Σελ. 1267 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12471257126212651266126712681269127212771287 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.991-19.005 από 19519
  1. #18991
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεχνικώς ο τύπος γνώριζε τον αλγόριθμο παραγωγής κλειδιών, ο οποίος πραγματικά ήταν πολύ απλός, και απλώς εξήγησε στην ΑΙ να παράγει αριθμούς με βάση αυτό τον αλγόριθμο. Αν ζητούσε απευθείας να του δώσει κάποια κλειδιά, δεν νομίζω να το έκανε η ΑΙ.
    Ζήτησε, και πράγματι δεν του το έκανε. Επίσης εάν ζητούσε από το ChatGPT να του γράψει κώδικα που να το κάνει, θα τέλειωνε πολύ πιο γρήγορα και σωστά από τον "διαλεκτικό" τρόπο που προσπάθησε.

  2. #18992
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #18993
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή είχε ερωτηθεί πρόσφατα, να σημειώσω ότι έκανα σήμερα φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση σε έναν υπολογιστή με Windows 7, αλλά εγκατέστησα τα 10. Και χρησιμοποιώντας το κλειδί από τα 7 (Windows 7 Pro) η ενεργοποίηση έγινε κανονικά στα 10. Τονίζω ότι δεν είχε προηγηθεί ποτέ παλιότερα αναβάθμιση σε 10 στον συγκεκριμένο υπολογιστή, μπαίνουν 1η φορά τώρα με καθαρή εγκατάσταση. Οπότε έμεσμα η MS αφήνει ακόμη να γίνουν ενεργοποιήσεις με κλειδιά από Windows 7 (και από 8 φαντάζομαι).
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #18994
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είχε ερωτηθεί πρόσφατα, να σημειώσω ότι έκανα σήμερα φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση σε έναν υπολογιστή με Windows 7, αλλά εγκατέστησα τα 10. Και χρησιμοποιώντας το κλειδί από τα 7 (Windows 7 Pro) η ενεργοποίηση έγινε κανονικά στα 10. Τονίζω ότι δεν είχε προηγηθεί ποτέ παλιότερα αναβάθμιση σε 10 στον συγκεκριμένο υπολογιστή, μπαίνουν 1η φορά τώρα με καθαρή εγκατάσταση. Οπότε έμεσμα η MS αφήνει ακόμη να γίνουν ενεργοποιήσεις με κλειδιά από Windows 7 (και από 8 φαντάζομαι).
    Αθόρυβα και χωρίς κάποια ανακοίνωση
    έχω διαβάσει ότι γίνεται ακόμα αυτό που έκανες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #18995
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #18996
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Θα στησω ενα νεο δευτερο μηχανημα. Υπαρχει τροπος/software να μεταφερει ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις στο νεο μηχανημα απο το παλιο μου; Υπαρχει καποια εφαρμογη που να μεταφερει ακριβως τις ρυθμισεις των windows και τα software (open source και επι πληρωμη) που εχω για να μην καθομαι να τα στηνω ολα ενα-ενα;

    Bonus: υπαρχει τροπος να συγχρονιζονται τα δυο μηχανακια; Πχ να κανω εγκατασταση ενα προγραμμα η να αλλαζω μια ρυθμιση και να περναει και στο αλλο;

  7. #18997
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στησω ενα νεο δευτερο μηχανημα. Υπαρχει τροπος/software να μεταφερει ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις στο νεο μηχανημα απο το παλιο μου; Υπαρχει καποια εφαρμογη που να μεταφερει ακριβως τις ρυθμισεις των windows και τα software (open source και επι πληρωμη) που εχω για να μην καθομαι να τα στηνω ολα ενα-ενα;

    Bonus: υπαρχει τροπος να συγχρονιζονται τα δυο μηχανακια; Πχ να κανω εγκατασταση ενα προγραμμα η να αλλαζω μια ρυθμιση και να περναει και στο αλλο;
    Κάποιες ρυθμίσεις και επιλογές συγχρονίζονται εάν περάσεις στα Windows λογαριασμό Microsoft.
    Όλο το software με τις ρυθμίσεις του... δύσκολο. Υπάρχουν τρόποι να γλιτώσεις χρόνο, αλλά όλοι έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, και απαιτούν και κάποια τεχνική εξοικείωση.

  8. #18998
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες ρυθμίσεις και επιλογές συγχρονίζονται εάν περάσεις στα Windows λογαριασμό Microsoft.
    Όλο το software με τις ρυθμίσεις του... δύσκολο. Υπάρχουν τρόποι να γλιτώσεις χρόνο, αλλά όλοι έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, και απαιτούν και κάποια τεχνική εξοικείωση.
    Εχεις να μου προτεινεις επιγραμματικα καποιους; Η εξοικειωση υπαρχει, δεν ειναι θεμα. Ευχαριστω!

  9. #18999
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις να μου προτεινεις επιγραμματικα καποιους; Η εξοικειωση υπαρχει, δεν ειναι θεμα. Ευχαριστω!
    Δεν υπάρχει μία λύση για όλα.
    Πχ θα μπορούσες να ξεκινήσεις από έναν πλήρη κλώνο του πρώτου υπολογιστή, το οποίο δημιουργεί μεν άλλα προβλήματα, αλλά σου λύνει το πρόβλημα του ξαναστησίματος.
    Σε άλλη προσέγγιση, κάποιες εφαρμογές κρατάνε τις ρυθμίσεις τους στο φάκελο εγκατάστασης (συνήθως κάτω από το Program Files) κάποιες άλλες κάτω από το %Appdata%. Θα μπορούσες αναλογα με την εκάστοτε εφαρμογή να αντιγράψεις τα περιεχόμενα αυτών των φακέλων, αλλά θα πρέπει πρώτα να την εγκαταστήσεις κανονικά, για να γίνουν εγγραφές στο registry, ορισμός μεταβλητών ή ό,τι άλλο χρειάζεται η κάθε εφαρμογή.

  10. #19000
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Ναι, αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά είναι πολύ μπελάς. Μου φαίνεται θα κάτσω να το κάνω χειροκίνητα ένα απογευματάκι.

  11. #19001
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις να μου προτεινεις επιγραμματικα καποιους; Η εξοικειωση υπαρχει, δεν ειναι θεμα. Ευχαριστω!
    Θα σου έλεγα να κάνεις κλώνο, μετά να το ενεργοποιήσεις offline, να δεις ότι όλα λειτουργούν και μετά να αλλάξεις το computer name πριν το συνδέσεις στο internet. τώρα αν με το internet αρχίσουν να βαράνε τίποτα άδειες θα πρέπει να το δεις ξεχωριστά.

  12. #19002
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου έλεγα να κάνεις κλώνο, μετά να το ενεργοποιήσεις offline, να δεις ότι όλα λειτουργούν και μετά να αλλάξεις το computer name πριν το συνδέσεις στο internet. τώρα αν με το internet αρχίσουν να βαράνε τίποτα άδειες θα πρέπει να το δεις ξεχωριστά.
    ΤΟ εχω σκεφτει και θελω να το αποφυγω καθως τρεχει πολλα χρονια το βασικο μηχανακι και με τον κλώνο ολη η σαβουρα και τα residuals απο drivers, λειτουργικο, παλια προγραμματα, plugin κτλ θα περασει και αυτη. Μαλλον θα κανω καθαρη εγκατασταση και θα περασω τα βασικα και μετα case by case οτι χρειαζεται να χρησιμοποιησω. Προτιμω να χασω λιγο χρονο παραπανω και να εχω peace of mind τελικα χωρις να χρειαστει να φαω χρονο σε troubleshooting.

  13. #19003
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ενα συστημα που εχει ενα χρηστη με local account και κωδικο, πχ το mitso, θελω να ενεργοποιησω τον guest account. Προσοχη, οχι να κανω ενα χρηστη με δικαιωματα guest, να ενεργοποιησω τον built in guest account των windows. Τον εκανα activate μεσα απο το users and groups (lusrmgr.msc), τον ξανακανα και απο command line με το
    Κώδικας:
    net user guest /active:yes
    αλλα στη login screen εξακολουθει να δειχνιε τον mitso μονο και να ζηταει τον κωδικο του. Γιατι?
    ديميتريس

  14. #19004
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Επανεκκίνηση έκανες;

  15. #19005
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, 2 φορες κιολας. Κατι αλλο κουλο θα εινια.

    - - - Updated - - -

    Τελικα γινεται με τον τροπο του gpedit οπως λεει εδω. Ναι, ειναι pro, πριν λιγο το ειδα, λογικα επειδη το hw ειχε ηδη πανω του κλειδι απο 8 pro.
    https://windows101tricks.com/differe...nt-windows-10/

    Τωρα εχω αλλο θεμα. Δεν κλικαρει για start menu και στα εικονιδια της taskbar για να τα βγαλω! Και δεν μπορω να κανω και logout ετσι!

    - - - Updated - - -

    Αναπηριων συνεχεια...

    Εκανα ολα τα κουλα που λεω παραπανω για να εχω εναν guest account ενεργο και αυτος δεν μπορει να κανει κλικ στην taskbar για να ανοιξει το start menu ή ακομα και για να βγαλει τις εφαρμογες που εινια ηδη pinned εκει! Το μεγαλυτερο προβλημα βεβαια ειναι πως χωρις start menu ο χρηστης δεν μπορει να κανει logout ή τερματισμο/επανεκκινηση, που ειναι μεγαλο ζητημα.
    Τα πηρα λοιπον και τον απενεργοποιησα ξανα και εκανα στη θεση του εναν απλο χρηστη με local account... και να που λειπει η επιλογη για autologin απο το control userpasswords2! Μιας και ειναι local account, δεν υφισταται η επιλογη για windows hello που λεει η ms πως πρεπει να απενεργοποιηθει για να εμφανιστει το autologin, οποτε επρεπε να μπω στη registry για να αλλαξω το σχετικο κλειδι.

    Μετα απο αυτο, επειδη θελω να βαλω τον chrome να ανοιγει σε καθε εκκινηση αυτοματα (για το συγκεκριμενο χρηστη), παρατηρησα πως δεν υπαρχει startup φακελος στο start menu! Χρειαστηκε να τρεξω shell: startup για να ανοιξει ο φακελος και η συντομευση που εβαλα αφορα ολους τους χρηστες, οποτε τον ανοιγει και για το χρηστη που ειναι administrator, που δεν χρειαζεται να ανοιγει για αυτον.

    Aged like milk καταστασεις για ενα λειτουργικο που εχει να δει major ενημερωση 3 χρονια και, υποτιθεται, διανυει τη σταθεροτερη περιοδο του ever.
    ديميتريس

Σελ. 1267 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 12471257126212651266126712681269127212771287 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας