Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Καλημερα . Σημερα ενεργοποιηθηκε το 2play από την WIND.
    Για ρουτερ μου εστειλαν το ZTE ZXHN H108L . Ακομα δεν το εχω εγκαταστησει. Εχω αφησει το παλιο που είναι το NetFaster WLAN.
    Γενικα η συνδεση μου δεν παει πανω από 6 οσο ηταν και πριν δηλαδή που ειχα hol.
    Ποια είναι η αποψη σας?
    Να αφήσω το Netfaster ή να βαλω το ZTE? Υπαρχει περιπτωση να είναι καλυτερο ή θα εχω χειροτερα αποτελέσματα?
    Πιο από τα δυο θεωρητε καλυτερο?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι πιθανότητες είναι υπέρ του Netfaster, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και τα δύο και να καταλήξεις βάσει απόδοσης.
    Οι ταχύτητες συγχρονισμού είναι ένα μόνο από τα κριτήρια. Η σταθερότητα (μη ευαισθησία στο θόρυβο, που προκαλεί αποσυνδέσεις), είναι ένα ακόμη κριτήριο, ειδικά αν η γραμμή σου δεν είναι και πολύ καλή. Επίσης, δες και το θέμα του WiFi αν το χρησιμοποιείς, τα ZTE κατηγορούνται για χαμηλό σήμα / μικρή εμβέλεια, και ενίοτε δυσκολίες στη σύνδεση πολλαλών συσκευών.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Χρησιμοποιω WiFi και μεχρι τωρα δεν ειχα πρόβλημα με το παλιο router.
    Επισης οι ταχύτητες που πιανω είναι αρκετα χαμηλες, οποτε δεν θελω να γινουν χειροτερα.
    Γι αυτό ρωτησα ποιο από τα δυο προτείνετε, για να μην μπω καν στη διαδικασια να αποσυνδεω το ένα και να συνδεω το άλλο. Δεν ξερω και πολλα από routers , οποτε στα στατιστικα δεν καταλαβαινω και πολλα από αυτά που γραφουν.
    Και μια ακομα ερωτηση.
    Τωρα σε ποια διευθυνση πρεπει να συνδεομαι για να μπαινω στο router. H παλια http που εμπαινα οσο ειχα hol, τωρα μπαινω και δειχνει ελαχιστα πραγματα και εχει εξαφανισει τις περισσοτερες επιλογες.
    Στην http που γραφει το βιβλιαρακι της Wind για το ΖΤΕ , δεν μου τη εμφανιζει καν ο broser. Πρεπει να συνδεσω το ZTE για να μπαινω σε αυτή?
    Με το netfaster που εχω τωρα που πρεπει να μπω για να τα δω? Πρεπει να κανω καποιες αλλαγες τωρα που αλλαξα παροχο για να μπορεσω να δω τα στατιστικα με το παλιο router?

    edit
    Τωρα που ξαναμπηκα στην παλια διευθυνση , μου εμφανιζει παλι όλα τα στατιστικα. πριν για καποιο λογο δεν τα εμφανιζε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος orestis2 : 20-04-15 στις 15:11.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H IP διέυθυνση που "βλέπεις" το router είναι τοπική, και εξαρτάται μόνο από το router, και καθόλου από τον πάροχο. Ούτε και είναι δυνατό να βλέπεις περισσότερα ή λιγότερα πράγματα αλλάζοντας πάροχο.
    Το σκατζάρισμα των router είναι πολύ απλή υπόθεση, μην το φοβάσαι. Αν έχεις ανησυχία, σημείωσε τις τωρινές συνδέσεις του Netfaster, για να μπορείς να τις ξανακάνεις εάν θελήσεις.
    Οσο για τα στατιστικά, αν ανεβάσεις εδώ οθονιές από το ένα και το άλλο, θα σου εξηγήσουν ό,τι δεν καταλαβαίνεις.

    - - - Updated - - -

    Τώρα μου έκανε κλικ, η Wind απ'όσο ξέρω δεν δίνει πλέον modem/router, παρά μόνο εάν το ζητήσεις, και με χρέωση €20. Να υποθέσω ότι το ζήτησες; Εάν ναι, μάλλον θα εόναι τα πιο άσκοπα ξοδεμένα €20 της ζωής σου. Ρώτησέ τους αν μπορείς να το επιστρέψεις (αν είναι ακόμη στο κουτί του μην το ανοίξεις καν) και να πιστωθείς το εικοσάρικο. Οι πιθανότητες να σου κάνει καλύτερη δουλειά από το Netfaster είναι απειροελάχιστες, αλλά και αν αποφασίσεις να αγοράσεις καλλύτερο θα βρεις πολύ καλύτερα με τα ίδια ή λίγο περισσότερα χρήματα. Αν και κάτι μου λέει ότι το NF είναι μια χαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Δεν το πληρωσα το router, μου το εδωσε δωρεαν.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιμενε τον πρωτο λογαριασμο για να βεβαιωθεις γίαυτο...

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Εκανα τη συνδεση μεσα από τη ψηφιακη αλληλεγγύη, σε αυτή την περιπτωση είναι υποχρεωμένοι από τη δραση,να το στειλουν δωρεαν.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK, πάσο, δεν το ήξερα αυτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    657
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020 / 16184
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orestis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα τη συνδεση μεσα από τη ψηφιακη αλληλεγγύη, σε αυτή την περιπτωση είναι υποχρεωμένοι από τη δραση,να το στειλουν δωρεαν.
    Είναι όντως δωρεάν σε τέτοια ενέργεια ...
    Δες τι κατασκευή μπορεί να κάνει ο άλλος για free internet

  10. #10
    Καλησπερα σε ολους.Πρωτο ποστ αλλα δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο thread.Εδω κι ενα χρονο ειμαι συνδρομητης κι εχω κι εγω το συγκεκριμενο ρουτερ.Εχει λιγες ημερες που διαβαζω καποια λιγα πραγματα για το συγκεκριμενο μοντελο χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις.Αφου διαβασα περι καναλιων αποφασισα να δοκιμασω σε ποιο θα δουλεψει καλυτερα.εχει εδω και 4-5 μερες που στο 11 εχω λιγο καλυτεργη ταχυτητα.Η μετρηση που ειδα απ το μενου του ρουτερ ηταν
    Down:8550
    Up:944
    Snr:7.3
    Οταν την επομενη μερα το εκλεισα και το ξανανοιξα πηρα διαφορετικες ενδειξεις χαμηλοτερες απ αυτες.
    Υπαρχει καποιος τροπος για να το φερουμε οπως πριν.η απλα ετυχε?
    Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν εχω γρααψει σε λαθος thread

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σου Πέτρο, καλώς όρισες

    Αν ψάξεις λίγο υπάρχει ειδικό thread για το συγκεκριμένο router, θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες.

    Για αυτό που ρωτάς, είναι άσχετο το κανάλι με την ταχύτητα που κοιτάς, η οποία είναι η ταχύτητα που 'κλειδώνει' το router. Βάλε το κανάλι στο αυτόματο και άσε το εκεί. Κάθε φορά που ξεκινά ή μετά από προκαθορισμένο διάστημα βρίσκει το κανάλι ασύρματης επικοινωνίας με τη λιγότερη συμφόρηση και το επιλέγει. Αλλά μπορεί να ανάψει μια άλλη συσκευή κοντινή (το router κάποιου γείτονα) στο ίδιο κανάλι και να προκαλέσει συμφόρηση. Γενικά δεν σε ενδιαφέρει όμως, γιατί και να πέσεις η επικοινωνία laptop/router κάτω από το θεωρητικό 54, και πάλι θα είναι μεγαλύτερη από το μέγιστο θεωρητικό της γραμμής, που είναι 24. Μόνο αν έχεις συχνά προβλήματα ψάχνεις το κανάλι και υπάρχουν εργαλεία για αυτό (π.χ. inSSIDer).

    Για το κλείδωμα, εξαρτάται από τη γραμμή σου (ποιότητα χαλκού και κυρίως απόσταση από το κέντρο ΟΤΕ) και την εσωτερική σου καλωδίωση. Αν δεν πειράξεις αυτά, 10 φορές να κλείσεις και να ανοίξεις το router θα βλέπεις διαφορετικές ταχύτητες αλλά παραπλήσιες.
    hnesne

  12. #12
    Καλησπερα κι απο μενα κι ευχαριστω για το καλωσορισμα.Μπηκα στο συγκεκριμενο thread αλλα αναφερει αλλο μοντελο(εχω το ZXHN H108L το οποιο πιθανον να εχει τα ιδια περιπου χαρακτηριστικα με του ZXV10).Βρηκα αυτο http://www.adslgr.com/forum/threads/...L-Telnet/page2 που αναφερει καποια στοιχεια ξεκλειδωματος.Ακολουθησα καποια βηματα που αναφερει αλλα δεν μπορεσα να κανω κατι.Δεν ξερω βεβαια αν γινεται με wireless αλλα θελει να ειναι lan,αλλα δεν εγινε τιποτα.Αξιζει τον κοπο να το ψαξω ετσι(αν ξερεις)η δεν θα εχει καμια τεραστια διαφορα,και θα κανουμε και ζημια το ρουτερ?
    Να στε καλα και παλι,και καλο μεσημερι σε ολους

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις δίκιο, είχα το άλλο, τώρα έχω το ίδιο με το δικό σου (χωρίς το πλεξιγκλάς). Γενικά μην περιμένεις πολλά από τα συγκεκριμένα, δεν είναι ό,τι καλύτερο. Εν ολίγοις, αναξιόπιστο wireless κυρίως και τρώει μεγάλο ζόρι αν παίζουν torrents. Το wireless διορθώνεται αν το καρφώσεις στο G (802.11g και όχι g/n).

    Δεν έχει πολλά να πειράξεις, το μόνο που ίσως σου επηρεάσει την ταχύτητα είναι το snr tweak που αναφέρει, αλλά με τις ταχύτητες που αναφέρεις μάλλον είσαι μακριά από κέντρο και αν καταφέρεις να το πειράξεις μάλλον θα έχεις αποσυνδέσεις. Χωρίς να είμαι ειδικός. Προσωπικά θα απέφευγα το ρίσκο για το συγκεκριμένο router. Και με κάθε επιφύλαξη αν παίζουν οι οδηγίες στο router της Wind ή αν θα του κάνουν ζημιά.
    hnesne

  14. #14
    Να σαι καλα αδερφε για την απαντηση.Αν κι ενα ποστ στο thread για το ξεκλειδωμα το κανα.Θ αλλαξω και την παραμετρο που μου εγραψες στο g τουλαχιστον να μην εχω θεμα με το wireless.
    Παντως γενικα απ οσα λιγα διαβασα για το συγκεκριμενο ρουτερ,υπαρχει μεγαλη "εκτιμηση"
    Καλο μεσημερι και παλι

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. ZTE ZXHN H108L vs THOMSON TG585v8
    Από kmyst στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-14, 21:19
  3. [Other] ZTE ZXHN H108L με ZTE ZXHN H108L ως repeater
    Από aiantas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-14, 22:00
  4. [Other] ZTE ZXHN H108L - Wake on WAN
    Από ngeorg στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-14, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας