Σελ. 563 από 568 ΠρώτηΠρώτη ... 543553558561562563564565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.431-8.445 από 8515
  1. #8431
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τι σχέση έχει αυτό; Γενικά για ειδοποιήσεις μιλάω. Όλα ξεκίνησαν για το πως να ειδοποιούμαστε για θέματα του adslgr.com, αυτό θα μπορούσε να είναι μέσω ενός app (adslgr.com ή τρίτου), μέσω Χ, facebook, IM, οτιδήποτε.
    Και εγώ αναρωτιέμαι τι σχέση έχει, εσύ ανέφερες τα ειδησεογραφικά app. Η ιδέα μου ήταν ακριβώς αυτή που λες, να ενημερωνόμαστε μέσω κάποιας τρίτης εφαρμογής, και πρότεινα την Signal που είναι και ανοιχτού κώδικα. Το τι άλλες εφαρμογές έχει ο κάθε χρήστης στο κινητό του, καθώς και το πως διαχειρίζεται τις ειδοποιήσεις είναι δικό του θέμα. Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτεί κάποιος στην ομάδα, αν γίνει ομάδα, σε κάποιο ΙΜ, καθώς θα υπάρχει καθαρά για πληροφοριακούς λόγους και θα μπαίνει μόνο όποιος θέλει.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #8432
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι εσύ προσωπικά τα έχεις κλείσει όλα δε σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει
    Δλδ σε πιο λειτουργικό έχεις φουλ κοντρόλ σε όλα τα app και σε όλο το λειτουργικό? που? σε apple? σε windows? δεν έχω δει εγώ κάπου να υπάρχει τέλεια παραμετροποίηση σε αυτό οπότε τα παίρνει όλα η μπάλα.
    Στα πολύ πολύ σοβαρά έχω το e-notify στο κινητό που κάνει parse τα mail και τσιρίζει ανάλογα...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #8433
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αναρωτιέμαι τι σχέση έχει, εσύ ανέφερες τα ειδησεογραφικά app. Η ιδέα μου ήταν ακριβώς αυτή που λες, να ενημερωνόμαστε μέσω κάποιας τρίτης εφαρμογής, και πρότεινα την Signal που είναι και ανοιχτού κώδικα. Το τι άλλες εφαρμογές έχει ο κάθε χρήστης στο κινητό του, καθώς και το πως διαχειρίζεται τις ειδοποιήσεις είναι δικό του θέμα. Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτεί κάποιος στην ομάδα, αν γίνει ομάδα, σε κάποιο ΙΜ, καθώς θα υπάρχει καθαρά για πληροφοριακούς λόγους και θα μπαίνει μόνο όποιος θέλει.
    Ας το πω απλά: Αν εγώ έχω ήδη Signal και το έχω κλειστό να μη μου στέλνει ειδοποιήσεις, τι επιλογές έχω; Είτε να το ανοίξω (και να παίρνω και την επιπλέον σαβούρα) είτε να μην το ανοίξω και να μην παίρνω τη μία ειδοποίηση που με ενδιαφέρει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ σε πιο λειτουργικό έχεις φουλ κοντρόλ σε όλα τα app και σε όλο το λειτουργικό? που? σε apple? σε windows? δεν έχω δει εγώ κάπου να υπάρχει τέλεια παραμετροποίηση σε αυτό οπότε τα παίρνει όλα η μπάλα.
    Στα πολύ πολύ σοβαρά έχω το e-notify στο κινητό που κάνει parse τα mail και τσιρίζει ανάλογα...
    Τι σχέση έχει το λειτουργικό τώρα;

  4. #8434
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πάντως θα έπρεπε το μοντέλο να ειναι opt-in και όχι opt-out εν έτη 2020+

  5. #8435
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το πω απλά: Αν εγώ έχω ήδη Signal και το έχω κλειστό να μη μου στέλνει ειδοποιήσεις, τι επιλογές έχω; Είτε να το ανοίξω (και να παίρνω και την επιπλέον σαβούρα) είτε να μην το ανοίξω και να μην παίρνω τη μία ειδοποίηση που με ενδιαφέρει.
    Το signal συγκεκριμένα έχει επιλογή για να κάνεις σίγαση συγκεκριμένες συνομιλίες, όπως και άλλες ΙΜ εφαρμογές έχουν αυτή τη δυνατότητα. Οπότε αν από κάποια συνομιλία δεν θες να λαμβάνεις ειδοποιήσεις κάθε λίγο και λιγάκι τότε απλά την βάζεις σε σίγαση. Δεν χρειάζεται να βάλεις σε σίγαση όλες τις συνομιλίες σου, η συγκεκριμένη εφαρμογή το προσφέρει αυτό σαν δυνατότητα. Αν κάποιος έχει 5-10 φίλους με τους οποίους συνομιλεί σε κάποιο ΙΜ και θέλει να λαμβάνει ειδοποιήσεις από αυτούς τότε θα τις λαμβάνει κανονικά, και αν έχει γραφτεί σε κάποια ομάδα/συνομιλία στην οποία δεν θέλει να λαμβάνει ειδοποιήσεις και θέλει απλώς να μπαίνει εντελώς περιστασιακά τότε μπορεί να το κάνει και αυτό.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #8436
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το signal συγκεκριμένα έχει επιλογή για να κάνεις σίγαση συγκεκριμένες συνομιλίες, όπως και άλλες ΙΜ εφαρμογές έχουν αυτή τη δυνατότητα. Οπότε αν από κάποια συνομιλία δεν θες να λαμβάνεις ειδοποιήσεις κάθε λίγο και λιγάκι τότε απλά την βάζεις σε σίγαση. Δεν χρειάζεται να βάλεις σε σίγαση όλες τις συνομιλίες σου, η συγκεκριμένη εφαρμογή το προσφέρει αυτό σαν δυνατότητα. Αν κάποιος έχει 5-10 φίλους με τους οποίους συνομιλεί σε κάποιο ΙΜ και θέλει να λαμβάνει ειδοποιήσεις από αυτούς τότε θα τις λαμβάνει κανονικά, και αν έχει γραφτεί σε κάποια ομάδα/συνομιλία στην οποία δεν θέλει να λαμβάνει ειδοποιήσεις και θέλει απλώς να μπαίνει εντελώς περιστασιακά τότε μπορεί να το κάνει και αυτό.
    Αυτό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως θα έπρεπε το μοντέλο να ειναι opt-in και όχι opt-out εν έτη 2020+
    .

  7. #8437
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το πω απλά: Αν εγώ έχω ήδη Signal και το έχω κλειστό να μη μου στέλνει ειδοποιήσεις, τι επιλογές έχω; Είτε να το ανοίξω (και να παίρνω και την επιπλέον σαβούρα) είτε να μην το ανοίξω και να μην παίρνω τη μία ειδοποίηση που με ενδιαφέρει.

    Τι σχέση έχει το λειτουργικό τώρα;
    Το είπα γενικά για τον έλεγχο ειδοποιήσεων.
    Όσο αφορά τώρα το ζητούμενο, για να μην πλατιάζουμε, το φορουμ στηρίζετε σε vbulletin που δεν έχει τέτοιες δυνατότητες οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8438
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε, αλλά θα το συνεχίσω, να δούμε που θα καταλήξουμε. Ασφαλώς και δεν έχω όλα τα apps να μου πετάνε ειδοποιήσεις, δεν τρελάθηκα. Εκτός από τις περιπτώσεις που ανέφερα όμως (μη fine tuning μέσα από το app) που μου λέτε να κόψω τις ειδοποιήσεις τελείως, χάνοντας έτσι και τις χρήσιμες, υπάρχουν και οι περιπτώσεις αλληλεπικάλυψης. Έχω πχ 3-4 apps για ειδήσεις, στα μεγάλα νέα πετάνε όλες ειδοποίηση, στα μικρά μόνο ορισμένες (ή μόνο μία, ή καμία). Εκεί τι κάνετε;
    Βασικά, αυτό που με μπερδεύει, είναι γιατί μπλέκεις τον όγκο των apps με τις ειδοποιήσεις.

    Πχ σε android 13 (και σε παλιότερα φυσικά), μπορείς να κάνεις tailor τις ειδοποιήσεις των apps, όχι να τις κλείσεις εντελώς, πχ σου το "σπάει" σε τύπους ειδοποιήσεων για κάθε app, οπότε μπορείς πχ να κλείσει ς τα λιγότερο σημαντικά και να αφήσεις τα σημαντικά να βαράνε.

    Στα settings/notifications/app settings, μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα, εξαρχής.

    Τώρα αν θυμάμαι καλά, εσύ έχεις iOS, οπότε εκεί δεν ξέρω πως το έχουν υλοποιήσει. Τελευταία μου επαφή με iOS ήταν με την 13 version και πάνε χρόνια.
    Αλλά θέλω να πιστεύω πως έχουν κάτι αντίστοιχο.

    Επίσης, στο android πάλι, μπορείς να ενεργοποιήσεις το DoNotDisturb και να κάνεις include μόνο τα apps που θέλεις να βαράνε.

    Επομένως, έχεις τη δυνατότητα να προσαρμόσεις τα notifications όπως εσύ θέλεις, όσες εφαρμογές κι αν έχεις.

    Πχ εγώ έχω αυτή τη στιγμή στο κινητό μου 144 εφαρμογές εγκατεστημένες. Και μάντεψε, παίρνω notifications απ'ότι ακριβώς με ενδιαφέρει

    Ό,τι δεν με ενδιαφέρει, το τσεκάρω χειροκίνητα όποτε κρίνω εγώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως θα έπρεπε το μοντέλο να ειναι opt-in και όχι opt-out εν έτη 2020+
    Αυτό θα είχε ενδιαφέρον, αλλά δεν νομίζω να γίνει ποτέ by default γιατί μη ξεχνάς την πλειονότητα των χρηστών που δεν ξέρουν καν πως να μπουν στα settings, οπότε θα επικρατούσε πανικός και θα έκραζαν ότι "το τηλέφωνό μου δεν έχει ειδοποιήσεις!!!!1111@#@@!".

    Επίσης, αυτό για το signal, δεν ξέρω αν θα το ήθελαν οι χρήστες, γιατί γίνεται exposed ο αριθμός κινητού, οπότε πάει περίπατο και η ανωνυμία.

    Στο telegram ίσως ήταν πιο δόκιμο, γιατί εκεί νομίζω σε ένα group δεν μπορείς να δεις πληροφορίες για τα υπόλοιπα μέλη, παρά μόνο το nick τους και τη φωτό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #8439
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό θα είχε ενδιαφέρον, αλλά δεν νομίζω να γίνει ποτέ by default γιατί μη ξεχνάς την πλειονότητα των χρηστών που δεν ξέρουν καν πως να μπουν στα settings, οπότε θα επικρατούσε πανικός και θα έκραζαν ότι "το τηλέφωνό μου δεν έχει ειδοποιήσεις!!!!1111@#@@!".
    Επίσης, είχε όλο στηθεί για να σου πάρει όσο περισσότερο χρόνο από την ζωή σου γίνεται. Αλλά ναι, οι χρήστες θα γκρινιάξουν άδικα.

  10. #8440
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, είχε όλο στηθεί για να σου πάρει όσο περισσότερο χρόνο από την ζωή σου γίνεται. Αλλά ναι, οι χρήστες θα γκρινιάξουν άδικα.
    Και αυτό, σωστά. Το αστείο είναι, πως αφότου το έστησαν για τον σκοπό που λες, μετά έβαζαν tools για tracking του χρόνου σε αυτές και αποτροπή κατάχρησης
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #8441
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό, σωστά. Το αστείο είναι, πως αφότου το έστησαν για τον σκοπό που λες, μετά έβαζαν tools για tracking του χρόνου σε αυτές και αποτροπή κατάχρησης
    Αυτά είναι για το θεαθηναί. Σαν να πάς σε ψησταριά και να έχει ένα πιάτο για vegeterian και αν το ζητήσεις να σου λένε ότι έχει τελειώσει σημερα, γιατί είχαν μόνο μια μερίδα.

  12. #8442
    Καλο θα ηταν λιγες εξωφορουμικες δραστηριοτητες. Εχουμε κοινη βαση το οτι παρακολουθουμε το φορουμ και μας αρεσουν τεχνολογικα θεματα. Τοσα χρονια που παρακολουθω το φορουμ, μονο σε μια κοινη εξωφουρομικη δραστηριοτητα εχω λαβει μερος. Μια εποχη που αποφασισαμε πολλοι μαζι να μπουμε στο ogame, ενα web παιχνιδι στρατηγικης, που ειχαμε κατακτησει ενα server ως και το πιο πολυπληθεστερο guild, ξεκινωντας απο το μηδεν.

    Τι δραστηριοτητες θα ειναι αυτες δεν ξερω, ισως ενα καναλι στο discord αλλα αμφιβαλλω οτι θα ειχε επιτυχια, δεν ειμαστε και τοσο πολλοι πλεον.

  13. #8443
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο θα ηταν λιγες εξωφορουμικες δραστηριοτητες. Εχουμε κοινη βαση το οτι παρακολουθουμε το φορουμ και μας αρεσουν τεχνολογικα θεματα. Τοσα χρονια που παρακολουθω το φορουμ, μονο σε μια κοινη εξωφουρομικη δραστηριοτητα εχω λαβει μερος. Μια εποχη που αποφασισαμε πολλοι μαζι να μπουμε στο ogame, ενα web παιχνιδι στρατηγικης, που ειχαμε κατακτησει ενα server ως και το πιο πολυπληθεστερο guild, ξεκινωντας απο το μηδεν.

    Τι δραστηριοτητες θα ειναι αυτες δεν ξερω, ισως ενα καναλι στο discord αλλα αμφιβαλλω οτι θα ειχε επιτυχια, δεν ειμαστε και τοσο πολλοι πλεον.
    Τα πρώτα χρόνια κανονίζονταν συναντήσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη από όχι ξέρω. Ειδικά μια μπυραρία στην Αθήνα είχε κάνει μεγάλες χαρές. Φτιάχνεις νήμα και ότι γίνει.

    Για μέσα τύπου Discord πιστεύω η διαχειριστική ομάδα δεν θα θέλει να εμπλακεί καθώς όλο και λιγότερο ασχολείται με το φόρουμ, χωρίς καμία γκρίνια από πλευράς μου.

  14. #8444
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρώτα χρόνια κανονίζονταν συναντήσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
    Ισχύει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #8445
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Ξεκινώντας από το αρχικό θέμα: Δεν θα με πείραζε να υπάρχει κάποιος τρόπος πληροφόρησης σε περίπτωση μη διαθεσιμότητας του φόρουμ, αλλά δεν θεωρώ ότι η ανάγκη είναι μεγάλη.

    Κατά τα άλλα, μπορεί η πλατφόρμα να μην έχει μεγάλη εγγενή συνδεσιμότητα με social media κλπ αλλά ούτε αυτό νομίζω είναι έλλειψη.
    Παραμένει από τους καλύτερους σχετικούς χώρους συζήτησης στην Ελλάδα, και το δείγμα από όσα φόρουμ προσπάθησαν να κάνουν τεχνολογική αναβάθμιση δεν είναι ενθαρρυντικό ως προς το περιεχόμενό τους.

    Ακριβώς το ίδιο πιστεύω και για την συχνότητα/ποσότητα των ειδήσεων. Ακόμη και 1-2 μέρες αργότερα να ανέβουν, πιο ποιοτική συζήτηση γίνεται εδώ, παρά αλλού...

Σελ. 563 από 568 ΠρώτηΠρώτη ... 543553558561562563564565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι θα θέλατε να έχει το adslgr radio!!!
    Από gkimonas στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 19:25
  2. Τι θα θέλατε να έχει περισσότερο το ADSLgr;
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-06, 14:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας