Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα!Θα είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ χωρίς λεπτομέριες ωστε να μη κουράσω.Σε συγγενικό σπίτι με 24άρα cyta για κάποιο λογο υπήρχε πρόβλημα στην γραμμή χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο.Αφου ο τεχνικός καθυστέρησε 3 εργάσιμες (- στον ΟΤΕ όσες φορές δήλωσα βλάβη την επόμενη - σε λιγοτερο δηλαδή απο 24 ώρες ο τεχνικός ήταν σπίτι μου με την βλάβη να έχει επιλυθεί) πήγα να ρίξω μια ματιά.Τελικά χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς έφταιγε κατάφερα να λειτουργήσουν τα πάντα - δεν είναι ομως εκει το θέμα οπότε δεν μένω εδώ.Αρχηκά το σημαντικό πρόβλημα που ήταν το τηλέφωνο καθώς στο σπίτι μένει ηλικιωμένος άνθρωπος λύθηκε.Και μπαίνω μέσα και βλέπω με line attenuation 17db να συγχρονίζει στο 1mbps. Παίρνω τηλ δηλώνω βλάβη και την επόμενη ημέρα, δηλαδή σήμερα (4η μερα) μας θυμήθηκε ο τεχνικός.Αφου ενημερώσαμε πως το μονο πρόβλημα πλεον είναι η ταχύτητα δεν μας επισκεφτηκε καθώς το πρόβλημα ήταν οτι μας ειχαν βαλει σε 1mbps προφιλ για να σταθεροποιηθεί η γραμμή και θα λυνόταν απομακρυσμένα.Να σημειώσω πως ο τεχνικός θα ερχόταν απο άλλο νομό!Τελικά μας έριξαν το ιντερνετ για να επαναφέρουν την γραμμή στα 24mbps μόνο που για κάποιο λόγο έκανε να ξανα συνδεθεί περίπου 2 ώρες (να αναφέρω πάλι την περίπτωση μου απο ΟΤΕ οτι αυτο γινόταν επιτοπου σε μερικά δευτερόλεπτα αν οχι λεπτα).
    Και απο δω και πέρα αρχίζει το θεματάκι....

    Συγχρονισμός στο κέντρο της πόλης 12mpbs με άριστα στατιστικά την στιγμή που πριν με ΟΤΕ χτυπούσε 17!Καλώ στην τεχνική υποστήριξη και με ένα ύφος χτύπα τον κώλο σου κάτω αυτο δεν αλλάζει με ενημέρωσε ο τεχνικός πως ΤΟΣΟ είναι και δεν αλλάζει ΟΤΙ και να κάνουμε.Με τα πολλά πολλά και ενω δεν ειχε διαθεση να μου εξηγήσει ή και ισως να μη γνώριζε μου ειπε πως οι μετρήσεις απο τον τεχνικό (αλήθεια ποιον τεχνικο?Ποτε δεν ήρθε τεχνικος...)οι μετρήσεις ειναι αυτές (έλα!) και δεν αλλάζουν! (Γιατί όμως? - Τι μετρήσεις έκανε ο τεχνικός?Απο που? Πως?)
    Επειδή όλο αυτό το θεωρήσαμε κοροϊδία και επειδή ήταν ήδη βαρύ το κλίμα για την CYTA ζήτησα να με συνδέσουν στο αρμόδιο τμήμα για παράπονα και να πληροφορηθώ σχετικά με την αποχώρηση για να επιστρέψω στον ΟΤΕ όπως και έγινε.

    Εδώ λοιπόν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα!Αγένεια και θράσος!
    Το σήκωσα ενας υπάλληλος του περιέγραψα την κατάσταση και ζήτησα να καταγραφει σαν παραπονο.Η απάντηση ήταν πως ΔΕΝ μπορεί να το καταγράψει γιατί δεν είναι τεχνικός.Τονίζω πως δεν του ζήτησα πληροφορίες.Του ειπα απλά να καταγράψει το παράπονό μου σχετικά με τον χαμηλό συγχρονισμό!Εκεί αυτός με ειρωνικό ύφος να μου λέει πως δεν μπορεί να το κάνει γιατί είναι δουλειά των τεχνικών!!! Στην ερώτηση αν μπορει να με εξυπηρετήσει αλλιώς του είπα να καταγράψει ακομα ενα παράπονο, αυτό με την 4ήμερη καθυστέρηση του τεχνικού! Τότε ο υπάλληλος ανέβασε τον τόνο της φωνής του και σε επιθετικό ύφος μου λέει "τι θέλετε?να λυθεί σε 2 ώρες?!!" (ναι έπρεπε να του πω αλλα ειπα να είμαι ρεαλιστής!).Τότε τον ενημέρωσα πως με τον ΟΤΕ που έχω η λύση ερχόταν σε 1 εργάσιμη και πως έπιανα καλύτερη ταχύτητα.Τότε αυτός άρχισε να κάνει τον δικαστή και τον ψυχολόγο μαζί!Ολόκληρος διάλογος ενω είχα πίεση χρόνου και κάλεσα για 2 απλά πραγματάκια (+πολύωρη αναμονή στο τηλέφωνο).
    Αυτά θέλουν χρόνο,δεν ειναι δυνατον να θελω να λυθει σε λιγοτερο απο 3 μέρες (σώπα ρε!),δεν μπορεί να το καταγράψει ΟΥΤΕ αυτό σαν παράπονο γιατί είναι λογικές οι ημέρες που περιμέναμε (που στην τελική εγω μπορεί να ειμαι χαζός και να θέλω να λυθεί σε 1 λεπτο!Εσύ βάλτο σαν παράπονο και αξιολογείται απο τους αρμόδιους...δεν είναι χαζοί...) και άλλα διάφορα πάντα σε υψηλό τόνο και χωρίς να με αφήνει να μιλήσω!
    Φυσικά του έκανα παρατήρηση σχετικά με τον τρόπου που μιλάει και η απάντηση ήταν οτι εγώ πήρα προκατειλημμένος (που ακόμα και έτσι να ήταν θα είχα δίκιο με όλη αυτή τη φασαρία, που και δίκιο να μην είχα ακόμα ΔΕΝ είναι δουλειά σου να μου κάνεις παρατηρήσεις.Φυσικά το ύφος μου εξ αρχής ήταν πολύ ήπιων τόνων).Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες παραπάνω.
    Ο τύπος με λίγα λόγια
    1.Αρνήθηκε να με εξυπηρετήσει.Κάλεσα για κάτι και δεν με εξυπηρέτησε.
    2.Κάλεσα σαν πελάτης - πόσο μάλλον όταν έχεις φάει και μια ταλαιπώρια, βλέπει οτι είμαι απογοητευμένος και αντι να το πάει κουλάτα ρίχνει λάδι στην φωτιά!Οπότε εταιρία - πελάτης 0-1.
    3.Φώναζε,ειρωνευόταν και γενικότερα το ύφος του ήταν εξαιρετικά ανάγωγο!

    Στην τελική δεν υπάρχει σεβασμός προς τους πελάτες?Εγώ θα δεχτώ οτι ήμουν ο κακός της υπόθεσης.Οτι είμαι χαζός, τρελός και άλλα τόσα.Αυτό γιατί τον πληρώνουμε οι συνδρομητές?Σεβασμός κανένας στους πελάτες?Δεν ξέρει να αυτοσυγκρατείται?Έλεος!

    Φυσικά άφησα παράπονα και τηλεφωνικά και απέστειλα και έγγραφη επιστολή στην CYTA στο τμήμα παραπόνων και περιμένω απάντησή τους να δω τι θα μου πουν.
    Ελπίζω το λιγότερο να λάβω μια συγγνώμη και να μάθω οτι του έγιναν κάποιες συστάσεις.Όταν κάνεις μια Χ δουλειά - ποσο μάλλον τέτοια - πρέπει να ξέρεις οτι θα αντιμετωπίσεις τον κάθε τρελό (που ξεκαθαρίζω - καμια σχέση - εξ αρχής οτι έλεγα ήταν ξεκαθαρο , λογικό και ήμουν και πολύ ευγενικός!).

    Εγώ πάντως έναν τέτοιον τύπο δεν θα τον κράταγα στο μαγαζί μου.Δεν θα θελα στην Ελλάδα της κρίσης να κλείσω την επιχείρησή μου......

    Σε αναμονή απάντησης απο την CYTA λοιπόν οπου φυσικά θα ενημερώσω και το φόρουμ.


    ΥΓ1.Δεν λέω - και ούτε πιστεύω βασικα- οτι όλο αυτό αντιπροσωπεύει την CYTA.Σαφώς άνθρωποι είμαστε και υπάρχουν περιστατικά διάφορα.
    ΥΓ2. Μετα απο όλο αυτό μίλησα με άλλο τεχνικό ο οποίος έριξε το SNR και πήγε η γραμμή στα 14mpbs.Παρα πάνω είπε δεν μπορεί να το ρίξει γιατί θα χάσει σταθερότητα.Πιο πολύ με ένοιαξε οτι σε αντίθεση με τον 1ο τεχνικό, ασχολήθηκε και έδειξε ενδιαφέρον παρά τα παλιοMbps.

    Συγγνώμη αν κούρασα, προσπάθησα να μην αναφέρω πολλές λεπτομέρειες.Αν θεωρούν οι admins οτι για τον Χ-Ψ λόγο δεν είναι ορθή η δημοσίευση της περίπτωσης μπορούν να το σβήσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ethnik471 : 31-07-15 στις 13:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-10-2013
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103744/10999
    ISP
    Vodafone
    Πήγαινε σε άλλη εταιρία,εγω είχα προβλήματα με forthnet πήγα στη cyta και ειμαι μια χαρα..

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγο έγραψες σε άλλο τόπικ οτι ήσουν σε ΟΤΕ πριν....
    Τέσπα, σαφώς και αυτό θα γίνει.

    -----

    Για να ενημερώσω το φόρουμ για τις εξελίξεις, σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο την cyta (δεν μου απάντησαν γραπτώς όπως το ζήτησα) και άρχισαν να μου λένε τις γνωστές θεωρίες περι χαλκού κτλ και οτι αλλάξανε κάποιες ρυθμίσεις (υποθέτω SNR) και πήγε η γραμμή στα 14.5mbps.Όσο για τον εκπρόσωπο που αντιμετώπισα πρόβλημα μου είπανε πως άκουσαν την συνομιλία μας και πως όντως τα τελευταία λεπτά τις συνομιλίας μας το πήγε και σε προσωπικό επίπεδο και δεν είναι η συμπεριφορά που θέλουν να δείξουν προς τα έξω.
    Μου είπαν δηλαδή πως δεν ήταν σωστό αλλά ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ζήτησαν και μάλιστα κάλυψαν τον συνάδελφό τους λέγοντας μου πως ειναι μεμονωμένο περιστατικό (δεν το αμφισβητώ αλλα δεν με ενδιαφέρει κιόλας) και πως δεν έχει ξανα δημιουργήσει τέτοιο θέμα (για όλα υπάρχει προφανώς πρώτη φορά...).

    Συνοψίζοντας δεν θα έλεγα οτι έμεινα ευχαριστημένος.Τα 14mbps μπορεί να μην έχουν τρελή διαφορά απο τα 18 του ΟΤΕ αλλα είναι και διαφορά και είναι και το γ@μ**ο , συγγνώμη δεν άκουσα λόγω της συμπεριφοράς τους και το συμπέρασμα είναι οτι ο λογαριασμός είναι 27 ευρώ την στιγμή που πριν στον ΟΤΕ ήταν 29.90 (3 ευρώ δηλαδή) και έπιανα και καλύτερη ταχύτητα και οι άνθρωποι σε σέβονται και όποτε χρειαστήκαμε τεχνικό την επόμενη εργάσιμη ήταν στο σπίτι.Οπότε back to stable.

    Αυτά !

  4. #4
    Εγγραφή
    28-10-2013
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    103744/10999
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος πριν λίγο έγραψες σε άλλο τόπικ οτι ήσουν σε ΟΤΕ πριν....
    Τέσπα, σαφώς και αυτό θα γίνει.

    -----

    Για να ενημερώσω το φόρουμ για τις εξελίξεις, σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο την cyta (δεν μου απάντησαν γραπτώς όπως το ζήτησα) και άρχισαν να μου λένε τις γνωστές θεωρίες περι χαλκού κτλ και οτι αλλάξανε κάποιες ρυθμίσεις (υποθέτω SNR) και πήγε η γραμμή στα 14.5mbps.Όσο για τον εκπρόσωπο που αντιμετώπισα πρόβλημα μου είπανε πως άκουσαν την συνομιλία μας και πως όντως τα τελευταία λεπτά τις συνομιλίας μας το πήγε και σε προσωπικό επίπεδο και δεν είναι η συμπεριφορά που θέλουν να δείξουν προς τα έξω.
    Μου είπαν δηλαδή πως δεν ήταν σωστό αλλά ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ζήτησαν και μάλιστα κάλυψαν τον συνάδελφό τους λέγοντας μου πως ειναι μεμονωμένο περιστατικό (δεν το αμφισβητώ αλλα δεν με ενδιαφέρει κιόλας) και πως δεν έχει ξανα δημιουργήσει τέτοιο θέμα (για όλα υπάρχει προφανώς πρώτη φορά...).

    Συνοψίζοντας δεν θα έλεγα οτι έμεινα ευχαριστημένος.Τα 14mbps μπορεί να μην έχουν τρελή διαφορά απο τα 18 του ΟΤΕ αλλα είναι και διαφορά και είναι και το γ@μ**ο , συγγνώμη δεν άκουσα λόγω της συμπεριφοράς τους και το συμπέρασμα είναι οτι ο λογαριασμός είναι 27 ευρώ την στιγμή που πριν στον ΟΤΕ ήταν 29.90 (3 ευρώ δηλαδή) και έπιανα και καλύτερη ταχύτητα και οι άνθρωποι σε σέβονται και όποτε χρειαστήκαμε τεχνικό την επόμενη εργάσιμη ήταν στο σπίτι.Οπότε back to stable.

    Αυτά !
    περασα απο forthnet(για τα μπαζα) και οτε,στον οτε με αναγκασαν οι οτετζιδες να παω γιατι ταχα δεν υπηρχαν γραμμες,γνωστές τακτικές λαμογιές για να σε κάνουν πελατη τους, εσυ μπορεις να λες για cyta εγω μονο με cyta εμεινα ευχαριστημενος,δεν εχει σημασια οπου θελεις πανε εμενα δε με αφορα..

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 17:53
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 01:24
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-15, 13:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας