Σελ. 135 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 115125130133134135136137140145155 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.011-2.025 από 2365
  1. #2011
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Τα πακέτα του 2ου PPP session δεν περνάνε από τον 1o router πάρα μόνο από το κομμάτι του modem του, χρησιμοποιώντας την 1η πόρτα LAN που δεν συμμετέχει στο routing.

  2. #2012
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.823
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οποτε το modem κανει καποιο μονιμο bandwidth allocation στα ppp sessions? Πως δινει προτεραιοτητα χωρις να κοιταει μεσα στο ppp πακετο?
    (ασε που θελει cpu αυτο το πραγμα...)
    Εχεις ppp frames που μεταδιδονται first in first out. Που ειναι το priority?

  3. #2013
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, δεν καταλαβα τα πολυ τεχνικα που λετε, παντως οταν εχεις το speedport απο πισω πχ με modem σε bridge mode και ενα αλλο ρουτερ με τις καταλληλες ρυθμισεις δεν εχει θεματα το VOIP στο speedport.
    Στον οδηγο με το mikrotik https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B5-Mikrotik πχ γιατι ετσι θελω να τα κανω, θελει εναν κανονα για QoS και μια χαρα παιζει, ετσι λενε οσοι τα εχουν κανει.
    To pppoe passthrough δεν ειναι τοσο καλο πραγμα, το θεωρω λυση της απελπισιας αν δεν γινεται με ΤΙΠΟΤΑ κατι καλυτερο.
    Εφοσον εχω ποσα adsl routers που μπορουν να μπουν σε bridge mode και καθονται δεν βλεπω καποιον λογο για passthrough στο speedport και ενα "κουλο-κουτσο" δευτερο ρουτερ, στην δικια μου περιπτωση ενα Mikrotik 951 https://mikrotik.com/product/RB951Ui-2HnD, το θεωρω κριμα απο τον ΘΕΟ δλδ.
    Ο καθενας βεβαια κρινει αναλογα τις αναγκες του...

  4. #2014
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τίτλο για να ξέρουμε οτι μιλάμε για AVM routers και όχι γενικά!

  5. #2015
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πακέτα του 2ου PPP session δεν περνάνε από τον 1o router πάρα μόνο από το κομμάτι του modem του, χρησιμοποιώντας την 1η πόρτα LAN που δεν συμμετέχει στο routing.
    Μια χαρά περνάνε. Μήπως το μπερδεύεις με την περίπτωση που έχουμε λειτουργία Bridge mode ώστε η συσκευή να λειτουργεί μόνο ως modem; Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για αυτό.

    Σε ένα DSL router έχουμε ένα chipset που περιλαμβάνει εσωτερικά διάφορα κυκλώματα και ανάλογες λειτουργίες. Από την στιγμή που είναι ενεργή η λειτουργία routing (στην οποία περιλαμβάνεται το QoS), θέλοντας ή μη όλα ανεξαιρέτως τα πακέτα περνούν πρώτα από αυτό το κύκλωμα (μόνο αυτό συνδέεται με τα interfaces) και κατόπιν προωθούνται στα επόμενα του Modem.
    Άρα όσο αυτό το κύκλωμα είναι ενεργό, μια χαρά επεμβαίνει στην σειρά προώθησης των όποιων εισερχόμενων πακέτων από τα interfaces. Δεν έχει σημασία τι είδους πακέτα και ποιου πρωτοκόλλου είναι αυτά που έρχονται από τα interfaces. Θα μπουν σε μια σειρά ορισμένη για να συνεχίσουν προς το modem.
    Για να είναι συνδεδεμένο το κύκλωμα του mοdem απ' ευθείας στα interfaces, χρειάζεται κλείσιμο του αντίστοιχου routing.

  6. #2016
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τίτλο για να ξέρουμε οτι μιλάμε για AVM routers και όχι γενικά!
    καλησπερα, σορρυ απο εμενα δεν το ηξερα! καλα εκανες και τον αλλαξες.

  7. #2017
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τίτλο για να ξέρουμε οτι μιλάμε για AVM routers και όχι γενικά!
    Αρχικά, ίσως, να συγχώνευες τα 2-3 νήματα (αν θυμάμαι καλά) που συζητάμε για voip ΟΤΕ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #2018
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,

    3 σενάρια παίζουν

    1) το καλύτερο από όλα, πετάω ρούτερ και AP, και μένω μόνο με το speedport για όλα,
    αλλά επειδή το έχω βρει παιχνίδι και επίσης λυπάμαι το χρόνο και το χρήμα που έχασα για να στήσω το ρούτερ, απορρίπτεται προς το παρόν τουλάχιστον


    2) το τηλέφωνο πάνω στο speedport που θα δουλεύει ως ρούτερ και από πίσω 2η κλήση PPPoE,

    βολεύει γιατί γλιτώνω την επιπλέον συσκευή και θα στηθεί πολύ εύκολα

    δεν βολεύει χωροταξικά, γιατί το ρούτερ βρίσκεται μετά από δωμάτια και φτάνει εκεί η γραμμή του τηλεφώνου, που είναι στην είσοδο με φιλτράκι


    3) αγοράζω συσκευή sip (έτσι λέγεται; ) ή χρησιμοποιώ το αρχαίο fritz από εποχής hol που έχω,
    μπαίνει πίσω από το ρούτερ (που έχει έτοιμο QOS για voip και μάλιστα παραμετροποιήσιμο)
    θα μπλέξω με κωδικούς από οτε και πράματα που δεν ξέρω καθόλου

    το speedport παραμένει bridge όπως είναι τώρα


    θα δούμε

  9. #2019
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη θέση σου και αν δεν γινόταν* να κάνω κατάλληλη συνδεσμολογία της τηλεφωνικής γραμμής ώστε να έχω τα 2 router μαζί και παράλληλα οι τηλεφωνικές συσκευές σε άλλα δωμάτια, θα επέλεγα την κουρτίνα 3.

    * Ανάλογα τι καλώδιο έχει περάσει ο εγκαταστάτης στον τοίχο και σε κάθε πρίζα, ενδέχεται να είναι δυνατόν να κάνεις σωστή συνδεσμολογία. Αρκεί να σε κάθε πρίζα να έρχονται είτε 2 απλά ζεύγη ραζίμ (μπλε-κόκκινο) είτε ένα οποιουδήποτε τύπου UTP.

  10. #2020
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με IVR σε Asterisk;

    Κάποιοι αναφέρουν πως πατάνε τις επιλογές αλλά τις αγνοεί. Από την μεριά του Asterisk δεν φαίνεται να έρχονται ποτέ (στα logs φαίνεται απλά timeout).
    Υπόψιν, γίνεται μόνο σε μερικούς. Από κινητό και άλλα σταθερά ΟΤΕ που δοκίμασα παίζει κανονικά το IVR.

  11. #2021
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.823
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Welcome to the club.
    Ναι φυσικα...
    Δεν ειναι θεμα asterisk. Εχει γινει ενα μικρο μπαχαλο με τη μεταβαση σε sip trunking μεταξυ των παροχων, και το dtmf δεν δουλευει παντα.
    Αν μπεις στο κοπο και ηχογραφησεις το ivr και το ακουσεις, θα ακους το χρηστη να παταει πληκτρα, αλλα rtp δεν
    Καμμια λυση δεν παιζει σωστα, ουτε inband
    Kαι αν κανεις πολλες δοκιμες, θα στο κανει και απο κινητο, και απο σταθερο οτε. Εξαρταται πως δρομολογειται η κληση.
    Δεν υπαρχει λυση.

  12. #2022
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..υπάρχει τέτοιο θέμα? τοτε δίκαιο είχαν όταν μου έλεγαν οτι πατάμε αλλα δεν κάνει τίποτα!!!

  13. #2023
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει λυση.
    Είναι σίγουρο αυτό;

    Μου κάνει εντύπωση. Θα υπήρχαν πολύ περισσότερες αναφορές ενός τόσο σημαντικού προβλήματος σε thread 135 σελίδων, πέρα από τις 3 τελευταίες που κάναμε εμείς τώρα.

    Από την μεριά μου έχω κάνει πάνω από 50 δοκιμαστικές κλήσεις από σταθερό/κινητό και ούτε μία φορά δεν μου εμφανίστηκε το πρόβλημα.
    Οπότε δεν μπορώ να το κάνω reproduce για να το ψάξω παραπέρα...

  14. #2024
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Γίνεται χαμός και με τους codecs επίσης.. Αναλόγως αν μιλάς με tdm γραμμή ή vobb και ποιού παρόχου αλλάζει το πράγμα. Αχταρμάς σε όλο του το μεγαλείο...

  15. #2025
    Εγγραφή
    25-01-2006
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Fritz!Box7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 8(dB)
    Καλησπέρα σας
    Εδώ και οκτώ μήνες έχω VDSL και ευρυζωνική με το 7490 μου. Αρχικά έγινε η εγκατάσταση με το Oxygen (λόγω ISDN γραμμής) και μόλις ολοκληρώθηκε η μετάβαση στην ευρυζωνική πήρα 13888 και ζήτησα κωδικό για χρήση με δικό μου router. To OTE TV το έχω δορυφορικό οπότε δε χρειάστηκα το αρχείο της AVM για την πόρτα LAN4--> STB. Σαν 2ο για λόγους κάλυψης Wifi-Dect στα δυο σπιτια (πάνω-κάτω) ήταν ένα 7390 αρχικά και τώρα ένα 7490 (γερμανικό) ως Dect Repeater και WiFi repeater. Από την έκδοση 7.01 είναι πλέον συνδεδεμένα με Mesh (μέσω WiFi 5Ghz) διαδικασία που ενεργοποιεί και το Dect repeater αλλά δίνει και δυνατότητα διαμοιρασμού των γραμμων (ISDN/PSTN/SIP) μεταξυ τους. Σε αυτή την έκδοση το 7490 (ισχύει και για τα 7590) υποστηρίζει πάροχο Cosmote. Αν το επιλέξετε (το έχει κάνει ήδη φίλος μου) τότε ανοίγει το πρωτόκολλο TR069 και κατεβάζει τις ρυθμίσεις με auto provisioning από τον ΟΤΕ. Ενεργοποιείται η τηλεφωνία και οποιαδήποτε υπηρεσία αυτόματα. Ενεργοποιειται και η LAN4 ως STB για ΟΤΕTV.
    Η τηλεφωνία δουλεύει άψογα στο 7490 είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο. Δεν έχουμε αντιμετωπίσει θέματα ποιότητας ή αστοχίας DTMF. Μέχρι και από το 2ο 7490 που έχω, και έχω δηλώσει σταθερή συσκευή σε μια θύρα του, έχω προγραμματίσει τον ένα από τους δύο αριθμούς SIP (πλέον) να χτυπά και εκεί. Κανένα πρόβλημα λειτουργίας.

    Προτείνω λοιπόν να δοκιμάσετε να ενεργοποιήσετε απ' ευθείας το Fritz, χωρίς τη χρήση του router του OTE.

Σελ. 135 από 158 ΠρώτηΠρώτη ... 115125130133134135136137140145155 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 23:15
  2. asterisk inbound route 2 ote συνδεσεις μεσω fritz
    Από Jesakos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-18, 19:46
  3. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας