Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι την βοηθεια των πιο εμπειρων, μιας και τετοιου ειδους προβληματος αντιμετωπιζω για πρωτη φορα. Καταρχας να πω οτι τον εξοπλισμο πουεχω τον οποιο ειχα πριν εναν μηνα σε αλλο σπιτι και τωρα εχω μετακομισει. Εχω ενα μοντεμ TP-LINK 8816 σε bridge και ενα Router Asus RT-N56U. Το ζευγαρι παει και κουμπωνει κατευθειαν πανω στο μοντεμ, πουθενα αλλου. Η πολυκατοικία παλια με παλιου τυπου κατανεμητη, οχι κρονε. Βρισκομαι 900μ απο το κεντρο του ΟΤΕ συμφωνα με το Google maps. Εχω τα παρακατω νουμερα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tplink.jpg 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 160088

    Και δεν εχω φτασει ακομα στο προβλημα που ειναι το περιεργο. Καθε λιγο και λιγακι για μερικα δευτερολεπτα δεν εχω ιντερνετ χωρις ομως να χανει τον συγχρονισμο του το μοντεμ! Τι μπορει να ειναι αυτο? Πως μπορω να κανω διαγνωση του προβληματος εαν φταιει η γραμμη του κτηριου?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι την βοηθεια των πιο εμπειρων, μιας και τετοιου ειδους προβληματος αντιμετωπιζω για πρωτη φορα. Καταρχας να πω οτι τον εξοπλισμο πουεχω τον οποιο ειχα πριν εναν μηνα σε αλλο σπιτι και τωρα εχω μετακομισει. Εχω ενα μοντεμ TP-LINK 8816 σε bridge και ενα Router Asus RT-N56U. Το ζευγαρι παει και κουμπωνει κατευθειαν πανω στο μοντεμ, πουθενα αλλου. Η πολυκατοικία παλια με παλιου τυπου κατανεμητη, οχι κρονε. Βρισκομαι 900μ απο το κεντρο του ΟΤΕ συμφωνα με το Google maps. Εχω τα παρακατω νουμερα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tplink.jpg 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 160088


    Και δεν εχω φτασει ακομα στο προβλημα που ειναι το περιεργο. Καθε λιγο και λιγακι για μερικα δευτερολεπτα δεν εχω ιντερνετ χωρις ομως να χανει τον συγχρονισμο του το μοντεμ! Τι μπορει να ειναι αυτο? Πως μπορω να κανω διαγνωση του προβληματος εαν φταιει η γραμμη του κτηριου?
    Ποιο ζευγάρι κουμπώνει στο modem;;; υπάρχει και άλλο modem πριν;;;
    Την απόσταση δεν την μετράς με το Google map αλλά με το Downstream Attenuation και είναι περίπου 2 χιλιόμετρα. Πέρα από αυτό και πάλι είσαι πολύ χαμηλά και θα πρέπει να ξεκινήσεις με έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης(τσεκάρεις και τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο post του Link).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τον εχω δει τον οδηγο. Βασει αυτου, δεν κανεις ποιοτικο ελεγχο. Δεν εχω προβλημα αποσυνδεσεων. Αυτο ειναι το παραξενο. Καταρχας το attenuation δεν σημαινει ποσο μακρια εισαι απο το dslam. Αυτο θα σημαινε σε ιδανικες συνθηκες οπου ολα δουλευουν σωστα. πχ. εαν εχω ενα hub αναμεσα κακης ποιοτητας και προσθετει attenuation, δεν σημαινει οτι εχω απομακρυνθει απο το dslam, αλλα οτι εκει στο hub εχω προβλημα και πρεπει να το αλλαξω.

    Στο μοντεμ κουμπωνει το ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη. Μετα το μοντεμ το εχω συνδεδεμενο μεσω ethernet με το ρουτερ. Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε οτι στον δικο του κατανεμητη που ειναι λιγα μετρα απο το σπιτι μου, μετραει 17mbps. Εαν ξαναερθει τεχνικος θα τον ρωτησω και την εξασθενιση που εχει εκει. Αρα χανω καπου στα 8mbps μεχρι στο μοντεμ...

    Το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι εκει. Το θεμα ειναι οτι χανω το internet χωρις να εχει αποσυντονισει το μοντεμ. Δεν αποσυνδεεται τιποτα δηλαδη. Απλα δεν εχω ιντερνετ...Εαν εχει θεμα η συνδεση dsl θα εχει ποιοτικα. Δεν ξερω πρωτη φορα συναντω τετοιο προβλημα...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον εχω δει τον οδηγο. Βασει αυτου, δεν κανεις ποιοτικο ελεγχο. Δεν εχω προβλημα αποσυνδεσεων. Αυτο ειναι το παραξενο. Καταρχας το attenuation δεν σημαινει ποσο μακρια εισαι απο το dslam. Αυτο θα σημαινε σε ιδανικες συνθηκες οπου ολα δουλευουν σωστα. πχ. εαν εχω ενα hub αναμεσα κακης ποιοτητας και προσθετει attenuation, δεν σημαινει οτι εχω απομακρυνθει απο το dslam, αλλα οτι εκει στο hub εχω προβλημα και πρεπει να το αλλαξω.

    Στο μοντεμ κουμπωνει το ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη. Μετα το μοντεμ το εχω συνδεδεμενο μεσω ethernet με το ρουτερ. Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε οτι στον δικο του κατανεμητη που ειναι λιγα μετρα απο το σπιτι μου, μετραει 17mbps. Εαν ξαναερθει τεχνικος θα τον ρωτησω και την εξασθενιση που εχει εκει. Αρα χανω καπου στα 8mbps μεχρι στο μοντεμ...

    Το θεμα μου ομως τωρα δεν ειναι εκει. Το θεμα ειναι οτι χανω το internet χωρις να εχει αποσυντονισει το μοντεμ. Δεν αποσυνδεεται τιποτα δηλαδη. Απλα δεν εχω ιντερνετ...Εαν εχει θεμα η συνδεση dsl θα εχει ποιοτικα. Δεν ξερω πρωτη φορα συναντω τετοιο προβλημα...
    Με το να βάλεις το modem κατευθείαν πάνω στην γραμμή του κατανεμητή και να απομονώσεις το υπόλοιπο δίκτυο, κάνεις ποιοτικό έλεγχο της καλωδιακής γραμμής από εκεί μέχρι την πρίζα του σπιτιού σου.
    Mπορεί να μην έχεις αποσυνδέσεις αλλά χάσιμο πακέτων και αστάθεια, οπότε και προβλήματα στην μεταφορά δεδομένων.
    Μόνο με το Downstream Attenuation μπορείς να δεις την απόσταση, τα καλώδια μπορεί να ακολουθούν τελείως άλλη διαδρομή από αυτή που φαντάζεσαι εσύ.
    Αν έχεις τόσο σοβαρό πρόβλημα και έχεις αλλαγή στο Downstream Attenuation, θα το ανακαλύψεις πάλι με τον έλεγχο στον κατανεμητή. Αν συνεχίσουν τα προβλήματα θα πάρεις τον πάροχο για έλεγχο της γραμμής.
    Πάμε λοιπόν σ' αυτό που σου είπε ο τεχνικός.
    Άν στον κατανεμητή μετράει 17mbps, όσο είναι και το μέγιστο θεωρητικό με το Downstream Attenuation που έχεις, είναι μια τέλεια γραμμή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  73,3 KB 
ID: 160094

    Αν όντως ισχύει αυτό που σου είπε ο τεχνικός, αν είχες κάνει την μέτρηση στον κατανεμητή μόνος σου θα το είχες βρεί και θα φρόντιζες να κοιτάξεις την καλωδίωση από εκεί μεχρι την πρίζα σου, τόσο απλά.
    Ποιο πάνω άλλωστε σου το είπα κι' εγώ:
    Πέρα από αυτό και πάλι είσαι πολύ χαμηλά και θα πρέπει να ξεκινήσεις με έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης(τσεκάρεις και τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο post του Link).
    Άρα λοιπόν φροντίζουμε πρώτα να κάνουμε τον έλεγχο της εσωτερικής μας εγκατάστασης και μετά πάμε να ψάξουμε τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο post του Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξεκινα με τον ελενχο της καλωδιωσης γιατι εισαι χαμηλα και επισης βλεπω χαμηλο σνρ (6,2)

    Το ατενουετορ δειχνει ποσο μακρυα εισαι απο το κεντρο (περιπου γιατι καθε μοντεμ υπολογιζει διαφορετικα +/- 5bd αλλα πανω κατω δεν πεφτουν και πολυ εξω)
    http://www.karafilis.net/el/snr-margin-adsl/

    Have you ever heard about line attenuation? Leaving out some of the technical jargon, the line attenuation figure describes the distance between you and the exchange of the ADSL provider.
    ομως χωρις να σε μπερδεψω περα απο τον χαμηλο συνχρονισμο το συγκεκριμενο μοντεμ που ειναι trendchip (TP-LINK 8816) απο εμπειρια μου, τετοια μοντεμ χανουν καποιες φορες το ppp / ip δηλαδη χωρις να πεσει η συνδεση, αν δεν στο εκανε πριν μπορει στο καινουριο κεντρο, μαλλον εχουν θεμα με καποια κεντρα

    Το μοντεμ θα λεει στα στατιστικα του τον λογο που εγινε η αποσυνδεση αλλα επειδη το εχεις σε γεφυρα θα ειναι δυσκολο να τα δεις
    Δοκιμασε ενα αλλο μοντεμ αν εχεις για να δεις Αν κανει τα ιδια συμπτωματα ...

    ομως καποια στιγμη θα πρεπει να κοιταξεις και την καλωδιωση μεσα σπιτι σου γιατι απο τον καταναμητη (προφανως λιγα μετρα πιο μακρυα) ... χανεις 7 mbps??? τοτε σιγουρα κατι παιζεται στην καλωδιωση σπιτιου

    Ο οδηγος στο φορυμ ειναι πολυ καλος ... αν νομιζεις οτι δεν ειναι καλος, τοτε και ηλεκτρολογο να φωναξεις παλι περιπου τα ιδια βηματα θα κανει

  6. #6
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδια προς θεου δεν ειπα οτι ο οδηγος δεν ειναι καλος. Μια χαρα ειναι ο οδηγος. Οταν λεω ποιοτικος ελεγχος εννοω τον ελεγχο που θα σου υποδειξει την φυση του προβληματος και τη συμπεριφορα του και οχι μονο το κομματι που εχει το προβλημα.
    Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι το attenuation ειναι η εξασθενηση του σηματος. Εαν εχουμε μονο 2 σημεια Α και Β και χρησιμοποιησουμε 2 διαφορετικα καλωδια ιδιου μηκους αλλα διαφορετικης ποιοτητας θα εχουμε 2 διαφορετικες μετρησεις attenuation. Αρα λοιπον εαν υπαρχει κατι στην γραμμη που αυξανει το attenuation, τοτε ο υπολογισμος της αποστασης βγαινει αυτοματως λανθασμενος. Αλλα και παλι εφοσον το μοντεμ μετραει 27db εξασθενιση και με τοσο μικρο snr margin πως γινεται να συγχρονιζει τοσο χαμηλα?

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι η ενταση του σηματος μαζι με το signal noise to ratio (snr) αλλα το αντενουετορ ειναι βαση της αποστασης χαλκου και υπαρχει μετρηση στο line attenuator & signal attenuator, ενω του σνρ βαση σηματος γραμμης και οχι βαση αποστασης
    (περιπου ιδιος υπολογισμος - απο το μοντεμ- ειναι και τo Max Rate Down)
    http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats...ne_Attenuation
    Μερικα μερικα μοντεμ εχουν και το signal attenuator (power), πχ απο το μοντεμ μου



    DSL Uptime
    4 days 7 hours 42 minutes 52 seconds
    DSL Modulation
    ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
    ANNEX Mode
    ANNEX A
    SNR Down
    7.4 dB
    SNR Up
    11.5 dB
    Line Attenuation Down
    36.4 dB <------
    Line Attenuation Up
    20.8 dB

    Path Mode
    FastPath
    Data Rate Down
    12575 kbps

    Data Rate Up
    1023 kbps
    MAX Rate Down
    13980 kbps
    MAX Rate Up
    1103 kbps
    POWER Down <---- signal attuenuator
    19.7 dbm
    POWER Up
    11.3 dbm

    CRC Down
    30249
    CRC Up
    321
    (στην κορυφη της σελιδας του λινκ λεει αρκετες πληροφοριες)

    Συνχρονιζει χαμηλα γιατι μπορει να βρισκει καπου θορυβο/crosstalk η γραμμη, μπορει γιατι κοβει ταχυτητα ο παροχος η να σε εχει σε χαμηλη ταχυτητα προφιλ , μπορει λογο αδυμανιας μοντεμ ( μη καλα dsl driver, τονοι, αλγορυθμοι) καποιες φορες η καλωδιωση του σπιτιου (πχ βραχυκυκλωμα), αν μπουν τα καλωδια μοντεμ τηλεφωνο σε λαθος υποδοχη στο φιλτρο κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 23-08-15 στις 03:46.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια προς θεου δεν ειπα οτι ο οδηγος δεν ειναι καλος. Μια χαρα ειναι ο οδηγος. Οταν λεω ποιοτικος ελεγχος εννοω τον ελεγχο που θα σου υποδειξει την φυση του προβληματος και τη συμπεριφορα του και οχι μονο το κομματι που εχει το προβλημα. Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι το attenuation ειναι η εξασθενηση του σηματος. Εαν εχουμε μονο 2 σημεια Α και Β και χρησιμοποιησουμε 2 διαφορετικα καλωδια ιδιου μηκους αλλα διαφορετικης ποιοτητας θα εχουμε 2 διαφορετικες μετρησεις attenuation. Αρα λοιπον εαν υπαρχει κατι στην γραμμη που αυξανει το attenuation, τοτε ο υπολογισμος της αποστασης βγαινει αυτοματως λανθασμενος. Αλλα και παλι εφοσον το μοντεμ μετραει 27db εξασθενιση και με τοσο μικρο snr margin πως γινεται να συγχρονιζει τοσο χαμηλα?
    Να τα πιάσουμε πάλι από την αρχή.
    Για να μπορέσεις να βγάλεις άκρη και να ξεκαθαρίσεις αν το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι από σένα ή από τον πάροχο, θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις από τον καλωδιακό έλεγχο της γραμμής.
    Για να μπορέσεις να τσεκάρεις αν φταίει η καλωδιακή γραμμή του παρόχου ή η δική σου θα πρέπει να απομονώσεις την δική σου μέχρι εκεί που είναι η δικαιοδοσία σου, δηλαδή μέχρι τον κατανεμητή. Αν ξέρεις κάποιον άλλον τρόπο που μας διαφεύγει ευχαρίστως να τον ακούσουμε.
    Όταν απομονώσεις την γραμμή σου και εξακολουθήσουν τα προβλήματα φταίει φυσικά ο πάροχος, απλά πράγματα.
    Πάμε στο θέμα του Downstream Attenuation.
    Όσο λάθος και να βγεί ο υπολογισμός του Downstream Attenuation λόγω προβληματικής καλωδίωσης, ποτέ δεν καταφεύγεις στο Google maps για να βρείς την απόσταση γιατί εκεί είναι που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Ας υποθέσουμε ότι εσύ απέχεις όπως λες 900 μέτρα από το Α/Κ και λόγω προβληματικής καλωδίωσης το modem σου βγάζει 27 Downstream Attenuation που μεταφράζεται σε δύο χιλιόμετρα. Βλέπεις επίσης ότι έχεις ταχύτητα 9300 mbit/s.
    Αν τώρα βάλεις στο Calculator την τιμή του Downstream Attenuation βλέπεις ότι είσαι σχεδόν στην μισή ταχύτητα απ' ότι έπρεπε να έχεις και με την λάθος υποτίθεται ένδειξη τις τιμής. Δεν συζητάμε να πάμε με τα 900 μέτρα που λες από το Google maps, εκεί θα έπρεπε να είσαι πολύ ποιο ψηλά, σε θεωρητική βάση πάντα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  84,5 KB 
ID: 160099

    Έχεις και μια ακόμη απόδειξη τα λεγόμενα του τεχνικού σε ότι αφορά την ταχύτητα(που είναι και ποιο κοντά στο Downstream Attenuation που σου δείχνει το modem), τι άλλο λοιπόν περιμένεις για να κάνεις πρώτα τον καλωδιακό έλεγχο για να ξεκαθαρίσεις που είναι το πρόβλημα;;;
    Δεν υπάρχει ποιότητα μεταφοράς σήματος αν η καλωδίωση είναι προβληματική, αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε και σου προτείνουμε τον έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μονο που περιμενω ειναι η αυριανη μερα για να παρω ενα εργαλειο μικτονομησης krone, και μια οριολωριδα. Θα προσπαθησω πρωτα να βαλω το μοντεμ πανω στον παλιο κατανεμητη απο την δικη μου μερια. Μετα θα δοκιμασω να βγαλω και την μερια του ΟΤΕ και να τα βαλω πανω στην krone οριολωριδα, ισως το αφησω και εκει...Εαν δεν ειναι το καλωδιο που παει μεχρι το διαμερισμα μου (το οποιο φαινεται να ειναι cat3 η cat5 δεν μπορω να το προσδιορισω) και φταει το χαλια κατανεμηστης τους, δεν παιζει να μου πουνε τιποα...Ατα για τη ταχυτητα και θα ενωμερωνω για την πορεια την αποκαταστασης.
    Για το προβλημα που αντιμετωπιζω ισως φταιει αυτο που ειπε ο babis3g πως χανει την ppp/ip. Αυτο πως μπορω να το εξετασω οταν το κανει? Στο ρουτερ εχει μια Wan IP. Αν το κανει αυτο, αλλαζει αυτην?

    ΥΓ. Μια διαφορα που εχω παρατηρησει σε σχεση με το παλιο σπιτι ειναι οτι οταν κανω restart το μοντεμ, κανει περισσοτερη ωρα να ξεκινησει να συγχρονιζει (να αρχισει να αναβοσβηνει το DSL λαμπακι) και το ρουτερ επισης περισσοτερη ωρα να παρει IP.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που περιμενω ειναι η αυριανη μερα για να παρω ενα εργαλειο μικτονομησης krone, και μια οριολωριδα. Θα προσπαθησω πρωτα να βαλω το μοντεμ πανω στον παλιο κατανεμητη απο την δικη μου μερια. Μετα θα δοκιμασω να βγαλω και την μερια του ΟΤΕ και να τα βαλω πανω στην krone οριολωριδα, ισως το αφησω και εκει...Εαν δεν ειναι το καλωδιο που παει μεχρι το διαμερισμα μου (το οποιο φαινεται να ειναι cat3 η cat5 δεν μπορω να το προσδιορισω) και φταει ο χαλια κατανεμηστης τους, δεν παιζει να μου πουνε τιποτα...Αυτα για τη ταχυτητα και θα ενωμερωνω για την πορεια την αποκαταστασης.
    Για το προβλημα που αντιμετωπιζω ισως φταιει αυτο που ειπε ο babis3g πως χανει την ppp/ip. Αυτο πως μπορω να το εξετασω οταν το κανει? Στο ρουτερ εχει μια Wan IP. Αν το κανει αυτο, αλλαζει αυτην?
    Αν έχεις βρεί την γραμμή σου στον κατανεμητή δεν χρειάζεται να βάλεις οριολωρίδα για να κάνεις δοκιμή, βάλε πρόχειρα ένα πριζάκι και κούμπωσε το modem.
    Αν δεις ότι έχεις τα ίδια στοιχεία και όταν θα βάλεις το modem κατευθείαν στην γραμμή του ΟΤΕ, θα πάρεις τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα για έλεγχο της γραμμής σου. To ποιο σίγουρο και σωστό είναι να κάνεις τον έλεγχο και με δεύτερο modem για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα.
    Δεν έχεις modem του ΟΤΕ;; κατά κανόνα τα modem των παρόχων έχουν καλύτερη συμπεριφορά από τα άλλα στις δικές τους γραμμές.
    Με αυτά που έχουμε πεί δείχνει να έχεις σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή και εσύ έχεις κολλήσει μόνο με τις αποσυνδέσεις.
    Αν φτιαχτεί η γραμμή θα φτιάξουν και οι αποσυνδέσεις σου, είσαι κοντά στο A/K για να αντιμετωπίζει σε καλή γραμμή τέτοιο πρόβλημα το TP-LINK εκτός αν έχει πρόβλημα το ίδιο, δοκίμασε και με άλλο modem.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι εχω του το ΟΤΕ ενα ZTE και εννοειται το εχω δοκιμασει και εχει την ιδια συμπεριφορα και συγχρονιζει και λιγο χαμηλοτερα.
    Ειπα οτι θα το κανω με αυτον τον τροπο ωστε να αποκλεισω ξεχωριστα το καλωδιο που παει μεχρι το σπιτι, και τις συνδεσεις του "κατανεμητη".
    Εαν ειχα προβλημα λογω του οτι ειναι fastpath, θα ειχα αποσυνδεσεις στο DSL, σωστα?

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα. Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι χωρίς να ανοίξω νέο θέμα. Αν μετά το splitter σε pstn σύνδεση υπάρχουν 3 τηλεφωνικές συσκευές και 1 φαξ παράλληλα συνδεδεμένα και θεωρούμε ότι η καλωδίωση μέχρι εκεί είναι καθαρή απευθείας από το εσωτερικό κουτί του ΟΤΕ πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα να δημιουργούν πρόβλημα ; Ή ότι είναι μετά το splitter (υπό την προυπόθεση ότι λειτουργεί σωστά) δεν επηρεάζει την adsl σύνδεση ;

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω του το ΟΤΕ ενα ZTE και εννοειται το εχω δοκιμασει και εχει την ιδια συμπεριφορα και συγχρονιζει και λιγο χαμηλοτερα.
    Ειπα οτι θα το κανω με αυτον τον τροπο ωστε να αποκλεισω ξεχωριστα το καλωδιο που παει μεχρι το σπιτι, και τις συνδεσεις του "κατανεμητη".
    Εαν ειχα προβλημα λογω του οτι ειναι fastpath, θα ειχα αποσυνδεσεις στο DSL, σωστα?
    Δοκίμασε και με τα δύο modem. Την γραμμή του ΟΤΕ, εφόσον κατέχεις το θέμα και δεν κάνεις κάτι λάθος στον κατανεμητή , θα την βγάλεις στον αέρα και θα την βάλεις σε ένα πριζάκι, αυτό σου είπα ώστε για να μην έχει σχέση με τον κατανεμητή. Κάνε έτσι τις δοκιμές για να δεις τι θα σου δείξουν τα ρούτερ, με υποθέσεις δεν κάνουμε δουλειά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον την συζήτηση σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι χωρίς να ανοίξω νέο θέμα. Αν μετά το splitter σε pstn σύνδεση υπάρχουν 3 τηλεφωνικές συσκευές και 1 φαξ παράλληλα συνδεδεμένα και θεωρούμε ότι η καλωδίωση μέχρι εκεί είναι καθαρή απευθείας από το εσωτερικό κουτί του ΟΤΕ πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα να δημιουργούν πρόβλημα ; Ή ότι είναι μετά το splitter (υπό την προυπόθεση ότι λειτουργεί σωστά) δεν επηρεάζει την adsl σύνδεση ;
    Άλλο το "συχνοτικό" πρόβλημα και άλλο το καλωδιακό. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα βραχυκυκλώματος στην γραμμή ή σε συσκευή δεν μπορεί να το εξαλείψει το splitter.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το προβλημα που αντιμετωπιζω ισως φταιει αυτο που ειπε ο babis3g πως χανει την ppp/ip. Αυτο πως μπορω να το εξετασω οταν το κανει? Στο ρουτερ εχει μια Wan IP. Αν το κανει αυτο, αλλαζει αυτην?

    ΥΓ. Μια διαφορα που εχω παρατηρησει σε σχεση με το παλιο σπιτι ειναι οτι οταν κανω restart το μοντεμ, κανει περισσοτερη ωρα να ξεκινησει να συγχρονιζει (να αρχισει να αναβοσβηνει το DSL λαμπακι) και το ρουτερ επισης περισσοτερη ωρα να παρει IP.
    Ν το τονισω για να μην σας μπερδεψω
    Κατα αρχην κοιτα την εσωτερικη εγκτασταση γιατι μπορει να εχει θεμα η γραμμη και δεν μπορουν να κρατησουν τα συγκεκριμενα μοντεμ με trendchip το ppp/ip
    εγω βαζω πληροφοριες μονο για τα logs του μοντεμ
    Δεν εχω το συγκεκριμενο αλλα καπου στα logs αν δεις κατι τετοιο

    syslog: No response to 10 echo-requests
    syslog: Serial link appears to be disconnected.
    syslog: Connect time 2451.0 minutes.
    syslog: Sent 84360638 bytes, received 860037761 bytes.
    syslog: LCP down.
    kernel: Link State: PVC_0 logistic interface down.
    WAN Connection: Fail to connect with some issues.
    syslog: Connection terminated.

    σημαινει οτι το ppd εχει προβλημα ... μπορει να φταιει και ο παροχος αλλα τα trend σιγουρα ειναι ευαισθητα σε αυτο το θεμα
    Εδω ενα παραδειγμα (που θυμαμαι - υπαρχουν και αλλα) με ενα Ασος που εχει τρεντ (σαν το ΖΤΕ οτε / και το τπ λινκ) που ο φιλος ειναι διπλα στο κεντρο και εχει θεμα
    http://vip.asus.com.cn/FORUM/view.as...Language=en-us
    και με το ΖΤΕ (αλλο μοντελο αλλα trendchip) που φαινεται λυθηκε με αναβαθμηση του μοντεμ
    http://www.adslgr.com/forum/archive/...52365-p-2.html

    Θα βρεις απειρα αν γραψεις στο search ... no response to 5 echo request
    καποιες φορες εχουν θεμα αυτα τα trendchip (χανουν μονο την ip χωρις να παιφτει ολη η συνδεση)


    Ξαναλεω ... απλα να το εχεις υποψην οποτε κανε οτι σου ειπε ο φιλος sweat dreams

    Ναι θα αλλαξει & Ip αν τυχει αυτο που υπολογιζω

    Βαλε χειροκινητα adsl2+ to modulation ... αυτο μπορει να βοηθησει να συχρονισει πιο γρηγορα

  15. #15
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο ελεγχος τελικα αναβαλλεται και μαλλον θα γινει με την παρουσια ΟΤΕ γιατι ο τεχνικος που ηρθε να μου κανει την συνδεση στην αρχη μου εδωσε λαθος οριο στον κατανεμητη, αρα δεν ξερω ποιο ειναι το δικο μου. Το μονο που εχω να πω μεχρι τωρα ειναι οτι ο κατανεμητης ειναι ενα αχουρι, παρατημενος απο τον Θεο, με αρκετες πιθανες αιτιες για θορυβο και crosstalking στην γραμμη. Καταρχας το καλωδιο που φευγει απο το διαμερισμα δεν καταληγει στον κατανεμητη. Δεν γνωριζω που μπορει να καταληγει. Ο κατανεμητης μπορει να εχει και 2 χιλιοστα μουχλα και υγρασια πανω του, θελει να ξυνεις ωρα για να βρεις επαφη. Τα καλωδια που φευγουν για τα διαμερισματα ειναι ολα με μουφα προς τα καλωδια που καταληγουν στον κατανεμητη. Μιλαμε για πολυ βρωμια.

    Ειναι τετοιου τυπου με 20 ζευγαρια.
    http://www.insomnia.gr/images/adslguide/adsl3.jpg

    Ο Θεος να βαλει το χερι του...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο πρόβλημα με μπαταρία laptop!?!?!?
    Από georgep800 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-15, 20:12
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-15, 23:49
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 14:15
  4. πρόβλημα με το ping ote adsl
    Από cshostgr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 22:21
  5. Περίεργο πρόβλημα με αλλαγή VT και Matlab
    Από Eruyome(MMXGN) στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-14, 03:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας