Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    Cyta Hellas
    Το παρακάτω κείμενο είναι τελείως άχρηστο μιας και η cyta μπορεί να σου κάνει bridge mode. Ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι γιατί: 1. είναι απλό (σχετικά) και 2. βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω :P
    1. μπες στο adb (192.168.1.1:8080 cytauser/cytauser)
    2. πάνω δεξιά επέλεξε advanced mode
    3 settings -> Bridge and Vlan > Bridge list > add new bridge > next > επιλέγουμε την Lan πόρτα που το άλλο router θα είναι (μονίμως) συνδεδεμένο > next > next > apply
    4. settings -> network connection > διέγραψε την σε εμένα 2 επιλογή (μην διαγράψεις την επιλογή Bridge Ethernet WiFi (192.168.1.1) !!)
    5. αυτό αν όλα πάνε καλά θα σε αποσυνδέσει από το Internet
    6. New wan connection > next > next > ΑΤΜ link type: "Ethernet over ATM" και vci/vpi 8/35 > next > IP Encapsulation: Pure Bridge > next > επιλέγουμε την bridge που φτίαξαμε πριν (όχι την wifi !) > next > apply
    7. ???
    8. Profit (had to do it :P)

    Anyways, αν κάτι πάει λάθος θα πρότεινα ένα reset. Καλό θα ήταν τώρα να κλείσουμε και το wifi.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καμιά πληροφορία δεν είναι αχρείαστη
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σας παιδιά, και ευχαριστώ τον nicman23 για το εύκολο και κατανοητό tutorial.
    Έχω το συγκεκριμένο μοντεμ/ρουτερ από τη Cyta το οποίο είναι επιοικώς χάλια. Ένα tablet και laptop ταυτόχρονα αν συνδεθούν, πέφτει το wifi!

    Έπεσε όμως στα χέρια μου ένα TP-LINK-TL-WDR3600 wireless router.
    Για να το συνδέσω και να κάνει αυτό όλη τη δουλεία δεν πρέπει το πρώτο πράγμα που πρέπει να κανώ να είναι να θέσω σε bridge mode το adb όπως περιέγραψε ο φίλος nicman23;
    Έπειτα να συνδέσω ethernet από τη θύρα που έκανα το bridge στη wan θύρα του καινούργιου router, σωστά;

    Αν λέω βλακείες τόση ώρα παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει. Επίσης, εάν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω σετάροντας το νέο router παρακαλώ επίσης διαφωτίστε με.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nemmy : 16-06-15 στις 14:54.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemmy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, και ευχαριστώ τον nicman23 για το εύκολο και κατανοητό tutorial.
    Έχω το συγκεκριμένο μοντεμ/ρουτερ από τη Cyta το οποίο είναι επιοικώς χάλια. Ένα tablet και laptop ταυτόχρονα αν συνδεθούν, πέφτει το wifi!

    Έπεσε όμως στα χέρια μου ένα TP-LINK-TL-WDR3600 wireless router.
    Για να το συνδέσω και να κάνει αυτό όλη τη δουλεία δεν πρέπει το πρώτο πράγμα που πρέπει να κανώ να είναι να θέσω σε bridge mode το adb όπως περιέγραψε ο φίλος nicman23;
    Έπειτα να συνδέσω ethernet από τη θύρα που έκανα το bridge στη wan θύρα του καινούργιου router, σωστά;

    Αν λέω βλακείες τόση ώρα παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει. Επίσης, εάν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω σετάροντας το νέο router παρακαλώ επίσης διαφωτίστε με.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες Μια λεπτομέρεια μόνο: τον υπολογιστή από τον οποίο θα κάνεις τις ρυθμίσεις στο router της Cyta θα τον συνδέσεις πριν ξεκινήσεις σε θύρα διαφορετική από αυτή που θα χρησιμοποιήσεις για το bridge. Δηλαδή αν βάλεις για bridge την LAN1, θα τον συνδέσεις από πριν σε μία από τις LAN2, LAN3, LAN4.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν καταλαβα καλα ...... βαζουμε το ρουτερ της ψυτα σε bridge για να κανει το ppoee και το routing αλλο μηχανημα?

    με τις voip ομως τι γινεται?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβα καλα ...... βαζουμε το ρουτερ της ψυτα σε bridge για να κανει το ppoee και το routing αλλο μηχανημα?

    με τις voip ομως τι γινεται?
    Σωστά τα λες. Το VoIP εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά από το router της Cyta.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ναι ε? Ειχα την εντυπωση οτι με το που θα μπει σε bridge οτι κοβονται ολα... χμ..... ισως τα VC να μενουν στο modem...

    Θα το δοκιμασω το βραδυ κιολας... Αν δουλεψει....... κερναω σουβλακια σε οποιον θελει..!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ε? Ειχα την εντυπωση οτι με το που θα μπει σε bridge οτι κοβονται ολα... χμ..... ισως τα VC να μενουν στο modem...

    Θα το δοκιμασω το βραδυ κιολας... Αν δουλεψει....... κερναω σουβλακια σε οποιον θελει..!!!!
    Δουλεύει κανονικότατα. Εγώ είχα αφήσει στο ρούτερ της Cyta τα VC της τηλεφωνίας και της IPTV και είχα αναθέσει το routing στο tplink μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ε? Ειχα την εντυπωση οτι με το που θα μπει σε bridge οτι κοβονται ολα... χμ..... ισως τα VC να μενουν στο modem...

    Θα το δοκιμασω το βραδυ κιολας... Αν δουλεψει....... κερναω σουβλακια σε οποιον θελει..!!!!
    Αν τα κάνεις όλα σωστά δεν νομίζω να μην δουλέψει, εκτός αν σου κάτσει καμιά στραβή Είναι άλλωστε κάτι που το ζητάς και τηλεφωνικά στην Cyta και το κάνει άμεσα.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σας και πάλι παιδιά!
    Δοκίμασα όπως περιέγραψα και πιο πάνω να βάλω το καινούργιο tp-link, αλλά δυστυχώς δεν μου κάνει connect με τα PPPoE credentials μου από το adb...
    Αν το έχει κάνει κάποιος με επιτυχία με το adb και μπορεί να ρίξει καμιά ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Μήπως χρειάζεται να απενεργοποιηθεί και το DHCP του πρώτου; Αν και δεν νομίζω να έχει σχεσή αυτό όταν η θύρα είναι pure bridge :/
    Σας επισυνάπτω 2 screenshots, ίσως να έχω κάνει κάποιο χοντρό λάθος και δεν το βλέπω:
    https://www.dropbox.com/s/sixckpyxzj...pture.PNG?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/nxbti8yrtw...ture2.PNG?dl=0

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemmy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και πάλι παιδιά!
    Δοκίμασα όπως περιέγραψα και πιο πάνω να βάλω το καινούργιο tp-link, αλλά δυστυχώς δεν μου κάνει connect με τα PPPoE credentials μου από το adb...
    Αν το έχει κάνει κάποιος με επιτυχία με το adb και μπορεί να ρίξει καμιά ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Μήπως χρειάζεται να απενεργοποιηθεί και το DHCP του πρώτου; Αν και δεν νομίζω να έχει σχεσή αυτό όταν η θύρα είναι pure bridge :/
    Σας επισυνάπτω 2 screenshots, ίσως να έχω κάνει κάποιο χοντρό λάθος και δεν το βλέπω:
    https://www.dropbox.com/s/sixckpyxzj...pture.PNG?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/nxbti8yrtw...ture2.PNG?dl=0
    Φαντάζομαι ότι στο ADB όρισες κάποια συγκεκριμένη θύρα σαν bridge. Πας και συνδέεις αυτή την θύρα με την θύρα WAN του TP-LINK. Στο ADB να απενεργοποιήσεις και τον DHCP και το WiFi, δεν σου χρειάζονται πλέον. Επίσης δεν ξέρω αν η Cyta παίζει με οποιοδήποτε username και password. Αν δεν έχεις το username και το password της σύνδεσής σου, επικοινώνησε με την Cyta και ζήτησέ τα.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι ότι στο ADB όρισες κάποια συγκεκριμένη θύρα σαν bridge. Πας και συνδέεις αυτή την θύρα με την θύρα WAN του TP-LINK. Στο ADB να απενεργοποιήσεις και τον DHCP και το WiFi, δεν σου χρειάζονται πλέον. Επίσης δεν ξέρω αν η Cyta παίζει με οποιοδήποτε username και password. Αν δεν έχεις το username και το password της σύνδεσής σου, επικοινώνησε με την Cyta και ζήτησέ τα.
    Ακριβώς όπως τα λες το έκανα. Θα δοκιμάσω να απενεργοποιήσω και το dhcp και το wifi, ίσως κάνει διαφορά. Οι κωδικοί που χρησιμοποιώ είναι οι PPPoE της σύνδεσής μου, αυτοί που είναι ξεχωριστοί για κάθε χρήστη. Ως κωδικούς internet τους είχα ζητήσει από το τηλεφωνικό. Αυτοί είναι εξακριβωμένα σωστοί, μου τους έχουν στείλει σε sms και είναι ίδιοι με αυτούς που βλέπω σεταρισμένους στο adb.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemmy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς όπως τα λες το έκανα. Θα δοκιμάσω να απενεργοποιήσω και το dhcp και το wifi, ίσως κάνει διαφορά. Οι κωδικοί που χρησιμοποιώ είναι οι PPPoE της σύνδεσής μου, αυτοί που είναι ξεχωριστοί για κάθε χρήστη. Ως κωδικούς internet τους είχα ζητήσει από το τηλεφωνικό. Αυτοί είναι εξακριβωμένα σωστοί, μου τους έχουν στείλει σε sms και είναι ίδιοι με αυτούς που βλέπω σεταρισμένους στο adb.
    Εντύπωση μου κάνει, δεν βλέπω κάτι λάθος στο TP-LINK!!! Το μόνο που ίσως πρέπει να αλλάξεις είναι το MTU από 1462 σε 1492. Επίισης, μετά την αλλαγή δοκίμασες να κάνεις restart στο ADB πριν το συνδέσεις με το TP-LINK; Κατά τα άλλα περίμενε μέχρι και σήμερα μήπως απαντήσει κάποιος άλλος που έχει Cyta και το έχει κάνει αυτό, καθώς εγώ είμαι με ΟΤΕ και ένα Speedtouch. Αν δεις ότι δεν απαντάει κανείς, γύρνα τις ρυθμίσεις στο ADB όπως ήταν από την Cyta, πάρτους τηλέφωνο και ζήτα τους να στο γυρίσουν αυτοί σε Bridge στην θύρα που θέλεις, μήπως υπάρχει και κάποια άλλη ρύθμιση που αλλάζουν αυτοί.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-06-2015
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
    Θα δοκιμάσω και αυτη την τιμή MTU που μου λες, το 1462 είναι η τιμή MTU που έβλεπα στο adb και γι'αυτό την έβαλα έτσι.
    Κάθε φορά που δοκίμασα να το κάνω, αφού έφτιαχνα το bridge, το έκανα ένα power cycle πάντα και μόλις ήταν έτοιμο συνέδεα το tp-link και έπειτα το άναβα κ εκείνο.
    Υποθέτω μια ακόμη δοκιμή δεν θα πειράξει. Αν πάλι δεν καταφέρω τίποτα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάρω τηλέφωνο.
    Το αστείο είναι πως μου μπαίνουν κάτι παρανοϊκές ιδέες πως έχει κάποιο πρόβλημα το tp-link.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nemmy : 19-06-15 στις 13:46.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemmy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
    Θα δοκιμάσω και αυτη την τιμή MTU που μου λες, το 1462 είναι η τιμή MTU που έβλεπα στο adb και γι'αυτό την έβαλα έτσι.
    Κάθε φορά που δοκίμασα να το κάνω, αφού έφτιαχνα το bridge, το έκανα ένα power cycle πάντα και μόλις ήταν έτοιμο συνέδεα το tp-link και έπειτα το άναβα κ εκείνο.
    Υποθέτω μια ακόμη δοκιμή δεν θα πειράξει. Αν πάλι δεν καταφέρω τίποτα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα πάρω τηλέφωνο.
    Το αστείο είναι πως μου μπαίνουν κάτι παρανοϊκές ιδέες πως έχει κάποιο πρόβλημα το tp-link.
    Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που υποπτεύεσαι πρόβλημα στο TP-LINK; Σου προτείνω και κάτι άλλο για να τσεκάρεις το TP-LINK. Εκεί που λέει για τα PPPoE, πρέπει να έχει και μια επιλογή που να λέει DHCP ή Automatic IP ή κάτι παρόμοιο. Βάλε αυτή την ρύθμιση και βάλτο σε διαφορετικό ip range από το ADB (π.χ. αν το ADB είναι 192.168.2.1 το TP-LINK να είναι 192.168.1.1) . Μετά κάρφωσε την WAN του TP-LINK με μια κανονική Ethernet του ADB, στο οποίο θα του έχεις ανοίξει τον DHCP και θα έχεις κλείσει το BRIDGE. Στην συνέχεια πας στο μενού του TP-LINK και κανονικά θα πρέπει η WAN σύνδεση να έχει πάρει IP από το τοπικό σου δίκτυο. Βέβαια ανεξάρτητα και πριν από όλα αυτά, κάνε reset το TP-LINK, μετά μπες στο site της εταιρίας και δες αν υπάρχει καμιά διαθέσιμη αναβάθμιση για το firmware του και αν υπάρχει πέρασέ την.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. IAD 2 σε bridge mode και PPPoE login μέσω αυτού αλλά όχι σε αυτό
    Από Geocheats2 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 23:59
  2. tg585v8 user.ini για bridged mode
    Από karakou στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-14, 15:40
  3. Vigor 2710n σε Bridge Mode --Help Needed--
    Από dino_the_nino στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 23:02
  4. [Other] Σωστές Ρυθμίσεις για bridge mode?
    Από MariosX στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 17:02
  5. Ρυθμίσεις baudec modem/router για bridge mode
    Από atma στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 19:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας