Σελ. 10 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 662
  1. #136
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα!
    μετα απο δοκιμες και χρηση 4G internet το ΣΚ μιας και ειχα θεμα και με το openvpn client (προβλημα δρομολογησης στο ασυρματο εξωτερικο δικτυο) καθως και στο backup internet, ανακαλυψα οτι δεν επαιρνα πανω απο 20 κατι mbps με speedtests στο κινητο μεσω wifi.
    Με τα λιγα και τα πολλα τελικα βλεπω οτι συμφωνα με αυτην την παρουσιαση : https://mum.mikrotik.com//presentati...1473321444.pdf
    στην σελιδα 24 λεει αυτα :

    LTE interface
     RouterOS supports PPP emulation and
    Ethernet emulation driver:
    l PPP emulation has speed limit of approx 25Mbps
    l Ethernet emulation doesn't have such limitation
     Shows supported 2G/3G/4G interfaces that
    uses ethernet emulation driver under '/interface
    lte' section


    το δικο μου στικ παιζει με PPP και οχι με LTE interface.
    και σχετικο θεμα εδω https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=89458
    το ερωτημα ειναι γινεται κατι να παιξει με LTE ωστε να εχω την μεγιστη ταχυτητα του 4G? ξερω ακριβως που ειναι η κεραια που πιανω, εχω εξωτερικη κεραια panel 35dbi διπλα σε παραθυρο προς τα εκει και εχω τερμα φουλ σημα.

    Επισης το αλλο που ειδα ασχετο με το παραπανω ειναι οτι μερικες φορες πηρα IP 10αρα πισω απο ΝΑΤ δλδ, και επρεπε να ανοιγοκλεισω για λιγο το PPP ωστε να παρει public.
    Εχω cosmote W.U και οταν επαιρνε 10αρες δεν μου επαιζε το αναποδο VPN δλδ να εχω AWMN μεσω ιντερνετ.
    Ξερει κανεις αν γινεται καπως να το κανω να μην παιρνει ποτε 10αρες? ή αν μπορω αυτο να το ζητησω απο την Cosmote?
    το περιεργο ειναι οτι δεν εχει συμβει να εχω προβλημα με το VPN απο το κινητο μου, εκτος αν το κανουν στο 4G γιατι το κινητο ειναι 3G/H/H+.

    δειχνω και φωτος πριν και μετα απο restart του PPP και οταν ειχα 10αρα απο το site shopmyip ειχα αυτη Your IP is: 31.217.178.92
    δοκιμασα μολις τωρα στο 109 και παλι εδωσε απο ΝΑΤ.
    Οταν στην address εχει 10αρα εχω θεμα με VPN δεν συνδεονται και πεφτουν.
    Υπαρχει αλλη λυση σε αυτο εκτος να μην ειμαι πισω απο ΝΑΤ απο τον παροχο κινητης?

    επισης δοκιμασα speedtest και επιασε 25.75mbps οποτε ισχυει το ποιο πανω οτι εχει περιορισμο το PPP, αν μπορουσα να κανω το στικ 4G να παιζει σαν LTE INTERFACE καλα θα ηταν!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-04-12_19-15-15.png  

    Screenshot_2017-04-12_19-14-05.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-04-17 στις 19:19.

  2. #137
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Αυτό με τις 10αρες... παρε τηλ δήλωσε το ως βλάβη... και τόνισε ότι έχεις εξοπλισμό που βγαίνει στο ίντερνετ. Αν δεν βρεις άκρη με το 4g.... έχει η tplink ένα ρουτερακι καμία 30ε έχει...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #138
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω μόνο σε συμβόλαια μπορεί να το ζητήσεις αυτό, ενώ σε Cosmocarta, WU κλπ δεν το κάνουν και είναι θέμα της στιγμής από ποιο εύρος θα πάρεις ΙΡ.

  4. #139
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    κατι αρχισα να βρισκω τωρα, ή μαλλον βρηκα προγραμμα διαχειρισης το επισημο και μπολικα FW και των 2 ειδων και για PPP και για LTE το θεμα ειναι αμα εχεις με PPP και βαλεις το αλλο θα ειναι οκ? ή θα το χαλασω?
    επισης εχει πολλα μοντελα μπορει να ειναι το Ε3372 της Huawei αλλα εχει πχ S και εχει και αλλα.
    Δεν ειμαι σιγουρος αν το δικο μου ειναι το S.
    Τα περισσοτερα αρχεια τα βρηκα εδω : http://www.gnuton.org/blog/2016/02/h...huawei-e3372s/
    https://drive.google.com/file/d/0B84...Y1TlQyVkE/view

    και βρηκα και αυτα https://www.youtube.com/watch?v=CDM460e_NB8
    και https://drive.google.com/file/d/0B2g...tJTWtycGc/edit

    Τελικα το οτι παιζει με PPP ενοχλει ακομα και το Η+ ακομα καθως και αυτο το περιοριζει! μπορει να δωσει αρκετα παραπανω απο τον περιορισμο των 25 μονο mbps!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις 10αρες... παρε τηλ δήλωσε το ως βλάβη... και τόνισε ότι έχεις εξοπλισμό που βγαίνει στο ίντερνετ. Αν δεν βρεις άκρη με το 4g.... έχει η tplink ένα ρουτερακι καμία 30ε έχει...
    Δεν θελω αλλο μηχανημα και δεν με βολευει και εφοσον τα εσωτερικα μου RBs εχουν εισοδο USB.
    Εχει και το TG784 εισοδο usb και για modem αλλα δεν υποστηριζει 4G.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω μόνο σε συμβόλαια μπορεί να το ζητήσεις αυτό, ενώ σε Cosmocarta, WU κλπ δεν το κάνουν και είναι θέμα της στιγμής από ποιο εύρος θα πάρεις ΙΡ.
    δεν το ξερω και δεν εχω δει καπου να αναφερεται, αλλα επειδη λιγες φορες το δουλευω και ειμαι μπροστα δεν αποτελει ακομα προβλημα, αν ηθελα μονιμη συνδεση κινητης γιατι καποια στιγμη ειχα σκεφτει καρτοκινητη θα ειναι μεγαλο προβλημα, αμα δεν παιζει το VPN γιατι απλα δεν θα μπορω να ενωσω εξοχικο και Αθηνα.
    Δεν υπαρχει τροπος παρακαμψης του προβληματος με αλλον τροπο μεσω του mikrotik? πχ με αλλους κανονες ΝΑΤ κατι?

    και φυσικα το προβλημα απο την μια της ταχυτητας που ειναι πολυ σημαντικο, καθως και το θεμα με το ΝΑΤ ποτε ποτε δεν με αφηνουν να δοκιμασω και το load balance που ειχα πει, δλδ μαζι ADSL + 4G σε ενα υβριδικο δικτυο....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-04-17 στις 19:51.

  5. #140
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ξερω και δεν εχω δει καπου να αναφερεται, αλλα επειδη λιγες φορες το δουλευω και ειμαι μπροστα δεν αποτελει ακομα προβλημα, αν ηθελα μονιμη συνδεση κινητης γιατι καποια στιγμη ειχα σκεφτει καρτοκινητη θα ειναι μεγαλο προβλημα, αμα δεν παιζει το VPN γιατι απλα δεν θα μπορω να ενωσω εξοχικο και Αθηνα.
    Δεν υπαρχει τροπος παρακαμψης του προβληματος με αλλον τροπο μεσω του mikrotik? πχ με αλλους κανονες ΝΑΤ κατι?
    Πουθενά και σε κανέναν πάροχο δεν αναφέρεται, είτε σε συνδέσεις σταθερής είτε κινητής. Απλά όταν έχεις συμβόλαιο στο γυρίζουν αμέσως.
    Τρόπος παράκαμψης δεν υπάρχει αφού η ΙΡ δίνεται από τον πάροχο και το CPE του χρήστη δεν μπορεί να κάνει κάτι πέραν της κλήσης για την σύνδεση. Δεν είναι θέμα του δικού σου δικτύου όπου έχεις δυνατότητα ρυθμίσεων, αλλά του εξωτερικού που σου δίνει σύνδεση.

    Δες εδώ μια αναφορά από το μακρινό 2007. Όταν κάποια στιγμή είχα ρωτήσει η απάντηση της εταιρείας ήταν για συμβόλαιο Internet On The Go και ενεργοποίηση του VPN APN.

  6. #141
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    λογικοτατο μου φαινεται να τα κανουν αυτα για να σε αναγκαζουν να πας σε συμβολαιο και να σου αλλαζουν τα φωτα!

    παρακαμψη εννοω να γινεται κατι ισως με κανονες ΝΑΤ κτλ ωστε αμα ειναι ip 10αρα αυτη που δινει ο παροχος το VPN να συνεχιζει να παιζει.
    Δεν υπαρχει τπτ να το κανει να παιζει αμα εχουμε ΝΑΤ ip 10αρα απο τον παροχο?
    εντυπωση οπως ειπα και πριν μου κανει οτι ΠΟΤΕ απο το κινητο δεν εχει τυχει να εχω προβλημα με το VPN που εχω μονιμα ανοιχτο ιντερνετ αφου εχω πρακτικα απεριοριστα δεδομενα.
    και υπενθυμιζω οτι βαζω ΜΟΝΟ πακετα ιντερνετ και για να κανω κλησεις πρεπει να βγαινω μεσω VPN αφου χρησιμοποιω παντου και παντα το σταθερο μου (οpenvpn+zoiper+asterisk).

    τελικα και το κινητο δεν εχει ιντερνετ ακομα και ανοιχτο να το εχω αφησει, αλλα δοκιμασα και να κλεισω την SIM και παλι με την μια πηρε 10αρα ip παλι!
    εβαλα αυτο https://play.google.com/store/apps/d...usoft.showmyip για να δω το κινητο τι κανει.

    καλημερα, και συμπληρωνω, στο κινητο με σημα τερμα Η+ με το προγραμμα τελικα παλι 10αρα εχει, ομως το openvpn αλλα και pptp παιζει κανονικα.
    Το ερωτημα μου ειναι οταν παιρνω 10αρα πισω δλδ απο ΝΑΤ φανταζομαι ΔΕΝ εμποδιζει τον client, αλλα οταν ειναι το ιντερνετ στο μηχανημα που ειναι ο VPN server και εκει ειναι και ρουτερ και θελουμε να εχουμε το ΝΑΤ για το VPN server τοτε δεν παιζει σωστα?
    γιατι αυτο ειδα. Ετσι δεν ειναι? εμ γιαυτο στο κινητο δεν εχει ποτε προβλημα!
    ενω οταν το εβαλα το στικ ειτε στο 109 ειτε στο 951 τα αντιστοιχα vpn servers δεν μπορουσαν να σηκωθουν οταν ειχα 10αρα ip απο την Cosmote.
    Θα τους στειλω ερωτηση στην φορμα να δω τι θα απαντησουν και θα ενημερωσω.

    https://www.whatsup.gr/el/twinsim
    φυσικα εννοειτε οτι η χρηση του W.U δεν ειναι για ιντερνετ σε ρουτερς οποτε λογικο να δινουν πισω απο ΝΑΤ τις περισσοτερες φορες.
    Θα ρωτησω αλλα ξερω τι θα πουν....οτι πρεπει να παρω συμβολαιο internet on the go! αμαν ειναι ετσι βαζω και ADSL και παει και πολυ φτηνοτερα και απεριοριστα δεδομενα!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ μια αναφορά από το μακρινό 2007. Όταν κάποια στιγμή είχα ρωτήσει η απάντηση της εταιρείας ήταν για συμβόλαιο Internet On The Go και ενεργοποίηση του VPN APN.
    το εψαξα και σε αλλο forum στο myphone συγκεκριμενα και ειδα και εκει τα ιδια με καποιους, ετσι οπως το λες ειναι.
    Που σημαινει οτι μπορω να το δουλευω στο RB για περιστασιακη χρηση, πχ αμα ειμαι εκει τοπικα και εχω μεινει απο τους εναλλακτικους τροπους ιντερνετ.
    Αλλα δεν μπορει να χρησιμοποιθει σε μονιμη συνδεση κατι που μπορει να ηθελα να κανω και το ειχα σκεφτει, αλλα ουτε και σε χρηση για το load balancing που επισης ηθελα να δοκιμασω.
    Οποτε το θεμα ταχυτητας δεν με απασχολει και τοσο καθως μιλαμε για πολυ περιστασιακη χρηση του stick στο RB μιας και μενω και χωρις κινητη στο τηλεφωνο μου με το που κουμπωσει το στικ σε καποιο απο τα εσωτερικα Rbs μου.
    Ποιο σημαντικο θα ηταν να ειχα κινητο με 4G.

    Μόλις πριν λιγο έστειλα μυνημα μεσω της φορμας https://www.whatsup.gr/el/epikoinonia

    μου απαντησαν το παρακατω :

    Αγαπητέ Κύριε __________,

    Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

    Σχετικά με το αίτημα που μας αναφέρετε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα απόδοσης public ip. Επίσης, εφόσον πρόκειται για πρόγραμμα φωνής (και όχι Intrernet On the Go), λειτουργεί πάντα πίσω από ΝΑΤ.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε ό,τι περαιτέρω επιθυμείτε.

    Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

    Με εκτίμηση,

    Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

    Φ..... Σ.......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-04-17 στις 17:27.

  7. #142
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    μαλλον τελικα δεν ισχυει και τοσο ο περιορισμος των 25mbps, αυτο εδω ειναι πριν σημερα Αθηνα, χωρις την εξωτερικη κεραια που δεν την εχω μαζι μου, αναλογα που το ειχα το στικ στον αερα αλλαζε και τις ταχυτητες, αυτη ηταν η καλυτερη που επιασα.
    Δυστυχως οτι και αν εκανα η ip ηταν πισω απο ΝΑΤ που ειχα, στο speedtest βεβαια λεει την πραγματικη που ειχα προς τα εξω.
    Περιεργο ομως λενε οτι το PPP εχει περιορισμο στα 25 πως πηγε τοσο?
    και φυσικα αν ειχα την εξωτερικη κεραια εδω θα ειχα τερμα σημα και θα επιανε πολλα παραπανω!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-04-17_18-23-40.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-04-17 στις 15:28.

  8. #143
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, επανερχομαι παλι στο θεμα μετα τις δοκιμες του ΣΚ στο 951 και τωρα στο 109 με το στικακι κινητης 4G και καρτα cosmote whats up.
    Πλεον οπως βλεπω δινει ΜΟΝΟ πισω απο ΝΑΤ ips 10αρες δλδ, ενω παλια εδινε καμια φορα και public.
    Οπως ειδα και στα 2 μηχανηματα δεν δουλευει το masqerade του ΝΑΤ που χρειαζεται.
    Ετσι δεν μπορει το μηχανημα να εχει ιντερνετ για τον εαυτο του μεσω κινητης και στην περιπτωση του 951 δεν παιρνει και το 711 που ειναι το 2ο gateway και πρεπει να τρεχει ενα vpn client.
    Αρχικα νομιζα οτι πειραζει ΜΟΝΟ αν τρεχουμε υπηρεσιες που ειναι servers πχ vpn server και οταν θελουμε να ανοιξουμε πορτες, αλλα τελικα πειραζει και στους client εφοσον δεν μπορει να γινει masquerade.

    To περιεργο ειναι οτι και στα 2 μηχανηματα τα μηχανηματα του εσωτερικου δικτυου ομως εχουν ιντερνετ απο κινητη! τοσο ασυρματα οσο και ενσυρματα.
    Επειδη ομως δεν παιζει το ιντερνετ στο εαυτο τους γιατι θελει NAT-MASQUERADE δεν μπορεις να κανεις routing ή οτιδηποτε αλλο οποτε η συνδεση ειναι αχρηστη για οποιαδηποτε αλλη χρηση εκτος για διαμοιρασμο ιντερνετ στο τοπικο δικτυο, επισης ενω στα rbs πχ στα πακετα βλεπει τις εκδοσεις ROS, δεν κανει traceroute σε ιντερνετ και δεν παιζει και το ip cloud.

    παραθετω απο το 109 τι ip εχει παρει τωρα, και ο κανονας ΝΑΤ που στην ουσια δεν δουλευει.

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                            
                                                                                                                         
     3 D 10.17.205.81/32    10.112.112.190  ppp-out1
    Κώδικας:
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="masquerade ppp for usb 4g modem" dst-address=0.0.0.0/0 out-interface=ppp-out1
    Γνωριζει κανεις καποιον τροπο ΑΝ γινεται να εχει ιντερνετ το ΙΔΙΟ το μηχανημα που εχει το στικακι?
    οταν επαιρνα public ip με τον παραπανω κανονα ΝΑΤ μονο ειχε κανονικα και ιντερνετικο traceroute-ping και επαιζε και το ip cloud.

    ειναι σημαντικο γιατι ηθελα να παρω ενα νουμερακι W.U για μονιμο ιντερνετ (backup) στο 951 ενω αλλιως θελει cosmote internet on the go και συμφερει μονο το παγιο και θελει πολλα ευρω παραπανω τον μηνα...https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...ternet/_/N-80w
    και λεω μονο για cosmote επειδη ξερω που ειναι οι κεραιες, εχω κεραια panel 4g 35dbi να κοιταει απο παραθυρο προς τα εκει και ξερω και τι σημα εχει.
    Για τις αλλες εταιριες δεν ξερω οποτε και δεν το ρισκαρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-06-17 στις 22:29.

  9. #144
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει αναφερθεί πάλι στο παρελθόν. Στην Cosmote μόνο τα συμβόλαια παίρνουν δημόσιες διευθύνσεις. Η κάρτες παίρνουν σύνδεση πίσω από ΝΑΤ.

  10. #145
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το ειπαμε και το ξερω και εχω ρωτησει και την Cosmote και στο myphone.gr

    Παμε παρακατω αυτο που δεν δουλευει που ειπα ειναι λογω οτι η ip ειναι πισω απο ΝΑΤ?
    δεν μπορει να παρακαμθει?
    πως γινεται στα πακετα στο 109 πχ που εχει το στικ να βλεπω τις νεες εκδοσεις, αλλα να μην κανει ιντερνετικες ips traceroute?
    τεχνικα αδυνατω παραγματικα να καταλαβω γιατι υπαρχει αυτο το προβλημα οταν εχουμε 10αρα ip...
    oποιος γνωριζει καλα θα ηθελα μια τεχνικη επεξηγηση, γιατι αυτο οτι απλα ειμαστε πισω απο ΝΑΤ δεν το καταλαβαινω γιατι δεν παιζει!

    και αλλη μια ερωτηση, ας πουμε οτι εχουμε μονιμο ιντερνετ κινητης πρεπει να στησω firewall οπως με ppoe client???

    πολυ φοβαμαι οτι κοψανε και τα μικρα πακετα οπως φαινεται και ξεκιναμε με 2.5GB που ανεβαζει αρκετα και το κοστος https://www.cosmote.gr/mobile/cosmop...IOTG_Plans_Prs

  11. #146
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συμβαίνει διότι είσαι πίσω από 2 NATed δίκτυα.
    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στην περίπτωση που έχεις 2 NATed δίκτυα στο εσωτερικό σου δίκτυο. Μόνο ο 1ος router έχει πραγματική δημόσια διεύθυνση. Του 2ου η WAN είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του πρώτου και δεν είναι δημόσια.
    Για να τρέχει λοιπόν μια υπηρεσία (π.χ. VPN) πρέπει είτε να ορίσεις κανόνες port forwarding (στον 1ο) πράγμα που δεν το κάνει ο πάροχος, είτε να κάνεις 2η κλήση ΡΡΡ από τον άλλον router, που στην κινητή δεν γίνεται.
    Άρα σε Cosmote μας μένει μόνο η περίπτωση του συμβολαίου.

  12. #147
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    thanks! κατι καταλαβα καλυτερα τωρα!
    παντως παλιοτερα στις δοκιμες που ειχα κανει σε προηγουμενες δοκιμες που εχω δειξει και σε παλιοτερα ποστς μου, τοσο στο 951 οσο και στο 109 επαιρνα κανονικα public ips αλλα οχι παντα.
    Επρεπε να κανω disable-enable 2-3 φορες το ppp interface για να παρει.
    Τωρα πλεον δεν γινεται καν, το δοκιμασα παρα πολλες φορες και στα 2 μηχανηματα και παιρνει μονο πισω απο ΝΑΤ.

    Το θεμα μου ειναι οτι θελω μικρο πακετο γιατι εχω ιντερνετ εκει μεσω awmn απο το δικο μου δλδ με ovpn οποτε της κινητης ειναι εναλλακτικο. Και θελω να πληρωνω οσο γινεται λιγοτερα.
    Σιγουρα θα εχει κατα πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα αυτο δεν το συζηταω αλλα δεν με ενδιαφερει εκει αυτο.
    Μου φαινεται πρεπει να ριξω καμια επισκεψη σε cosmote ή Γερμανο.
    Ηθελα το πακετο με το 1.5GB και τωρα δεν εχει κατω απο 2,5GB οπως φαινεται αν και δειχνει 2 μικροτερα πακετα στην προηγουμενη ομως σελιδα γιατι εδω δεν υπαρχουν https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...-plans/_/N-80w

    @jkoukos ξερεις για αυτο που μιλας πρεπει να ειναι εκει ο server vpn δλδ στο 109, εγω το θελω για το εξοχικο το 4G οποτε ειναι clients τα VPN που σημαινει οτι δεν χρειαζεται καμια πορτα να ανοιχτει, αλλα θελω ομως βεβαια nat masquerade και παλι αυτα δεν παιζουν σωστα.
    Ας πουμε τωρα το 2ο gw που εχω ενα 711 δεν μπορει να παρει ιντερνετ απο το 1ο, γιατι θελει nat masquerades, oποτε γενικα οτι εχει σχεση με ΝΑΤ δεν παιζει, αρχικα εγω νομιζα οτι πειραζει ΜΟΝΟ για τις πορτες και λεω οκ θα παιζει, αλλα δεν....

    Υπαρχει αλλο τροπος να δωσω ιντερνετ σε αλλο rb απο το 1ο που εχει το στικ ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιησω NAT masquerade που μου διαφευγει???
    γιατι σε οσες δοκιμες και αν εκανα και το 109 δεν δινει στο 433ΑΗ που ειναι στο ιδιο δικτυο, αλλα και το 951 δεν δινει στα 711, 411 και 911 που ειναι στο ιδιο μερος.
    Bασικα το 1ο στο μηχανημα με το usb ειναι που δεν παιζει και δεν παιρνουν γιατι ολα φτανουν εκει σε traceroute προς ιντερνετ και μετα τιποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-06-17 στις 07:03.

  13. #148
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, επανερχομαι παλι στο θεμα, επειδη εδω και 2-3 μερες εχει χαλασει και το ασυρματο δικτυο (awmn) και δεν φτανω στο εξοχικο χτες πηγα και εκανα τελικα συμβολαιο 18μηνο cosmote internet on the go, οντως τα μικρα πακετα σταματησαν ειναι μονο σε συνδυασμο και με κινητη τηλεφωνια παγιου, οποτε αναγκαστικα πηγα σε αυτο : https://www.cosmote.gr/eshop/global/...rod780026_prod

    Το δοκιμαζω τωρα στο 109, αυριο θα μπει στο 951 και ηδη εχω προβληματα.....
    Καταρχην να πω οτι πλεον παιρνω public ip μονο δλδ αμα μπω στο showmyip.com βλεπω την ιδια ip που δειχνει οτι εχω παρει στο addresses.
    το μονο περιεργο που το δειχνω και σε προηγουμενο ποστ ειναι γιατι το network ειναι απο 10αρα ip? παιζει αυτο ρολο καπου?
    το ip cloud κανει κανονικα update που πριν πισω απο ΝΑΤ δεν εκανε.
    Ομως και παλι δεν κανω μεσα απο το RB traceroute σε ιντερνετικες ips, ενω αμα παω στα packages και στο 109 και στο 433ΑΗ παιζουν κανονικα αρα εχουν ιντερνετ στον εαυτο τους.

    Τις πορτες παρολο που τις γυρισα στο ppp δεν μπορω να συνδεθω απο το κινητο μεσω openvpn client.
    Βεβαια εδω ειναι ο server στο 951 μονο client θα εχει.

    Υπαρχει περιπτωση να εχουνε τπτ κλειδωματα?

    και τελος το μεγαλο κακο ειναι οτι για να βλεπω το υπολοιπο πρεπει να στελνω 1 στο 1256, μεσα απο το winbox οκ το κανω, αλλα το μυνημα ειναι στα Ελληνικα και το δειχνει κενο!!!
    τι κανουμε γιαυτο? ειναι πολυ σημαντικο.

    Α βλεπεις και απο εδω αναλυτικα http://myinternet.cosmote.gr/main αλλα πρεπει να εισαι τοπικα και να συνδεθεις απο εκει.
    Αλλιως λεει αυτο :

    Η υπηρεσία COSMOTE My Internet είναι διαθέσιμη μόνο μέσω του δικτύου COSMOTE. Παρακαλούμε απενεργοποίησε το Wi-Fi στο κινητό σου και ενεργοποίησε τα δεδομένα στο 3G ή 4G δίκτυο της COSMOTE από τις ρυθμίσεις του κινητού σου.
    Η χρήση της σελίδας είναι δωρεάν και δεν καταναλώνονται τα διαθέσιμα ΜΒ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-06-17 στις 20:50.

  14. #149
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, επανερχομαι παλι στο θεμα, επειδη εδω και 2-3 μερες εχει χαλασει και το ασυρματο δικτυο (awmn) και δεν φτανω στο εξοχικο χτες πηγα και εκανα τελικα συμβολαιο 18μηνο cosmote internet on the go, οντως τα μικρα πακετα σταματησαν ειναι μονο σε συνδυασμο και με κινητη τηλεφωνια παγιου, οποτε αναγκαστικα πηγα σε αυτο : https://www.cosmote.gr/eshop/global/...rod780026_prod

    Το δοκιμαζω τωρα στο 109, αυριο θα μπει στο 951 και ηδη εχω προβληματα.....
    Καταρχην να πω οτι πλεον παιρνω public ip μονο δλδ αμα μπω στο showmyip.com βλεπω την ιδια ip που δειχνει οτι εχω παρει στο addresses.
    το μονο περιεργο που το δειχνω και σε προηγουμενο ποστ ειναι γιατι το network ειναι απο 10αρα ip? παιζει αυτο ρολο καπου?
    το ip cloud κανει κανονικα update που πριν πισω απο ΝΑΤ δεν εκανε.
    Ομως και παλι δεν κανω μεσα απο το RB traceroute σε ιντερνετικες ips, ενω αμα παω στα packages και στο 109 και στο 433ΑΗ παιζουν κανονικα αρα εχουν ιντερνετ στον εαυτο τους.

    Τις πορτες παρολο που τις γυρισα στο ppp δεν μπορω να συνδεθω απο το κινητο μεσω openvpn client.
    Βεβαια εδω ειναι ο server στο 951 μονο client θα εχει.

    Υπαρχει περιπτωση να εχουνε τπτ κλειδωματα?

    και τελος το μεγαλο κακο ειναι οτι για να βλεπω το υπολοιπο πρεπει να στελνω 1 στο 1256, μεσα απο το winbox οκ το κανω, αλλα το μυνημα ειναι στα Ελληνικα και το δειχνει κενο!!!
    τι κανουμε γιαυτο? ειναι πολυ σημαντικο.
    ..μα αν παίρνεις 10αρα ip... είσαι λογικά πίσω απο ΝΑΤ... και στο myip βλέπεις την public που έχει η 10αρα
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #150
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..μα αν παίρνεις 10αρα ip... είσαι λογικά πίσω απο ΝΑΤ... και στο myip βλέπεις την public που έχει η 10αρα
    δεν καταλαβες τι ειπα! καταρχην τετοιο πακετο ΠΟΤΕ δεν δινει πισω απο ΝΑΤ το ξεκαθαρισα 1000 φορες πριν το κανω!
    κατα δευτερον ειπα οτι εχει public ip γιατι οταν παω στο showmyip.com δειχνει την ιδια με το address, στο network εχει απο 10.
    Kαι ξαναρωταω γιατι εχει public ip και το network ειναι απο 10αρα? αυτο παιζει καπου ρολο? γιατι πισω απο ΝΑΤ η ip που εχω στο ιντερνετ δεν ειναι!
    Δες την φωτο αυτη https://www.adslgr.com/forum/attachm...6&d=1492013845
    γιαυτο αλλωστε και το ip cloud παιζει κανονικα και κανει update, ενω πισω απο ΝΑΤ εβγαζε μυνημα οτι δεν δουλευει.

    δινω περισσοτερα στοιχεια :

    Κώδικας:
    /ip address> print
    Flags: X - disabled, I - invalid, D - dynamic 
     #   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                                                                                                                            
                                                                                                                                
     1 D 5.203.200.222/32   10.112.112.239  ppp-out1
    Κώδικας:
    /ip firewall nat
    add action=masquerade chain=srcnat comment="masquerade ppp for usb 4g modem" dst-address=0.0.0.0/0 out-interface=ppp-out1
    Κώδικας:
    [nikiforos@MikroTik] /ip route> print
    Flags: X - disabled, A - active, D - dynamic, C - connect, S - static, r - rip, b - bgp, o - ospf, m - mme, B - blackhole, U - unreachable, P - prohibit 
     #      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE
     0 ADS  0.0.0.0/0                          10.112.112.239            0
      7 ADC  10.112.112.239/32  5.203.200.222   ppp-out1                  0
    στα routes ειδικα πολυ περιεργο ετσι? εχω αφησει μονο οτι εχει σχεση τα αλλα τα εβγαλα.
    απο κατω στην φωτο βλεπουμε οτι η ip που εχω ειναι η ιδια η public.
    Τα 10αρια νουμερα τι ρολο βαρανε? αμα δουμε στο ποστ μου #143 εκει ειναι με καρτα twin sim cosmote whats up και παιρνει πισω απο ΝΑΤ, βλεπουμε την 10αρα address αλλα το network ειναι παρομοιο!!!
    και στην αλλη φωτο τα "αορατα" sms λογω Ελληνικων χαρακτηρων!

    Θα δω το ΣΚ που θα παω περα να το δω στο 951 εκει που πρεπει να δουλευει το 711 σαν 2ο gateway να παιρνει ιντερνετ απο το 951 και να κανει ενα vpn client.
    Αυτο θελω να δουλευει ουτε πορτες χρειαζομαι ουτε τπτ παραπανω.
    Ελπιζω να γινει η δουλεια μου και να μην εχω παρατραγουδα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2017-06-16_20-59-17.png  

    Screenshot_2017-06-16_21-02-01.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-06-17 στις 21:08.

Σελ. 10 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8480
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 20:23
  2. Mikrotik Routerboards με Openwrt
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-24, 12:48
  3. Thomson 585 ADSL Bridge σε Mikrotik RB2011 set up
    Από jvam στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 23:49
  4. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας