Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Συγχωσέστε με αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω η δυνατότητα να πατήσω το search είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή.

    Με πήραν σήμερα από ένα δικηγορικό γραφείο και μου είπαν ότι έχουν εντολή από την alpha να στείλουν την περίπτωση μια μη πληρωμένης κάρτας στο ειρηνοδικείο την Δευτέρα. Το χρεωστούμενο ποσό ανέρχεται μου είπε στα 1800 ευρώ. Εγώ μόλις πρόσφατα και μετά την αλλάγη που έγινε στο UI του web banking της alpha είδα ότι το ποσό είναι 1175. Σταθερό εδω και καιρό διότι προφανώς έχει ακυρωθεί - καταγελθεί από την τράπεζα περίπου το 2012.Ννα σημειώσω ότι δεν έχω δεχτεί άλλο χαρτί η κάποια ενημέρωση. Το 2012 ήταν η τελευταία ημερομηνία που με κάλεσε κάποια εισπρακτική (status) και μου πρότεινε να πληρώσω το ποσό το 800 ευρώ (μου πρότεινε μείωση δλδ). Δεν απάντησα όμως τότε.

    Η δικηγόρος στο τηλέφωνο μου είπε ότι μπορεί να γίνει διακανονισμός (να δώσω τουλάχιστον να μισα!!! - δεν υπάρχουν).
    Της είπα ότι θα την καλέσω αργότερα.

    Πήρα την τράπεζα (ρυθμίσεις καρτών) και μου είπαν ότι το ποσό που βλέπουν είναι 1175 και η κάρτα είναι καθυστερημένη (εδώ και κάποια χρόνια). Απευθύνθηκα στη συνέχεια στο τμήμα καρτών από οπού ήθελα να ζητήσω να μου απόσταλεί έντυπη ενημέρωση με το χρεωστούμενο κεφάλαιο και τους τόκους ξεχωριστά. Δεν είχαν όμως πρόσβαση στην συγκεκριμένη κάρτα και μου είπαν να τηλεφωνήσω αύριο στο τμήμα των καθυστερήσων το οποίο έκλεισε (16.00).

    Η άλλη από το δικηγορικό μου είπε όμως ότι μόνο με αυτήν θα έρθω σε συννενόηση και ότι το αργότερο μέχρι της 10.00 αύριο πρέπει να κάνουμε κάτι διότι αλλιώς θα φύγει η καταγγελία στο ειρηνοδικείο.

    Διάβασα βέβαια κάτι περι εξωδίκου και ότι απο την στιγμή που το πάρεις στα χέρια σου έχεις 15 μέρες να προχωρήσεις σε ανακοπή της διαταγής πληρωμής που θα εκδόσει η διακστική αρχή .Δεν μου έχει έρθει εξώδικο πριν φυσικά για την συγκέκριμένη υπόθεση, άρα πιθανολογώ ότι πρώτα θα μοπυ αποσταλλεί αυτό και στη συνέχεια κάποια διαταγή πληρωμής. Σωστά;

    Βασικά τι είναι καλύτερο να κάνω δεδομένου ότι "θεωρητικά" και σύμφωνα με τα λεγόμενα της δικηγόρου με πιέζει ο χρόνος; Δηλαδή εμένα με πέρνει τώρα να τα βρώ απ'ευθείας με την τράπεζα λέγοντας τους ότι α)δεν βγαίνω μηνιάως, β) να μου αφαιρέσουν τους τόκους κλπ;

    Επίσης διάβασα κάπου ότι το δικηγορικό γραφείο "τραβάει" κάποια λεφτά από το χρεωστούμενο πόσο ως αμοιβή από την τράπεζα-ίσως γι΄' αυτό και η επιμονή για το 50% τουλάχιστον ως άμεσης εξόφλησης.

    http://www.in2life.gr/everyday/howto...-to-aghos.html

    http://alampasis.blogspot.com/2011/0...bank-visa.html

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτοί έχουν αναλάβει εργολαβία την είσπραξη και όχι κάτι άλλο. Από τη στιγμή που τα χρωστάς και πληρώσεις το δικηγορικό γραφείο, αυτοί θα σε ξαναενοχλήσουν, για να πάρουν και τα υπόλοιπα... Συνεννοήσου με την τράπεζα και κάνε διακανονισμό... Ενδεχομένως σαν δέλεαρ πες τους για τα 900 ευρώ που σου προτειναν από το δικηγορικό σε 50 ή 100 άτοκες δόσεις να τελειώσεις. Σου προτείνω να μην μιλήσεις ξανά με το γραφείο...
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Χμ. Τα 800 δεν μου τα πρότιναν από το δικηγορικό, αλλά από την εισπρακτική το 2012 όπως είπα. Σήμερα από το δικηγορικό μου πρότειναν να δώσω τα μισά του ποσού (1800), τα 900 δηλαδή ώστε να μην πάει δικαστικως η τράπεζα.


    ΑΛΛΑ, επειδή πριν δω το μύνημα σου "ασχολήθηκα" με το δικηγορικό γραφείο όπως λες.

    Λοιπόν, της είπα ο μισθος είναι αυτός τα έξοδα είναι τόσα, τόσα μπορώ να δώσω εφάπαξ και μετά κάποιες δόσεις. Της είπα η τράπεζα μου είπα για 11175 όπως βλέπω και γω και όχι για 1800. -Πιθανώς μου λέει να είναι οι τόκοι και να μην φαίνονται! -Ναι αλλά γνωρίζετε σαν δικηγόρος ότι αυτοί είναι παράνομοι.
    -Αυτό θα το κρίνει το δικαστήριο. Εγώ αποτελώ συγκεκριμένη εκπροσώπηση αυτή τη στιγμή.

    -Οκ, απλά για να ξέρω. Εγώ απο το09 ειρηνοδικέιο θα παραλάβω εξώδικο;

    -Η υπόθεση έιναι για διαταγή πληρωμής;

    -Πως γίνεται να εκδώσει το δικαστήριο σε βάρος μου διαταγή πληρωμής χωρίς να έχει προηγηθεί εξώδικο; της λέω,

    Παύση---------

    -Τελικά κ. Τάδε, μπορείτε να βρείτε έστω ένα ποσό ώστε με μία πλξρωμή να εξοφλήσετε εκ ολοκλήρου την οφειλή, αν διαγραφούν όλοι οι τόκοι και ίσως κάτι και από το κεφάλαιο; ! !!!! (Τι αλλαγή στάσης είναι αυτή?)
    -Τι να κάνω; Να δανειστώ; Γνωρίζετε πόλλές τράπεζες που δίνουν δάνεια αυτή την εποχή;
    -Μα δεν σαε είπα να πάρετε δάνειο από τράπεζα;
    -Αλλά;
    -Ίσως από κάποιον γνωστό σας; (!!?!?!?!?!??!?!)
    -Δύσκολο επίσης. Αλλά για τι ποσό μιλάμε πια;

    2η παύση----

    Με άμεση εξόφληση στην τράπεζα 800 ευρώ (ότι μου είχε πει η εισπρακτική το 2012!) είστε όκ; (!!!?!?!?!?!?) Από τα 1800 πέσαμε στα 800!

    Τι να πω. Δεν ξέρω. Μάλλον έχεις δίκιο και θα μιλήσω με την τράπεζα αύριο. ΑΝ και η τύπισα μου είπε ότι ΔΕΝ μιλάς με την τράπεζα. ΜΟΝΟ με ΤΗΝ ΙΔΙΑ.!

    - - - Updated - - -

    Χμ. Τα 800 δεν μου τα πρότιναν από το δικηγορικό, αλλά από την εισπρακτική το 2012 όπως είπα. Σήμερα από το δικηγορικό μου πρότειναν να δώσω τα μισά του ποσού (1800), τα 900 δηλαδή ώστε να μην πάει δικαστικως η τράπεζα.


    ΑΛΛΑ, επειδή πριν δω το μύνημα σου "ασχολήθηκα" με το δικηγορικό γραφείο όπως λες.

    -Λοιπόν, της είπα ο μισθος είναι αυτός τα έξοδα είναι τόσα, τόσα μπορώ να δώσω εφάπαξ και μετά κάποιες δόσεις. Της είπα η τράπεζα μου είπε για 1175 όπως βλέπω και γω και όχι για 1800.
    -Πιθανώς μου λέει να είναι οι τόκοι και να μην φαίνονται!
    -Ναι αλλά γνωρίζετε σαν δικηγόρος ότι αυτοί είναι παράνομοι.

    -Αυτό θα το κρίνει το δικαστήριο. Εγώ αποτελώ συγκεκριμένη εκπροσώπηση αυτή τη στιγμή.

    -Οκ, απλά για να ξέρω. Εγώ απο το ειρηνοδικέιο θα παραλάβω εξώδικο;

    -Η υπόθεση έιναι για διαταγή πληρωμής

    -Πως γίνεται να εκδώσει το δικαστήριο σε βάρος μου διαταγή πληρωμής χωρίς να έχει προηγηθεί εξώδικο; της λέω,

    Παύση---------

    ελικά κ. Τάδε, μπορείτε να βρείτε έστω ένα ποσό ώστε με μία πλξρωμή να εξοφλήσετε εκ ολοκλήρου την οφειλή, αν διαγραφούν όλοι οι τόκοι και ίσως κάτι και από το κεφάλαιο; ! !!!! (Τι αλλαγή στάσης είναι αυτή?)
    -Τι να κάνω; Να δανειστώ; Γνωρίζετε πόλλές τράπεζες που δίνουν δάνεια αυτή την εποχή;
    -Μα δεν σαε είπα να πάρετε δάνειο από τράπεζα;
    -Αλλά;
    -Ίσως από κάποιον γνωστό σας;
    (!!?!?!?!?!??!?!)
    -Δύσκολο επίσης. Αλλά για τι ποσό μιλάμε πια;

    2η παύση----

    -Με άμεση εξόφληση στην τράπεζα 800 ευρώ (ότι μου είχε πει η εισπρακτική το 2012!) είστε όκ; (!!!?!?!?!?!?) Από τα 1800 πέσαμε στα 800!

    Τι να πω. Δεν ξέρω. Μάλλον έχεις δίκιο και θα μιλήσω με την τράπεζα αύριο. ΑΝ και η τύπισα μου είπε ότι ΔΕΝ μιλάς με την τράπεζα. ΜΟΝΟ με ΤΗΝ ΙΔΙΑ.!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα "δικηγορικα γραφεια" ειναι οι νεες εισπρακτικες.
    Το ποσο που χρωστας ειναι πολυ χαμηλο για να σου δημιουργησει προβλημα.
    Το ζητουμενο ειναι αν εχεις καποιο περιουσιακο στοιχειο στο ονομα σου.
    Αν ναι, πηγαινε στην τραπεζα και κανε διακανονισμο, μην ασχολεισαι με το "δικηγορικο" καθολου.
    Αν δεν εχεις και δεν σκοπευεις να αποκτησεις τιποτα στο ονομα σου συντομα, ο διακανονισμος θα ειναι ακομα πιο ευκολος.
    Στην δευτερη περιπτωση, απο παραδειγμα γνωστου στην Πειραιως, διαγραφη τοκων και το μισο του χρωστουμενου κεφαλαιου (υποθετω παει και πιο κατω) και μηνιαιες δοσεις των 50ευρω χωρις καμια προκαταβολη, για ποσο υψηλοτερο του δικου σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 03-09-15 στις 21:44.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    μακάρι να μπορούσα να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να αφήνει στον αυτόματο πιλότο το χρέος του προς μια τράπεζα

  6. #6
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Αν και το ποσό είναι μικρο,-για να μαυρίσεις και το άγχος- θα σου πρότεινα να συμβουλευτεις δικηγόρο. Φίλος με αρκετά ακίνητα στο όνομα του δεν πληρώνει τίποτα κατόπιν συμβουλής δικηγόρου. Παίζουν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι αρκετό καιρό τώρα, καθώς με απόφαση του Αρείου Πάγου τα δάνεια από τις πιστωτικές κάρτες είναι παράνομα. Προσδοκει σε ένα κούρεμα της τάξης του 70-80% για να πληρώσει.
    Τώρα αν θα αλλάξει τίποτα με αυτά που υπόγραψε ο Τσίπρας από τις 1/1/2016 δεν το γνωρίζω.
    Όπως και να χει, μη δεχτείς ούτε τηλεφωνικό διακανονισμό, ούτε να υπογράψεις τίποτα πριν ρωτήσεις νομικό.

    Στην δικιά μου περίπτωση. με μια Diners poy είχα, τούς τα είχα αναφέρει όλα τα παραπάνω και τους είχα πει να μη με ξαναενοχλησουν αν δεν ήταν διαθετημένοι να το κουρέψουν πάνω από 70% και ας προχωρήσουν στα νόμιμα.
    Τελικά με πήραν μετά από ένα χρόνο περίπου και που είπαν ότι εγκρίθηκε το αίτημα μου για 80% κούρεμα. Μου το έστειλαν με mail, το πλήρωσα, και μετά μου ήρθε η εξοφλητική. Βέβαια άλλο η Citibank που αποχωρούσε τότε από την Ελλάδα και άλλο η Alfa.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16284/1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΦΑΛΙΑ
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακάρι να μπορούσα να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να αφήνει στον αυτόματο πιλότο το χρέος του προς μια τράπεζα
    Μηπως αν ειναι ανεργος λεω εγω τωρα!!!Η μηπως απο τα πχ 800 που εβγαζε, με τις μειωσεις μισθων βγαζει τωρα 500 και αν εχει οικογενεια να μην φτανουν ουτε για τα βασικα?και εγω δεν μπορω να καταλαβω...
    INTEL I5-6600k 3.5MHZ || GIGABYTE Z270 || KINGSTON 16GB 2400MHZ || GTX750ti 2GBDDR5 || THERMALTAKE TOUGHPOWER 650w || Total Storage 1.5ΤΒ || WINDOWS 10 64 BIT ||

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisastra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως αν ειναι ανεργος λεω εγω τωρα!!!Η μηπως απο τα πχ 800 που εβγαζε, με τις μειωσεις μισθων βγαζει τωρα 500 και αν εχει οικογενεια να μην φτανουν ουτε για τα βασικα?και εγω δεν μπορω να καταλαβω...
    ξαναδιάβασε τι έγραψε ο ίδιος ο χρήστης
    παράτησε το χρέος από το 2012 παρά τις προσπάθειες συμβιβασμού της ίδιας της τράπεζας
    Δεν έχει καμία σχέση ο μισθός του προ και κατά την διάρκεια της κρίσης, απλά αδιαφόρησε

  9. #9
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Χρησιμοποιούμε μια πιστωτική κάρτα, ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΙ, για να αγοράσουμε κάτι. Στο τέλος καταλήγουμε να την έχουμε πλαφον-ιάσει, κι μας ζητoύν να επιστρέψουμε την οφειλή, τι πιο φυσιολογικό ;

    Εμείς αντί γι' αυτό, παγώνουμε την αποπληρωμή της οφειλής κι προσδοκούμε σε κουρέματα, και δικαστήρια.

    Με όλα αυτά που διαβάζω, καταλήγω να αισθάνομαι εγώ ο μ@λ@κ@ς που δεν χρωστάω πουθενά, αντιθέτως αποπληρώνω πάντα την οφειλή στο τέλος του μήνα, και βάζω λίγες-άτοκες δόσεις, κλάσμα του εισοδήματός μου για να μην πιεστώ και έχω πρόβλημα να πληρώσω.

    Στο τέλος φυσικά στο δικαστήριο θα ακούσουμε την γνωστή επωδό "ε, τι φταίω εγώ, η Τράπεζα με έπαιρνε συνέχεια τηλέφωνο να βγάλω πιστωτική..."

  10. #10
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούμε μια πιστωτική κάρτα, ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΙ, για να αγοράσουμε κάτι. Στο τέλος καταλήγουμε να την έχουμε πλαφον-ιάσει, κι μας ζητoύν να επιστρέψουμε την οφειλή, τι πιο φυσιολογικό ;

    Εμείς αντί γι' αυτό, παγώνουμε την αποπληρωμή της οφειλής κι προσδοκούμε σε κουρέματα, και δικαστήρια.

    Με όλα αυτά που διαβάζω, καταλήγω να αισθάνομαι εγώ ο μ@λ@κ@ς που δεν χρωστάω πουθενά, αντιθέτως αποπληρώνω πάντα την οφειλή στο τέλος του μήνα, και βάζω λίγες-άτοκες δόσεις, κλάσμα του εισοδήματός μου για να μην πιεστώ και έχω πρόβλημα να πληρώσω.

    Στο τέλος φυσικά στο δικαστήριο θα ακούσουμε την γνωστή επωδό "ε, τι φταίω εγώ, η Τράπεζα με έπαιρνε συνέχεια τηλέφωνο να βγάλω πιστωτική..."
    Για ποιο λόγο αισθάνεσαι μαλάκας; Υπάρχει μια συναλλαγή μεταξύ μιας επιχείρησης, με σκοπό το κέρδος και στην συγκεκριμένη περιπτωση την αισχροκερδια και ενός ιδιώτη. Ο Άρειος Πάγος λοιπόν έκρινε ότι η συναλλαγή είναι καταχρηστική καθώς μόνο τα τελευταια τρία χρόνια το κεφαλαιο αυξήθηκε κατά 60-70%(20% επιτόκιο το χρόνο), σου αφήνω όλα τα προηγούμενα απ έξω. (υποθέτω δεν γνωρίζω ακριβώς)
    Αποφασίζει λοιπόν να πληρώσει ο δανειολήπτης το κεφαλαιο και ένα λογικό τόκο. Τα 800 που του κόβουν θα είναι σίγουρα οι τόκοι με τις υπερημερίες.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ έχεις μάλλον και αποπληρώνεις... Στην τελική η τράπεζα φταίει που δεν του έβαλε ένα όριο 20% του μισθού και να τον επιβραβεύει εφ' όσον αποληρώνει τις οφειλές του εγκαίρως...
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούμε μια πιστωτική κάρτα, ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΙ, για να αγοράσουμε κάτι. Στο τέλος καταλήγουμε να την έχουμε πλαφον-ιάσει, κι μας ζητoύν να επιστρέψουμε την οφειλή, τι πιο φυσιολογικό ;

    Εμείς αντί γι' αυτό, παγώνουμε την αποπληρωμή της οφειλής κι προσδοκούμε σε κουρέματα, και δικαστήρια.

    Με όλα αυτά που διαβάζω, καταλήγω να αισθάνομαι εγώ ο μ@λ@κ@ς που δεν χρωστάω πουθενά, αντιθέτως αποπληρώνω πάντα την οφειλή στο τέλος του μήνα, και βάζω λίγες-άτοκες δόσεις, κλάσμα του εισοδήματός μου για να μην πιεστώ και έχω πρόβλημα να πληρώσω.

    Στο τέλος φυσικά στο δικαστήριο θα ακούσουμε την γνωστή επωδό "ε, τι φταίω εγώ, η Τράπεζα με έπαιρνε συνέχεια τηλέφωνο να βγάλω πιστωτική..."
    Kαλώς τον "Αντουανέττα" του φόρουμ και πάλι Φαίνεται δεν σου έχει τύχει ποτέ να βρεθείς (και ειλικρινά σου εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ) ξαφνικά μετέωρος και όποιον προγραμματισμό και κουμάντα έκανες με ένα επίπεδο διαβίωσης Χ ξαφνικά να βρεθείς να έχεις το ένα τρίτο (και αν).

    Και τότε να τρέχεις και να μην προφταίνεις Ειλικρινά σου εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ, αλλά από την άλλη κράτα και μια πισινή και μην κουνάς το δάχτυλο από την έδρα του κριτή εκεί ψηλά που κάθεσαι επειδή ποτέ δεν ξέρεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #13
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Αν δανειστεί κανείς για κάτι έκτακτο, π.χ πρόβλημα υγείας κτλ, ΟΚ, πάω πάσο, αλλά να έχεις μπλεξίματα με δικαστήρια, να κινδυνεύσουν άλλα περιουσιακά σου στοιχεία για 800-1000€, να μαυριστείς σε Τειρεσίες κτλ. προσωπικά θα τα δανειζόμουν από κάποιον συγγενή-φίλο κι δεν θα έμπαινα στην διαδικασία.
    Τεσπά, καλά ξεμπερδέματα.
    Προφανώς χρειάζεσαι κάποια νομική υποστήριξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 04-09-15 στις 19:50.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Καλά μην το παρακάνετε. Ο Άρειος Πάγος δεν έχει κρίνει τις πιστωτικές παράνομες. Κάποιους επιμέρους όρους τους έχουν κρίνει καταχρηστικούς, οι οποίοι έχουν να κάνουν κυρίως με το επιτόκιο και τον υπολογισμό του. Και πέρα από αυτό τα κατώτερα δικαστήρια δεν εφαρμόζουν πάντα αυτές τις αποφάσεις βρίσκοντας διάφορες αιτιολογίες.

    Εν προκειμένω, αν πληρώσεις στο δικηγορικό γραφείο πρέπει να απαιτήσεις να σου δώσει την ίδια στιγμή εξοφλητική για το Χ δάνειο της Χ τράπεζας. Ότι είναι δεκτική καταβολής και ότι εξόφλησες. Διαφορετικά don't even bother.
    Αν φυσικά δεν έχεις τα λεφτά να τα δώσεις εφάπαξ, τότε προσπάθησε από την τράπεζα να μπεις σε διακανονισμό με δόσεις. (που αν το έχει δώσει το δάνειο έξω σε γραφείο, δεν ξέρω αν μπορεί να σου κάνει πλέον διακανονισμό).
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #15
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ε μα ναι, αυτός είναι ο στόχος. Αφήνεις να τρέξει το δάνειο για να αυξηθεί δυσανάλογα η σχέση αρχικού κεφαλαίου/τόκων για να κερδίσεις την υπόθεση.
    Αν τη χάσεις, ξαναγυρνάς στο μηδέν και άντε πάλι από την αρχή η διαπραγμάτευση.

    Σαφώς και δε γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει, ούτε και ασπάζομαι χωρίς αμφιβολίες τα όσα λένε και οι δυο πλευρές καθώς και τα δικηγορικά γραφεία έχουν τα οφέλη τους. Λογικό είναι.

    Το ότι όμως σε κάτοχο 5-6 πιστωτικών καρτών και με γεμάτο Ε9 καμιά από τις τράπεζες δεν κινεί τις νομικές διαδικασίες για 3-4 χρόνια ... με ξενίζει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:09
  2. Έρχεται το Witcher 3 οπότε: Κάρτα γραφικών... Για βοηθείστε.
    Από Bowmangr στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 14:21
  3. ερωτηση για καρτα για τροφοδοσια
    Από aragorncb600 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-14, 14:40
  4. Καλή κάρτα Wifi για λαπτοπ?
    Από SpaceMarine13 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-14, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας