Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    23-01-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Καλημερα, στις 2/2 συνδεθηκα κι εγω με το VDSL2 συνδεομενος στο κοντινο μου KV με αποτελεσμα η ταχυτητα να ειναι (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 49.999 και εμεινα πολυ ευχαριστημενος εξ αρχης. Απο την ιδια μερα ομως και εξης παρατηρουσα πως η ταχυτητα στο κατεβασμα δεν ηταν καθολου ομαλη βλεποντας τις τιμες να ανεβοκατεβαινουν απο τα 3 ΜΒ/s στα 100 KB/s μεταξυ διαδοχικων δευτερολεπτων. Δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια και αρχισα να κανω διαφορες δοκιμες με το ping μου για να δω σε τι κατασταση βρισκοταν, οντας υποψιασμενος απο αλλα posts οτι θα ανεβαινε ισως αρκετα. Επιβεβαιωθηκα βλεποντας μεσα απο παιχνιδια που δοκιμασα πως παλιοτερα ενω ειχα γυρω στο 80-85 ms ping (σε ξενους servers προφανως), τωρα ειχε ανεβει στα 110-120 ms. Εχω αιτηθει ηδη αλλαγη σε fastpath και περιμενω νεοτερα σε μια,δυο μερες.

    Το προβλημα με το ασταθες ping ομως φανηκε ακομα πιο εντονα μεσα στα παιχνιδια που η καθυστερηση ειναι πιο ευδιακριτη απο το browsing ή το downloading. Το ping ανεβαινε αποτομα ξαφνικα, οχι υπερβολικα μεγαλες τιμες, γυρω στα +150-200 ms και επεφτε αμεσως, κατι ομως που δεν ειναι ανεκτο για καποιον που παιζει παιχνιδια. Αρχισα λοιπον να κανω δοκιμες στο cmd με ping και tracert και παρατηρησα τα εξης : 1) Η ping σε οσα sites εκανα μου εβγαζε νορμαλ τιμες σε ms, περα απο το forthnet.gr στο οποιο εχω 100% απωλειες παντα στα πακετα που στελνω. 2) Η tracert ξεκιναει και καποιες στιγμες τα ms πεταγονται στα 300 και 600 για καποιους κομβους, ενω ολες οι τιμες ειναι σε νορμαλ ορια. Ταυτοχρονα η tracert δεν καταφερνει συχνα να εχει επιτυχια και να φτασει μεχρι την ip της σελιδας που ζηταω ( απο καποιο κομβο και μετα βγαζει αστερακια και οτι εξαντληθηκε το χρονικο οριο της αιτησης ).

    Δοκιμασα σε διαφορες σελιδες τα παραπανω πειραματα, και ταυτοχρονα απο αλλη γραμμη φιλου με adsl στη forthnet εβλεπα πως στα ιδια ping και tracert εκεινος δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα, καταλαβαινοντας πως το προβλημα ειναι απο την μερια της συνδεσης μου και οχι απο την εκαστοτε σελιδα ή την forthnet γενικοτερα.

    Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για τα lag spikes που εχω; Οσο για το ping, φανταζομαι θα συμμορφωθει σε λογικα ορια μετα το fastpath, αλλα τα lag spikes θα φυγουν...; Οσο ημουν στο adsl δεν ειχα αντιστοιχα προβληματα σταθεροτητας της γραμμης (ενδεχομενως καποιες στιγμες να ετρωγε τα σκαλωματα της, αλλα χωρις ιδιαιτερο αντικτυπο στην εμπειρια μου εκεινη την στιγμη).

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    -edit: Χρησιμοποιησα nmap και βρηκα την ip του forthnet.gr και μπορεσα και εκανα επιτελους ping και traceroute. Οποτε ισως να ειχε καποιο θεμα ο DNS ή κατι αλλο που δεν γνωριζω. Τα lag spikes παραμενουν ομως...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Foreli : 04-02-16 στις 08:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Οι servers δεν υποχρεούνται να απαντάνε σε ping και traceroute. Και προφανώς δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις αν κάτι φταίει. Τα lag spikes δεν θα φύγουν απο το fastpath. Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται λίγο χαζό και να τα έχεις ήδη ελένξει, αλλά

    * μήπως συνδέεσαι με wi-fi και όχι με καλώδιο?
    * μήπως υπάρχουν συνδεδεμένες συσκευές στο wifi που σου τρώνε bandwith και σου γονατίζουν την γραμμή?
    * μήπως έχεις ανοιχτά torrent και seedarei όταν παίζεις παιχνίδια? Αν ισχύει κάτι απο τα τρία είναι φυσιολογικό να έχεις lag spikes όταν παίζεις games.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Καλα κανεις και το αναφερεις για οποιονδηποτε διαβαζει το θεμα, αλλα οχι δεν συμβαινει κατι απο τα 3

    Σημερα φαινεται να πηγαινουν ολα καλα και δεν βλεπω αποτομα ανεβοκατεβασματα στα traceroute και στα παιχνιδια. Ημουν ετοιμος να παρω τηλεφωνο στην forthnet να παραπονεθω σημερα, αλλα ολα βαινουν καλως προς το παρον. Περιμενω να δω και με το fastpath τι ping θα εχω. H αλλαγη σε fp γιατι να αργει τοσο πολυ...; Δυο μερες για ενα software change;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Foreli Εμφάνιση μηνυμάτων
    H αλλαγη σε fp γιατι να αργει τοσο πολυ...; Δυο μερες για ενα software change;
    Διότι γίνεται σχετικό αίτημα από την Forthnet στον ΟΤΕ, που πλέον αυτός είναι υπεύθυνος για οτιδήποτε τεχνικό θέμα έχει να κάνει για την σύνδεσή σου από την καμπίνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Foreli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα κανεις και το αναφερεις για οποιονδηποτε διαβαζει το θεμα, αλλα οχι δεν συμβαινει κατι απο τα 3

    Σημερα φαινεται να πηγαινουν ολα καλα και δεν βλεπω αποτομα ανεβοκατεβασματα στα traceroute και στα παιχνιδια. Ημουν ετοιμος να παρω τηλεφωνο στην forthnet να παραπονεθω σημερα, αλλα ολα βαινουν καλως προς το παρον. Περιμενω να δω και με το fastpath τι ping θα εχω. H αλλαγη σε fp γιατι να αργει τοσο πολυ...; Δυο μερες για ενα software change;
    Συγνώμη rewind. Δινει η forthnet fastpath απο καμπινα;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Forthnet δίνει VDSL από καμπίνα νοικιάζοντας την υπηρεσία από τον ΟΤΕ.
    Ο ΟΤΕ με την σειρά του δίνει κανονικά fastpath στις συνδέσεις από την καμπίνα, άσχετα αν πρόκειται για δικό του πελάτη ή άλλου παρόχου.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet δίνει VDSL από καμπίνα νοικιάζοντας την υπηρεσία από τον ΟΤΕ.
    Ο ΟΤΕ με την σειρά του δίνει κανονικά fastpath στις συνδέσεις από την καμπίνα, άσχετα αν πρόκειται για δικό του πελάτη ή άλλου παρόχου.
    Βρε στη θεωρια μαζι σου, αλλα την αλλη φορα που ειχα παρει, ο τεχνικος που μιλησα ηταν κατηγορηματικος οτι δεν υπαρχει fastpath σε vdsl, οχι οτι δε δινει η forthnet, οποτε γιαυτο ρωταω εαν του ειπαν οτι οντως δινουν και προωθειτε το αιτημα του, να παρω να ζητησω τον ιδιο τον τεχνικο

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έχεις αναφέρει πάλι σε άλλα νήματα και η απάντηση που πήρες είναι παρόμοια.
    To ότι ο τεχνικός της Forthnet σου ανέφερε ότι δεν παρέχεται fastpath σε VDSL από καμπίνα, δεν σημαίνει ότι ισχύει. Τόσα ξέρει, τόσα λέει.
    Αν θυμάμαι καλά η Forthnet δεν δίνει fastpath σε VDSL με δικό της εξοπλισμό από αστικό κέντρο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ισχύει και για τον ΟΤΕ από καμπίνα.
    ΟΤΕ, Wind και Vodafone πάντως δίνουν fastpath σε VDSL από καμπίνα.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-01-2015
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από specialK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη rewind. Δινει η forthnet fastpath απο καμπινα;
    Και εγω την πρωτη φορα που πηρα και ζητησα μου ειπαν οτι δεν γινεται στο VDSL, αλλα επεμεινα λιγο, ο υπαλληλος που μιλουσα ρωτησε καποιον αλλον μεσα και μετα ηρθε να μου επιβεβαιωσει οτι γινεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2012
    Περιοχή
    Κηφισιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    VMG1312 RT-AC56U RP-AC56
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχεις αναφέρει πάλι σε άλλα νήματα και η απάντηση που πήρες είναι παρόμοια.
    To ότι ο τεχνικός της Forthnet σου ανέφερε ότι δεν παρέχεται fastpath σε VDSL από καμπίνα, δεν σημαίνει ότι ισχύει. Τόσα ξέρει, τόσα λέει.
    Αν θυμάμαι καλά η Forthnet δεν δίνει fastpath σε VDSL με δικό της εξοπλισμό από αστικό κέντρο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ισχύει και για τον ΟΤΕ από καμπίνα.
    ΟΤΕ, Wind και Vodafone πάντως δίνουν fastpath σε VDSL από καμπίνα.
    Μαλιστα οκ, οποτε πλεον η Forthnet δινει απο καμπινα fastpath. Συγνωμη που σε ενοχλησα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Foreli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω την πρωτη φορα που πηρα και ζητησα μου ειπαν οτι δεν γινεται στο VDSL, αλλα επεμεινα λιγο, ο υπαλληλος που μιλουσα ρωτησε καποιον αλλον μεσα και μετα ηρθε να μου επιβεβαιωσει οτι γινεται.
    ναι και εγω οταν επεμεινε ο τεχνικος μου πεταξε τη μπαρουφα του αιωνα οτι δεν υπαρχει fastpath στο vdsl. Τελοσπαντων ευχαριστω πολυ

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από specialK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα οκ, οποτε πλεον η Forthnet δινει απο καμπινα fastpath. Συγνωμη που σε ενοχλησα
    Δεν μ' ενόχλησες φίλε μου και συγνώμη αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση. Απλά πολλές φορές η άγνοια των τεχνικών γίνεται κουραστική.
    Η Forthnet δεν έχει δικό της VDSL από καμπίνα. Απλά νοικιάζει (όπως η Wind και η Vodafone) στην χοντρική από τον ΟΤΕ και μας παρέχει την υπηρεσία. Για οποιοδήποτε θέμα προς επίλυση, θα πρέπει να απευθυνθεί προς αυτόν.
    Εδώ κάποιοι έχουν φθάσει στο σημείο να αναφέρουν ότι δεν δουλεύει άλλος εξοπλισμός εκτός αυτών που παρέχει η ίδια.

Παρόμοια Θέματα

  1. PACKET LOSS σε διαφορα Site και lag spikes σε games ΟΤΕ
    Από luffysan31 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 00:34
  2. Πρόβλημα: VDSL Ασταμάτητα Lag Spikes
    Από Static στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 11:11
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-15, 09:25
  4. ping wind vdsl μέτρηση
    Από spartacus στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 10:24
  5. Μείωση 5€ στο VDSL της Wind
    Από Slackulator στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας