Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Καλησπέρα,
    Δεν περίμενα ποτέ τέτοια ταλαιπωρία αναβαθμίζοντας τη γραμμή μου από ADSL σε VDSL2. Λάρισα, κοντά στη Μεταμόρφωση. Δέχομαι τηλέφωνο και μου λένε:
    Κάνε αναβάθμιση σε VDSL, 5 ευρώ + σε σχέση με το τρέχων πρόγραμμα 6 ώρες κινητά και VDSL.
    Ε λέω οκ κομπλέ. Πόσο θα μείνω χωρίς τηλέφωνο, τους λέω, γιατί είναι πολύ σημαντικό να έχω ιντερνετ λόγω δουλειάς?
    Μου λένε ΜΕΧΡΙ 24 ώρες.
    Οκ, λέω αφού είναι 24 ώρες αντέχεται. Έρχεται η μέρα να αλλάξει. Κλείνει η σύνδεση το μεσημέρι στις 8 Δεκεμβρίου η ώρα 1:20 εν ώρα skype meeting με dev team. Α! λέω θα είναι από το upgrade. Περνάνε 24 ώρες, τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο, μου λένε, α δε γίνεται υπάρχει βλάβη στη γραμμή σας. Βλάβη λέω??!? Τι βλάβη ρε παιδιά μια χαρά ήταν η γραμμή μου! Λέω το θέλω σήμερα όπως υποσχεθήκατε, μέχρι 24 ώρες. Α μου λένε άλλο τι είπε το διαφημιστικό, εδώ είμαστε τεχνική υποστήριξη.
    Γελάω... Αλήθεια λέτε ρε παιδιά? χαχα... Τεσπα. Το καινούριο router εντωμεταξύ δεν έφτασε ποτέ στο σπίτι μου, και στείλαν ένα μήνυμα ότι θα το χρεωθώ στο λογαριασμό μου αν δεν το γυρίσω πίσω. Ευτυχώς είχα εγώ ένα δικό μου VDSL και κοιτούσα αν θα συγχρονίσει. Για να μην τα πολυλέω, αφού με ξεφτίλισαν χωρίς λόγο, επί 2 μέρες (και φυσικά με αφήσαν χωρίς τηλέφωνο τηλεόραση και ιντερνετ), στις 10/12 το βράδυ πήρα τηλέφωνο ένα γνωστό μου από οτε για να γίνει η δουλειά. Λέω νταξει, άμα δεν είχα το γνωστό παίζει να μην μου το φτιάχναν ποτέ. Την επόμενη μέρα μου λένε είχε πρόβλημα η πόρτα και δεν την είχαν συνδέσει οι τεχνικοί... Λένε η γραμμή σας πλέον είναι εντάξει. Αφελέστατος εγώ πάω να συνδέσω στην πρίζα το τηλέφωνο... Δεν έκανε τίποτα. Μου το κάναν VOIP . Δε μου είπαν (προφανώς) τίποτα γι αυτό στην ενημέρωση. Και όλο αυτό έγινε χωρίς απολύτως κανένα λόγο. Η καλωδίωση στο σπίτι μου δεν είναι και τόσο καλή, και δεν συγχρόνισα ούτε bit/s παραπάνω. Τώρα αυτές τις μέρες τους ζητάω να γίνει και fast path όπως το είχα πριν... Μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με τον τσίπρα αυτή τη φορά xD... Καλό μεσαίωνα αληταράδες. Έχε χάρη που εξαρτιούνται άλλοι στο σπίτι από το connex tv αλλιώς θα είχατε πάρει το τρίτο το μακρύτερο κι εσείς, γερμανοτσολιάδες.
    Τα πα και ξαλάφρωσα παιδιά
    Σας ευχαριστώ καλά χριστούγενα.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτο με το voip την κανουνε στα κρυφα .. αφου ξαλαφρωσες παλι καλα πλακα το λεω, τελος καλο ολα καλα

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!
    εχεις την Ευρωπαικη οδηγια καπου γραμμενη? που σιγουρα θα εχει κοινοποιηθει ... η το λες ετσι επειδη καποιος το ειπε εστω και αν ειναι σεβαστη η γνωμη του?
    Ο λογος που το λεω ειναι γιατι μιλαω με 2 εταιριες μοντεμ και λενε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει (εκτος αν δεν ενημερωθηκαν η τα ατομα που μιλαω εγω δεν το ξερουν)
    Δεν μιλαω αν ο παροχος αποφασισε αυτος επειδη του δινει το δικαιωμα η Ευρωπαικη, αλλα να υποχρεωσει τους Ευρωπαικους παροχους να εχουν voip
    Επισης απο Αγγλια (υποψην οι Αγγλοι ακολουθουν τους Ευρωπαικους κανονισμους οπως και η Ελλαδα) που κραταω επαφη, δεν ισχυει κατι τετοιο μεχρι τωρα 1 μηνα πριν το 2016 ουτε καν εμφανιστηκαν πρωτες γραμμες να αναγκαζουν χρηστες (voip εχουν και εκει για οποιον θελει οποτε αλλο αυτο) γιατι αμφιβαλω αν θα περασουν 15.000.000 (more/less) γραμμες για το 2016 (που ακουγεται) η τον επομενο χρονο

    Αν εχεις καποιο στοιχειο παρακαλω δωσε το να δουμε, αλλιως ειναι λογια για να φοβομαστε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-12-15 στις 12:04.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    VoIP το κάνουν επειδή βολεύει αυτούς και κανέναν άλλο, όχι λόγω οδηγιών και και λοιπών αερολογιών. Απο την πλευρά μας ως χρήστες, δε μας βολεύει σε κάτι αυτό ούτε κερδίζουμε τίποτα, αντιθέτως μας δημιουργεί προβλήματα αν θέλουμε να αλλάξουμε modem/router με κάτι καλύτερο.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-11-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΥΛΩΝΑ
    Router
    TP-LINK 8960N v5.1
    Ισχύει, πως η εξυπηρέτηση που προσφέρει η κοσμοτε έχει πέσει κατά πολύ.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις την Ευρωπαικη οδηγια καπου γραμμενη? που σιγουρα θα εχει κοινοποιηθει ... η το λες ετσι επειδη καποιος το ειπε εστω και αν ειναι σεβαστη η γνωμη του?
    Ο λογος που το λεω ειναι γιατι μιλαω με 2 εταιριες μοντεμ και λενε οτι κατι τετοιο δεν ισχυει (εκτος αν δεν ενημερωθηκαν η τα ατομα που μιλαω εγω δεν το ξερουν)
    Δεν μιλαω αν ο παροχος αποφασισε αυτος επειδη του δινει το δικαιωμα η Ευρωπαικη, αλλα να υποχρεωσει τους Ευρωπαικους παροχους να εχουν voip
    Επισης απο Αγγλια (υποψην οι Αγγλοι ακολουθουν τους Ευρωπαικους κανονισμους οπως και η Ελλαδα) που κραταω επαφη, δεν ισχυει κατι τετοιο μεχρι τωρα 1 μηνα πριν το 2016 ουτε καν εμφανιστηκαν πρωτες γραμμες να αναγκαζουν χρηστες (voip εχουν και εκει για οποιον θελει οποτε αλλο αυτο) γιατι αμφιβαλω αν θα περασουν 15.000.000 (more/less) γραμμες για το 2016 (που ακουγεται) η τον επομενο χρονο

    Αν εχεις καποιο στοιχειο παρακαλω δωσε το να δουμε, αλλιως ειναι λογια για να φοβομαστε
    Στο Η.Β. η BT έχει κάνει σύσταση στους συνδρομητές να επιλέγουν VOIP. Το 2020 θα σταματήσουν την εμπορική διάθεση PSTN/ISDN και το 2025 θα γίνει το switch off. Εδώ βιάζονται λιγάκι.
    http://www.itproportal.com/2015/12/0...Portal+News%29

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι σιγουρα γινεται συσταση για τους επαγγελματιες μεχρι το 2020 δεν σημαινει οτι ειναι υποχρεωτικα, παρα μεχρι το 2025 που μεχρι τοτε πολλα μπορει να εχουν γινει ...΄αλλα μιλανε για σχεδιο στα επομενα 10 χρονια που αναμενουν την ολοκληρωση (εκτος απροβλεπτου)...
    το ξερω αυτο γιατι ημουν εκει αρκετο καιρο, απλα ο οτε θελει να το ξεκινησει τωρα ... δεν υπαρχει οδηγια Ευρωπαικης εδω και τωρα, προφανως αναλογα την ευλυγισια των παροχων

  9. #9
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσικός πΟΤΕς.....σε ξεκουμπωνουν από adsl και όταν έχουν 3-4-5-10 ενεργοποιήσεις σε VDSL στέλνουν τον έρμο τον τεχνικό να κάνει τις μηκτονομήσεις σε καφάο......btw.....βάση ευρωπαικής οδηγίας όλες οι γραμμές θα γυρίσουν σε Voice over IP. Θυμηθήτε το......μας έρχεται!
    Τι εξυπναδίτσα ήταν αυτή ?
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει στο Α/Κ ο ΟΤΕ να σου βγάλει την ADSL για να σε πάει σε VDSL2.
    Η αλλαγή γίνεται στο ΚΑΦΑΟΥ και γίνεται γρήγορα ( η αλλαγή από ADSL2+ σε VDSL2 από ΚΑΦΑΟΥ ολοκληρώνεται ανάλογα τον τεχνικό μέσα σε 60-180 sec... ).

    Άλλο παίχτηκε στην προκειμένη.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    60-180 sec μπορει να γινεται η αλλαγη, αλλα ελα την αλλη φορα που περναγα απο την παλια γειτονια εψαχναν 25 λεπτα να βρουν την γραμμη μεσα στο καφο να γινει η αλλαγη

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το κόβανε όμως για 25 λεπτά ( πόσο μάλλον για μέρες που λέει ο φίλος από πάνω ).

    Αυτοί που στήσανε το παλιό ΚΑΦΑΟΥ πρέπει να ήταν τέρατα οργάνωσης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:27
  2. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
    Από Eor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 12:09
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-15, 17:04
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-15, 14:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας