Σελ. 797 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 777787792795796797798799802807817 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.941-11.955 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #11941
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.405
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι; Να μιλήσουμε λίγο με νούμερα; Πόσοι συμμετέχουμε στο φόρουμ; 2.000 έως 3.000 άτομα το πολύ. Από αυτούς, πόσοι πιστεύεις ότι έχουν εξειδικευμένες γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στο ρούτερ τους; Να δεχτούμε το 50%, παρόλο που σίγουρα είναι υπερβολικό; Άρα μιλάμε για 1.500 άτομα το πολύ, επί συνόλου 4.000.000 έως 5.000.000 καταναλωτών. Συνειδητοποιείς το ποσοστό στον συνολικό πληθυσμό; Ένας στους 3.000 περίπου!

    Κι ας πάρω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Ποτέ δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις οποιουδήποτε ρούτερ, απλά γιατί είμαι παντελώς άσχετος από δίκτυα. Όταν ήθελα το 2013 να κάνω την "ειδική δουλειά" που αναφέρεις, να ξεσκίσω τον private tracker, νοίκιασα δύο δολοφονικά seedboxes στο 1Gbps συμμετρικό down/up σε δίσκους ssd το καθένα, τα πλήρωνα 28 δολάρια την βδομάδα το καθένα, και επί ένα μήνα καθόμουν και τα χάζευα από το σπίτι μου να ξεσκίζουν τον private tracker!

    Ας κάνουμε μία δημοσκόπηση στα μέλη του φόρουμ, να δούμε πόσοι έχουν τις γνώσεις δικτύων για να πηγαίνουν και να πειράζουν τις ρυθμίσεις στα ρούτερ τους. Θα εκπλαγείς δυσάρεστα, νομίζω, με το αποτέλεσμα...
    Όσοι είναι εδώ στο φόρουμ σίγουρα έχουν πειράξει ρυθμίσεις στο ρούτερ πάνω από 50%. Τώρα για τα υπόλοιπα 4-5 εκ.ρια που γράφεις δεν σημαίνει ότι αφού δεν είναι εδώ δεν πειράζουν το ρούτερ κιόλας. Άλλωστε δεν τους ξέρεις όλους . Δεν χρειάζεται να έχεις εξειδικευμένες γνώσεις για να δεις τις ταχύτητες, συγχρονισμούς, κανάλια στο wifi, όπως και port forwarding. Υπάρχουν οδηγοί και βίντεο που με απλά βήματα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα. Σαφώς υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν καν ΤΙ σύνδεση έχουν πόσο μάλλον για ρυθμίσεις στο ρούτερ. Όσον αφορά τη δημοσκόπηση δεν ξέρω πως να την κάνω. Καλό θα ήταν να γίνει μία έτσι για δούμε πόσοι έχουν βοηθηθεί από τότε που εγγράφηκαν στο φόρουμ και βρήκαν βοήθεια για το πρόβλημά τους.

  2. #11942
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ήρθε ο τεχνικός να με συνδέσει, είπε ότι ήταν στα πλάνα της INALAN να το κάνει τον Μάρτιο, αλλά πήγαν παραπίσω.
    Καλημερα, καλο ΣΚ! δλδ να δινουν και μηχανημα να ειναι σκετο ONT και μετα βαζουμε οτι δικο μας ρουτερ θελουμε εννοεις? γιατι δεν καταλαβα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που πρέπει να κάνει η inalan ειναι σε οσους θέλουν να δίνει ONT καθαρό χωρίς router. Έτσι ο καθένας θα επιλεγει αυτο που θέλει και δεν νομιζω το κοστος του ONT να ειναι μεγαλύτερο απο αυτου του 2σε1 που δίνει τωρα.
    Ούτε καν να δίνει 2 συσκευές όπως ο ΟΤΕ κτλ. Θες σκετο ONT ή 2σε1 και διαλέγεις αναλογα τι θέλεις να κάνεις και τι εξοπλισμό εχεις (αν εχεις).
    καλημερα, καλο ΣΚ!
    συμφωνω και επαυξανω! ακριβως ετσι επρεπε να ηταν.

  3. #11943
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Φίλε Zarko διαφωνώ με τα λεγόμενά σου και με απόλυτα φιλική διάθεση χωρίς να έχω σκοπό να σε προσβάλλω, σου γράφω την άποψή μου.
    Υπάρχουν στο διαδίκτυο forum που ασχολούνται από παπούτσια μέχρι διαστημόπλοια και ο καθένας διαλέγει να συμμετάσχει ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του. Συμμετέχουν άνθρωποι που μοιράζονται αφιλοκερδώς τις γνώσεις τους και έτσι βοηθάνε κάποιους άλλους. Αυτή είναι η καλή και υγιής πλευρά του διαδικτύου.
    Για να διαβάζουμε το συγκεκριμένο νήμα, σημαίνει ότι μας ενδιαφέρει, άσχετα εάν πειράζουμε ή όχι το ρούτερ μας και εάν έστω και ένας έχει βοηθηθεί, τότε το νήμα έχει κάνει καλά την δουλειά του.
    Όσον αφορά εμένα, πολλά που διαβάζω εδώ μου φαίνονται "κινέζικα" και άνευ χρησιμότητας, αυτή την στιγμή, σε κάποιους άλλους όμως όχι. Σε ένα τέτοιο νήμα όσοι συμμετέχουν δεν είναι του ίδιου επιπέδου γνώσεων και δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες, αλλά κάποιοι μοιράζονται τις γνώσεις τους και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.Από εδώ μέσα έμαθα για την INALAN και πως να στήσω το "δικτυο" στο σπίτι μου, οπότε για μένα την δουλειά του την έκανε σωστά το forum.

  4. #11944
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Να πω και εγω οτι διαφωνω καθετα με τον φιλο Zarko και δεν καταλαβαινω σε τι αποσκοπει το ποστ πραγματικα.
    Δλδ τι? δεν πρεπει να γραφουμε τιποτα αλλο επειδη καποιοι δεν ασχολουνται? τα στατιστικα εμενα δεν μου λενε απολυτως τιποτα και δεν με ενδιαφερουν ουτε καν.
    αν δεν τους ενδιαφερει μπορουν απλα να μην παρακολουθουν το θεμα αυτο....αν παλι θελουν το θεμα αλλα οχι καποιους που γραφουν ποιο τεχνικα θεματα ή για αλλα ρουτερ κτλ υπαρχει και η επιλογη της αγνοησης απλα και δεν βλεπεις τα ενοχλητικα ποστς τους.
    Πραγματικα βρισκεις την υγειά σου!!! δοκιμασμενο....

  5. #11945
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, καλο ΣΚ! δλδ να δινουν και μηχανημα να ειναι σκετο ONT και μετα βαζουμε οτι δικο μας ρουτερ θελουμε εννοεις? γιατι δεν καταλαβα.

    - - - Updated - - -
    Καλημέρα, ναι αυτό μου είπε. Για την ακρίβεια μια σκέτη "πρίζα" που θα τερματίζει η ίνα και μετά βάζεις εσύ ότι θέλεις. Από εδώ είδα ότι το λένε ΟΝΤ. Μήπως μπορεί η INALAN που συμμετάσχει στο νήμα να μας πει κάτι πάνω σε αυτό;

  6. #11946
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ναι αυτό μου είπε. Για την ακρίβεια μια σκέτη "πρίζα" που θα τερματίζει η ίνα και μετά βάζεις εσύ ότι θέλεις. Από εδώ είδα ότι το λένε ΟΝΤ. Μήπως μπορεί η INALAN που συμμετάσχει στο νήμα να μας πει κάτι πάνω σε αυτό;
    πωπω η καλυτερη ειδηση! μακαρι να γινει!!!! Ευχαριστουμε για την ενημερωση το μονο κακο ειναι οτι αγορασα ρουτερ απο Optech για την 1000αρα πορτα πανε 85 ευρω....αλλα τι να κανουμε!

  7. #11947
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.405
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πωπω η καλυτερη ειδηση! μακαρι να γινει!!!! Ευχαριστουμε για την ενημερωση το μονο κακο ειναι οτι αγορασα ρουτερ απο Optech για την 1000αρα πορτα πανε 85 ευρω....αλλα τι να κανουμε!
    Εντάξει, μετά από 2 χρόνια έχει ψιλοβγάλει τα λεφτά του. Άλλωστε μπορεί να το κάνουν μόνο σε νέους πελάτες. Στους παλιούς θα έχει χρέωση (ειδικά σε σένα )

  8. #11948
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Υποθέτω ότι θα το κάνει για τους νέους συνδρομητές.

  9. #11949
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι θα το κάνει για τους νέους συνδρομητές.
    δε νομιζω αμα το ζητησει κανεις να πουν οχι...θα δωσω πισω αυτο που μου εχουν δωσει αλλωστε.
    Καλα ας μην κανουμε υποθεσεις αν γινει θα το ζητησω και θα δουμε.

  10. #11950
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Εχω το εξης θεμα - δεν ξερω αν το αντιμετωπιζει καποιος αλλος.
    Προσπαθω να κανω port forward αλλα οταν βαζω τη θυρα και μετα την αποθηκευση των ρυθμισεων η θυρα δεν αποθηκευεται.
    Η παρακατω εικονα ειναι παντα κενη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-04-24 132516.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  41,2 KB 
ID: 227008

  11. #11951
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις να κατεβασεις το ISO ?

    Στο Laptop με WiFi δινει αυτο τωρα Συνημμένο Αρχείο 227002
    By the way επειδη θα το παρω και εγω HUAWEI EchoLife EG8145V5, εισαι ευχαριστημένος?
    Ναι... Σήμερα το πρωί που δοκίμασα, είχε επανέλθει και τερμάτιζα στα 25mb/sec...

    Τώρα που ξαναπροσπαθώ, κατεβάζει με 0,3mb/sec!!!

    Εν το μεταξύ στα speedtest, επιμένει να δείχνει 240/240...

  12. #11952
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.001
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι... Σήμερα το πρωί που δοκίμασα, είχε επανέλθει και τερμάτιζα στα 25mb/sec...

    Τώρα που ξαναπροσπαθώ, κατεβάζει με 0,3mb/sec!!!

    Εν το μεταξύ στα speedtest, επιμένει να δείχνει 240/240...
    Τελεια !!!!!

    Ερωτηση ξανα απο αυτο που εχεις δηλωμενο ως router στο προφιλ σου εισαι ευχαριστημενος ? γιατι θα το παρω σε λιγες μερες
    HUAWEI EchoLife EG8145V5

  13. #11953
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από GRNET (virtual machine στην υπηρεσία Okeanos) προς INALAN, πάει από GRIX. Αλλά για κάποιο λόγο ενώ το ping προς το inalan.gr-ix.gr [176.126.38.21] είναι 2-3ms , το ping προς το επόμενο HOP είναι 29ms!!

    C:\Users\Administrator>tracert www.inalan.gr

    Tracing route to inalan.gr [154.57.4.53]
    over a maximum of 30 hops:

    1 * * * Request timed out.
    2 14 ms 13 ms 5 ms 83.212.114.2
    3 3 ms 1 ms 2 ms eier-ypedcfs1-AE.backbone.grnet.gr [62.217.100.100]
    4 1 ms 2 ms 2 ms kolettir-eier-AE.backbone.grnet.gr [62.217.100.62]
    5 3 ms 2 ms 2 ms inalan.gr-ix.gr [176.126.38.21]
    6 29 ms 29 ms 29 ms 149.11.120.58
    7 29 ms 28 ms 28 ms 154.57.4.53

    - - - Updated - - -



    Δεν βρίσκω πραγματικά κανέναν λόγο να πληρώσει κάποιος τουλάχιστον 100 ευρώ για ένα μηχάνημα στο οποίο δεν θα έχει πλήρη πρόσβαση!!
    Από την στιγμή που δεν έχεις πλήρη πρόσβαση δεν υπάρχει καμία ασφάλεια από την πλευρά του τοπικού δικτύου που είναι οι συσκευές σου ... Άρα υποχρεωτικά θέλεις κάτι από πίσω του που να κόβει την πρόσβαση στο LAN ...

    Δεν βρίσκω κανένα λόγο ....

  14. #11954
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Zarko διαφωνώ με τα λεγόμενά σου και με απόλυτα φιλική διάθεση χωρίς να έχω σκοπό να σε προσβάλλω, σου γράφω την άποψή μου.
    Υπάρχουν στο διαδίκτυο forum που ασχολούνται από παπούτσια μέχρι διαστημόπλοια και ο καθένας διαλέγει να συμμετάσχει ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του. Συμμετέχουν άνθρωποι που μοιράζονται αφιλοκερδώς τις γνώσεις τους και έτσι βοηθάνε κάποιους άλλους. Αυτή είναι η καλή και υγιής πλευρά του διαδικτύου.
    Για να διαβάζουμε το συγκεκριμένο νήμα, σημαίνει ότι μας ενδιαφέρει, άσχετα εάν πειράζουμε ή όχι το ρούτερ μας και εάν έστω και ένας έχει βοηθηθεί, τότε το νήμα έχει κάνει καλά την δουλειά του.
    Όσον αφορά εμένα, πολλά που διαβάζω εδώ μου φαίνονται "κινέζικα" και άνευ χρησιμότητας, αυτή την στιγμή, σε κάποιους άλλους όμως όχι. Σε ένα τέτοιο νήμα όσοι συμμετέχουν δεν είναι του ίδιου επιπέδου γνώσεων και δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες, αλλά κάποιοι μοιράζονται τις γνώσεις τους και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.Από εδώ μέσα έμαθα για την INALAN και πως να στήσω το "δικτυο" στο σπίτι μου, οπότε για μένα την δουλειά του την έκανε σωστά το forum.


    Καμία προσβολή φίλε dinosang, αλλά μάλλον δεν εισέπραξες σωστά το μήνυμά μου. Εννοείται ότι αποδέχομαι απόλυτα τα ευεργετικά αποτελέσματα των δημόσιων φόρουμ, άλλωστε έχω υπάρξει κι εγώ με τη σειρά μου συντονιστής σε δύο πολύ γνωστά ελληνικά εξειδικευμένα φόρουμ. Διαφώνησα απλώς με την άποψη του φίλου spsomas ότι σχεδόν όλοι πάνε και πειράζουν τις ρυθμίσεις στα ρούτερ τους.

    Εξακολουθώ να πιστεύω, μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος εκτίμηση, ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που πηγαίνουν και πειράζουν ρυθμίσεις σε ένα ρούτερ, χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι αυτό που πειράζουν και τι αποτελέσματα θα επιφέρει στη σωστή λειτουργία του ρούτερ. Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που πηγαίνουν πάντα by the book. Ποτέ δεν θα πειράξω κάτι σε ρυθμίσεις για τις οποίες δεν έχω ιδέα τι ακριβώς κάνουν. Οπότε εξακολουθώ να πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων καταναλωτών δεν ξέρουν καν πώς να συνδέσουν το ρούτερ τους ή έστω να δώσουν τους κωδικούς και να μπουν να δουν τα στατιστικά της γραμμής τους, σιγά μην πειράζουν και εξειδικευμένες ρυθμίσεις...

  15. #11955
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελεια !!!!!

    Ερωτηση ξανα απο αυτο που εχεις δηλωμενο ως router στο προφιλ σου εισαι ευχαριστημενος ? γιατι θα το παρω σε λιγες μερες
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Απόλυτα ικανοποιημένος...

    Για εμένα που δεν ήθελα να έχω δεύτερη συσκευή, αλλά ήθελα να αξιοποιώ τη γραμμή μου ασύρματα, ήταν μονόδρομος η συγκεκριμένη επιλογή...

    Τερματίζει τη γραμμή στα 5ghz, ενώ και στα 2,4 δίνει κοντά στα 100mbps...

    Τώρα με την τηλεκπαίδευση, είχα ταυτόχρονα 3 λάπτοπ σε webex με ανοιχτές κάμερες/μικρόφωνα και πήγαιναν σφαίρα όλα, ενώ εγώ έβλεπα 4Κ ταινία στο netflix και η σύζυγος βίντεο στο youtube...

Σελ. 797 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 777787792795796797798799802807817 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας