Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα. Είμαι σε έρευνα πακέτου για νέα γραμμή.Ο ΟΤΕ ανέκαθεν προσωπικά είχε προβάδισμα αλλα πάραυτα έκανα έρευνα και αποκλείστηκαν όλοι οι εναλλακτικοί εκτός απο την Forthnet.
    Σύμφωνα με το τμήμα της forthnet που με κάλεσε για προσφορά μου είπε οτι στην περιοχή μου δίνει κάλυψη 17-18mbps και πως η εταιρία τους είναι καλύτερη απο τον ΟΤΕ γιατί αυτή έφερε πρώτη το ίντερνετ στην Ελλάδα οπότε με τον ΟΤΕ πιθανώς να έχω χαμηλότερη ταχύτητα.

    Προσωπικά αμφιβάλλω πάρα παρα πολύ, δεν ειμαι και κανένας άσχετος στο θέμα απλά και μόνο απο περιέργεια και επειδή ποτέ δεν ξέρεις,
    ισχύει κάτι τέτοιο ?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε αν πιστευεις οτι υπαρχει θεμα αυγκρισης στις ταχυτητες των isp, και ειδικοτερα στην ακρη οπου ολα εξαρτωνται απο την αποσταση, εμεις τι να σου πουμε?
    Προφανως ξερεις καλυτερα.

    Εκει που θες νεα γραμμη, υπαρχει vdsl?

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Είμαι σε έρευνα πακέτου για νέα γραμμή.Ο ΟΤΕ ανέκαθεν προσωπικά είχε προβάδισμα αλλα πάραυτα έκανα έρευνα και αποκλείστηκαν όλοι οι εναλλακτικοί εκτός απο την Forthnet.
    Σύμφωνα με το τμήμα της forthnet που με κάλεσε για προσφορά μου είπε οτι στην περιοχή μου δίνει κάλυψη 17-18mbps και πως η εταιρία τους είναι καλύτερη απο τον ΟΤΕ γιατί αυτή έφερε πρώτη το ίντερνετ στην Ελλάδα οπότε με τον ΟΤΕ πιθανώς να έχω χαμηλότερη ταχύτητα. Προσωπικά αμφιβάλλω πάρα παρα πολύ, δεν ειμαι και κανένας άσχετος στο θέμα απλά και μόνο απο περιέργεια και επειδή ποτέ δεν ξέρεις,
    ισχύει κάτι τέτοιο ?
    Kατ' αρχήν τέτοια επιχειρήματα δείχνουν μια έλλειψη σοβαρότητας τουλάχιστον από πλευράς τηλεφωνητών. Τώρα όσον αφορά το θέμα ταχύτητας και αν λάβουμε υπ' όψιν το ΤSNR Margin του κάθε παρόχου, υπάρχει μια δόση αλήθειας σ' αυτό που λέει η Forthnet γιατί αυτή έχει 6 και ο ΟΤΕ 9. Βέβαια αυτό ισχύει αν οι μετρήσεις παίρνονται στην ίδια γραμμή και όχι σε άλλη, ακόμη και μέσα στο ίδιο κτήριο. Το κάθε ζευγάρι, ακόμη και αν είναι μέσα στο ίδιο καλώδιο με το άλλο, μπορεί να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά. Μια άλλη παράμετρος έχει να κάνει με το πόσο "φορτωμένο" είναι το δίκτυο του κάθε παρόχου σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή, οπότε γενικά και αόριστα δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατ' αρχήν τέτοια επιχειρήματα δείχνουν μια έλλειψη σοβαρότητας τουλάχιστον από πλευράς τηλεφωνητών. Τώρα όσον αφορά το θέμα ταχύτητας και αν λάβουμε υπ' όψιν το ΤSNR Margin του κάθε παρόχου, υπάρχει μια δόση αλήθειας σ' αυτό που λέει η Forthnet γιατί αυτή έχει 6 και ο ΟΤΕ 9. Βέβαια αυτό ισχύει αν οι μετρήσεις παίρνονται στην ίδια γραμμή και όχι σε άλλη, ακόμη και μέσα στο ίδιο κτήριο. Το κάθε ζευγάρι, ακόμη και αν είναι μέσα στο ίδιο καλώδιο με το άλλο, μπορεί να έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά. Μια άλλη παράμετρος έχει να κάνει με το πόσο "φορτωμένο" είναι το δίκτυο του κάθε παρόχου σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή, οπότε γενικά και αόριστα δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις.
    Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό που αναφέρεις για τους τηλεφωνητές.Λες και ΟΛΟΙ όσοι μιλάνε είναι άσχετοι.
    Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι με ΟΤΕ με SNR 9 έπιανα 15mbps η forthnet που δίνει 6 τι διαφορά υπάρχει? Δηάδή πόσα θα έπιανα σ'αυτή την περίπτωση? ΚΑι επίσης, θα ήταν το ίδιο σταθερή ή καθε 2 μερες αποσύνδεση το ρούτερ?

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι γνωστες, παιρνουν ενα modem που περνει πειραγμα το snr, ζητανε ελευθερο προφιλ, και κατεβαζουν σιγα σιγα το snr μεχρι εκει που πετυχαινουν την καλυτερη ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις. Παιρνει λιγο χρονο, αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι καλυτερο.
    Ακομα καλυτερα, βαζουν vdsl και δεν ασχολουνται καν.

    Οσο για το 2 μερες αποσυνδεση, αν πας πχ στη wind, συμβαινει καθε 72 ωρες για να αλλαξει ip. Τοσο καλα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό που αναφέρεις για τους τηλεφωνητές.Λες και ΟΛΟΙ όσοι μιλάνε είναι άσχετοι.
    Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι με ΟΤΕ με SNR 9 έπιανα 15mbps η forthnet που δίνει 6 τι διαφορά υπάρχει? Δηάδή πόσα θα έπιανα σ'αυτή την περίπτωση? ΚΑι επίσης, θα ήταν το ίδιο σταθερή ή καθε 2 μερες αποσύνδεση το ρούτερ?
    To Calculator του ΚΙTZ το αναφέρει έτσι:

    The calculator is based on a default Target SNR of 6dB. Each 3dB of SNR is worth anywhere between 400 to 1200kbps of speed depending upon your bit loading. Therefore if you have a higher/lower target SNR set on the DSLAM then this will affect your maximum speed.
    Τώρα για την σταθερότητα της γραμμής παίζουν διάφορα άλλα ρόλο που έχουν να κάνουν με την απόσταση, την ποιότητα του χαλκού, προβλήματα του παρόχου, το modem, την εσωτερική σου εγκατάσταση κ.ά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καταλαβαίνω και ξέρω την διαδικασία πειράγματος του SNR αλλα δεν θέλω να μπω σ'αυτά τα νερά ούτε να ξοδέψω 1 ευρώ παραπάνω.Θέλω να πληρώσω για κάτι σωστό και να εχωγ το κεφάλι μου ήσυχο.
    Τα γνωρίζω για την wind καθώς είχα κάποτε...Αλλα δεν ήξερα οτι γίνεται επίτηδες για αλλαγή IP.Αυτό το κάνουν και άλλοι πάροχοι?

    Σχετικά με το SNR λοιπόν η διαφορά είναι ασήμαντη οπότε πάω στα σίγουρα και λήγει η υπόθεση.
    Γνωρίζω τα αιτια για μια σταθερη γραμμή. Απλα ανφέρομαι καθαρά και μονο στον τομαία του SNR.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    H wind το κανει μονο, οι υπολοιποι οχι.

    Στο κοσμο του adsl δεν υπαρχει τιποτε σιγουρο. Ειναι λιγο λαχειο. Καλη τυχη.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    χαχα ξέρω. να σαι καλά !!

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Και όπως όλα τα λαχεία πρώτα τα παίρνεις και μετά κληρώνονται.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    χαχαχαχα

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εξαρταται τι κεντρο / περιοχη και παροχο θα πετυχεις
    Ολα τα παραπανω οσα αναφερθηκαν απο τα εμπειρα μελη του φορουμ (snr target απο τον παροχο, smr tweak, κλπ) ισχυουν στα χαρτια ας το πω απλα ... αλλα επειδη χρονια βλεπω στα φορουμ προβληματα (και απο εξωτερικο) εχω δει περιπτωσεις στο ιδιο σπιτι να αλλαζουν παροχο πχ (ως παραδειγμα) απο οτε σε φορθνετ που η φορθνετ εχει πιο χαμηλο snr target και να εχει χαμηλωτερη ταχυτητα απο οτε ... σπανιες περιπτωσεις βεβαια αλλα τυχαινουν
    Λαχειο η περιοχη

  13. #13
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρταται τι κεντρο / περιοχη και παροχο θα πετυχεις
    Ολα τα παραπανω οσα αναφερθηκαν απο τα εμπειρα μελη του φορουμ (snr target απο τον παροχο, smr tweak, κλπ) ισχυουν στα χαρτια ας το πω απλα ... αλλα επειδη χρονια βλεπω στα φορουμ προβληματα (και απο εξωτερικο) εχω δει περιπτωσεις στο ιδιο σπιτι να αλλαζουν παροχο πχ (ως παραδειγμα) απο οτε σε φορθνετ που η φορθνετ εχει πιο χαμηλο snr target και να εχει χαμηλωτερη ταχυτητα απο οτε ... σπανιες περιπτωσεις βεβαια αλλα τυχαινουν
    Λαχειο η περιοχη
    ΤΟ γνωρίζω.Η αλήθεια είναι οτι γνωστός με forthnet πιάνει 12mbps ενώ πριν με ΟΤΕ έπιανε 14....Τι να πω...
    Τελικά θα βάλω ΟΤΕ σίγουρα πράγματα και τελειώνει η υπόθεση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ γνωρίζω.Η αλήθεια είναι οτι γνωστός με forthnet πιάνει 12mbps ενώ πριν με ΟΤΕ έπιανε 14....Τι να πω...
    Τελικά θα βάλω ΟΤΕ σίγουρα πράγματα και τελειώνει η υπόθεση.
    Εγω με οτε πιανω 14.Οταν ειμουν χολ επιανα 6.Βλαβη μαλλον δεν ηταν γιατι ειχα καλεσει πολλες φορες!

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με οτε πιανω 14.Οταν ειμουν χολ επιανα 6.Βλαβη μαλλον δεν ηταν γιατι ειχα καλεσει πολλες φορες!
    Τελικά πόσο πιάνεις με ΟΤΕ και HOL;
    16 vs 1, 18 vs 3, 13,5 vs 1,5 ή τώρα 14 vs 6;
    Το ότι στην περιοχή σου μόνο ο ΟΤΕ παρέχει ADSL από καμπίνα και κανείς άλλος, δεν σου πέρασε σαν ιδέα; Αυτό όμως δεν είναι μέτρο σύγκρισης για την υπόλοιπη χώρα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 14:01
  3. ποιος πάροχος, πέρα από τον ΟΤΕ, δίνει isdn γραμμή;
    Από doki στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-15, 16:51
  4. Ωρα να φυγω απο τον Οτε
    Από Druss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 19:40
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 13:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας