβλημα ασφάλειας !!!

    Κάποιος άλλος φίλος έγραψε ότι έρχονται και σου φέρνουν τον εξοπλισμό δωρεάν, με 100 ευρώ ακριβότερα, με 100 ευρώ ακριβότερα δωρεάν είναι !!!

    Δεν έχω πρόβλημα .... αλλά άλλα γράφετε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geo1959 : 12-04-19 στις 00:22.
    INALAN 100/100 Mbps + VODAFONE + OTE Rural 37,49/10,43 Mbps

  3. #6873
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo1959 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει αλλάξει η σύμβαση μπορούμε να χρησιμοποιησουμε τον δικό μας εξοπλισμό, άρθρο 5.8 της σύμβασης

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Όροι_Σύμβαση_Inalan.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  87,3 KB 
ID: 202991

    https://www.inalan.gr/outer/uploads/...%B7_Inalan.pdf

    απλά πρέπει να κάνεις μόνος σου τις ρυθμίσεις, σεταρισμα, δεν έχεις την βοήθεια της εταιρείας, εγγύηση κλπ

    Όταν ρωτούσα αν έχουν υπογράψει σύμβαση, απαντούσαν επίμονα άσχετα (αυτή είναι η πολίτικη της εταιρείας κλπ), δεν γνώριζαν αν και τι έχουν υπογράψει, τι να πω

    Άλλο παράδειγμα, η σύμβαση γράφει για 6 μήνες και μετά γίνεται αορίστου χρόνου, άρθρο 6.1, συγγνώμη αλλά άλλα γράφατε

    Κάποιος φίλος έγραψε αν πάρουμε μια μόντεμ και στην στείλουμε στο ΟΤΕ για σεταρισμα δεν θα την δεκτή ο ΟΤΕ.
    Λοιπόν εγώ είμαι στη VODAFONE, έχω αγοράσει τον δικό μου εξοπλισμό, έχω κάνει τις ρυθμίσεις μου, και όταν έχει τύχει να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστηρίξει δεν έχει υπάρξει ποτέ πρόβλημα, απλά δεν έχουν δυνατότητα έλεγχου την μόντεμ .... και όταν ήθελαν επί πλέον στοιχεία απλά μου είπαν να τα καταγράψω και να τους τα στείλω, συμπέρασμα, κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επίσης άλλη σύνδεση που έχω με τον ΟΤΕ, όταν κάηκε η μόντεμ που μου είχαν δώσει, (την αντικαταστησαν) με ρώτησαν αν είχα άλλη μόντεμ να χρησιμοποιησω μέχρι να πάρω άλλη από τον Γερμανό, πάλι κανένα πρόβλημα.
    Μονο η INALAN, όπως μερικοί επίμονα επιμένουν έχει πρόβλημα ασφάλειας !!!

    Κάποιος άλλος φίλος έγραψε ότι έρχονται και σου φέρνουν τον εξοπλισμό δωρεάν, με 100 ευρώ ακριβότερα, με 100 ευρώ ακριβότερα δωρεάν είναι !!!

    Δεν έχω πρόβλημα .... αλλά άλλα γράφετε
    Στο 5.8 γράφει ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλον εξοπλισμό πλην αυτού που σου παρέχουν οι ίδιοι. Καλό θα ήταν να μην συγκρίνεις δύο τεχνολογίες άσχετες μεταξύ τους. Άλλο VDSL και άλλο οπτική μέχρι το σπίτι. Σου απάντησε ο φίλος ο joukos ότι στην οπτική τίθεται θέμα ασφάλειας γιατί από μία ίνα παίρνουν πολλοί αντίθετα με την VDSL/ADSL που είναι από άκρη σε άκρη το ίδιο καλώδιο με έναν χρήστη. Οπότε αν πάρεις εσύ και βάλεις δικό σου εξοπλισμό αλλά δεν θα παίξει.

  4. #6874
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όποιος θέλει δικό του εξοπλισμό αγοράζει block ip και βάζει επάνω ότι θέλει. Απο τη στιγμή που δεν γίνεται, λόγο εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας, να χρησιμοποιηθεί εξοπλισμός πέραν αυτού που υποστηρίζει ο Χ πάροχος δεν υπάρχει και λόγος να γίνεται θέμα. Δεν είναι χαλκός. Κάποτε βάζαμε γιατί το επέτρεπε η τεχνολογία μιάς και οι υπηρεσίες που προσφέρονταν ήταν απλά πρόσβαση στο internet. Τώρα, με την πληθώρα των υπηρεσιών που προσφέρονται οι πάροχοι αυτό σταμάτησε. Και είναι λογικό. Γεμίσαμε 4+ σελίδες επαναλαμβάνοντας το προφανές! Θες δικό σου εξοπλισμό. Γύρνα σε dmz, bridge, ή αγόρασε block ip.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #6875
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 5.8 γράφει ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλον εξοπλισμό πλην αυτού που σου παρέχουν οι ίδιοι. Καλό θα ήταν να μην συγκρίνεις δύο τεχνολογίες άσχετες μεταξύ τους. Άλλο VDSL και άλλο οπτική μέχρι το σπίτι. Σου απάντησε ο φίλος ο joukos ότι στην οπτική τίθεται θέμα ασφάλειας γιατί από μία ίνα παίρνουν πολλοί αντίθετα με την VDSL/ADSL που είναι από άκρη σε άκρη το ίδιο καλώδιο με έναν χρήστη. Οπότε αν πάρεις εσύ και βάλεις δικό σου εξοπλισμό αλλά δεν θα παίξει.
    Spsomas & jkoukos , το έχετε πάρει πατριωτικά !!! Ορίστε ακόμη μια φορά, και τελευταία, το κείμενο, που γράφει ότι ‘’Στο 5.8 γράφει ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλον εξοπλισμό πλην αυτού που σου παρέχουν οι ίδιοι. ‘’?

    5.8 Σε περίπτωση που ο Πελάτης χρησιμοποιήσει οποιονδήποτε άλλον εξοπλισμό (πέραν του Εξοπλισμού που του παρέχεται από την Εταιρεία), η Εταιρεία ουδεμία ευθύνη φέρει για την συμβατότητα του με τα συστήματα και το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Εταιρείας ή/και τρίτου, για την εγκατάσταση και συντήρησή του, για την ενεργοποίηση, σύνδεση και παροχή των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, και την άρση οιωνδήποτε προβλημάτων, βλαβών, ή για οτιδήποτε σχετίζεται ή προέρχεται από την παρουσία και την χρήση αυτού.

    Το άρθρο 5.8 περιγράφει και ΣΩΣΤΑ τι συμβαίνει εάν έχεις εγκαταστήσει και χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό.

    Για τα υπόλοιπα σε καμία ανάρτηση μου δεν αναφέρθηκα σε αυτά, ασφαλώς εάν το GPON interface δεν είναι το ίδιο με αυτό που παρέχει η εταιρεία (port SC/UPC τύπου GPON Class B Digital Device Radiated Emissions B/Conducted Emissions B) δεν θα συνδεθεί, το γράφει στο 5.8 ‘’ η Εταιρεία ουδεμία ευθύνη φέρει για την συμβατότητα του με τα συστήματα και το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Εταιρείας …’’, κλπ.

    Άλλα γράφω, άλλα απαντάται για να αποδείξετε τι ?, όποιος ξέρει να διαβάζει κατάλαβε, δεν υπάρχει λόγος να δώσω καμία συνέχεια, καλή συνέχεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geo1959 : 12-04-19 στις 12:51.
    INALAN 100/100 Mbps + VODAFONE + OTE Rural 37,49/10,43 Mbps

  6. #6876
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Μπορείς να τους καλέσεις, να ρωτήσεις αν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό, και να μας πεις τι σου είπαν ?

    Μπορεί όλοι εδώ να τα λέμε λάθος και να είμαστε αδαείς και κακεντρεχείς και θέλουμε να μπερδεύουμε τον κόσμο, δεν ξέρεις ποτέ (και με εμένα μέσα).

  7. #6877
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo1959 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spsomas & jkoukos , το έχετε πάρει πατριωτικά !!! Ορίστε ακόμη μια φορά, και τελευταία, το κείμενο, που γράφει ότι ‘’Στο 5.8 γράφει ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις άλλον εξοπλισμό πλην αυτού που σου παρέχουν οι ίδιοι. ‘’?

    5.8 Σε περίπτωση που ο Πελάτης χρησιμοποιήσει οποιονδήποτε άλλον εξοπλισμό (πέραν του Εξοπλισμού που του παρέχεται από την Εταιρεία), η Εταιρεία ουδεμία ευθύνη φέρει για την συμβατότητα του με τα συστήματα και το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Εταιρείας ή/και τρίτου, για την εγκατάσταση και συντήρησή του, για την ενεργοποίηση, σύνδεση και παροχή των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, και την άρση οιωνδήποτε προβλημάτων, βλαβών, ή για οτιδήποτε σχετίζεται ή προέρχεται από την παρουσία και την χρήση αυτού.

    Το άρθρο 5.8 περιγράφει και ΣΩΣΤΑ τι συμβαίνει εάν έχεις εγκαταστήσει και χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό.

    Για τα υπόλοιπα σε καμία ανάρτηση μου δεν αναφέρθηκα σε αυτά, ασφαλώς εάν το GPON interface δεν είναι το ίδιο με αυτό που παρέχει η εταιρεία (port SC/UPC τύπου GPON Class B Digital Device Radiated Emissions B/Conducted Emissions B) δεν θα συνδεθεί, το γράφει στο 5.8 ‘’ η Εταιρεία ουδεμία ευθύνη φέρει για την συμβατότητα του με τα συστήματα και το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο της Εταιρείας …’’, κλπ.

    Άλλα γράφω, άλλα απαντάται για να αποδείξετε τι ?, όποιος ξέρει να διαβάζει κατάλαβε, δεν υπάρχει λόγος να δώσω καμία συνέχεια, καλή συνέχεια.
    το 5.8 λέει οτι μπορείς να βάλεις ότι εξοπλισμό θέλεις, δεν αναφέρει πουθενά πως θα δουλέψει, καθώς δεν θα έχεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την σύνδεση με το δίκτυο της εταιρίας. Ούτε σου παρέχουν υποστήριξη για το πως θα τα περάσεις. (για την ενεργοποίηση, )

  8. #6878
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Εμένα πάντως, για να μην παρεξηγηθώ για τα προηγούμενα post, η μόνη μου ένσταση είναι το να αγοράσω από αλλού φθηνότερα το ίδιο router που οι συνεργάτες τους το δίνουν ακριβότερα.
    Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αλλά φθηνότερα.

    Οπότε δε βρίσκω το λόγο να μην μου περάσουν το configuration σε αυτό.

    Για το θέμα ασφαλείας λόγω "αρχιτεκτονικής" της οπτικής ίνας, προφανώς και συμφωνώ μαζί σας, δεν είμαι παράλογος.

    Θα το σταματήσω και εγώ, μιας και δεν προβλέπεται να βάζω INALAN καθώς δεν με καλύπτει (ακόμα).

    Ο μόνος σκοπός που "χώθηκα" στη κουβέντα ήταν μόνο για το παραπάνω που θεωρώ παράλογο.

    (αν με κάλυπτε και συνδεόμουν μαζί τους, το router που θα μου έδιναν ως προεπιλογή, για τις δικές μου ανάγκες θα ήταν μια χαρά καθώς δεν έχω τόσο "περίεργο" εσωτερικό δίκτυο)

  9. #6879
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo1959 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει αλλάξει η σύμβαση μπορούμε να χρησιμοποιησουμε τον δικό μας εξοπλισμό, άρθρο 5.8 της σύμβασης
    Σε κανένα σημείο δεν λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλον εξοπλισμό πλην της εταιρείας. Αναφέρει ότι αν βάλεις δεν εγγυάται τίποτα, ούτε καν την σωστή ρύθμιση και λειτουργία.

    απλά πρέπει να κάνεις μόνος σου τις ρυθμίσεις, σεταρισμα, δεν έχεις την βοήθεια της εταιρείας, εγγύηση κλπ
    Είμαι περίεργος με ποιον τρόπο θα το κάνεις (υπόψη οι ρυθμίσεις του GPON, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με ότι ξέρεις από το DSL).

    Όταν ρωτούσα αν έχουν υπογράψει σύμβαση, απαντούσαν επίμονα άσχετα (αυτή είναι η πολίτικη της εταιρείας κλπ), δεν γνώριζαν αν και τι έχουν υπογράψει, τι να πω
    Άλλοι πάλι που την διαβάζουν, δεν την καταλαβαίνουν.

    Άλλο παράδειγμα, η σύμβαση γράφει για 6 μήνες και μετά γίνεται αορίστου χρόνου, άρθρο 6.1, συγγνώμη αλλά άλλα γράφατε
    Και ισχύει απόλυτα. Γιατί δεν γράφεις και το άρθο 6.2 που λέει ότι διακόπτεις όποτε θέλεις, ακόμη και πριν την λήξη της σύμβασης;
    Το αναφέρει και στο επίσημο FAQ, σε αναφορές στο παρόν θέμα, αλλά και στην τελική δεν υπάρχει πουθενά μνεία αν διακόψεις τι τέλος θα πληρώσεις (όπως γίνεται στους άλλους παρόχους. Γιατί νομίζεις ότι συμβαίνει αυτό;

    Κάποιος φίλος έγραψε αν πάρουμε μια μόντεμ και στην στείλουμε στο ΟΤΕ για σεταρισμα δεν θα την δεκτή ο ΟΤΕ.
    Λοιπόν εγώ είμαι στη VODAFONE, έχω αγοράσει τον δικό μου εξοπλισμό, έχω κάνει τις ρυθμίσεις μου, και όταν έχει τύχει να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστηρίξει δεν έχει υπάρξει ποτέ πρόβλημα, απλά δεν έχουν δυνατότητα έλεγχου την μόντεμ .... και όταν ήθελαν επί πλέον στοιχεία απλά μου είπαν να τα καταγράψω και να τους τα στείλω, συμπέρασμα, κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επίσης άλλη σύνδεση που έχω με τον ΟΤΕ, όταν κάηκε η μόντεμ που μου είχαν δώσει, (την αντικαταστησαν) με ρώτησαν αν είχα άλλη μόντεμ να χρησιμοποιησω μέχρι να πάρω άλλη από τον Γερμανό, πάλι κανένα πρόβλημα.
    Μονο η INALAN, όπως μερικοί επίμονα επιμένουν έχει πρόβλημα ασφάλειας !!!
    Πάλι λάθος καταλαβαίνεις. Δεν αναφέρθηκε να δώσεις την συσκευή για να την ρυθμίσει η εταιρεία, αλλά να περάσει το δικό της firmware ώστε να συνδεθεί με τον server και να τραβήξει αυτόματα τα ζητούμενα στοιχεία.
    Είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα απ' ότι τα παρουσιάζεις με το λάθος παράδειγμα.

    Κάποιος άλλος φίλος έγραψε ότι έρχονται και σου φέρνουν τον εξοπλισμό δωρεάν, με 100 ευρώ ακριβότερα, με 100 ευρώ ακριβότερα δωρεάν είναι !!!
    Η συσκευή που παρέχει η εταιρεία είναι με χρησιδάνειο, όπως κάνουν όλοι. Επειδή όμως πάλι μπερδεύεις καταστάσεις, θέλω να μας πεις έναν πάροχο στην Ευρώπη (που είναι η γειτονιά μας) αν επιτρέπει σε FTTH άλλον εξοπλισμό εκτός αυτού που παρέχει ο ίδιος.

    Δεν έχω πρόβλημα .... αλλά άλλα γράφετε
    Μάλλον άλλα καταλαβαίνεις.

  10. #6880
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως, για να μην παρεξηγηθώ για τα προηγούμενα post, η μόνη μου ένσταση είναι το να αγοράσω από αλλού φθηνότερα το ίδιο router που οι συνεργάτες τους το δίνουν ακριβότερα.
    Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αλλά φθηνότερα.

    Οπότε δε βρίσκω το λόγο να μην μου περάσουν το configuration σε αυτό.

    Για το θέμα ασφαλείας λόγω "αρχιτεκτονικής" της οπτικής ίνας, προφανώς και συμφωνώ μαζί σας, δεν είμαι παράλογος.

    Θα το σταματήσω και εγώ, μιας και δεν προβλέπεται να βάζω INALAN καθώς δεν με καλύπτει (ακόμα).

    Ο μόνος σκοπός που "χώθηκα" στη κουβέντα ήταν μόνο για το παραπάνω που θεωρώ παράλογο.

    (αν με κάλυπτε και συνδεόμουν μαζί τους, το router που θα μου έδιναν ως προεπιλογή, για τις δικές μου ανάγκες θα ήταν μια χαρά καθώς δεν έχω τόσο "περίεργο" εσωτερικό δίκτυο)
    Έχεις δίκιο σ αυτο αλλα το router που θα αγοράσεις εσυ θεωρείτε αμφιβόλου προελεύσεως. Κάπου γράψανε για πειραγμένα firmware οπότε σου λέει πάρε μόνο απο αυτούς που συνεργάζομαι. Κάτι τέτοιο μάλλον ισχύει.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  11. #6881
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως, για να μην παρεξηγηθώ για τα προηγούμενα post, η μόνη μου ένσταση είναι το να αγοράσω από αλλού φθηνότερα το ίδιο router που οι συνεργάτες τους το δίνουν ακριβότερα.
    Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο, αλλά φθηνότερα.

    Οπότε δε βρίσκω το λόγο να μην μου περάσουν το configuration σε αυτό.
    Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, κουβέντα κάνουμε.
    Έγραψα και πριν ότι είναι στο χέρι της εταιρείας να το δεχθεί (δεν είναι παράλογο το αίτημα), αλλά ταυτόχρονα και νομιμότατη απόφαση να το αρνηθεί (κάτι που το έχει κατηγορηματικά πράξει). Είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι κοινή εμπορική πρακτική.

  12. #6882
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Φυσικά σήμερα που βρέχει ή inalan κάνει έργα. Κατεβαίνει την Κόκκερελ προς τα κάτω. Ίσως θέλει να κατέβει την Πάρνηθος και Κέας να πιάσει και εκείνο το κομμάτι. Ίσως να κατέβει προς Δάφνιδος ή πάει απέναντι στο σχολείο

  13. #6883
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα..

    ελπίζω να ενημερώσουν και τον χάρτη..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  14. #6884
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Ξέρει κάποιος πότε τελειώνουν τα έργα τους;
    Θέλω να κατεβάσω τα καλοκαιρινά αλλά δε μπορώ αν βρέχει συνέχεια...

  15. #6885
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και το Καλοκαίρι ρίχνει μπόρες..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

Σελ. 459 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 439449454457458459460461464469479 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας