Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Exclamation
    Ζητάω την βοήθεια σας, τις γνώσεις σας για το παρακάτω

    Χθες έλαβα επιστολή από δικηγορικό γραφείο εκ μέρους του ΟΤΕ, να προχωρήσω σε διακανονισμό/εξόφληση περίπου 650 ευρώ που χρωστώ κατά αυτούς από το 2012 για το σταθερό του σπιτιού μου.
    Σήμερα επικοινώνησα με το δικηγορικό γραφείο, τσέκαρα τα στοιχεία που έχουν στην διάθεση τους (αφμ, ονοματεπώνυμο μου, όνομα πατρός, τηλεφωνικό νούμερο που εμφανίζεται χρεωμένο) και είναι τα σωστά, άρα δεν υπάρχει μπέρδεμα του οτε με άλλο πρόσωπο.
    Η τύπισσα στο τηλέφωνο μου είπε πως βλέπει ότι είναι χρέη για χρήση τηλεφώνου που διακόπτεται το έβδομο του 2012, οπότε πέρασα στην wind. Εγώ θυμάμαι πολύ καλά πως προφανώς είχα εξοφλήσει τα πάντα και πως είχα πάρει επιστροφή κάποια χρήματα μάλιστα από κατάστημα του οτε (μάλλον αφορά την προπληρωμή που κάνει κανείς κατά το ξεκίνημα). Μετά από τόσα χρόνια όμως δεν έχω κρατήσει τις αποδείξεις

    Ερωτήσεις
    1. Έχω ακούσει πως είναι απόφαση της ΕΕΤΤ ή κάτι τέτοιο ότι δεν μπορείνα γίνει μεταφορά τηλεφωνικού νούμερου σε άλλο πάροχο αν υπάρχουν οικονομικές εκκρεμότητες. Αν υπάρχει τέτοια απόφαση μπορώ να την βρω γραπτώς; Ξέρουμε από πότε ισχύει;

    2. Μπορώ να ζητήσω από τον οτε αναλυτικές καταστάσεις με όλες τις πληρωμές μου προς αυτόν για το συγκεκριμένο νούμερο;

    Αν υπάρχει κάτι άλλο να μου προτείνεται για να βρω άκρη, πείτε το

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητάω την βοήθεια σας, τις γνώσεις σας για το παρακάτω

    Χθες έλαβα επιστολή από δικηγορικό γραφείο εκ μέρους του ΟΤΕ
    Δεν χρειάζεται να διαβάσω τα υπόλοιπα.
    Συμβόλαιο είχες υππογράψει με τον ΟΤΕ, όχι με την εισπρακτική/δικηγορικό γραφείο. Το αγνοείς και αν σε ξαναενοχλήσουν, κυνηγάς αυτούς.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις μιλήσει με το 1305;
    Και αν ναι, τι σου έχουν πει από εκεί;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Δεν έχω μιλήσει με ote
    Πήγα σε κατάστημα της wind που ειχα κάνει φορητότητα μετά τον οτε και μου είπαν πως βλέπουν στο κομπιούτερ πως είχα κάνει μεταφορά σε αυτούς μέσα στο 2011 και όχι τον 12 που μου είπε η δικηγόρος
    Έστειλα αίτημα λοιπόν στην wind να μου δώσουν με email τον πρώτο λογαριασμό που πιστοποιεί την μεταφορά σε αυτούς



    Αυτόν τον αριθμό που αναφέρεις δεν τον είχα ακούσει ποτέ

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μήν ασχολείσαι. Δεν έχει δικαιοδοσία η εισπρακτική, ίσα ίσα που μπορείς να κινηθείς και νομικά εναντίον της.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το 1305 είναι αρμόδιο για ό,τι ληξιπρόθεσμες οφειλές έχεις στον οτέ (αν έχεις).
    Θα σε συμβούλευα να καλέσεις και να ρωτήσεις αν βλέπουν κάτι στην καρτέλα σου παρόλο που θεωρείς ότι δεν έχεις υπόλοιπο για να δούνε τι συμβαίνει και να ξεμπλέξεις μια και καλή. Δυο λεπτά υπόθεση είναι και καλείς από σταθερό οτε.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Σήμερα πήρα επίσημη απάντηση από την wind πως το τηλεφωνικό νούμερο του σπιτιού μου πέρασε σε αυτούς στις 30/10 2011
    Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα της κεφαλοκυνηγού δικηγόρου έχω χρεωθεί από τον οτε για χρήση υπηρεσιών του +9 μήνες από τότε που έκανα την μεταφορά
    Σκοπεύω να προχωρήσω άμεσα σε καταγγελία στην εεττ. Δεν δέχομαι με κανέναν τρόπο να μου στέλνουν κωλόχαρτα δικηγόροι στο σπίτι μου, να τα βλέπουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας και να νομίζουν πως είμαι ντουφεκάκιας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήν ασχολείσαι. Δεν έχει δικαιοδοσία η εισπρακτική, ίσα ίσα που μπορείς να κινηθείς και νομικά εναντίον της.
    Δες την τελευταία παράγραφο στο αποπάνω μήνυμα μου. Με προσβάλλουν σαν άνθρωπο

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να μεταφέρει οφειλές σε τρίτον χωρίς την έγκρισή σου.
    Αν θες να ασχοληθείς, τους ζητάς να στο ζητήσουν εγγράφως, και ασχολήσου μετά με όλους.
    Μόνο η HOL σε νέες συνδέσεις βάζει όρο που λεει ότι σε περίπτωση οφειλής θα πάει σε εισπρακτική, οπότε και δεν ισχύει αυτό που είπα παραπάνω.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Σκοπεύω να προχωρήσω άμεσα σε καταγγελία στην εεττ. Δεν δέχομαι με κανέναν τρόπο να μου στέλνουν κωλόχαρτα δικηγόροι στο σπίτι μου, να τα βλέπουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας και να νομίζουν πως είμαι ντουφεκάκιας.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Το ίδιο θα ένιωθα κι εγώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πήρα επίσημη απάντηση από την wind πως το τηλεφωνικό νούμερο του σπιτιού μου πέρασε σε αυτούς στις 30/10 2011
    Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα της κεφαλοκυνηγού δικηγόρου έχω χρεωθεί από τον οτε για χρήση υπηρεσιών του +9 μήνες από τότε που έκανα την μεταφορά
    Είχα αντίστοιχη περίπτωση με τη wind και φορητότητα εκτός αυτής. Μάλιστα έστελναν λογαριασμούς, μιλούσα κάθε φορά μαζί τους στο τηλέφωνο και τους εξηγούσα, τους έστελνα γραπτά όλο το ιστορικό, και μετά ξαναέστελναν λογαριασμό (με πάγια για το νούμερο που είχε φύγει από αυτούς). Όταν σταμάτησαν να στέλνουν λογαριασμούς σταμάτησα κι εγώ να ασχολούμαι. Παράλληλα, είχα μιλήσει με EETT αλλά δεν έκανα καταγγελία, μου είχαν πει πως αφού έχω λογαριασμό από 2 παρόχους για το ίδιο νούμερο την ίδια περίοδο είναι αυταπόδεικτο ότι δεν χρωστάω τίποτα στον παλιό.

    Χρόοοοονια μετά, πήγα να κάνω νέα σύνδεση στη wind, κολλήσαμε στον πιστωτικό έλεγχο γιατί φαινόταν ότι τους χρωστούσα ένα ποσό. Τελικά μίλησα με την υποστήριξή τους, και βγάλαμε άκρη, τα πίστωσαν όλα και λύθηκε το πρόβλημα, ενώ παλιά είχα κάνει τόσα τηλέφωνα, είχα στείλει email πολλά και fax και δεν είχε γίνει κάτι.

    Για τη δική σου περίπτωση, ξεκίνα ζητώντας από τον ΟΤΕ αντίγραφα των λογαριασμών με τα επίμαχα ποσά. Παράλληλα και από τη Wind για την ίδια περίοδο. Αν βρεις το κατάλληλο άτομο με τον OTE να καταλάβει τι έχει συμβεί θα λύσουν πανεύκολα το πρόβλημα. Αν δεν το βρεις, καταγγελία όπως λες, αλλά να συμπεριλάβεις και τους λογαριασμούς αυτούς, έτσι θα το λύσει άμεσα ο ΟΤΕ όταν λάβει την καταγγελία.

    Βέβαια, συμφωνώ μαζί σου, η όλη αντιμετώπιση από τον ΟΤΕ είναι απαράδεκτη, αλλά το σημαντικό δεν είναι να τους τρέξεις, να διώξεις αυτό τον μπελά είναι.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Σε μένα δεν ήρθε ποτέ παράλληλα λογαριασμός πέρα από την wind από την στιγμή που άλλαξα σε αυτήν

    ήδη έστειλα αίτημα στον οτε να πάρω πληρωμές/οφειλές για την συγκεκριμένη γραμμή αναλυτικά
    Αν δεν ανταποκριθούν θα υπάρξει φυσική παρουσία μου σε υποκαταστημα τους και αν ούτε αυτό αποδώσει θα στείλω με σχετική εξουσιοδότηση την ΠΑΤΡΙΝΙΑ μάνα μου. Το μυστικό μου όπλο

  12. #12
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα δεν ήρθε ποτέ παράλληλα λογαριασμός πέρα από την wind από την στιγμή που άλλαξα σε αυτήν

    ήδη έστειλα αίτημα στον οτε να πάρω πληρωμές/οφειλές για την συγκεκριμένη γραμμή αναλυτικά
    Αν δεν ανταποκριθούν θα υπάρξει φυσική παρουσία μου σε υποκαταστημα τους και αν ούτε αυτό αποδώσει θα στείλω με σχετική εξουσιοδότηση την ΠΑΤΡΙΝΙΑ μάνα μου. Το μυστικό μου όπλο
    Τους λοιπάμε τους οτετζήδες που θα μιλήσουν με την ΠΑΤΡΙΝΙΑ τη μάνα σου!!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τον οτε για το αίτημα που απέστειλα ηλεκτρονικά από το site του
    Αύριο 9 πμ θα είμαι σε κατάστημα του

    - - - Updated - - -

    τηλεφωνικά υπάλληλος του 13888 αναγνώρισε πως είναι λάθος τους αλλά περιμένω ενημέρωση από περισσότερο υπεύθυνο
    Από το κατάστημα πήρα τους λογαριασμούς μέχρι τις 30/10 και εμφανίζονται χωρίς προηγούμενα υπόλοιπα ενώ σύμφωνα με την τηλεφωνική επικοινωνία όλοι οι υπόλοιποι μετέπειτα ήταν μηδενικοί γιαυτό και δεν γινόταν εκτύπωση / αποστολή
    Αιτήθηκα επίσημη γραπτή απάντηση του οτε πως δεν έχω οφειλές καθώς και ενημέρωση της χασοδίκησσας δικηγόρου

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    update

    τελικά ο οτε είναι χάρβαλο ή εντελώς χυδαία οι τύποι έχουν βγει παγανιά για να μαζέψουν λεφτά από όποιον τσιμπήσει
    Δεν υπήρξε καμία ενημέρωση από τον οτε παρά την υπόσχεση που μου είχε δώσει η υπάλληλος του 13888. Επιπλέον η δικηγόρος της εισπρακτικής με πήρε ξανά τηλέφωνο με αποτέλεσμα να μου ανεβάσει την πίεση
    Συνεπώς φεύγει μέσα στο σαββατοκύριακο καταγγελία στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών (θα κοιτάξω αν μπορώ να τη στείλω και σε άλλη υπηρεσία καταναλωτών)

    Μόλις χθες φίλη μου δικηγόρος μου είπε πως το ίδιο έπαθε και πελάτης της, του ζητούσαν λεφτά για περίοδο που είχε καταργήσει το τηλέφωνο και ο ίδιος έλειπε στο εξωτερικό

  15. #15
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Έτσι μπράβο!!Δεν τα αφήνουν αυτά!Κάνε καταγγελία σήμερα κιόλας!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-15, 11:05
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 14:01
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 16:53
  5. Ωρα να φυγω απο τον Οτε
    Από Druss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 19:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας