Σελ. 963 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 943953958961962963964965968973983 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.431-14.445 από 19519
  1. #14431
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παλιο λαπτοπ (satellite c75d-a7310) αλλαχτηκε ο σκληρος του με εναν ssd. Επειδη κλασικα ο χρηστης "το χρειαζεται αμεσα", δεν γινεται να κανω εγκατασταση των windows απο την αρχη, οποτε εκανα clone ολων των partitions του παλιου στον νεο, με το ghost που περιλαμβανεται σε ενα γνωστο winpe. Θα μπορουσα να χρησιμοοποιησω το αντιστοιχο προγραμμα της acronis, αλλα προτιμω το ghost για την απλοτητα του (disk to disk > select source > select destination > done).

    Εγινε το clone κανονικα και στην πρωτη του εκκινηση ο ssd εβγαλε μπλε οθονη με 0xc000000e error. Εκανα οτι ελεγε στο ιντερνετ για επαναφορα του bootloader και μετα το σφαλμα αλλαξε σε 0xc000000f και 0xc000000d, με το δευτερο να λεει για το \windows\system32\winload.efi. Το secure boot και το uefi ηταν ενεργα στο bios. Τα απενεργοποιησα, αλλα βγαζει παλι τα ιδια. Καμια αλλη ιδεα που να μπορει να εφαμοστει αμεσα?
    Τι εναλλακτικη εχω για αυτη την περιπτωση εδω, μιας και ο δισκος να αντιγραψω θα ειναι σιγουρα σε gpt? Και ποση ωρα θα μου παρει περιπου για να αντιγραψει 350gb (50 του λειτουργικου και των εφαρμογων + 300 απο σειρες, ταινιες και τουρκικα?). Απο hdd σε hdd και συνδεδεμενοι σε sata2.
    Εγω λεω 4 ωρες σιγουρα
    ديميتريس

  2. #14432
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα κάτσω ένα βράδυ να περάσω τα 7αρια...να δω αν κάνει τα ίδια και εκεί...και βλέπουμε!!!
    Mη περασεις τπτ, ανεβασε το μηχανημα με ενα live cd και δες αν στο κανει εκει.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #14433
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εναλλακτικη εχω για αυτη την περιπτωση εδω, μιας και ο δισκος να αντιγραψω θα ειναι σιγουρα σε gpt? Και ποση ωρα θα μου παρει περιπου για να αντιγραψει 350gb (50 του λειτουργικου και των εφαρμογων + 300 απο σειρες, ταινιες και τουρκικα?). Απο hdd σε hdd και συνδεδεμενοι σε sata2.
    Εγω λεω 4 ωρες σιγουρα
    Image/Recovery με το ACRONIS.
    Kαι το ACRONIS απλούστατο είναι, απλά θα πρέπει να συνδέσεις και έναν WD πάνω απλά να υπάρχει(εξωτερικό, κ.λ.π.), παίρνεις Image και Recovery, είναι η μόνη σίγουρη μέθοδος που δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ προβλήματα, το Clone μερικές φορές έβγαζε κάτι πατάτες στην δοκιμή που είχα κάνει και ειδικά όταν υπήρχε στον δίσκο παλιό λειτουργικό, θα έπρεπε να κάνω Clean All/Secure Erase για να δουλέψει σωστά.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CF%84%CE%B1
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #14434
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη πρεπει πρωτα να του κανω image καπου και μετα να επαναφερω απο αυτο το image στον δισκο? Δεν γινεται με την μια οπως στο ghost?
    Αν δεν πετυχει, το secure erase σε δισκο 1tb θα παρει 2-3 μερες να γινει, οποτε νια, θελω κατι πιο αξιοπιστο.
    ديميتريس

  5. #14435
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εναλλακτικη εχω για αυτη την περιπτωση εδω, μιας και ο δισκος να αντιγραψω θα ειναι σιγουρα σε gpt? Και ποση ωρα θα μου παρει περιπου για να αντιγραψει 350gb (50 του λειτουργικου και των εφαρμογων + 300 απο σειρες, ταινιες και τουρκικα?). Απο hdd σε hdd και συνδεδεμενοι σε sata2.
    Εγω λεω 4 ωρες σιγουρα
    Κανα 2ωρο αμα το κανεις με clone.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #14436
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη πρεπει πρωτα να του κανω image καπου και μετα να επαναφερω απο αυτο το image στον δισκο? Δεν γινεται με την μια οπως στο ghost?
    Αν δεν πετυχει, το secure erase σε δισκο 1tb θα παρει 2-3 μερες να γινει, οποτε νια, θελω κατι πιο αξιοπιστο.
    Όλα δύσκολα τα κάνεις, το clean all διαρκεί περίπου 1 ώρα για 320 GB δίσκο, δοκιμασμένο, άρα για το 1TB θα πάρει γύρω στις 3.30 ώρες, πάει αυτό.
    It will take about an hour per 320 GB to finish running the "clean all" command on a disk.
    Μην κάνεις αν δεν θέλεις clean all, κάνε κατευθείαν Recovery από το Image και βλέπεις.
    Είπαμε ότι το πιο αξιόπιστο για μένα είναι το Image, τώρα αν δεν έχεις δίσκο για να το μεταφέρεις, κ.λ.π., κ.λ.π., τι να σε κάνω;; στείλε τους δίσκους σε μένα να σου τους φτιάξω.
    Τόσες ώρες που το συζητάς θα είχες τελειώσει.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα ότι βάζεις SSD, το Secure Erase στον SSD διαρκεί δευτερόλεπτα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #14437
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θα μπει ssd, κανονικος hdd θα μπει γιατι ειναι πολλα τα πραγματα που πρεπει να κρατηθουν και δεν συμφερει η αγορα hdd, μιας και θα ηθλε εναν 500αρη τουλαχιστον. Με το secure erase νομιζα οτι εννοεις κατι αντιστοιχο του low level format.
    Εγω θα ηθελα να κανω εγκατασταση των windows απο την αρχη, αλλα ο χρηστης δεν θυμαται τους κωδικους απο αρκετες σελιδες (βασικα μονο απο το fb του θυμαται) και δεν θελει να χασει τα 300gb των ταινιων/σειρων που εχει. Του εχω προτεινει εγκατασταση απο την αρχη, κουμπωμα του παλιου σκληρου σε ενα παλιο pc στο δικτυο του και δημιουργια ενος share του φακελου που λεω ωστε να τα μεταφερει στο λαπτοπ του λιγα λιγα, αλλα δεν θελει. Ο σκληρος θα αντικατασταθει επειδη του επεσε μια φορα κατω το λαπτοπ και τον σακατεψε, μιας και το hdsentinel λεει για 20% health.
    ديميتريس

  8. #14438
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μπει ssd, κανονικος hdd θα μπει γιατι ειναι πολλα τα πραγματα που πρεπει να κρατηθουν και δεν συμφερει η αγορα hdd, μιας και θα ηθλε εναν 500αρη τουλαχιστον. Με το secure erase νομιζα οτι εννοεις κατι αντιστοιχο του low level format.
    Εγω θα ηθελα να κανω εγκατασταση των windows απο την αρχη, αλλα ο χρηστης δεν θυμαται τους κωδικους απο αρκετες σελιδες (βασικα μονο απο το fb του θυμαται) και δεν θελει να χασει τα 300gb των ταινιων/σειρων που εχει. Του εχω προτεινει εγκατασταση απο την αρχη, κουμπωμα του παλιου σκληρου σε ενα παλιο pc στο δικτυο του και δημιουργια ενος share του φακελου που λεω ωστε να τα μεταφερει στο λαπτοπ του λιγα λιγα, αλλα δεν θελει. Ο σκληρος θα αντικατασταθει επειδη του επεσε μια φορα κατω το λαπτοπ και τον σακατεψε, μιας και το hdsentinel λεει για 20% health.
    Πάνω λες για SSD
    Σε ενα παλιο λαπτοπ (satellite c75d-a7310) αλλαχτηκε ο σκληρος του με εναν ssd.
    τέλος πάντων
    Στον μηχανικό κάνουμε clean all και στον SSD Secure Erase, είναι διαφορετική διαδικασία.
    Σου λέω πάλι ότι το πιο ασφαλές είναι το Image/Recovery και ο δίσκος να έχει καθαριστεί σωστά, δεν είναι απαραίτητο ότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα, αλλά το κάνεις προληπτικά.
    Σε μένα κατά την διάρκεια των δοκιμών παρουσιάστηκαν διάφορα σε δίσκους που δεν είχα κάνει clean all/Secure Erase, δεν αναγνωριζόταν από το BIOS, προβλήματα εκκίνησης, εμφανιζόταν ο δίσκος με διπλάσια χωρητικότητα(δίσκος 500GB φαινόταν σαν 1TB) και διάφορα τέτοια κουφά ώσπου αποφάσισα να κάνω πάντα σε όλους καθάρισμα πριν περάσω Image, διαδικασία Clone ή απλώς Format.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #14439
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω λες για SSD

    τέλος πάντων
    Στον μηχανικό κάνουμε clean all και στον SSD Secure Erase, είναι διαφορετική διαδικασία.
    Σου λέω πάλι ότι το πιο ασφαλές είναι το Image/Recovery και ο δίσκος να έχει καθαριστεί σωστά, δεν είναι απαραίτητο ότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα, αλλά το κάνεις προληπτικά.
    Σε μένα κατά την διάρκεια των δοκιμών παρουσιάστηκαν διάφορα σε δίσκους που δεν είχα κάνει clean all/Secure Erase, δεν αναγνωριζόταν από το BIOS, προβλήματα εκκίνησης, εμφανιζόταν ο δίσκος με διπλάσια χωρητικότητα(δίσκος 500GB φαινόταν σαν 1TB) και διάφορα τέτοια κουφά ώσπου αποφάσισα να κάνω πάντα σε όλους καθάρισμα πριν περάσω Image, διαδικασία Clone ή απλώς Format.
    σε έναν νέο δίσκο δεν είναι αρκετό ένα clean από diskpart ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  10. #14440
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε έναν νέο δίσκο δεν είναι αρκετό ένα clean από diskpart ?
    Του κουτιού εννοείς;; αν ναι, αυτός δεν θέλει τίποτα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #14441
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @sweet dreams
    Το quote που εκανα αφορουσε οντως μεταφορα απο hdd σε ssd, αλλα το εκανα για το gpt. Στο τελος του ιδιου ποστ λεω οτι ειναι απο hdd σε hdd.
    ديميتريس

  12. #14442
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Γνώμη μου αν ο αρχικός δίσκος έχει 20 % υγεία να κανείς ένα image ακόμα και με το ghost. Μήπως το πρόβλημα του είναι πιο σοβαρό και για αυτό σκάει το cloning ;

  13. #14443
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.104
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, για κάποιο λόγο κόλλησε το εικονίδιο από ένα USB stick και φαίνεται λευκό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gt.PNG 
Εμφανίσεις:  180 
Μέγεθος:  2,5 KB 
ID: 214842

    Εάν ακολουθήσω τον παρακάτω οδηγό, θα γυρίσουν όλα σε default;;;
    Είναι κάτι που δεν το θέλω γιατί πολλά τα έχω αλλάξει έτσι όπως τα θέλω εγώ...
    Γνωρίζει κανείς με σιγουριά;;;
    Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνο από το στικάκι;;;

    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  14. #14444
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #14445
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 2004 είναι φόρος τιμής στη Γιάννα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 963 από 1302 ΠρώτηΠρώτη ... 943953958961962963964965968973983 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 170
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 10:55
  2. Μηνύματα: 193
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας