Σελ. 134 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.996-2.010 από 2365
  1. #1996
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με καλέσανε σήμερα απο 13888 για να μου πούνε τα χαρμόσυνα νέα ότι θα αναβαθμιστεί η σύνδεσή μου και θα έχω διάφορα πλεονεκτήματα,
    τα οποία δεν πρόλαβα να ακούσω γιατί ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουνα και ρώτησα απότομα αν εννοεί το voip και μου είπε ναι

    του είπα ότι έχω δικό μου ρούτερ, και μου είπε να βάλω το speedport σε bridge

    το έχω ήδη σε bridge και ξέρω ότι δεν δουλέυει το voip πάνω στο speedport όταν είναι σε bridge mode,
    αυτός ορκιζότανε για το αντίθετο

    πιστεύω ότι χαθήκαμε στη συνεννόηση ή δεν το ήξερε,
    δε νομίζω να άλλαξε κάτι;

  2. #1997
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καλέσανε σήμερα απο 13888 για να μου πούνε τα χαρμόσυνα νέα ότι θα αναβαθμιστεί η σύνδεσή μου και θα έχω διάφορα πλεονεκτήματα,
    τα οποία δεν πρόλαβα να ακούσω γιατί ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουνα και ρώτησα απότομα αν εννοεί το voip και μου είπε ναι

    του είπα ότι έχω δικό μου ρούτερ, και μου είπε να βάλω το speedport σε bridge

    το έχω ήδη σε bridge και ξέρω ότι δεν δουλέυει το voip πάνω στο speedport όταν είναι σε bridge mode,
    αυτός ορκιζότανε για το αντίθετο

    πιστεύω ότι χαθήκαμε στη συνεννόηση ή δεν το ήξερε,
    δε νομίζω να άλλαξε κάτι;
    το βάζεις κανονικά με otenet@otenet.gr.....

  3. #1998
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καλέσανε σήμερα απο 13888 για να μου πούνε τα χαρμόσυνα νέα ότι θα αναβαθμιστεί η σύνδεσή μου και θα έχω διάφορα πλεονεκτήματα,
    τα οποία δεν πρόλαβα να ακούσω γιατί ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουνα και ρώτησα απότομα αν εννοεί το voip και μου είπε ναι

    του είπα ότι έχω δικό μου ρούτερ, και μου είπε να βάλω το speedport σε bridge

    το έχω ήδη σε bridge και ξέρω ότι δεν δουλέυει το voip πάνω στο speedport όταν είναι σε bridge mode,
    αυτός ορκιζότανε για το αντίθετο

    πιστεύω ότι χαθήκαμε στη συνεννόηση ή δεν το ήξερε,
    δε νομίζω να άλλαξε κάτι;
    Μπορείς να έχεις το δικό σου ρούτερ στη γραμμή, και απο πίσω του το speedport
    για το τηλέφωνο και μόνο.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-(ASUS)/page78

  4. #1999
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καλέσανε σήμερα απο 13888 για να μου πούνε τα χαρμόσυνα νέα ότι θα αναβαθμιστεί η σύνδεσή μου και θα έχω διάφορα πλεονεκτήματα,
    τα οποία δεν πρόλαβα να ακούσω γιατί ήμουν στη δουλειά και βιαζόμουνα και ρώτησα απότομα αν εννοεί το voip και μου είπε ναι

    του είπα ότι έχω δικό μου ρούτερ, και μου είπε να βάλω το speedport σε bridge

    το έχω ήδη σε bridge και ξέρω ότι δεν δουλέυει το voip πάνω στο speedport όταν είναι σε bridge mode,
    αυτός ορκιζότανε για το αντίθετο

    πιστεύω ότι χαθήκαμε στη συνεννόηση ή δεν το ήξερε,
    δε νομίζω να άλλαξε κάτι;
    καλημέρα, σε διαφορα θεματα ειτε με ρουτερ μικροτικ, ειτε με ASUS κτλ εχουν γραψει τα παιδια στους οδηγούς ότι δεν γινεται και λογικο είναι, προσωπικα εχω δοκιμασει στο προηγουμενο που εδιναν το ZTE 931Vii και όταν είναι σε bridge mode δεν συνδέεται ακομα ουτε σε τοπικο αστερισκ στο ιδιο subnet!
    oποτε πρεπει να βαλεις καποιο άλλο router σε bridge mode για να το εχεις σαν Modem μετα μπορεις να εχεις ότι άλλο ρουτερ θες και μετα το speedport μονο για VOIP με τις κατάλληλες ρυθμισεις. Μπορεις να βαλεις και άλλο μηχανημα πχ fritz δεν τα ξερω καπου τα εχω δει εδώ στο forum.
    Ριξε μια ματια και σε αυτό το θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads...-με-Mikrotik

  5. #2000
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει και η λύση να μείνει το Speedport πάνω στην γραμμή να κάνει τον συγχρονισμό και το VoIP κάνοντας PPPoE κλήση και πίσω του να μπει το router του καθενός, με PPPoE Passthrough και να κάνει δική του PPPoE κλήση. Δουλεύει μια χαρά, το έχουν κάνει πολλοί εδώ μέσα και εγώ στην δουλειά μου.

  6. #2001
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η λύση να μείνει το Speedport πάνω στην γραμμή να κάνει τον συγχρονισμό και το VoIP κάνοντας PPPoE κλήση και πίσω του να μπει το router του καθενός, με PPPoE Passthrough και να κάνει δική του PPPoE κλήση. Δουλεύει μια χαρά, το έχουν κάνει πολλοί εδώ μέσα και εγώ στην δουλειά μου.
    Υπαρχει και αυτή η λυση αλλα το άλλο ρουτερ της αρεσκειας μας δεν κανει ολες τις δουλειες σαν ρουτερ 100%.
    Όταν εχεις όμως ένα router σαν ADSL/VDSL modem σε bridge mode και το άλλο router που θες μετα τοτε αυτό κανει 100% την δουλεια του.
    Προσωπικα δεν θα προτιμουσα καποια τετοια λυση καθως σιγουρα ειδικα στο QoS δεν θα γινεται σωστη δουλεια και δεν ξερω ακομα και σε τι άλλο.
    Αν πχ εχουμε στο speedport ένα account σε noip ποια ip θα παιρνει? προφανως όχι από το δευτερο ρουτερ σωστα?

    - - - Updated - - -

    Και υπαρχει και άλλη λυση ακομα, παιρνουμε κωδικούς VOIP από ΟΤΕ, βαζουμε δικο μας μηχανημα για τηλεφωνια μονο, οποτε μπορει να μπει το speedport κανονικα σε bridge mode σαν απλό modem και μετα το δικο μας router.

    - - - Updated - - -

    Αν όμως καταργησουμε το speedport σαν router, τοτε πρεπει στο δικο μας να θεσουμε QoS με αμεση προτεραιοτητα στα VOIP πακετα μην τυχον και αν τερματίζουμε την γραμμη μας θα εχουμε προβλήματα ειδικα στις ADSL που εχουν χαμηλες ταχύτητες.
    Το speedport το εχει από την αρχη σεταρισμενο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-11-18 στις 11:29.

  7. #2002
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge mode (κατάσταση λειτουργίας) το Speedport δεν παίζει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.
    Προφανώς ως bridge ανέφερε την γεφύρωση του δικού μας router (μπροστά ή πίσω) με αυτό της εταιρείας, που ως ονομασία είναι λανθασμένη (καμία σχέση με την κατάσταση λειτουργίας) αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς ακόμη και μέλη του φόρουμ.

  8. #2003
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και αυτή η λυση αλλα το άλλο ρουτερ της αρεσκειας μας δεν κανει ολες τις δουλειες σαν ρουτερ 100%.
    Όταν εχεις όμως ένα router σαν ADSL/VDSL modem σε bridge mode και το άλλο router που θες μετα τοτε αυτό κανει 100% την δουλεια του.
    Προσωπικα δεν θα προτιμουσα καποια τετοια λυση καθως σιγουρα ειδικα στο QoS δεν θα γινεται σωστη δουλεια και δεν ξερω ακομα και σε τι άλλο.
    Αν πχ εχουμε στο speedport ένα account σε noip ποια ip θα παιρνει? προφανως όχι από το δευτερο ρουτερ σωστα?
    Και με PPPoE passthrough το δικό σου router κάνει 100% την δουλειά του, αφού κάνει δική του PPPoE κλήση και παίρνει δική του εξωτερική ip από τον ΟΤΕ. Και το QoS μια χαρά παίζει από το δικό σου router.
    Σε όποια συσκευή (Speedport ή δικό σου router) βάλεις το noip, θα πάρει την ανάλογη εξωτερική ip.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    Και υπαρχει και άλλη λυση ακομα, παιρνουμε κωδικούς VOIP από ΟΤΕ, βαζουμε δικο μας μηχανημα για τηλεφωνια μονο, οποτε μπορει να μπει το speedport κανονικα σε bridge mode σαν απλό modem και μετα το δικο μας router.
    Είναι και αυτό μια λύση. Έτσι μπορείς και να πετάξεις τελείως το Speedport και να βάλεις δικό σου modem.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    Αν όμως καταργησουμε το speedport σαν router, τοτε πρεπει στο δικο μας να θεσουμε QoS με αμεση προτεραιοτητα στα VOIP πακετα μην τυχον και αν τερματίζουμε την γραμμη μας θα εχουμε προβλήματα ειδικα στις ADSL που εχουν χαμηλες ταχύτητες.
    Το speedport το εχει από την αρχη σεταρισμενο.
    Έτσι είναι.

  9. #2004
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με PPPoE passthrough το δικό σου router κάνει 100% την δουλειά του, αφού κάνει δική του PPPoE κλήση και παίρνει δική του εξωτερική ip από τον ΟΤΕ. Και το QoS μια χαρά παίζει από το δικό σου router.
    Σε όποια συσκευή (Speedport ή δικό σου router) βάλεις το noip, θα πάρει την ανάλογη εξωτερική ip.
    όχι δεν είναι ακριβως ετσι όπως τα λες.
    Τα εχουμε συζητησει και αλλου και οσοι εκαναν δοκιμες εχουν βγαλει αλλα συμπερασματα.
    Δεν μπορει να εχει όταν εχει QoS το 1ο ρουτερ δλδ το Speedport και εσυ μετα εχεις ένα άλλο από πισω με QoS να κανει το ιδιο.
    Ποιος κρινει ακριβως τις προτεραιότητες στην γραμμη? το 1ο? το 2ο? και τα 2 μαζι?
    Επισης αν εχω DDNS noip (που εχω τωρα) στο Speedport και από πισω εχω ένα 2ο ρουτερ που κανει και αυτό pppoe κληση, ποιαν από τις 2 ips θα δουλευω?
    Αν παιζει η 1η τοτε δουλευει και ότι firewall εχει το speedport και παρακαμπτει το 2ο ρουτερ!
    Δυστυχως αυτή η λυση είναι μεν ευκολη αλλα εχει πολλα κενα και θεματα.

    - - - Updated - - -

    Όπως καταλαβαίνεις εχουμε 2 pppoe κλησεις, οποτε παιρνουμε 2 ips, μια από κάθε ρουτερ οποτε όλα είναι διπλα.
    Γιαυτο λεω ότι το δικο μας το ρουτερ το 2ο δλδ δεν δουλευει 100% σαν ρουτερ με όλα όπως θα επρεπε να είναι.
    Το καλυτερο αν θελουμε 100% σωστη χρηση είναι να μπει ένα άλλο μηχανημα σαν adsl/vdsl modem και πισω το δικο μας router και για voip ειτε αφήνουμε το speedport με τις κατάλληλες ρυθμισεις, ειτε ζητάμε κωδικούς και βαζουμε κατι άλλο, αν μπει κατι άλλο μπορει τοτε το speedport να μπει σε bridge mode.
    Aν το 2ο ρουτερ μπορει να παρει το noip τοτε οκ δεν εχει θεμα αυτό, στην δικια μου περιπτωση όμως επειδή δεν εχει, το θελω στο speedport. Oποτε με την λυση του pppoe passthrough θα παιρνει την ip που δεν θελω.

  10. #2005
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με PPPoE passthrough το δικό σου router κάνει 100% την δουλειά του, αφού κάνει δική του PPPoE κλήση και παίρνει δική του εξωτερική ip από τον ΟΤΕ. Και το QoS μια χαρά παίζει από το δικό σου router.
    Σε ΡΡΡοΕ Passthrough ναι μεν οι 2 router κάνουν ξεχωριστή σύνδεση στο διαδίκτυο, αλλά όσον αφορά το QoS, άσχετα τι έχει ορίσει ο 2ος, η προτεραιότητα εξαρτάται από το αντίστοιχο του πρώτου.
    Στις σημερινές αρχικές ρυθμίσεις QoS του Speedport δίδεται προτεραιότητα στα πακέτα VoIP και IPTV. Όλα τα άλλα φεύγουν με την σειρά που παραλαμβάνονται από τις δικτυακές συσκευές και μία τέτοια είναι και ο 2ος router.
    Σε ακραίο παράδειγμα, αν έχουμε κάποιον υπολογιστή συνδεδεμένο στο Speedport που κάνει βαριά χρήση μεταφορών πέρα-δώθε σε Torrents, τότε η όποια ρύθμιση QoS του 2ου router πάει στράφι, αφού η σειρά αποστολής εξαρτάται από το QoS του Speedport.

  11. #2006
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εαν ο ρουτερ που κανει το passthrough εχει δικο του traffic, και ο απο "πισω" χειριζεται voip, αμφιβαλλω οτι ο πρωτος κοιταει πιο μεσα στα ppp frames να βρει τα voip πακετα και να τα κανει prioritize.
    Σε συνθηκες vdsl με upload 5mbit τα 100kbit του upload γενικως περνανε χωρις qos. Εξαλλου τα οποια προβληματα τα ακουει η αλλη πλευρα, και δεν θα τα αναφερει ευκολα.
    Δεν εχω δει πουθενα να υπαρχει ρυθμιση για qos σε ppp passthrough client, ακομα και σε επιπεδο ppp γενικου priority.
    Απλα αν δεν εχουν σφιξει τα torrent upload το πραγμα παιζει.
    Ο μονος τροπος να παιξει qos ειναι με port forward, με το speedport δευτερο. (που δεν ξερω αν παιζει γενικοτερα το voip του).

    Γενικοτερα qos δεν μπορει να κανει κανεις στην εισερχομενη κινηση, μονο στην εξερχομενη. Κατ επεκταση το τι ακουμε το ρυθμιζει η μερια του ΟΤΕ
    Πατεντες που καθυστερουν τα tcp acks σε πολυ traffic, παραμενουν πατεντες που στο voip βοηθανε πολυ λιγο.

  12. #2007
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Το QoS γίνεται σε επίπεδο layer των πακέτων της κάθε PPPoE κλήσης οπότε το QoS που λέτε δεν επηρρεάζεται μεταξύ των 2 συνδέσεων. Η 2η PPPoE μιλάει σε επίπεδο φυσικού στρώματος μέσω bridge με το speedport στο κομμάτι του modem όπου εκεί δεν υπάρχει κανενός είδους φιλτράρισμα, ότι δίνει παίρνει και τούμπαλιν. Είναι *σαν* να έχεις 2 ξεχωριστές γραμμές δικτύου όσο αναφορά τα πακέτα/ρυθμίσεις/ΙΡ κτλ!

  13. #2008
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα πακέτα ΡΡΡ από τον 2ο router δεν περνάνε από τον 1ο; Με ποιον μαγικό τρόπο θα φθάσουν στο modem χωρίς να περάσουν από αυτόν; Η φυσική θύρα σε ποιον συνδέεται και μέσω ποιου επικοινωνεί;

  14. #2009
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    qos σε επιπεδο ppp ? Αληθεια? Και αν ειναι ενας ο ρουτερ και με δεδομενο οτι στον οτε δεν υπαρχει δευτερο ppp session πως το κανει?
    Γενικοτερα δεν το εχω δει πουθενα αυτο το πραγμα. Εχεις καποιο documentation περι αυτου?

  15. #2010
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξάλλου είναι πανεύκολα να το διαπιστώσεις κανείς. Βάλε 4-5 torrents να ανεβοκατεβαίνουν σε PC του 1ου router και μετά ένα speedtest από τον 2ο.

Σελ. 134 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας