Σελ. 36 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 2010
  1. #526
    Εγγραφή
    22-11-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 FIBER
    ISP
    COSMOTE
    Router
    NOKIAG010GQ-ASUS RT-AX92U
    Μία ακόμη ερώτηση σχετικά με το θέμα, αφού πλέον είμαστε σε voip και είμαστε σε mp gaming, υπάρχει περίπτωση η διάταξη modem router - speedport -voip να επηρεάσει αρνητικά το mp gaming (eg, ping) ή άλλες εργασίες (eg download) ή ακόμη και το αντίθετο (πχ κακή τηλεφωνία)?

  2. #527
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.375
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpamphs70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ακόμη ερώτηση σχετικά με το θέμα, αφού πλέον είμαστε σε voip και είμαστε σε mp gaming, υπάρχει περίπτωση η διάταξη modem router - speedport -voip να επηρεάσει αρνητικά το mp gaming (eg, ping) ή άλλες εργασίες (eg download) ή ακόμη και το αντίθετο (πχ κακή τηλεφωνία)?
    Αν δεν κάνεις σωστό QoS στο router... φυσικά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #528
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Καλαησπέρα παιδιά.
    Έχω ένα θέμα με την εταιρία και θα ήθελα τις γνώσεις σας.
    Είμαι κάτοχος πακέτου σταθερής με απεριόριστα , ιντερνετ και ΟΤΕ Τ.V
    Η σύνδεση έγινε μέσω τηλεφωνικής προσφοράς (ήρθε ο courier και υπέγραψα το συμβόλαιο) με 2 χρόνια για το σταθερό τηλέφωνο και 1 για το ΟΤΕ TV.
    Φέτος τον Ιούλιο αναναίωσα τον ΟΤΕ ΤV μέσω τηλεφωνικής προσφοράς για άλλον΄1 χρόνο.
    Έρχομαι τώρα στο πρόβλημα μου.
    Από την πρώτη στιγμή και ενώ ήμουν στην τότε VIVODI και αργότερα ON TELECOM (μέσω πάντα voip) η ταχύτητα ήταν κλειδωμένη στα 7,5 με 8MBPS.
    Από τότε που έκλεισε και πήγα στο ΟΤΕ και ενώ η ταχύτητά μου ενώ ξεκίνησε με 10MBPS έπεσε στη συνέχεια στα 8 και ένα μήνα αργότερα στα 4.
    Αφού λοιπόν δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός μου άλλαξε από ότι μου είπε ζεύγοι στο καφάω και η ταχύτητά μου ξαναπήγε στα 8.
    Το περίεργο όμως είναι ότι αμέσως μετά από 2 μήνες ξανασυνέβει το ίδιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να ξαναγίνει το ίδιο.
    Αφού το σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες 3 φορές την τελευταία φορά που μου ήρθε τεχνικός μου δήλωσε ότι εάν ξαναπάρω για βλάβη θα χρεωθώ κανονικά την επίσκεψη με αποτέλεσμα να με εξοργίση.
    Πήρα και δήλωσα παράπονα στο 13888 και την επιθυμία μου να φύγω σπάζοντας το συμβόλαιο των 2 χρόνων με δική τους υπαιτιότητα αλλά μου είπαν ότι και να συμβεί αυτό και να μην πληρώσω το πέναλτι θα μου ανέβει κατά πού το OTE TV οπότε δεν με συμφέρει επειδή έχω αναναιώση συμβόλαιο.
    Ρωτάω παιδιά αλλά ΜΟΝΟ όποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να αποδεσμευτώ τελειώς χωρίς χρηματική ποινή (μου είπαν 125 ευρώ) για να φύγω σε άλλη εταιρία ή εάν όσα ισχυρίζονται τελικά ισχύουν;
    Eυχαριστώ.

  4. #529
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.375
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hristos 22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλαησπέρα παιδιά.
    Έχω ένα θέμα με την εταιρία και θα ήθελα τις γνώσεις σας.
    Είμαι κάτοχος πακέτου σταθερής με απεριόριστα , ιντερνετ και ΟΤΕ Τ.V
    Η σύνδεση έγινε μέσω τηλεφωνικής προσφοράς (ήρθε ο courier και υπέγραψα το συμβόλαιο) με 2 χρόνια για το σταθερό τηλέφωνο και 1 για το ΟΤΕ TV.
    Φέτος τον Ιούλιο αναναίωσα τον ΟΤΕ ΤV μέσω τηλεφωνικής προσφοράς για άλλον΄1 χρόνο.
    Έρχομαι τώρα στο πρόβλημα μου.
    Από την πρώτη στιγμή και ενώ ήμουν στην τότε VIVODI και αργότερα ON TELECOM (μέσω πάντα voip) η ταχύτητα ήταν κλειδωμένη στα 7,5 με 8MBPS.
    Από τότε που έκλεισε και πήγα στο ΟΤΕ και ενώ η ταχύτητά μου ενώ ξεκίνησε με 10MBPS έπεσε στη συνέχεια στα 8 και ένα μήνα αργότερα στα 4.
    Αφού λοιπόν δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός μου άλλαξε από ότι μου είπε ζεύγοι στο καφάω και η ταχύτητά μου ξαναπήγε στα 8.
    Το περίεργο όμως είναι ότι αμέσως μετά από 2 μήνες ξανασυνέβει το ίδιο πρόβλημα με αποτέλεσμα να ξαναγίνει το ίδιο.
    Αφού το σκηνικό επαναλήφθηκε άλλες 3 φορές την τελευταία φορά που μου ήρθε τεχνικός μου δήλωσε ότι εάν ξαναπάρω για βλάβη θα χρεωθώ κανονικά την επίσκεψη με αποτέλεσμα να με εξοργίση.
    Πήρα και δήλωσα παράπονα στο 13888 και την επιθυμία μου να φύγω σπάζοντας το συμβόλαιο των 2 χρόνων με δική τους υπαιτιότητα αλλά μου είπαν ότι και να συμβεί αυτό και να μην πληρώσω το πέναλτι θα μου ανέβει κατά πού το OTE TV οπότε δεν με συμφέρει επειδή έχω αναναιώση συμβόλαιο.
    Ρωτάω παιδιά αλλά ΜΟΝΟ όποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω για να αποδεσμευτώ τελειώς χωρίς χρηματική ποινή (μου είπαν 125 ευρώ) για να φύγω σε άλλη εταιρία ή εάν όσα ισχυρίζονται τελικά ισχύουν;
    Eυχαριστώ.
    Χρέωση επειδή τους δήλωσες βλάβη και μάλιστα σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει.
    Προφανώς έτυχες σε μάπα υπάλληλο.
    Από εκεί και πέρα.
    Η μόνη λύση είναι καταγγελία στην ΕΕΤΤ και διακοπή τους συμβολαίου.
    Και σε περίπτωση χρέωσης το πας δικαστικά αν θέλεις να το τραβήξεις τόσο.

    Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση να πας σε ένα κατάστημά τους και να μιλήσεις με τον προϊστάμενο.
    Όχι Γερμανό, όχι απλό υπάλληλο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #530
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Ευχαριστώ πολυ.

  6. #531
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    εχω το archer d5..εχω ιντερνετ αλλα η τηλεφωνια δεν λειτουργει...στο σπιντπορντ αναβει μονο το το power

  7. #532
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι συνδέσεις και ρυθμίσεις έχεις κάνει;

  8. #533
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    έχω ένα pc συνδεδεμενο..ρυθμίσεις έχω κάνει την lan1 ethernet wan..απο εκει κα περα το pppoe δεν το εβρισκα στις ρυθμισεις του archer..επισης δεν μπορεσα να ανοιξω πορτ...

  9. #534
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν ας ξεκινήσουμε με το βασικό.
    Έχεις αφήσει μόνο του το Speedport στη γραμμή, ώστε να τραβήξει τα στοιχεία και να δουλεύει σωστά η τηλεφωνία;

  10. #535
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ας ξεκινήσουμε με το βασικό.
    Έχεις αφήσει μόνο του το Speedport στη γραμμή, ώστε να τραβήξει τα στοιχεία και να δουλεύει σωστά η τηλεφωνία;
    δεν είναι μόνο του..το έχω συνδέσει με το archer d5 όπως λέει εδώ(http://www.adslgr.com/forum/threads/...1#post58801210)

  11. #536
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι οδηγίες αυτές ήταν οι πρώτες και στη συνέχεια έχουν αλλαχθεί με άλλες και σε διάφορες παραλλαγές.
    Η καλύτερη λύση είναι το Speedport να μην κάνει κλήση ΡΡΡ αλλά να παίρνει σύνδεση μέσω ΙΡ, από το modem/router που είναι συνδεδεμένο στη γραμμή (Archer για σένα).

    Πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε, εξασφαλίζουμε ότι δουλεύει η τηλεφωνία. Αυτό γίνεται με το Speedport συνδεδεμένο κανονικά και μόνο του στη γραμμή.
    Κατόπιν ακολουθείς τις οδηγίες, ανάλογα ποιο μοντέλο Speedport έχεις.

  12. #537
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    η τηλεφωνια λειτουργει σωστα οταν ειναι μονο του το σπιντπορτ..btw έχω το speedport entry 2i..
    οι οδηγιες που προτεινεις είναι ιδιες που ακολουθησα...δεν βλεπω καποια διαφορα..
    1) όταν μπήκα στο menu του entry 2i δεν είχε επιλογη Ethernet Wan..έτσι πήγα στο uplink mode και διάλεξα την τελευταια ρυθμιση..μετα που έγινε reboot άνοιξε μόνο το λαμπακι του power..
    2)μετά έβαλα username και password του οτε αλλα και παλι δεν αναψαν τα λαμπακια του σπιντπορτ
    3) σύνδεσα το archer οπως λενε οι οδηγιες
    4)
    SoS.!
    edit2: στο Asus επίσης εχώ βάλει το PPPoE Relay -->Enable (στο Wan-NAT Pasthrough)
    αυτη τη ρυθμιση δεν μπορεσα να τη βρω στο menu του archer..
    5)σε αυτό το ποστ(http://www.adslgr.com/forum/threads/...13#post5908813) οι οδηγιες δεν ειναι σαφεις καθως εχω tp-link και οι συγκεκριμενες ειναι για asus.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anestis375 : 17-12-16 στις 20:43.

  13. #538
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι οδηγίες δεν είναι καθόλου ίδιες.
    Βασικά από το πρώτο link των οδηγιών (αυτό που γυρίζεις την No1 LAN θύρα να παίζει ως WAN), κάνεις μόνο το βήμα 1. Αγνοείς τα υπόλοιπα 2.

    1. Μην σε αποσχολεί η ονομασία. Άλλαξε σε μεταγενέστερο χρόνο με αναβάθμιση του firmware. Σωστά έκανες την τελευταία επιλογή.
    2. ΔΕΝ βάζουμε username/password, διότι δεν θα κάνουμε κλήση ΡΡΡ από το Speedport. Ακολούθησε το επόμενο βήμα που είναι αυτό.
    3 και 4, δεν ισχύουν με τις οδηγίες που δίνω.
    5. Το Port Forwarding είναι παρόμοιο σε όλα τα router. Αν φτάσεις μέχρι αυτό το σημείο κι έχεις θέμα, επανέρχεσαι.

  14. #539
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    ωραια ακολουθησα το βημα που μου ειπες(διεγραψα και την pppoe συνδεση, σωστα??)..τωρα τι κανω;; συνδεω το archer?
    btw , τα λαμπακια του speedport δεν ανοιξαν..μονο το power

  15. #540
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην σε απασχολούν τα λαμπάκια. Βασικά το DSL δεν θα ανάψει ποτέ αφού πλέον ο συγχρονισμός γίνεται στο Archer.

    1. Πρέπει να δημιουργήσεις νέο προφίλ Connection (με ότι όνομα θέλεις), που απαραίτητα πρέπει να έχει στο "Link Type" την επιλογή ΙΡ, με DHCP.
    2. Καλό είναι να του ορίσεις σταθερή διεύθυνση (στην νέα WAN σύνδεση), είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα μέσω του DHCP του TP-Link. Έχει μεγάλη σημασία διότι θα χρειαστεί τουλάχιστον για την σωστή λειτουργία της τηλεφωνίας.
    3. Επόμενο βήμα να ανοιχθούν στο TP-Link, κάποιες πόρτες προς το Speedport, για την τηλεφωνία. Αυτές είναι η 5060 (UDP) και 4000-4009 (UDP). Για τον λόγο αυτό πρέπει το Speedport να έχει σταθερή ΙΡ (από το προηγούμενο βήμα).
    4. Τα συνδέεις μεταξύ τους. Ίσως χρειαστεί να κάνεις επανεκκίνηση.

Σελ. 36 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας