Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Ερώτηση:

    Ισχύει πως στα Fritz!Box που μπορείς να συνδέσεις τηλέφωνα PSTN, μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω PC και να μιλάς με μικρόφωνο και ηχείο ή το έχω φανταστεί;

    Θυμάμαι πως κάποιος γνωστός μου, είχε αναφέρει πως όταν του αφήνουν μήνυμα από σταθερό, μπορεί να το ακούσει στο κινητό του μέσω του Fritz!Box, μήπως έχει να κάνει κυρίως με τον παροχέα του;

    Αν αυτό που αναφέρω δεν υποστηρίζεται, γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει για πολλά από μοντέλα της εταιρείας, που έχουν αυξημένες δυνατότητες τηλεφωνίας, ενσωματώνοντας ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο.
    Καταρχήν έχουν αυτόματο τηλεφωνητή και τα μηνύματα μπορούν να αποσταλούν και με email, πέραν από τον έλεγχό τους τοπικά.
    Επίσης έχουν sip (voip) server, που σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί μαζί τους οποιαδήποτε συσκευή (κινητό, pc, tablet κλπ) έχει δυνατότητα να λειτουργήσει με κάποια sip (voip) εφαρμογή.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

    Εννοείς πως ισχύει αν αγοράσω εγώ ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο ή πως έχουν αυτά ήδη ενσωματωμένο το τηλεφωνικό κέντρο;
    Πως θα ξέρω αν το δικό μου το υποστηρίζει; Πως λέγεται στις προδιαγραφές του;
    Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο σχετικό λογισμικό;

    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παντως δεν χρειαζεσαι απαραιτητα Fritz!Box αν το μονο που θέλεις είναι «Κλήσεις PSTN από PC με μικρόφωνο και ηχείο»
    Μπορείς να το κανεις και με τον παραδοσιακο τρόπο με ενα αρχαιο Voice-enabled modem πχ σαν αυτό και με τον τηλεφωνητη των windows.
    (Ναι εξακολουθει και υπαρχει ο τηλεφωνητης ακομη και στα 10 παρόλο που είναι κρυμενος - απλα γραφεις στην αναζητηση dialer.exe και τον βρισκεις)

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως δεν χρειαζεσαι απαραιτητα Fritz!Box αν το μονο που θέλεις είναι «Κλήσεις PSTN από PC με μικρόφωνο και ηχείο»
    Μπορείς να το κανεις και με τον παραδοσιακο τρόπο με ενα αρχαιο Voice-enabled modem πχ σαν αυτό και με τον τηλεφωνητη των windows.
    (Ναι εξακολουθει και υπαρχει ο τηλεφωνητης ακομη και στα 10 παρόλο που είναι κρυμενος - απλα γραφεις στην αναζητηση dialer.exe και τον βρισκεις)
    Καλημέρα. Επειδή το link που έδωσες δεν μου δουλεύει, εννοείς κάτι σαν και αυτό: http://www.ebay.com/itm/USB-56K-V-92...QAAOSwDN1URNK2 ;;

    Οπότε υποθέτω πως ο dialer θα νομίζει πως μιλάει με ένα κλασικό modem (με AT Commands και θα κάνει κανονική σύνδεση;
    Αυτό είναι πολύ καλή λύση και σε ευχαριστώ πολύ. Θα δω αν μπορέσω να το παραγγείλω (λόγω capital controls).


    Η διαφορά με το να το υποστηρίζει το router είναι όμως μεγάλη. Θα μπορούσα να έχω τον router να δουλεύει με ένα SIP και να συνδέομαι με wifi επάνω του και να κάνω κλήσεις από το κινητό μου μέσω της PSTN γραμμής!

    Το Fritz!App FON για android σου επιτρέπει να κάνεις ακριβώς αυτό, αλλά δυστυχώς το 7140 που έχω, δεν έχει τόσο καινούριο s/w που να μπορεί να το υποστηρίξει.

    Επιπλέον, θέλω να μπορώ να το κάνω και στον υπολογιστή, όπως έγραψα προηγουμένως.

    Αν το Fritz!Box δεν λειτουργεί σαν ένας κανονικός SIP Server, δηλαδή δεν επιτρέπει άλλους SIP Clients να συνδεθούν επάνω του, θα εξαρτώμαι μόνο από την εταιρεία, αν βγάλει κάποιο τέτοιο λογισμικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Περίεργο φαινεται ενταξει το link που εβαλα , σε μενα ανοιγει, αλλα τελος παντων κάτι σαν και αυτό εννοώ

    Επίσης υπαρχει ποιό ανεξοδη λυση
    Το 7140 που έχεις μετατρεπεται ευκολα σε 7270 με firmware update (υπαρχουν αρκετοι οδηγοί για το πως θα το κανεις) και φυσικα το 7270 μετα υποστηρίζει Fritz!App FON

    Υπάρχει και κατι άλλο ...
    Μπορείς να βάλεις το tapi4box (ισως δυσκολευτεις λιγο στην εγκατασταση του γιατι είναι στα γερμανικα, αλλα και γιαυτο επίσης υπαρχουν ενα σωρο οδηγοι και βιντεο στο youtube ) και να κανεις και να δεχεσαι κλησεις με τον dialer σαν να είχες συνδεμενο modem στο υπολογιστη. Συνεργαζεται επίσης και με το Outlook ώστε εκτος απο email να μπορεις να κανεις απευθειας κλησεις στις επαφες σου. Είναι λιγο δύστροπο βέβαια καθως αμα απαντησεις μια κληση απο το τηλεφωνο ο υπολογιστης εξακολουθει να χτυπαει. Θα υπαρχει λυση φανταζωμαι αλλα δεν το εψαξα και πολυ

    Και κατι τελευταιο. Αν χρησιμοποιεις kodi/xbmc υπαρχει addon που εμφανιζει τις εισερχομενες κλησεις στον υπολογιστη με caller id μαλιστα , κανει αυτοματα pause την ταινια οταν εχεις εισερχομενη κληση κλπ κλπ αλλα μαλλον ξεφυγαμε απο την αρχικη ερωτηση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 24-11-15 στις 13:39.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα.

    Κατάφερα να μετατρέψω το 7140 σε 7170 και τώρα συνδέθηκα κανονικά στο internet.
    Διάβασα πως το 7170 έχει ενσωματωμένο SIP server. Το Fritz!App πάλι δεν δουλεύει επειδή θέλει μια version παραπάνω.
    Δεν μπορώ να το κάνω να είναι 7270.

    Τώρα πρέπει να κατεβάσω έναν SIP Client στο PC μου και στο Android μου ναι;
    Πως θα κάνω setup τους SIP clients μου για να συνδεθούν στον SIP server του Fritz;

    Έχω φάει το internet αλλά δεν μπορώ να το βρω!

    Καμιά βοήθεια;

    Υ.Γ. Το XBMC το είχα δοκιμάσει παλαιότερα (τώρα μετονομάστηκε νομίζω) και τα έσπαγε. Είχα δει αυτήν την δυνατότητα να χτυπάει το τηλέφωνο, να παγώνει η ταινία και να εμφανίζεται το νούμερο που καλεί. Πολύ φουτούρα λέμε!!

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Κατάφερα να μετατρέψω το 7140 σε 7170 και τώρα συνδέθηκα κανονικά στο internet.
    Διάβασα πως το 7170 έχει ενσωματωμένο SIP server. Το Fritz!App πάλι δεν δουλεύει επειδή θέλει μια version παραπάνω.
    Δεν μπορώ να το κάνω να είναι 7270.
    Εχουμε αντιστοιχο νημα εδω για Fritz!box κανε μια ερωτηση εκει μηπως ξέρουν τα παιδια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πρέπει να κατεβάσω έναν SIP Client στο PC μου και στο Android μου ναι;
    Πως θα κάνω setup τους SIP clients μου για να συνδεθούν στον SIP server του Fritz;

    Έχω φάει το internet αλλά δεν μπορώ να το βρω!
    Καμιά βοήθεια;
    Αν κατεβασεις SIP Client στις συσκευες σου δεν χρειαζεσαι το Fritz! μια χαρα δουλευουν και μονοι τους . Και θα χτυπανε ολες οι συκευες που εχεις SIP Client. Δες το CSipSimple για anrdroid και το X-Lite για windows που ειναι και τα ποιο διαδεδομενα . Ειναι πανευκολα στις ρυθμισεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ. Το XBMC το είχα δοκιμάσει παλαιότερα (τώρα μετονομάστηκε νομίζω) και τα έσπαγε. Είχα δει αυτήν την δυνατότητα να χτυπάει το τηλέφωνο, να παγώνει η ταινία και να εμφανίζεται το νούμερο που καλεί. Πολύ φουτούρα λέμε!!
    Δεν εμφανιζεται μονο το νουμερο αλλα και το ονομα και η φωτογραφια του καλουντος αφου το fritz παιρνει την λιστα επαφων σου απο την google . Ετσι αποθηκευεις ας πουμε ενα τηλεφωνο στο κινητο σου στον δρομο και οταν πας στο σπιτι υπαρχει ήδη και στις επαφες σου στο σταθερο ή στο δευτερο κινητο/tablet σου. Τον τευταιο μηνα μας τα χαλασε λιγο η Google γιατι κατι αλλαξε και δεν συγχρονιζει (τουλαχιστον το 7270 το δικο μου) Εχει βγαλει update firmware βεβαια η AVM αλλα ακομη ειναι στα Γερμανικα μονο δεν εχει βγει η international εκδοση

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε αντιστοιχο νημα εδω για Fritz!box κανε μια ερωτηση εκει μηπως ξέρουν τα παιδια
    Έκανα και περιμένω απάντηση, όμως από όσο έψαξα, δεν γίνεται το 7140 να γίνει 7270.

    Αν κατεβασεις SIP Client στις συσκευες σου δεν χρειαζεσαι το Fritz! μια χαρα δουλευουν και μονοι τους . Και θα χτυπανε ολες οι συκευες που εχεις SIP Client. Δες το CSipSimple για anrdroid και το X-Lite για windows που ειναι και τα ποιο διαδεδομενα . Ειναι πανευκολα στις ρυθμισεις
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα.
    Όπως και να έχει, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μπορώ να κάνω κλήσεις από το κινητό μου προς τον έξω κόσμο χρησιμοποιώντας PSTN. Για αυτό ρωτάω αν χρειάζεται να είναι SIP Client το κινητό ή το PC και SIP Server το Fritz, για να κολλάει ο Client στον Server και να κάνει την μετατροπή σε PSTN το Fritz.

    Δεν εμφανιζεται μονο το νουμερο αλλα και το ονομα και η φωτογραφια του καλουντος αφου το fritz παιρνει την λιστα επαφων σου απο την google . Ετσι αποθηκευεις ας πουμε ενα τηλεφωνο στο κινητο σου στον δρομο και οταν πας στο σπιτι υπαρχει ήδη και στις επαφες σου στο σταθερο ή στο δευτερο κινητο/tablet σου. Τον τευταιο μηνα μας τα χαλασε λιγο η Google γιατι κατι αλλαξε και δεν συγχρονιζει (τουλαχιστον το 7270 το δικο μου) Εχει βγαλει update firmware βεβαια η AVM αλλα ακομη ειναι στα Γερμανικα μονο δεν εχει βγει η international εκδοση
    Έχουν κάνει παπάδες!

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου απάντησα στο άλλο νήμα.

    Μάλλον ο Στέλιος εκ παραδρομής έγραψε για το 7270. Τα 7140 και 7170 έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και γι' αυτό είναι εφικτό να γίνει η μετατροπή, με ουσιαστικό κέρδος ο SIP server, το VPN και η λειτουργία του Fritz!App.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με κλήσεις μέσω γραμμής PSTN από το Fritz!Box 7490
    Από socstamatiou στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 08:41
  2. Fritz 7140 και κλησεις σταθερου απο κινητο
    Από therock003 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-15, 11:50
  3. μεταφορα μουσικης απο PC με XP σε microsoft 532
    Από otso στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 04:13
  4. usb ακουστικά με μικρόφωνο για λάπτοπ
    Από iakoboss7 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 01:59
  5. Αγορα ακουστικων με μικροφωνο για raidcall,skype και games
    Από Prometheus στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 17:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας