Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Καλησπερα στα μελη του Forum, νεο μελος εδω.

    Long story:
    Τον Ιουλιο του 2015 διεκοψα τη συνδεση forthnet που ειχα εδω και χρονια καθως η ταχυτητα μου μειωνοταν συνεχως ανα τους μηνες (14-->12, 12-->11, 11-->10) και αποφασισα να βαλω το triple play της wind με vdsl (για 24 ολοκληρους μηνες). Μετα απο ερωτησεις σε 2 καταστηματα wind, ελεγχο στην ιστοσελιδα τους και ελεγχο του χαρτη διαθεσιμοτητας εδω, ολα εδειχναν πως το vdsl ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου. Κανω τη νεα συνδεση λοιπον, αγοραζω το νεο μου Tp-link w9980 και επιστρεφω Θεσσαλονικη στα τελη Αυγουστου μετα απο ενα ωραιοτατο καλοκαιρι στην Χαλκιδικη ανυπομονωντας να δω το μαγικο Downstream: 50000 οταν συνδεσω το νεο μου ρουτερ. Με το που μπαινω λοιπον στο σπιτι εκεινη τη μοιραια Πεμπτη αρχιζουν να χτυπουν οι ειδοποιησεις στο HTC One. Πως γινεται να εχει συγχρονισει το ADSL2 modem μου στο VDSL, αναρωτιεμαι. Δεν πτοουμαι ομως. Συνδεω το TP-link, κανω configure για WIND VDSL, παταω γοογλε και ερχομαι αντιμετωπος με το δεινοσαυρακι του chrome. Επαναλαμβανω τη διαδικασια και παλι τιποτα. Κανω λοιπον configure για WIND ADSL και μου εμφανιζεται ενα εμετικο Downstream: 8800. Μπαινω αμεσως wind.gr κανω τεστ διαθεσιμοτητας και μου λεει το VDSL ΔΕΝ ειναι διαθεσιμο στην περιοχη σας. Χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου. Επικοινωνω με τον συγγενη που δουλευει στο ενα καταστημα wind στο οποιο απευθυνθηκα και μου λεει θα παρει στα κεντρικα. Σημερα στις 12/9 του απαντησαν τα κεντρικα οτι το VDSL δεν ειναι διαθεσιμο. Ευτυχως με ενα restart στο router χθες η ταχυτητα ανεβηκε στο αποδεκτο 12mbit. Ξανατσεκαρω χαρτη σημερα και βλεπω τα 2 τηλεφωνικα κεντρα ΡΟΣΤΑΝ και ΤΟΥΜΠΑ εχουν VDSL και εχω υπολογισει οτι βρισκομαι οριακα στο χιλιομετρο απο αυτο της Τουμπας (για Ροσταν δε ξερω). Το σπιτι μου βρισκεται στη γωνια Μαραθωνος με Ιοαννου Ταρη, δεξια απο Κατσιμιδη και κατω απο Πεστων εαν θελει καποιος αλλος να τσεκαρει. Υπαρχει περιπτωση να ειναι διαθεσιμο το VDSL αλλα η WIND να μη θελει να μου δωσει καθως ειναι δωρεαν (για 6 μηνες τουλαχιστον)? Τους καιω τα κεντρικα και γυρναω σε HCN?

    Short story:
    Κανω συνδεση WIND Triple play (κινητο, σταθερο, ιντερνετ με δωρεαν για 6 μηνες VDSL) και ενω εχω τσεκαρει σε 2 καταστηματα, στο σαιτ τους και στον χαρτη εδω στο φορουμ οτι το VDSL ειναι διαθεσιμο, μου απαντουν μετα απο κανενα μηνα που εχει γινει η συνδεση (σημερα 12/9) οτι δεν ειναι διαθεσιμο και με αφηνουν με ADSL στα 12mbit. Τα 2 τηλεφωνικα κεντρα γυρω απο το σπιτι μου εχουν VDSL και το ενα που τσεκαρα ειναι οριακα στο χιλιομετρο (800-1100 μετρα αναλογα πως υποθετω οτι πανε τα καλωδια). Μηπως δε μου δινουν VDSL επιτηδες? Τι μπορω να κανω? Δειτε πανω που μενω σε σχεση με τα τηλεφωνικα κεντρα στον χαρτη εαν θελετε.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσυ απο ποιο κέντρο έχεις καλώδιο;
    Απο ποιο νούμερο ξεκινάνε τα τηλέφωνα στην οικοδομή σου;

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Η αληθεια ειναι οτι δε ξερω απο ποιο κεντρο εχω καλωδιο. Το τηλεφωνο μου ξεκιναει απο 9 αλλα το εχω εδω και χρονια απο το παλιο μου σπιτι, το οποιο βεβαια ηταν 2 τετραγωνα προς τα ανατολικα, πανω στη μαραθωνος και αυτο. Πως μπορω να μαθω απο που παιρνω καλωδιο?

  4. #4
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ απο ποιο κέντρο έχεις καλώδιο;
    Απο ποιο νούμερο ξεκινάνε τα τηλέφωνα στην οικοδομή σου;
    Καμμια βοηθεια??

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμια βοηθεια??
    Σου ζήτησα ποιο πάνω απο νούμερο ξεκινάνε στην οικοδομή σου
    Αν είσαι κοντά στην μαραθώνος 12 τότε λαμβάνεις απο μια απόσταση 1100 μετρά
    VDSL δηλαδή όχι

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ζήτησα ποιο πάνω απο νούμερο ξεκινάνε στην οικοδομή σου
    Αν είσαι κοντά στην μαραθώνος 12 τότε λαμβάνεις απο μια απόσταση 1100 μετρά
    VDSL δηλαδή όχι
    Σου ειπα οτι ξεκιναει απο 9 αλλα μαλλον δε το ειδες. Τα τηλεφωνα και στη δικη μου και στη διπλα οικοδομη ειναι 23109xxxxx. Εφοσον ειμαι Μαραθωνος 7 και παιρνω καλωδιο απο το τηλ. κεντρο ΤΟΥΜΠΑΣ (υποθετω) δεν θα επρεπε να ειναι διαθεσιμο? BTW ο ελεγχος διαθεσιμοτητας της WIND λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο οταν βαζω τηλεφωνο αλλα λεει οτι ειναι διαθεσιμο οταν βαζω διευθυνση

Παρόμοια Θέματα

  1. Google Custom Search Engine (CSE) και τα νεύρα μου τσατάλια
    Από Artemius στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-15, 01:28
  2. Wind VDSL Γλυφάδα (Αγ. Νικόλαος)
    Από comfuzio στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 12:14
  3. Wind VDSL Πανόραμα Βoυλας ?
    Από iparout στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 18:06
  4. Wind VDSL Χαλάνδρι
    Από mourgos στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 03:24
  5. Wind VDSL Ηλιούπολη
    Από GSF στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 15:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας