Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα,

    σκεφτομαι για φορητοτητα σε Wind, δεδομενου οτι εχω καποια παραπονα απο την Forthnet:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...%BD%CE%BF-VDSL

    Θελω να ρωτησω γενικα πως ειναι το δικτυο της Wind αυτο τον καιρο και αν πρεπει να περιμενω τιποτα εκπληξεις/κρυφες χρεωσεις.

    Με την τρεχουσα προσφορα βγαινει €26,58 ο μηνας για 2 χρονια (22 * 6 + 27 * 18 + 20 παγιο ενεργοποιησης) αν τα εχω λογαριασει σωστα. Εχει τιποτα αλλα τελη? Και ποσο καιρο θα μεινω χωρις συνδεση κατα την μεταβαση? Γιατι την τελευταια φορα ειχα μεινει 1 βδομαδα χωρις ιντερνετ... επισης, η δεσμευση παραμονης ειναι για 6 ή 24 μηνες?

    Απο απαιτησεις με ενδιαφερει να παιζει καλα το internet χωρις αποσυνδεσεις/downtime, να μην μπουκωνει (εχει αρκετο bandwidth με εξωτερικο?), να εχει καλα ping με εξωτερικο (online gaming), να εχω (εως) 10 Mbps upload & fast path και τελος να εχω public IP στο router (οχι double NAT). Το σταθερο τηλεφωνο δεν με ενδιαφερει καθολου (τιποτα απο κλησεις/πακετα ομιλιας), μονο το internet.

    Τι με συμβουλευετε να κανω?

    - - - Updated - - -

    Στην σελιδα της Wind μου βγαζει τελος ενεργοποιησης €35 (αντι για €20) στην αιτηση και με βαζει να επιλεξω ADSL2+ modem/routers (με χρεωση, ενω κανονικα λεει οτι δινει δωρεαν VDSL modem/router)... εχω μπερδευτει.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    σκεφτομαι για φορητοτητα σε Wind, δεδομενου οτι εχω καποια παραπονα απο την Forthnet:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...%BD%CE%BF-VDSL

    Θελω να ρωτησω γενικα πως ειναι το δικτυο της Wind αυτο τον καιρο και αν πρεπει να περιμενω τιποτα εκπληξεις/κρυφες χρεωσεις.

    Με την τρεχουσα προσφορα βγαινει €26,58 ο μηνας για 2 χρονια (22 * 6 + 27 * 18 + 20 παγιο ενεργοποιησης) αν τα εχω λογαριασει σωστα. Εχει τιποτα αλλα τελη? Και ποσο καιρο θα μεινω χωρις συνδεση κατα την μεταβαση? Γιατι την τελευταια φορα ειχα μεινει 1 βδομαδα χωρις ιντερνετ... επισης, η δεσμευση παραμονης ειναι για 6 ή 24 μηνες?

    Απο απαιτησεις με ενδιαφερει να παιζει καλα το internet χωρις αποσυνδεσεις/downtime, να μην μπουκωνει (εχει αρκετο bandwidth με εξωτερικο?), να εχει καλα ping με εξωτερικο (online gaming), να εχω (εως) 10 Mbps upload & fast path και τελος να εχω public IP στο router (οχι double NAT). Το σταθερο τηλεφωνο δεν με ενδιαφερει καθολου (τιποτα απο κλησεις/πακετα ομιλιας), μονο το internet.

    Τι με συμβουλευετε να κανω?

    - - - Updated - - -

    Στην σελιδα της Wind μου βγαζει τελος ενεργοποιησης €35 (αντι για €20) στην αιτηση και με βαζει να επιλεξω ADSL2+ modem/routers (με χρεωση, ενω κανονικα λεει οτι δινει δωρεαν VDSL modem/router)... εχω μπερδευτει.
    Έχεις ελέγξει αν έχει διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή σου; Αν ναι, είναι από καμπίνα ή από το αστικό κέντρο;

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, υπαρχει διαθεσιμοτητα απο Α/Κ. Αλλωστε ανεφερα τα 10 Mbps upload που παρεχονται μονο απο Α/Κ και οχι απο καμπινα ΟΤΕ.

  4. #4
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπαρχει διαθεσιμοτητα απο Α/Κ. Αλλωστε ανεφερα τα 10 Mbps upload που παρεχονται μονο απο Α/Κ και οχι απο καμπινα ΟΤΕ.
    Το ρουτερ είναι δωρεάν με vdsl αν φύγεις το δίνεις πίσιω ενώ σε adsl το πληρώνεις 20 ευρώ αλλά το κρατάς.,.Χωρίς υπηρεσίες θα μείνεις μόνο 1 με 2 ώρες.Το συμβόλαιο είναι 24 μήνες.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουτερ είναι δωρεάν με vdsl αν φύγεις το δίνεις πίσιω ενώ σε adsl το πληρώνεις 20 ευρώ αλλά το κρατάς.,.Χωρίς υπηρεσίες θα μείνεις μόνο 1 με 2 ώρες.Το συμβόλαιο είναι 24 μήνες.
    Δωρεαν VDSL router ειναι το Zyxel? Το κοστος ενεργοποιησης ποσο ειναι τελικα?

    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net/wind-vdsl/

    "Απαιτείται ελάχιστη υποχρεωτική παραμονή 6 μηνών στην υπηρεσία." <-- Εδω δεν λεει για 24 μηνες παντως.

    Τελος, να αναφερω οτι εχω προπληρωμενο VDSL στην Forthnet το οποιο ληγει στις 29/12/2015.

    Υπαρχει δυνατοτητα να γινει φορητοτητα στην Wind στις 30/12/2015, ετσι ωστε να μην χασω τις μερες που εχω ηδη πληρωσει? Εννοω να μην κανω αιτηση απο τωρα.

    Δεν θελω ομως να μεινω παραπανω στην 4net και να μου εκδωσουν νεο λογαριασμο...

    - - - Updated - - -

    Ξαναειδα την σελιδα και απο οτι καταλαβαινω εχει παγιο ενεργοποιησης σε ηδη υπαρχουσα γραμμη €35, συν αλλα €20 για ενεργοποιηση VDSL? Δηλαδη συνολο €55 εφαπαξ, χωρια τα μηνιαια παγια?

    Αν ειναι ετσι, ο μηνας βγαινει €28,04 (55 + 22 * 6 + 27 * 18) για 24μηνη παραμονη...

  6. #6
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωρεαν VDSL router ειναι το Zyxel? Το κοστος ενεργοποιησης ποσο ειναι τελικα?

    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net/wind-vdsl/

    "Απαιτείται ελάχιστη υποχρεωτική παραμονή 6 μηνών στην υπηρεσία." <-- Εδω δεν λεει για 24 μηνες παντως.

    Τελος, να αναφερω οτι εχω προπληρωμενο VDSL στην Forthnet το οποιο ληγει στις 29/12/2015.

    Υπαρχει δυνατοτητα να γινει φορητοτητα στην Wind στις 30/12/2015, ετσι ωστε να μην χασω τις μερες που εχω ηδη πληρωσει? Εννοω να μην κανω αιτηση απο τωρα.

    Δεν θελω ομως να μεινω παραπανω στην 4net και να μου εκδωσουν νεο λογαριασμο...

    - - - Updated - - -

    Ξαναειδα την σελιδα και απο οτι καταλαβαινω εχει παγιο ενεργοποιησης σε ηδη υπαρχουσα γραμμη €35, συν αλλα €20 για ενεργοποιηση VDSL? Δηλαδη συνολο €55 εφαπαξ, χωρια τα μηνιαια παγια?

    Αν ειναι ετσι, ο μηνας βγαινει €28,04 (55 + 22 * 6 + 27 * 18) για 24μηνη παραμονη...
    Το απλό double play με 24 ιντερνετ, απεριοριστα σταθερά και 300΄κινητά κοστίζει 21 ευρώ όπου βάζεις +5 για το vdsl δηλαδή 26.Αυτό υσχίει για τους πρώτους 6 μήνες.Όμως μετά τους 6 μήνες το vdsl ανεβαίνει στα 10 ευρώ άρα το τελικό σύνολο είναι 31 ευρώ.Αν όμως θες κόβεις το vdsl μετά τους 6 μήνες.Αυτό είναι ο λόγος που λέει 6 μήνες υποχρεωτική παραμονή ΑΛΛΑ το εννοεί μόνο για το vdsl όχι για όλο το πακέτα.Εκεί υσχίει το 24μηνο.Όσο για τα τελη μεταβίβασης είναι 35 ευρώ.:https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...timokatalogos/

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν δεις ειπα οτι δεν θελω κλησεις, αρα δεν θελω double play. Το Wind Broadband στα €17 με ενδιαφερει με VDSL.

    - - - Updated - - -

    Το παρακατω ισχυει?

    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...timokatalogos/

    Ενεργοποίηση WIND VDSL 40,00€ 20,00€

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωρεαν VDSL router ειναι το Zyxel? Το κοστος ενεργοποιησης ποσο ειναι τελικα?

    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net/wind-vdsl/

    "Απαιτείται ελάχιστη υποχρεωτική παραμονή 6 μηνών στην υπηρεσία." <-- Εδω δεν λεει για 24 μηνες παντως.

    Τελος, να αναφερω οτι εχω προπληρωμενο VDSL στην Forthnet το οποιο ληγει στις 29/12/2015.

    Υπαρχει δυνατοτητα να γινει φορητοτητα στην Wind στις 30/12/2015, ετσι ωστε να μην χασω τις μερες που εχω ηδη πληρωσει? Εννοω να μην κανω αιτηση απο τωρα.

    Δεν θελω ομως να μεινω παραπανω στην 4net και να μου εκδωσουν νεο λογαριασμο...
    Ίσως πριν το 6μηνο δεν θα σε αφήσουν να φύγεις, αλλά σε κάθε περίπτωση το συμβόλαιο είναι 24μηνο και αν φύγεις πριν λήξει θα πρέπει να πληρώσεις την ποινή πρόωρης διακοπής. Να κάνεις από τώρα την αίτηση φορητότητας ώστε να τρέχει. Υπολόγισε ότι θα κάνει καμιά 10αρια μέρες τουλάχιστον η φορητότητα, οπότε λογικά θα γίνει κοντά στην μέρα που θέλεις. Στην χειρότερη να γίνει νωρίτερα από τις 29 και να έχεις πληρώσει τσάμπα μερικές μέρες, δεν έγινε και κάτι!

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ολοι πλεον 24μηνα τα εχουν κανει βλεπω... ακομα και η Forthnet.

    Το κακο ειναι οτι δεν βλεπω εμπειριες απο χρηστες Wind... κανεις δεν ειδε το νημα?

    - - - Updated - - -

    Τελικα το εφαπαξ κοστος συνδεσης ειναι 35 + 20 = €55.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46359/9998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    3.9(dB) / 17.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το double play με την vdsl θα σου βγει πανω κατω στα 30-33 ευρω.. απ οσο ξερω απο φορητοτητα δεν εχεις τελη ενεργοποιησης κτλ.. τωρα οσο για την εμπειρια μου στα 2 χρονια που ειμαι στην wind με vdsl ειμαι αρκετα καλα μπορω να πω με ταχυτητες που παιζουν απο 42-46 mbit.. εγω οταν εγινε η μεταφορα απο την forthnet στην wind δεν εμεινα καθολου χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο γιατι εγινε σχεδον αμεσος..

Παρόμοια Θέματα

  1. TG589vn v3 από forthnet VDSL 50
    Από perfecto στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 292
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 23:36
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 10:55
  3. Αλλαγή σε Wind VDSL
    Από alexraikos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 20:48
  4. Αλλαγή σε Wind VDSL
    Από alexraikos στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 13:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας