Σελ. 1130 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 11101120112511281129113011311132113511401150 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.936-16.950 από 19519
  1. #16936
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακο ειναι πως το defender και τα υπολοιπα av κοιμουνται ορθια οταν ο χρηστης βαλει καποια εφαρμογη κατεβασμενη απο χωματερες του τυπου uptodown, softonic κλπ που εχουν μονο malware ή καποιο σαπιο παρελκομενο που ηρθε σετ με μια καθαρη εφαρμογη, πχ το bytefence που εχει πιαστει το χερι μου να απεγκαθιστω τα τελευταια χρονια.
    Αυτα δεν υπαγονται στην περιπτωση του false alert, αλλα ενας torrent client ειναι πολυ επικινδυνος για την ασφαλεια του χρηστη!
    Επισης, δεν εινια τυχαιο που αυτη τη στιγμη στη μαυρη λιστα ειναι μονο (θελω να πιστευω πως δεν εχει αλλους) ο πιο γνωστος torrent client ever (utorrent) και ο πιο γνωστος opensource εναλλακτικος του (qbittorrent).
    Σε bold το opensource γιατι θα μπορουσε η ms να αναθεσει σε καποιο dev της να τσεκαρει ολο τον κωδικα του και να δει αν οντως εχει κατι κακο. Αλλα απλα δεν το κανει.

    Τελος, ενας τυπος στο reddit ποσταρε αυτο που δειχνει τι θεωρει η ms malware. Το "enterprise only" που αναφερει διπλα στους torrent clients δεν το τηρει ομως.
    https://docs.microsoft.com/en-us/win...gence/criteria
    Χρειαστηκε μολις μια βδομαδα για να ξαναβγουνε αληθινα τα οσα λεω εδω. Καποια σαπια εφαρμογη, κατεβασμενη απο τις χωματερες που λεω παραπανω, εβαλε το bytefence και ακομα 2-3 σκουπιδια, ενα απο τα οποια ηταν τυπου "total system security app" και σπαμμαρε το χρηστη για κλειδι και αγορα σε καθε εκκινηση. Το defender δεν ειδε και δεν εκοψε τιποτα απο ολα αυτα, μαλλον γιατι επαγρυπνουσε μην κατεβει κανενα qbittorrent ή utorrent να το κοψει! Σκουπιδι της ms

    Περιμενω δικαιολογηση απο τα fanboys.
    ديميتريس

  2. #16937
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαστηκε μολις μια βδομαδα για να ξαναβγουνε αληθινα τα οσα λεω εδω. Καποια σαπια εφαρμογη, κατεβασμενη απο τις χωματερες που λεω παραπανω, εβαλε το bytefence και ακομα 2-3 σκουπιδια, ενα απο τα οποια ηταν τυπου "total system security app" και σπαμμαρε το χρηστη για κλειδι και αγορα σε καθε εκκινηση. Το defender δεν ειδε και δεν εκοψε τιποτα απο ολα αυτα, μαλλον γιατι επαγρυπνουσε μην κατεβει κανενα qbittorrent ή utorrent να το κοψει! Σκουπιδι της ms

    Περιμενω δικαιολογηση απο τα fanboys.
    Δεν κατάλαβα, υποστηρίζει δηλαδή κανείς το Microsoft defender? Καλό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #16938
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειαστηκε μολις μια βδομαδα για να ξαναβγουνε αληθινα τα οσα λεω εδω. Καποια σαπια εφαρμογη, κατεβασμενη απο τις χωματερες που λεω παραπανω, εβαλε το bytefence και ακομα 2-3 σκουπιδια, ενα απο τα οποια ηταν τυπου "total system security app" και σπαμμαρε το χρηστη για κλειδι και αγορα σε καθε εκκινηση. Το defender δεν ειδε και δεν εκοψε τιποτα απο ολα αυτα, μαλλον γιατι επαγρυπνουσε μην κατεβει κανενα qbittorrent ή utorrent να το κοψει! Σκουπιδι της ms

    Περιμενω δικαιολογηση απο τα fanboys.
    Και ξανά λοιπόν, τι σχέση έχει το defender που υπάρχει και στα 7αρια και στα 8αρια στο νήμα των windows 10
    Πραγματικά όμως, Have mercy

    - - - Updated - - -

    Νήμα για antivirus ¨έχουμε, γιατί δεν του κάνεις χρήση;

  4. #16939
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παλι καλα που μου το θυμησες αυτο για το που δουλευει το defender, γιατι το ξεχασα την προηγουμενη φορα.
    Ειναι το defender προεγκατεστημενο στα 7 και στα 8? Γιατι εγω θυμαμαι οτι ειναι μονο στα 10αρια και οτι μονο εκει δεν κλεινει εντελως ακομα και οταν μπει αλλο av.

    Για το θεμα των av. Γνωριζω πως υπαρχει θεμα εδω στο φορουμ για τα av, αλλα επειδη δεν χρησιμοποιω av εγω, δεν με ενδιαφερει να ποσταρω εκει και να παρακολουθω τα "νεα" τους.

    p.s. Να επισημανω επισης πως η σαπιλα που αναφερω παραπανω μπηκε πριν απο 2-3 μερες, μαζεμενη, ασχετως αν το popup απο το "system security app" πεταχτηκε σημερα.

    - - - Updated - - -

    @BlueChris
    Πολλοι υποστηριζουν το defender.
    ديميتريس

  5. #16940
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι καλα που μου το θυμησες αυτο για το που δουλευει το defender, γιατι το ξεχασα την προηγουμενη φορα.
    Ειναι το defender προεγκατεστημενο στα 7 και στα 8? Γιατι εγω θυμαμαι οτι ειναι μονο στα 10αρια και οτι μονο εκει δεν κλεινει εντελως ακομα και οταν μπει αλλο av.

    Για το θεμα των av. Γνωριζω πως υπαρχει θεμα εδω στο φορουμ για τα av, αλλα επειδη δεν χρησιμοποιω av εγω, δεν με ενδιαφερει να ποσταρω εκει και να παρακολουθω τα "νεα" τους.

    p.s. Να επισημανω επισης πως η σαπιλα που αναφερω παραπανω μπηκε πριν απο 2-3 μερες, μαζεμενη, ασχετως αν το popup απο το "system security app" πεταχτηκε σημερα.

    - - - Updated - - -

    @BlueChris
    Πολλοι υποστηριζουν το defender.
    Είναι και στα 8αρια
    Ακόμα το bittorrent το μπλοκάρουν και άλλες μηχανές AV, όποτε πραγματικά αν σε ενδιαφέρει να μάθεις πας στο νήμα των AV.

  6. #16941
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    @BlueChris
    Πολλοι υποστηριζουν το defender.
    Πόσο αλλά ότι βγάζει η MS σε AV είναι παντελώς άχρηστο σε mail και αυτό είναι το μεγαλύτερό μου πρόβλημα. Όπου δεν έχω email λογαριασμό και εγώ με των windows είμαι ασχέτως false positives κλπ.

  7. #16942
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας βρε παιδια!Θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω. Πηγα να κανω εγκατασταση windows 10 32 bit σε ενα παλιο λαπτοπ που ειχε τα 7ρια αλλά μου βγαζει το εξής μηνυμα: "A media driver your computer needs is missing.This could be a DVD,USB or hard disk driver.If you have a CD,DVD, or USB flash drive with the driver on it , please insert it now. "
    Εχω περασει τα 10ρια σε στικακι usb μεσω του rufus. Τι μπορω να κανω για να γινει η εγκατασταση?
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας
    To πιο πιθανο ειναι οτι το partition που εχει ηδη καλυπτει ολο τον χωρο του δισκο και δεν επιτρεπει στην εγκατασταση των Windows 10 να φτιαξει recovery partition. Με καποιο partition utility πχ AOMEI Partition Assistant μικρυνε το partition σου κατα 1 GB ωστε να εχουν χωρο τα Windows να φτιαξουν αυτο το partition,


  8. #16943
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα σε όλους,

    Σε ένα PC με Windows 10 Home εχω το εξής πρόβλημα.... και θέλω την βοήθεια σας χριστιανοί..........


    Πήγε ο αδελφός μου ( η γυναίκα του που σκούπιζε) και τράβηξε την πρίζα από σύστημα Windows 10 Home την ώρα που έκανε update και από τότε δεν κάνει update..... βγάζεις το εξής λάθος

    Παρουσιάστηκαν ορισμένα προβλήματα κατά την εγκατάσταση των ενημερώσεων, αλλά θα πραγματοποιηθεί ξανά απόπειρα. Αν εξακολουθεί να εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα και θέλετε να πραγματοποιήσετε αναζήτηση στο web ή να επικοινωνήσετε με την υποστήριξη για πληροφορίες, ενδεχομένως να σας βοηθήσουν τα εξής: (0x80070424)


    Εχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στα

    https://docs.microsoft.com/en-us/ans...x80070424.html
    https://www.microsoft.com/en-us/soft...load/windows10

    αλλά τίποτα ....

    ιδέα κανείς τι ..? Πως το σώζωωωωωωωωωωωωωωω?

  9. #16944
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #16945
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Δοκίμασε σε γραμμή εντολών ως διαχειριστής:
    Κώδικας:
    dism /online /cleanup-image /restorehealth
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  11. #16946
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε σε γραμμή εντολών ως διαχειριστής:
    Κώδικας:
    dism /online /cleanup-image /restorehealth
    Το έχω κάνει και δεν το έφτιαξε το πρόβλημα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτό τρέχει μέσω του Media Tool..? Απομακρυσμένα θα το μπορώ να το κάνω ..? Το PC δεν το έχω μπροστά μου ...

    Δεν ήξερα ότι μπορώ έχω τέτοια επιλογή....

  12. #16947
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό τρέχει μέσω του Media Tool..? Απομακρυσμένα θα το μπορώ να το κάνω ..? Το PC δεν το έχω μπροστά μου ...

    Δεν ήξερα ότι μπορώ έχω τέτοια επιλογή....
    Έχω αναλυτικές οδηγίες μέσα στο Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #16948
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αναλυτικές οδηγίες μέσα στο Link.
    ΟΚ μάλλον κατάλαβα ... θα δείξει στην πράξη ... ...θα αναφέρω το αποτέλεσμα !

  14. #16949
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ μάλλον κατάλαβα ... θα δείξει στην πράξη ... ...θα αναφέρω το αποτέλεσμα !
    Aν δεν έχει γίνει τίποτα με τα υπόλοιπα ίσως και να είναι η τελευταία λύση πριν το format, σε κάθε περίπτωση πες μας τα αποτελέσματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #16950
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επανερχομαι διοτι εχω νεοτερα με το προβλημα που αντιμετώπιζα. Κατεβασα μια εκδοση των 10 στα 32 bit και όντως περιέργως τα έτρεξε κανονικα και έγινε κανονικα η εγκατάσταση... Δε ξέρω τι έγινε, αλλά ολα καλα
    Σας ευχαριστω όλους παιδια

Σελ. 1130 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 11101120112511281129113011311132113511401150 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας