Σελ. 790 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 770780785788789790791792795800810 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.836-11.850 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #11836
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φράση που χρησιμοποίησα αφορά το συγκεκριμένο προϊόν. Και μόνο αυτό. Δεν αναφέρθηκα σε παρόχους ή υπηρεσίες. Δυστυχώς όμως ένα προϊόν πολύ καλό και συμβατό κοστίζει 120€ ποσό τουλάχιστον 3 φορές την αξία κόστους αγοράς χονδρικής από μια εταιρία. Αν το πουλούσαν στη Ελλάδα 3,4, 5 εταιρίες θα είχε ίσως άλλη σαφώς χαμηλότερη τιμή για τους χρήστες.
    Το σχόλιο μου απαντούσε πιο πολύ στον SurvivaL. Τα θέματα διαθεσιμότητας των Huawei στην Ελλάδα δεν τα γνωρίζω αλλά δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Πάντως σαν συσκευή τερματισμού το router της Inalan είναι ok, από εκεί και πέρα μπορεις να σηκώσεις οτι θές από πίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mr Arkadin : 18-04-21 στις 04:47.

  2. #11837
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skein0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ρούτερ (Xiaomi Mi router 4a Gigabit version) είναι απ τα πιο φθηνά που θα σου επιτρέψουν να εκμεταλλευτείς πλήρως ακόμα και 200αρα σύνδεση. Να σιγουτευτείς πως θα το συνδέσεις όποιο και να πάρεις στην 1η θύρα του μόντεμ της inalan που είναι gigabit!!! Με αυτό το ρούτερ έχεις και dual band wifi στα 2,4 και στα 5 ghz δηλαδή. Οπότε αν έχεις συσκευές με wifi 5 (πρωτοκολλο 802.11 ac ή μεταγενέστερο) στα 5ghz μπορείς να εχεις την πλήρη ταχύτητα και ασύρματα.
    Σου δίνει όμως μόνο 2 gigabit θύρες οπότε αν χρειάζεσαι παραπάνω, παίρνεις επιπλέον ένα gigabit switch που κάνει κάνα 10ρικο όπως το Mercusys MS105G ή πηγαίνεις απευθείας σε ρούτερ με περισσότερες θύρες ethernet, θα σου πρότεινα το tplink archer c6 v2.

    https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xi...m=best_sellers
    Με αυτο το router πιανω 94/94 στο ipad pro. Ομως με οποιαδηποτε αλλη συσκευη παει πιο χαμηλα. Γι αυτο λεω πως πρεπει να ειναι και θεμα συσκευης

  3. #11838
    Εγγραφή
    01-05-2017
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο το router πιανω 94/94 στο ipad pro. Ομως με οποιαδηποτε αλλη συσκευη παει πιο χαμηλα. Γι αυτο λεω πως πρεπει να ειναι και θεμα συσκευης
    Πάντως όλα τα Ipad pro υποστηρίζουν wifi 802.11ac... θα έπρεπε να πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα... Σίγουρα έχεις συνδεθεί στο 5ghz wifi? Πάντως με το archer c6 δεν έχω κανένα θέμα... τερματίζεται η 200άρα ασύρματα. Στο samsung galaxy tab a6 (2016) που έχω.

    Edit: Για μισό... 94/94? Μήπως δεν έχεις συνδέσει το ρούτερ (xiaomi) στην 1η gigabit θύρα του μόντεμ; Η μήπως σου δώσαν ρούτερ χωρις καμία gigabit θύρα; τσέκαρε το.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210417-183158_Speedtest.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skein0ne : 17-04-21 στις 18:40.

  4. #11839
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Να κανω κι εγω την χαζή ερώτηση της ημέρας. Πρόσφατα αγοράσαμε ενα σπίτι, με προοπτική μεσα στο 22 ναπαμε εκει (προς το παρον ειναι νοικιασμένο). Περνωντας απο εκει να γνωρίσουμε τους ενοικιαστές, ειδα οτι στην πολυκατοικία καποιος εχει βάλει inalan (δεν ξερω ποιος, απλά ειδα το κουτάκι στην μεσα μεριά του κήπου στον μαντροτοιχο.) Αυτό σημαινει οτι οταν παμε εκει, αν θελουμε να βαλουμε Inalan, η διαδιασία εγκατάστασης/ενοργοποίησης θα ειναι πιο γρηγορη απο το αν δεν ειχε κανεις στην οικοδομή σωστά;

  5. #11840
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, σωστά. Θα είναι πολύ πιο εύκολο να σας συνδέσουν.

  6. #11841
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σωστά. Θα είναι πολύ πιο εύκολο να σας συνδέσουν.
    Αυτό φανταστικα και εγώ, και είπα να ρωτήσω όμως. Μήπως ξερω εγω καθε σπιτι θα εχει το δικό του κουτάκι εξωτερικά η κάτι παρόμοιο...

  7. #11842
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skein0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όλα τα Ipad pro υποστηρίζουν wifi 802.11ac... θα έπρεπε να πιάνεις την μέγιστη ταχύτητα... Σίγουρα έχεις συνδεθεί στο 5ghz wifi? Πάντως με το archer c6 δεν έχω κανένα θέμα... τερματίζεται η 200άρα ασύρματα. Στο samsung galaxy tab a6 (2016) που έχω.

    Edit: Για μισό... 94/94? Μήπως δεν έχεις συνδέσει το ρούτερ (xiaomi) στην 1η gigabit θύρα του μόντεμ; Η μήπως σου δώσαν ρούτερ χωρις καμία gigabit θύρα; τσέκαρε το.

    Γιατί, καλά είναι. 100/100 έχω ακόμα, όποτε 94’94 2 δωμάτια μακριά μου φαίνεται καλα

  8. #11843
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, καλά είναι. 100/100 έχω ακόμα, όποτε 94’94 2 δωμάτια μακριά μου φαίνεται καλα
    Γιατί όπως η 200αρα πάει πάνω από 200 στο speed test, έτσι πάει κι η 100αρα πάνω από 100.

    Άρα κάπου υπάρχει bottleneck με 100αρι lan port.

  9. #11844
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,,,

    Από τον περασμένο Οκτώβριο είμαι στην INALAN με 100/100 και πριν ένα μήνα πήγα 200/200.
    Προμηθεύτηκα από εξωτερικό το HG8245Q2 και εγκαταστάθηκε στη γραμμή μου από τεχνικό της INALAΝ ενόσω είχα ακόμη την 100/100.
    Δυστυχώς όμως διαπιστώνω σχεδόν καθημερινά ότι η ταχύτητες upload τις περισσότερες ώρες του 24ωρου είναι πολύ χαμηλά από 30-80 max
    Υπάρχει κάποιος χρήστης 200/200 με παρόμοια διαπίστωση?
    Δεν έχω δυστυχώς στοιχεία speedtest όταν είχα 100/100 αλλά απ ότι θυμάμαι τότε το up ήταν σχεδόν πάντα πάνω από 100 μέσο όρο.
    καλησπερα, απο εξωτερικο?????
    πως εγινε αυτο ακριβως? πως το δεχτηκαν? μπορουμε να μαθουμε απο που και τιμη αν δεν σε πειραζει ? εδω το βλεπω στα 120 https://www.optech.gr/HUAWEI-HG8245Q...-2-4G-5G-WI-FI
    Εχουν πει οτι ΜΟΝΟ απο την Optech γινεται να αγορασουμε router!!! και εγω αναγκαστηκα να αγορασω αυτο που δινουν και τωρα, απο την optech 85 ευρω (τα 5 μεταφορικα), γιατι μου ειχαν δωσει με τις 100αρες και δεν παταγε ποτε τα 100 και εχανα ολο το bonus speed.
    Μετα που πηγα 200αρα μου αφησαν το 100αρι αμανατι το οποιο φυσικα ειναι αχρηστο και ουτε για backup δεν κανει και επειδη ειχα αγορασει δεν εδωσαν αλλο, να το εχω εστω καβατζα.

    Ποτέ δεν ειχα προβλημα με το upload, εκτος φυσικα οταν ο γειτονας απο πανω μου εκανε κιμα την οπτικη μου...
    πως μετρας την ταχυτητα σου ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-04-21 στις 20:48. Αιτία: Συμπληρωμα

  10. #11845
    Εγγραφή
    24-08-2016
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    inalan
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skein0ne Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ρούτερ (Xiaomi Mi router 4a Gigabit version) είναι απ τα πιο φθηνά που θα σου επιτρέψουν να εκμεταλλευτείς πλήρως ακόμα και 200αρα σύνδεση. Να σιγουτευτείς πως θα το συνδέσεις όποιο και να πάρεις στην 1η θύρα του μόντεμ της inalan που είναι gigabit!!! Με αυτό το ρούτερ έχεις και dual band wifi στα 2,4 και στα 5 ghz δηλαδή. Οπότε αν έχεις συσκευές με wifi 5 (πρωτοκολλο 802.11 ac ή μεταγενέστερο) στα 5ghz μπορείς να εχεις την πλήρη ταχύτητα και ασύρματα.
    Σου δίνει όμως μόνο 2 gigabit θύρες οπότε αν χρειάζεσαι παραπάνω, παίρνεις επιπλέον ένα gigabit switch που κάνει κάνα 10ρικο όπως το Mercusys MS105G ή πηγαίνεις απευθείας σε ρούτερ με περισσότερες θύρες ethernet, θα σου πρότεινα το tplink archer c6 v2.

    https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xi...m=best_sellers
    Ευχαριστώ φίλε μου για τον απάντηση... Απλά δε πιστεύω και τα δύο ρουετερ με 5 -6 συσκευές συνδεμένες να έχει κάποιο πρόβλημα η κόλλημα... γιατί αυτό που έχω τώρα tp-link wr841n μου κάνει νουμερα

  11. #11846
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, απο εξωτερικο?????
    πως εγινε αυτο ακριβως? πως το δεχτηκαν? μπορουμε να μαθουμε απο που και τιμη αν δεν σε πειραζει ? εδω το βλεπω στα 120 https://www.optech.gr/HUAWEI-HG8245Q...-2-4G-5G-WI-FI
    Εχουν πει οτι ΜΟΝΟ απο την Optech γινεται να αγορασουμε router!!! και εγω αναγκαστηκα να αγορασω αυτο που δινουν και τωρα, απο την optech 85 ευρω (τα 5 μεταφορικα)...
    Σε πρόλαβα Νικηφόρε μου...Την ίδια ερώτηση έκανα & εγώ στον stefit & μου απάντησε πως του έστειλε ένα γνωστός του στη Huawei Europe. Επίσης ρώτησε την inalan πριν το φέρει & πως όταν του ήρθε, ο τεχνικός της Inalan που ήρθε για να το εγκαταστήσει, το φλασάρισε με το δικό τους firmware...!!!
    ~SurvivaL~

  12. #11847
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Ερώτηση χωρίς VS και ειρωνία.

    Αναφέρεστε για ένα Huawei εκτός OPTECH, ΟΚ εγκαταστάθηκε χωρίς το πως και γιατί μην το αναλύουμε ρόλο οι σελίδες.

    Θέλω να μου πείτε αν τόσο πολύ θέλετε Huawei 5GHz ανεξαρτήτως μοντέλο ή συζήτηση κάνουμε για να λέμε.

    Όλα τα ποστ που διαβάζω μέχρι σήμερα είναι πως θα βάλετε σάντουιτς κάποιο router που γουστάρετε και κάνει παπάδες για τα γούστα σας. Αν το κάνετε για το θέμα κόστος 120-130€ ΟΚ πάω πάσο.

    Εγώ προσωπικά θέλω μόνη συσκευή και δεν γουστάρω τα 2πλα router στο σπίτι. Τώρα που πήρα και δεύτερο PlayStation 5 στο σπίτι…ναι χρειάζομαι τα 5GHz ή 2η 1000αρα LAN (μπορώ και Giga switch αλλά θα πάρω 1 ολοκληρωμένο να κάνω την δουλειά μου)

    Μπορεί στο μέλλον να βάζει στον basic εξοπλισμό 5GHz, όταν έκανα την αναβάθμιση μου το ξεκαθάρισαν από την αρχή θα έχεις 200 καλώδιο, στο WiFi 100. Δεν μου έκρυψαν κάτι.

    Το μόνο που δεν μπορώ να βρω για να διαλέξω από την OPTECH είναι ποιο είναι καλύτερο από το άλλο.
    Δυστυχώς στο site της Huawei δεν δίνει access

  13. #11848
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση χωρίς VS και ειρωνία.

    Αναφέρεστε για ένα Huawei εκτός OPTECH, ΟΚ εγκαταστάθηκε χωρίς το πως και γιατί μην το αναλύουμε ρόλο οι σελίδες.

    Θέλω να μου πείτε αν τόσο πολύ θέλετε Huawei 5GHz ανεξαρτήτως μοντέλο ή συζήτηση κάνουμε για να λέμε.

    Όλα τα ποστ που διαβάζω μέχρι σήμερα είναι πως θα βάλετε σάντουιτς κάποιο router που γουστάρετε και κάνει παπάδες για τα γούστα σας. Αν το κάνετε για το θέμα κόστος 120-130€ ΟΚ πάω πάσο.

    Εγώ προσωπικά θέλω μόνη συσκευή και δεν γουστάρω τα 2πλα router στο σπίτι. Τώρα που πήρα και δεύτερο PlayStation 5 στο σπίτι…ναι χρειάζομαι τα 5GHz ή 2η 1000αρα LAN (μπορώ και Giga switch αλλά θα πάρω 1 ολοκληρωμένο να κάνω την δουλειά μου)

    Μπορεί στο μέλλον να βάζει στον basic εξοπλισμό 5GHz, όταν έκανα την αναβάθμιση μου το ξεκαθάρισαν από την αρχή θα έχεις 200 καλώδιο, στο WiFi 100. Δεν μου έκρυψαν κάτι.

    Το μόνο που δεν μπορώ να βρω για να διαλέξω από την OPTECH είναι ποιο είναι καλύτερο από το άλλο.
    Δυστυχώς στο site της Huawei δεν δίνει access
    Για μένα που είχα το TP-LINK και το έχω για να μοιράζω Wifi και περισσότερες πόρτες gigabit μου είναι μια χαρά και τσάμπα. 2 συσκευές ναι αλλά τσάμπα μιας και το είχα. Σαφώς και θα προτιμούσα 1 συσκευή ώστε να τα έχω και τα 2 αλλά τα 120-130€ είναι (για μένα) υπερβολικά. Σαφώς η εταιρεία είναι ξεκάθαρη στο τι προσφέρει. 200 στο καλώδιο και στο wifi όσο (ανάλογα και τον εξοπλισμό που έχει ο καθένας). Θα προτιμούσα στο μέλλον να έδινε μια καλύτερη συσκευή με κάποιο κόστος (στο μισό ας πούμε των 120€) σαν εγγύηση που να επιστρέφεται σε 2 χρόνια π.χ. Άλλωστε δεν νομίζω ότι όποιος βάλει οπτική θα φύγει να πάει αλλού εκτός αν μετακομίσει.

  14. #11849
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρόλαβα Νικηφόρε μου...Την ίδια ερώτηση έκανα & εγώ στον stefit & μου απάντησε πως του έστειλε ένα γνωστός του στη Huawei Europe. Επίσης ρώτησε την inalan πριν το φέρει & πως όταν του ήρθε, ο τεχνικός της Inalan που ήρθε για να το εγκαταστήσει, το φλασάρισε με το δικό τους firmware...!!!
    καλημερα, καλη κυριακη.
    Οπως και να εχει ομως παλι ειναι απο εξωτερικο. Δεν ειναι απο Optech αρα προκειται για μια εξαιρεση...
    Δλδ τι οποιος αγορασει απο Huawei Europe και οχι απο τους κινεζους οπου νανε τοτε ειμαστε οκ?
    Eπισης αφου το φλασαρε τεχνικος της ιναλαν με δικο τους FW τοτε γιατι να μην γινεται και για ολα τα αλλα αν αγοραστουν απεξω απο αλλου?
    Τελος αρα ειναι κλειδωμενο, απο Optech δεν ειναι κλειδωμενα εχεις δλδ προσβαση στα μενου που οι αλλοι δεν τα βλεπουν καν, κατα καιρους τα εχω δειξει αυτα ποια ειναι.
    Και μου το επιβεβαιωσε και τεχνικος οτι δεν ειναι κλειδωμενο το FW στης optech, συγκεκριμενα μου ειπε αφου το πληρωνεις κανεις οτι θελεις....καπως ετσι.
    εννοειτε οτι δεν κανουμε βεβαια ακριβως οτι θελουμε γιατι δεν θα εχουμε ιντερνετ. Προσεκτικα πραγματα.

    - - - Updated - - -

    Εμενα μεγαλο θετικο πχ στο ξεκλειδωτο ειναι οτι αν εχουμε asterisk server μπορουμε να συνδεθουμε απο το ρουτερ της ιναλαν...
    Και την modulus ή καθε αλλον voip παροχο τον βαζουμε trunk στον αστερισκ μας, ακομα και αν ειμαστε με προπληρωμενο πακετο μεσω της ιναλαν γινεται δινουν κωδικους.
    Το εχω κανει...απλα επειδη εχω ενα linksys pap2 που καθοταν και το ρουτερ της ιναλαν ειναι σε DMZ mode με αλλο subnet δεν με βολευε εμενα, + οτι το θελω για backup αν κατι στραβωσει στον αστερισκ.
    Αλλα οι ρυθμισεις ειναι ολες αυτες ανοιχτες οποτε ναι μπορω να κανω οτι θελω στο voip...
    αν ομως χαλασω κωδικους στο ρουτερ πρεπει να ζητησω αλλους απο modulus γιατι ΠΟΤΕ δεν μενουν ιδιοι μετα θελει αλλους, αλλα επειδη ειναι ανοιχτες οι ρυθμισεις του μπορω παλι να το χρησιμοποιησω και να τους περασω.
    Αυτο για παραδειγμα τι σημαινει ανοιχτο FW με αγορα μεσω της Optech, το ποιο χρησιμο στοιχειο ειναι αυτο.
    Στο ιντερνετ δεν μπορουμε να κανουμε κατι γιατι δεν θα παιζει απλα.
    Και στο firewall υπαρχει η δυνατοτητα να κλεισει εντελως και διαφορα αλλα πραγματακια που θελουν προσοχη.

  15. #11850
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,,,

    Από τον περασμένο Οκτώβριο είμαι στην INALAN με 100/100 και πριν ένα μήνα πήγα 200/200.
    Προμηθεύτηκα από εξωτερικό το HG8245Q2 και εγκαταστάθηκε στη γραμμή μου από τεχνικό της INALAΝ ενόσω είχα ακόμη την 100/100.
    Δυστυχώς όμως διαπιστώνω σχεδόν καθημερινά ότι η ταχύτητες upload τις περισσότερες ώρες του 24ωρου είναι πολύ χαμηλά από 30-80 max
    Υπάρχει κάποιος χρήστης 200/200 με παρόμοια διαπίστωση?
    Δεν έχω δυστυχώς στοιχεία speedtest όταν είχα 100/100 αλλά απ ότι θυμάμαι τότε το up ήταν σχεδόν πάντα πάνω από 100 μέσο όρο.
    Καλησπέρα σας.
    Το μήνυμά σας αυτό προφανώς και δεν πέρασε απαρατήρητο και ψάξαμε όλο το ιστορικό της σύνδεσής σας, της αλλαγής εξοπλισμού και της αναβάθμισης.
    Συνδεθήκατε κανονικά με δικό μας εξοπλισμό και έπειτα καλέσατε στα κεντρικά να ενημερώσετε πως προμηθευτήκατε ρούτερ από τον συνεργάτη μας "Optech".
    Το πρώτο μας λάθος ήταν που δεν παραξενευτήκαμε, γιατί το λάβατε απευθείας εσείς και όχι εμείς ως εταιρία, όπως γίνεται συνήθως.
    Το δεύτερο, που ο εξωτερικός μας συνεργάτης - τεχνικός, δεν ζήτησε να δει τα έγγραφα του εξοπλισμού και πέρασε το firmware μας, υποθέτοντας απλά πως θα είχε παραλειφθεί εκ παραδρομής να έρθει ήδη σεταρισμένο. Είδαμε, πως ζορίστηκε πολύ να το σετάρει, επιστρέφοντάς το ξανά και ξανά στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και τώρα κατανοούμε τον λόγο.
    Τέλος, στην πρόσφατη αναβάθμισή σας στα 200/200, όταν απορήσαμε ξανά τι ρούτερ είναι αυτό, είπατε ξεκάθαρα πως είναι από την Optech.
    Τελικά μιλήσαμε μαζί τους και μας επιβεβαίωσαν πως δεν έχει αγοραστεί από αυτούς.

    Στο σημείο αυτό, θα σας ζητούσαμε θερμά να ανταποκριθείτε στο αυριανό μας τηλεφώνημα, ώστε να κλειστεί ένα ραντεβού για να περάσει τεχνικός μας να δει τα έγγραφα του εν λόγω ρούτερ και να αποφασιστεί, εάν μπορεί να παραμείνει συνδεδεμένο στο δίκτυό μας ή αναγκαστικά να επιστρέψει ο δικός μας εξοπλισμός.

    Σας ευχαριστούμε πολύ.
    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.

Σελ. 790 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 770780785788789790791792795800810 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας