Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Πηγα να αλλαξω τον σκληρο δίσκο στο λαπτοπ που εχω ( Compaq CQ58-200EV) . Το μηχάνημα ανοιγε κανονικα απλα λογω διαφορων εφαρμογων αργουσε με διαφορα κολπα. Ετσι εβγαλα τον δισκο, κατι που ήταν πολύ εύκολο , και τοποθετησα εναν άλλο που εχω ssd απο το desktop.
    Aπό εκείνη την στιγμή ο Υπολογιστης Δεν αναβει. Συγκεκριμένα πατωταντας το κουμπί on αναβει η λυχνία του μηχανήματος για λιγα δευτερόλεπτα και σβήνει.
    Δεν ακουγετε κανένας θορυβος εκκίνησης, δεν αναβει η οθόνη, κανενα σημείο ζωής. Ξαναβαζω τον δικό του δίσκο (δεν ειναι SSD) αλλά και πάλι τα ίδια.
    Το παλαιβω καμια ώρα μπας και δεν συνδεθηκε καλά ή καποιο καπακι δεν εκλεισε σωστα αλλά τίποτα.
    Το παω στον Γερμανο για σερβις (εκτος εγγύησης) για να μου πούνε μετα απο 10 μέρες οτι ειναι χαλασμενος ο δίσκος και θέλουν 192ευρώ!!! για να το φτιάξουν.
    Ειναι ελεενοί και ψεύτες !! για τους εξής λόγους:
    1)Λενε ψεματα διοτι αν ήταν ο δισκος (κατι που σε μενε λειτουργουσε) , τοτε γιατι δεν δουλεψε οταν εβαλα τον δικο μου SSd ο οποιος δουλευει 100% ?
    2)Και πες οτι θελει αλλαγη δισκου, ενας καινουριος 500ρις δεν εχει πανω απο 60 ευρώ.
    3)Απαράδεκτοι διοτι ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ να μιλήσω με κάποιον τεχνικό να βρουμε καποια άλλη λύση.
    4)Δεν επιτρεπετε να κανουν κατι άλλο εκτος απο τα δικα τους με τα 192ε.
    5)Για την σπουδαια δουλεια που κανανε θελουν 45ευρω!.

    Οποτε τους ειπα να το επιστρεψουν πισω οπως ειναι (θα δωσω και τα 45ε. και θα περιμενω αλλη μια εβδομαδα)
    Τι μπορει να εχει συμβει τελικά ? Δεν έκανα τιποτα παραλογο , ανοιξα ππροσεκτικα τα καπακια και εβγαλα τον δίσκο.
    Δεν θα έπρεπε να ανοιγε τουλαχιστον η οθονη να μπω στο bios?
    Μπορω να δικιμασω κατι?
    Οποιος μπορει να μου προτεινει καποιο αξιολογο καταστημα για σερβις? Αν θεωρειτε διαφημιση ας μου στειλει και pm



  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορει να μην ηταν ο δισκος (αλλωστε και οι ιδιοι θα βαλανε αλλον δισκο και θα ειδαν οτι δεν δουλευει) αλλα να ειναι η πλακετα που ενωνει τον δισκο με την μητρικη. Αν μιλησες μαζι τους για το ολο θεμα εξηγωντας τους οτι αλλαξες δισκο και εκανε τα ιδια και τους ειπες και το οτι ενας καινουργιος κανει οσα κανει, τοτε ειναι απαραδεκτοι αλλα υπαρχουν και πιο απαραδεκτοι απο αυτους (ειναι και ακριβος εκτος των αλλων). Υπαρχουν ενα σωρο μαγαζια για σερβις. π.χ. το slackerxl. Δεν ξερω περιοχη και αν σε βολευει αλλα σιγουρα ειναι καλυτεροι και πιο προσεκτικοι. Για τιμες δεν ξερω.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Έτσι όπως τα περιγράφεις μάλλον έχει καεί η μητρική. Κάτι κακό έγινε όταν άνοιξες το εσωτερικό του λάπτοπ!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Καλησπέρα. Όταν προσπάθησες να αλλάξεις τον δίσκο το laptop θέλω να πιστεύω οτι το είχες αποσυνδέσει απο οποιαδήποτε παροχή ρεύματος(αφαίρεση μπαταρίας ή φορτιστής) ώστε να μην είναι φορτισμένο το κύκλωμα.
    Όσο για τα χρήματα οι συγκέκριμένες αλυσίδες καταστημάτων έχουν πολιτική φτιάχνεται δεν φτιάχνεται θα πάρουν το Χ ποσό.Την έχω πατήσει με το πλαίσιο. Μια φορά ψώνισα και πάλι ποτέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 07-08-15 στις 12:31.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση, σου χάλασε ο υπολογιστής και το πήγες στον Γερμανό;

    Ζήτησε τους να σου εξηγήσουν τι είναι αυτά τα 192 ευρώ που σου ζητάνε να πληρώσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση, σου χάλασε ο υπολογιστής και το πήγες στον Γερμανό;
    τοσα και τοσα μικρα μαγαζακια με επαγγελματιες υπαρχουν... εκει βρηκες?
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο Γερμανός λογικά το προώθησε σε κάποιο επισκευαστικό κέντρο. Γι αυτό και δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι τα 192€ και σου είπαν εσφαλμένα για δίσκο και δε σου έδωσαν τεχνικό να μιλήσεις. Να πάρεις στη γραμμή παραπόνων (800-11-40000 ) και να τους ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι έχει γίνει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γερμανός λογικά το προώθησε σε κάποιο επισκευαστικό κέντρο. Γι αυτό και δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι τα 192€ και σου είπαν εσφαλμένα για δίσκο και δε σου έδωσαν τεχνικό να μιλήσεις. Να πάρεις στη γραμμή παραπόνων (800-11-40000 ) και να τους ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι έχει γίνει.
    Σε αυτο πηρα και μου μιλανε καποιες κοπελες που δεν ξερουν την τυφλα ους απο τεχνικά και δεν σε συνδεουν με τίποτα με καποιο τεχνικο. Μου ειπαν χαλασμενος σκληρός . Να τον φτιαξουν (δεν ξερω αν θα μπει καινουριος) + backup 192e. Δεν θελω backup και αντε να μπει ενας νεος δίσκος. Δεν δεχοντε τίποτα άλλο εκτος απο το δικό τους. Εχω δωσει εντολή για επιστροφη όπως ήταν(+45ε. για την διαγνωση....).
    Η μαλ@κια έγινε Σαββατο και την επομενη εφευγα για διακοπές, για αυτο εκανα και την 2η μαλ@κία να το παω στον Γερμανό διοτι απο εκέι το πήρα και με παραμυθιασαν τοτε οτι αυτοι ειναι και οι αντιπρόσωποι για το σέρβις. Θεώρησα οτι αν και να δωσω κατι παραπάνω θα κανανε σωστή και συννενοήσημη δουλειά παρα να το παω σε καποιον τυχαίο, αλλα αποκαλύφθηκε ποσο λάθος έκανα.
    Δεν προκειται να ξαναπαρω ή να δωσω κατι σε αυτους...
    Καλυτερα να το πήγαινα αν ήθελα αντιπρπσωπεία κατ ευθειαν στη HP παρά μέσω τρίτων όπως αποκαλύφθηκε σε αυτους τους αλήτες.
    Ρευμα και μπαταρία ήταν εκτος οταν εγινε η αλλαγή

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο πηρα και μου μιλανε καποιες κοπελες που δεν ξερουν την τυφλα ους απο τεχνικά και δεν σε συνδεουν με τίποτα με καποιο τεχνικο. Μου ειπαν χαλασμενος σκληρός . Να τον φτιαξουν (δεν ξερω αν θα μπει καινουριος) + backup 192e. Δεν θελω backup και αντε να μπει ενας νεος δίσκος. Δεν δεχοντε τίποτα άλλο εκτος απο το δικό τους. Εχω δωσει εντολή για επιστροφη όπως ήταν(+45ε. για την διαγνωση....).
    Η μαλ@κια έγινε Σαββατο και την επομενη εφευγα για διακοπές, για αυτο εκανα και την 2η μαλ@κία να το παω στον Γερμανό διοτι απο εκέι το πήρα και με παραμυθιασαν τοτε οτι αυτοι ειναι και οι αντιπρόσωποι για το σέρβις. Θεώρησα οτι αν και να δωσω κατι παραπάνω θα κανανε σωστή και συννενοήσημη δουλειά παρα να το παω σε καποιον τυχαίο, αλλα αποκαλύφθηκε ποσο λάθος έκανα.
    Δεν προκειται να ξαναπαρω ή να δωσω κατι σε αυτους...
    Καλυτερα να το πήγαινα αν ήθελα αντιπρπσωπεία κατ ευθειαν στη HP παρά μέσω τρίτων όπως αποκαλύφθηκε σε αυτους τους αλήτες.
    Ρευμα και μπαταρία ήταν εκτος οταν εγινε η αλλαγή
    Αν πήγαινες αντιπροσωπεία, το ίδιο νούμερο θα είχες, μπορεί και παραπάνω.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβως, γιαυτο ξαναλεω για μικρα μαγαζακια...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν αναβει το λαπτοπ με την μπαταρια εκτος.
    Από vaggelis7172 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-14, 21:24
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 10:14
  3. Δεν ανάβει το lumia
    Από agmarios στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 23:53
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 23:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας