Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Το πρόβλημα που θα περιγράψω δεν αφορά εμένα αλλά έναν φίλο και θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ή να καθοδηγήσει.

    Ο φίλος μου έχει σύνδεση Forthnet και επειδή παίζουμε games μαζί, του είπα να πάρει τηλέφωνο στην Forthnet και να ζητήσει να γυρίσουν την σύνδεση σε Fastpath για να πέσει το ping.

    Το πρόβλημα είναι πως όποτε πέφτει το internet του, γυρίζει αυτόματα σε Interleave και του είπε η Forthnet πως γίνεται αυτόματα ενώ αυτός θέλει να είναι μόνιμα Fastpath

    Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, σας φαίνεται λογικό; Από τη στιγμή που ζητάει να είναι μόνιμα σε Fastpath, πώς γυρίζει αυτόματα σε Interleave; Όπως καταλαβαίνεται, δεν μπορεί να γίνεται αυτή η δουλειά, να πέφτει το ίντερνετ, να παίρνει τηλέφωνο και να ζητάει να γίνει Fastpath.

    Υπάρχουν και άλλοι πελάτες που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα ή κοροιδεύουν τον φίλο μου;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετα με την μετάβαση και αν μπορεί να γίνεται αυτόματα, τι εννοείς με το:
    όποτε πέφτει το internet του
    υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή και έχει αποσυνδέσεις;; αν απλά αυτός μόνος του και ας έχει σταθερή γραμμή χωρίς θόρυβο και αποσυνδέσεις, βγάλει το καλώδιο και κάνει μια αποσύνδεση και πάλι αλλάζει;;
    Πες του να κάνει μια επανεκκίνηση στο ρούτερ και να σου δώσει τα στοιχεία της γραμμής για να τα ανεβάσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε μου με συγχωρείς δικό μου λάθος. Με παρέσυρε ο φίλος μου από αυτά που μου είπε και το έγραψα στο post. Δεν πέφτει το ίντερνετ, είναι σταθερή η γραμμή γενικά, λέει πως καμιά φορά μπορεί να πέσει. Εάν υπάρχει πρόβλημα, ο ίδιος δεν το γνωρίζει και δεν έχει δώσει σημασία είναι η αλήθεια γιατί δεν γνωρίζει από πληροφορική.

    Και εγώ προσωπικά που τον έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες δεν έχει σοβαρό πρόβλημα για να είμαι ειλικρινής.

    - Δηλαδή να περιμένουμε να του το γυρίσουν σε Fastpath και να κάνουμε reboot το ρούτερ να δούμε αν θα ξανανέβουν τα pings;

    Όσο για τα στοιχεία της γραμμής, θα χρειαστώ μια βοήθεια είναι η αλήθεια για το τι θα χρειαστείς γιατί και αυτός δεν γνωρίζει και του ζητάω πολλά. Ίσως να συνδεθώ απομακρυσμένα για να τα κάνω c/p.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ScArY_ : 12-02-16 στις 19:34.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να κάνει πρώτα επανεκκίνηση και να πάρει τα παρακάτω στοιχεία (ένα screenshot από το μενού) όσο είναι σε Interleaved για να έχει μια εικόνα της γραμμής σε τέτοιο προφίλ. Θα πρέπει να το αφήσει έτσι για μερικές ώρες και να δει αν η γραμμή μαζεύει λάθη, γιατί στο Fastpath δεν γίνεται διόρθωση. Να πάρει πάλι ένα screenshot μετά από μερικές ώρες Uptime για να δούμε πόσα λάθη έχει μαζέψει ή γραμμή.
    Αν η γραμμή έχει πρόβλημα και μπορεί κάποιος που δεν ξέρει να μην το καταλαβαίνει, με το Fastpath επιδεινώνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στοιχεία γραμμής.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  92,0 KB 
ID: 167004
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με αποσυνδέσεις
    Από CyberCr33p στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 20:24
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 14:05
  3. Προβλημα με Saphire R9 380X 4GB
    Από nikoslykos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-16, 01:14
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-15, 12:56
  5. AnnexM με fastpath
    Από MAT9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-15, 13:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας