Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γεια σας,

    η ερώτησή μου είναι κάπως εξειδικευμένη, αλλά παρακαλώ όσους γνωρίζουν να προτείνουν κάποιες ιδέες.

    Έχω ένα eshop σε Prestashop και θέλω κάποιο software (όχι web-app) είτε έτοιμο είτε να το φτιάξω εγώ που να τραβάει δεδομένα από τη ΒΔ του eshop σε πραγματικό χρόνο.
    Π.χ. κάποιες χρήσιμες πληροφορίες θα ήταν νέες παραγγελίες, εγγραφές πελατών, υπολογισμός εσόδων/εξόδων ανά ημέρα/βδομάδα/μήνα κλπ, σύνδεση με τιμολόγηση παραγγελιών, κλπ.
    Υπάρχει κάτι έτοιμο; Τι τύπου λογισμικό χρειάζομαι και σε τι κόστη κυμαίνονται; CMS, ERP; Αυτά μπορούν να γίνουν και custom; Επίσης, θα ήθελα να τρέχουν (τουλάχιστον ένα μέρος τους, δλδ διαφορετικές εκδόσεις) και σε android/iphone συσκευές.

    Αν δεν υπάρχει κάτι τόσο εξειδικευμένο, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο framework που να υποστηρίζει την αμφίδρομη επικοινωνία με το Prestashop;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο add-on, αν ψάξεις στο http://addons.prestashop.com/en/2-modules-prestashop

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    η ερώτησή μου είναι κάπως εξειδικευμένη, αλλά παρακαλώ όσους γνωρίζουν να προτείνουν κάποιες ιδέες.

    Έχω ένα eshop σε Prestashop και θέλω κάποιο software (όχι web-app) είτε έτοιμο είτε να το φτιάξω εγώ που να τραβάει δεδομένα από τη ΒΔ του eshop σε πραγματικό χρόνο.
    Π.χ. κάποιες χρήσιμες πληροφορίες θα ήταν νέες παραγγελίες, εγγραφές πελατών, υπολογισμός εσόδων/εξόδων ανά ημέρα/βδομάδα/μήνα κλπ, σύνδεση με τιμολόγηση παραγγελιών, κλπ.
    Υπάρχει κάτι έτοιμο; Τι τύπου λογισμικό χρειάζομαι και σε τι κόστη κυμαίνονται; CMS, ERP; Αυτά μπορούν να γίνουν και custom; Επίσης, θα ήθελα να τρέχουν (τουλάχιστον ένα μέρος τους, δλδ διαφορετικές εκδόσεις) και σε android/iphone συσκευές.

    Αν δεν υπάρχει κάτι τόσο εξειδικευμένο, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο framework που να υποστηρίζει την αμφίδρομη επικοινωνία με το Prestashop;
    Απο την στιγμη που δεν εχεις erp, θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια εδω http://addons.prestashop.com/en/admi...restashop.html .. Το καλο ειναι οτι εχει δοκιμαστικη περιοδο 1 μηνα, οποτε μπορεις να εισαι σιγουρος 100% αν σου κανει χωρις κανενα ρισκο..
    Επισης να ξερεις οτι το prestashop κραταει απο μονο του αποθηκη (αν σε ενδιαφερουν μονο τα αποθεματα απο το eshop).

    Τα erp απο τις "μεγαλες" εταιρειες στην Ελλαδα συνήθως εκτος απο ακριβα, έχουν και ακριβη συντήρηση (αναβαθμίσεις, υποστήριξη κλπ).
    Επισης αν παρεις erp σε καμια απο τις γνωστες εταιρειες υπολογισε και κανα +1.000 περιπου την γεφυρα για να συνδεθει με το prestashop.

    Ξέρω οτι υπαρχει γεφυρα για Megashoft prisma & & Soft1 σε prestashop. Αυτα τα λιγα απο μενα..

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που δεν εχεις erp, θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια εδω http://addons.prestashop.com/en/admi...restashop.html .. Το καλο ειναι οτι εχει δοκιμαστικη περιοδο 1 μηνα, οποτε μπορεις να εισαι σιγουρος 100% αν σου κανει χωρις κανενα ρισκο..
    Επισης να ξερεις οτι το prestashop κραταει απο μονο του αποθηκη (αν σε ενδιαφερουν μονο τα αποθεματα απο το eshop).

    Τα erp απο τις "μεγαλες" εταιρειες στην Ελλαδα συνήθως εκτος απο ακριβα, έχουν και ακριβη συντήρηση (αναβαθμίσεις, υποστήριξη κλπ).
    Επισης αν παρεις erp σε καμια απο τις γνωστες εταιρειες υπολογισε και κανα +1.000 περιπου την γεφυρα για να συνδεθει με το prestashop.

    Ξέρω οτι υπαρχει γεφυρα για Megashoft prisma & & Soft1 σε prestashop. Αυτα τα λιγα απο μενα..

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Χρησιμοποιώ το https://www.prestashopmanager.com/.

    Επίσης, μιας και μιλάμε για το prestashop κ για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχεις υπ' όψη σου πως μπορώ να διορθώσω το bug του prestashop σχετικά με τα back-orders; Δλδ, αυτό που κάνει είναι το κλασσικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλες οι σχεσιακές ΒΔ με τα racing conditions. Δλδ, έστω ότι 2 πελάτες παραγγέλνουν το ίδιο προϊόν. Αυτό που γίνεται είναι ότι όταν το προϊόν τελειώσει από το στοκ, το σύστημα CMS επιτρέπει και στον 2ο πελάτη να ρίξει την παραγγελία, και στο διαχειριστικό μετά, στη διαθέσιμη ποσότητα του προϊόντος, μου εμφανίζει αρνητική τιμή.

    Επειδή, άκρη δεν βρίσκω και το prestashop είναι απ' τα χειρότερα e-Commerce CMS (δεν ήταν δική μου επιλογή), αν τυχόν το έχεις αντιμετωπίσει, ή όποιος από εσάς, θα ήμουν ευγνώμων για συμβουλές...

  5. #5
    Εγγραφή
    05-04-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Να σε ρωτήσω, την ρύθμιση την έχεις έτσι> Προτιμήσεις > προϊόντα > Επιτρέψτε την παραγγελία προϊόντων που έχουν εξαντληθεί > Όχι (επίσης αν θελεις μπορει να μην σου εμφανιζει τα υπολοιπα, ειτε ειναι αρνητικα, ειτε θετικα)..
    Τι εννοεις δεν ηταν δικη σου επιλογη? Ηθελε ο πελατης e-shop σε prestashop?..

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις δεν ηταν δικη σου επιλογη? Ηθελε ο πελατης e-shop σε prestashop?..
    Στη δουλειά που είμαι το eshop ήταν στημένο σε prestashop.

    Σχετικά με τη ρύθμιση που μου ανέφερες, είναι ήδη έτσι ρυθμισμένο. Στην εικόνα που παραθέτω αν βλέπεις τπτ άλλο "ύποπτο" πες μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisu Εμφάνιση μηνυμάτων
    (επίσης αν θελεις μπορει να μην σου εμφανιζει τα υπολοιπα, ειτε ειναι αρνητικα, ειτε θετικα)..
    Αυτό πως γίνεται;

    Σ' ευχαριστώ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2015-10-16-12-09-58.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  586,0 KB 
ID: 162160


    Για να είμαι πιο σαφής το σενάριο που εμφανίζεται το πρόβλημα είναι το εξής:

    Έστω ότι στην αποθήκη υπάρχουν 6 διαθέσιμα προϊόντα και ο πελάτης Α βάζει στο καλάθι του 4 από αυτά. Το ίδιο και ο πελάτης Β, κ.ο.κ. Όταν όμως κάποιος από τους πελάτες ολοκληρώσει την παραγγελία, τότε το σύστημα θα αφήσει τους 2 πρώτους να την ολοκληρώσουν και στο διαχειριστικό θα εμφανιστεί αρνητική τιμή στην ποσότητα του προϊόντος. Για τους επόμενους πελάτες (εφόσον έχουν ολοκληρωθεί οι προηγούμενες παραγγελίες και έχουν δεσμευτεί τα προϊόντα) δεν θα τους αφήσει να τα προσθέσουν στο καλάθι. Προφανώς, λόγω της ρύθμισης που έδειξες και εσύ.

    Αυτό που πρέπει να γίνει (και ίσχυε μέχρι το προηγούμενο update, τρέχουσα έκδοση prestashop 1.6.1.1.) είναι στον πελάτη που προσπαθεί να ολοκληρώσει την παραγγελία στο τελευταίο στάδιο να μην τον αφήσει και να του εμφανίσει κάποια ένδειξη ότι η παραγγελία δεν μπορεί να ολοκληρωθεί, καθώς πλέον το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Κανονικά από την στιγμή που του λες να μην αφήνει να εκτελεστούν εντολές όταν δεν υπάρχουν υπόλοιπα θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι και όχι να αφήσει να γίνει ολοκλήρωση της παραγγελίας..
    Θέλω να κάνεις ένα 2 "πειράματα" (λογικα το "2" θα σου φερει το αποτελεσμα που θες)..
    1) Να απενεργοποιήσεις την προηγμένη διαχείριση αποθεμάτων (αν δεν την λειτουργείτε) και να το ξανα τσεκάρεις..
    2) Να πας μέσα σε ενα προιον εκει που λεει ποσοτητες και να επιλέξεις "Όταν εξαντληθει: Άρνηση παραγγελίες".... και ξανα κανε ενα πειραμα.. λογικα τωρα δεν θα σε αφηνει να αγορασεις περισσοτερα προιοντα απο οσα υπαρχουν διαθεσιμα... Το προβλημα εδω ειναι οτι αν εχεις πολλα προιοντα ειναι δυσκολο να κανεις χειροκίνητα αυτη τη δουλειά, εκτος αν μπορεσεις να δωσει καποια εντολη "προγραμματιστικα"..

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει κάτι τόσο εξειδικευμένο, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο framework που να υποστηρίζει την αμφίδρομη επικοινωνία με το Prestashop;
    PrestaShop WebService (Παράμετροι -> Υπηρεσία ιστού)
    Μιλάς με xml με το site σου.... δες το αν σε βολεύει

  9. #9
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά από την στιγμή που του λες να μην αφήνει να εκτελεστούν εντολές όταν δεν υπάρχουν υπόλοιπα θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι και όχι να αφήσει να γίνει ολοκλήρωση της παραγγελίας..
    Θέλω να κάνεις ένα 2 "πειράματα" (λογικα το "2" θα σου φερει το αποτελεσμα που θες)..
    1) Να απενεργοποιήσεις την προηγμένη διαχείριση αποθεμάτων (αν δεν την λειτουργείτε) και να το ξανα τσεκάρεις..
    2) Να πας μέσα σε ενα προιον εκει που λεει ποσοτητες και να επιλέξεις "Όταν εξαντληθει: Άρνηση παραγγελίες".... και ξανα κανε ενα πειραμα.. λογικα τωρα δεν θα σε αφηνει να αγορασεις περισσοτερα προιοντα απο οσα υπαρχουν διαθεσιμα... Το προβλημα εδω ειναι οτι αν εχεις πολλα προιοντα ειναι δυσκολο να κανεις χειροκίνητα αυτη τη δουλειά, εκτος αν μπορεσεις να δωσει καποια εντολη "προγραμματιστικα"..
    1) το πρότεινα να το τεστάρουμε έτσι, αλλά μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά
    2 ήταν ήδη έτσι προ-επιλεγμένο, είναι η default ρύθμιση

    Ενημερώθηκα ότι ήταν core bug του prestashop το οποίο λύθηκε από ανώτερό μου. Εγώ ακόμα είμαι newfish στο prestashop. Tο αρνητικό είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ ποιο/που ήταν το πρόβλημα.

    Όπως και να έχει, σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) το πρότεινα να το τεστάρουμε έτσι, αλλά μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά
    2 ήταν ήδη έτσι προ-επιλεγμένο, είναι η default ρύθμιση

    Ενημερώθηκα ότι ήταν core bug του prestashop το οποίο λύθηκε από ανώτερό μου. Εγώ ακόμα είμαι newfish στο prestashop. Tο αρνητικό είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ ποιο/που ήταν το πρόβλημα.

    Όπως και να έχει, σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!
    Η ρύθμιση από default ειναι: "προεπιλογη: αρνηση παραγγελιας" και είναι άλλo το (σκετο) "αρνηση παραγγελιας"..
    Το 1) δεν θα παθενατε κατι, αλλα οκ..
    Τελος καλο, ολα καλα..

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 20:45
  2. Αγορά hardware για σύνδεση desktop με wifi (Gentoo Linux)
    Από petran_18 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 14:25
  3. Συνδεση εκτυπωτη με παραλληλο καλωδιο
    Από Insomniac στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-15, 13:33
  4. Σύνδεση στερεοφωνικού με Η/Υ
    Από whatsup στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 00:38
  5. Σύνδεση laptop με τηλεόραση
    Από LegendX στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 18:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας