Σελ. 861 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 841851856859860861862863866871881 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.901-12.915 από 18571

Θέμα: Inalan

  1. #12901
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από energy88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες το βράδυ οι διαφημίσεις στις υπηρεσίες της Google ( YOUTUBE) παίζουν στα Ρουμάνικα!! Συμβαίνει μόνο σε μένα ή είναι θέμα της Inalan;


    Πείτε στην Google να πληρώσει τον GeoIP provider της για πιο άμεσο update
    OK boomer

  2. #12902
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μια λυση ειναι να μην διαθετουν άμεσα τις ΝΕΕΣ ΙΡ που αγοραζουν .

    Μπορουν να τις δινουν στους συνδρομητες πχ μετα απο 1 μηνα ουτως ωστε να εχουν ενημερωθει ολοι για τις αλλαγες.
    The gr81 .

  3. #12903
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λυση ειναι να μην διαθετουν άμεσα τις ΝΕΕΣ ΙΡ που αγοραζουν .

    Μπορουν να τις δινουν στους συνδρομητες πχ μετα απο 1 μηνα ουτως ωστε να εχουν ενημερωθει ολοι για τις αλλαγες.
    Αν δεν έχουν ωστόσο "καβάτζα" αλλά τις παίρνουν τελευταία στιγμή, αυτό δεν θα παίξει...

  4. #12904
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχουν ωστόσο "καβάτζα" αλλά τις παίρνουν τελευταία στιγμή, αυτό δεν θα παίξει...
    Εννοειται αυτο που λες , αλλα θα πρεπει να βρουν μια λυση. Να τις παιρνουν πριν τις χρειαστουν.

    Αν τις παιρνουν τελευταια στιγμη , θα υπαρχουν τα προβληματα που αναφερονται.
    The gr81 .

  5. #12905
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παιδια ειστε ευχαριστημενοι με την Inalan γενικα. Εγω θα πω οτι ειναι μεγαλη η ταχυτητα κατεβασματος αλλα γενικα το internet δεν ειναι το πιο γρηγορο που υπαρχει, και εννοω οτι στο ανοιγμα σελιδων κλπ ειμαι λιγο απογοητευμενος. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση το ταχυτητατο σερφαρισμα που θα περιμενε κανεις απο 100αρα γραμμη fiber. Πειτε μου τις αποψεις σας.

  6. #12906
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πω οτι ειναι μεγαλη η ταχυτητα κατεβασματος αλλα γενικα το internet δεν ειναι το πιο γρηγορο που υπαρχει, και εννοω οτι στο ανοιγμα σελιδων κλπ ειμαι λιγο απογοητευμενος.
    Καλώδιο η Wifi και με ποιό router;

  7. #12907
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, καποιος που εβαλε 1 static ip μπορει να μου πει ποσες μερες εκαναν? γιατι απο τοτε που το ειπα ακομα τιποτα.

    Επισης σχετικα με αυτο που ειπα για mail server για καταχωρηση PTR record (reverse dns lookup) δεν δινουν, μονο σε επαγγελματικη συνδεση η ποιο φτηνη στα 80 ευρω τον μηνα.
    Που σημαινει συμφωνα με τα διαγνωστικα οτι μαλλον δεν θα παιζουν τα εξερχομενα, αν και τα εισερχομενα με ενδιαφερουν βασικα εμενα.
    Αλλα υπαρχουν δωρεαν λυσεις απο διαφορους ʽπαροχους` για καταχωρηση PTR record.

  8. #12908
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    μπορεί να μην έχω inalan αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο τους τελευταίους μήνες σχεδόν όλοι που γράφεται έχετε θέμα με geo location της ip.

    Τι γίνεται συνέχεια καινούργιες ips παίρνει?

    Απλώς για συζήτηση το γράφω δεν το βλέπω καν σαν αρνητικό αφού θα διορθωθεί αργά ή γρήγορα.

  9. #12909
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Και καλωδιο και wifi το ιδιο είναι. Δεν είναι απλά γρήγορο οπως θα έπρεπε

  10. #12910
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να μην έχω inalan αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο τους τελευταίους μήνες σχεδόν όλοι που γράφεται έχετε θέμα με geo location της ip.

    Τι γίνεται συνέχεια καινούργιες ips παίρνει?

    Απλώς για συζήτηση το γράφω δεν το βλέπω καν σαν αρνητικό αφού θα διορθωθεί αργά ή γρήγορα.
    Καλησπερα, αν και εγω την θελω την static γιατι εχω στησει mail server και εχω παρει και domain, αργοτερα θα σηκωσω και καμια σελιδουλα...ομως με ενα σπαρο 2 τριγωνια καθως θα λυσω και το θεμα του geolocation, οτι τυχει και μου το φτιαξουν ετσι θα μεινει αφου θα μεινει ιδια και η ip.
    Ενω αν εχεις dynamic αν και δεν αλλαζει συχνα μετα συνηθως ειναι pain in the ass, τον τελευταιο καιρο εχουμε πολυ συχνα προβληματα geolocation δυστυχως!

  11. #12911
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καλωδιο και wifi το ιδιο είναι. Δεν είναι απλά γρήγορο οπως θα έπρεπε
    Ποιους DNS servers χρησιμοποιείς; Σου το κάνει σε όλα τα site; Μήπως περίμενες να φορτώνει στιγμιαία όλες τις σελίδες επειδή είναι 100άρα π.χ. ή έχεις κάνει όντως σύγκριση με το ίδιο σύστημα με κάποια άλλη 100άρα Fiber; Γιατί για να σου φέρει μια σελίδα ο server πρέπει να τη δημιουργήσει πρώτα, και πολλές φορές η καθυστέρηση οφείλεται σε αυτό το κομμάτι και όχι στο δικτυακό.

  12. #12912
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gdimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειστε ευχαριστημενοι με την Inalan γενικα. Εγω θα πω οτι ειναι μεγαλη η ταχυτητα κατεβασματος αλλα γενικα το internet δεν ειναι το πιο γρηγορο που υπαρχει, και εννοω οτι στο ανοιγμα σελιδων κλπ ειμαι λιγο απογοητευμενος. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση το ταχυτητατο σερφαρισμα που θα περιμενε κανεις απο 100αρα γραμμη fiber. Πειτε μου τις αποψεις σας.
    Καλησπερα, πες μας αναλυτικοτερα να καταλαβουμε τι παιζει.
    Το ρουτερ που σου δωσανε ποιο ειναι? παιζεις με αυτο ή εχεις δικο σου απο πισω?
    Εχεις συνδεση με καλωδιο απο την gigabit πορτα σε μηχανημα gigabit?
    το wifi ειναι μαπα το εχουμε πει πολλες φορες για να εχεις την ιδια ταχυτητα και ασυρματα θες να παρεις μηχανημα με 5ghz ac και να εχεις και αναλογα μηχανηματα φυσικα να εχουν.

    Αν βλεπεις τα ιδια ασυρματα και ενσυρματα σιγουρα κατι δεν παει καλα!!!!

    Εγω ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενος εχω κοντα 240/240 και ασυρματα (με mikrotik hap ac2) και ενσυρματα. Και ναι το ιντερνετ ΕΙΝΑΙ το γρηγοροτερο που υπαρχει!!!! απο οσα εχω δει και εχω δοκιμασει, δεν εχω δει ποιο γρηγορο ακομα.

    - - - Updated - - -

    Speedtest ookla εκανες? με ενσυρματη συνδεση gigabit ομως.

  13. #12913
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, αν και εγω την θελω την static γιατι εχω στησει mail server και εχω παρει και domain, αργοτερα θα σηκωσω και καμια σελιδουλα...ομως με ενα σπαρο 2 τριγωνια καθως θα λυσω και το θεμα του geolocation, οτι τυχει και μου το φτιαξουν ετσι θα μεινει αφου θα μεινει ιδια και η ip.
    Ενω αν εχεις dynamic αν και δεν αλλαζει συχνα μετα συνηθως ειναι pain in the ass, τον τελευταιο καιρο εχουμε πολυ συχνα προβληματα geolocation δυστυχως!
    το καλο είναι ότι αν παίρνουν καινούργιες ip σημαίνει ότι αυξάνονται και οι συνδρομητές καλό για εταιρείες σαν την inalan και την hcn.

    Μικρο προβλήματα είναι για μένα πάντως, και με την hcn μέχρι τον Σεπτέμβριο που ήμουν Κιλκίς(δεν γνωρίζω αν διορθώθηκε) είχαμε πρόβλημα με cloudflare που μας έβγαζε μέσω Κωνσταντινούπολης και κάποια site έτρωγαν πόρτα.

  14. #12914
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, αν και εγω την θελω την static γιατι εχω στησει mail server και εχω παρει και domain, αργοτερα θα σηκωσω και καμια σελιδουλα...ομως με ενα σπαρο 2 τριγωνια καθως θα λυσω και το θεμα του geolocation, οτι τυχει και μου το φτιαξουν ετσι θα μεινει αφου θα μεινει ιδια και η ip.
    Ενω αν εχεις dynamic αν και δεν αλλαζει συχνα μετα συνηθως ειναι pain in the ass, τον τελευταιο καιρο εχουμε πολυ συχνα προβληματα geolocation δυστυχως!
    Το πρόβλημα όπως π.χ. με το e-shop δεν ήταν λόγω geolocation, αφού δεν μπλοκάρει την πρόσβαση από το εξωτερικό. Αν ξανακάνουν blacklist από το e-shop όλο το subnet στο οποίο θα ανήκει η IP σου επειδή κάποιος άλλος κάνει abuse για παράδειγμα, πάλι πρόβλημα θα έχεις.

  15. #12915
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ειδα οτι εχεις 100αρα, με συνδεση 1000αρα εγω ειχα 130/130 περιπου στα τεστ.
    Ασυρματα επιανα κατω απο τα μισα με το ρουτερ που εδιναν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα όπως π.χ. με το e-shop δεν ήταν λόγω geolocation, αφού δεν μπλοκάρει την πρόσβαση από το εξωτερικό. Αν κάνουν blacklist όλο το subnet στο οποίο θα ανήκει η IP σου επειδή κάποιος άλλος κάνει abuse, πάλι πρόβλημα θα έχεις.
    Σωστο αυτο που λες αλλα δεν θα εχω προβλημα καθε φορα που αλλαζει η ip σε ποσα πραγματα.
    Πχ τo web του ant1 εντελως pain in the ass σχεδον παντα προβλημα!!!!
    Οπως ειπα ομως δεν την θελω για αυτο και να εχω προβλημα θα ειναι σπανιο αφου θα ειναι παντα η ιδια.
    Οσον αφορα το eshop εχω express vpn συνδρομη και μου ανοιγε απο εκει αψογα και σφαιρα και η εφαρμογη το ιδιο.

Σελ. 861 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 841851856859860861862863866871881 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας