Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    Ένα νέο Android malware με θύματα πάνω από 100 χιλιάδες χρήστες στην Δανία, εγκαθίσταται μέσω ενός μηνύματος SMS δίνοντας πλήρη πρόσβαση στην συσκευή στους επιτιθέμενους μαζί με την δυνατότητα υποκλοπής προσωπικών δεδομένων.

    Σύμφωνα με την Heimdal Security που το ανέλυσε, το μήνυμα περιέχει ένα URL link, το οποίο αν αγνοηθεί δεν έχει κανένα κίνδυνο για τον χρήστη. Στην περίπτωση όμως που πατηθεί και με ενεργή την επιλογή εγκατάστασης εφαρμογών εκτός του Play Store, κατεβαίνει malicious app που συνδέεται μέσω Tor δικτύου και ανακατευθύνει όλη την κίνηση μέσω κακόβουλου proxy.

    Το malware με το κωδικό όνομα Mazar, για την ώρα έχει επιβεβαιωθεί πως προσβάλει συσκευές με Android KitKat και από τι 54 μηχανές ελέγχου του VirusTotal μόνο 3 μπόρεσαν να το εντοπίσουν.

    Πηγή : The Verge

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Εδώ οι λεπτομέρειες.

    1. Λαμβάνω μήνυμα από άγνωστο αποστολέα με κάποιο link.
    2. Αγνοώ κάθε προειδοποίηση που ακούμε τουλάχιστον τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και ανοίγω το link.
    3. Ζητά να κατεβάσει αρχείο. Ποιός είμαι εγώ που θα πω όχι;
    4. Ανοίγω το αρχείο.
    4β. Μου λέει κάτι για «άγνωστες πηγές». Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά θέλω ΤΩΡΑ να δω τι μου έχουν στείλει και τις ενεργοποιώ.
    5. Μου γράφει κάτι άδειες που ζητά το πακέτο. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά, έτσι κι αλλιώς αφορούν το κινητό του γείτονα, όχι το δικό μου.
    6. Εγκατάσταση.
    7. Από το δήθεν MMS που με περίμενε δεν βλέπω τίποτα, αντ' αυτού μου κλέβουν αβέρτα κωδικούς, με χρεώνουν με μηνύματα/κλήσεις και γενικά κάνουν ό,τι θέλουν.
    8. Μα πώς έγινε αυτό; Είναι επικίνδυνα αυτά τα πράγματα.
    9. Τρέχω στο Play για να βάλω κάποιο AV. Όσο περισσότερη μπαταρία μου καίει και όσο περισσότερες ενδείξεις με γαληνευτικό πράσινο χρώμα πετάει, τόσο πιο ασφαλής αισθάνομαι.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ οι λεπτομέρειες.

    1. Λαμβάνω μήνυμα από άγνωστο αποστολέα με κάποιο link.
    2. Αγνοώ κάθε προειδοποίηση που ακούμε τουλάχιστον τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και ανοίγω το link.
    3. Ζητά να κατεβάσει αρχείο. Ποιός είμαι εγώ που θα πω όχι;
    4. Ανοίγω το αρχείο.
    4β. Μου λέει κάτι για «άγνωστες πηγές». Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά θέλω ΤΩΡΑ να δω τι μου έχουν στείλει και τις ενεργοποιώ.
    5. Μου γράφει κάτι άδειες που ζητά το πακέτο. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά, έτσι κι αλλιώς αφορούν το κινητό του γείτονα, όχι το δικό μου.
    6. Εγκατάσταση.
    7. Από το δήθεν MMS που με περίμενε δεν βλέπω τίποτα, αντ' αυτού μου κλέβουν αβέρτα κωδικούς, με χρεώνουν με μηνύματα/κλήσεις και γενικά κάνουν ό,τι θέλουν.
    8. Μα πώς έγινε αυτό; Είναι επικίνδυνα αυτά τα πράγματα.
    9. Τρέχω στο Play για να βάλω κάποιο AV. Όσο περισσότερη μπαταρία μου καίει και όσο περισσότερες ενδείξεις με γαληνευτικό πράσινο χρώμα πετάει, τόσο πιο ασφαλής αισθάνομαι.
    Και τελικα ερχεσαι σε μενα και μου τα ακουμπας για να σου κανω factory reset.Και ολοι ειμαστε χαρουμενοι, εγω γιατι πληρωνομαι και εσυ γιατι αισθανεσαι λεφτας.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ οι λεπτομέρειες.

    1. Λαμβάνω μήνυμα από άγνωστο αποστολέα με κάποιο link.
    2. Αγνοώ κάθε προειδοποίηση που ακούμε τουλάχιστον τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και ανοίγω το link.
    3. Ζητά να κατεβάσει αρχείο. Ποιός είμαι εγώ που θα πω όχι;
    4. Ανοίγω το αρχείο.
    4β. Μου λέει κάτι για «άγνωστες πηγές». Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά θέλω ΤΩΡΑ να δω τι μου έχουν στείλει και τις ενεργοποιώ.
    5. Μου γράφει κάτι άδειες που ζητά το πακέτο. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά, έτσι κι αλλιώς αφορούν το κινητό του γείτονα, όχι το δικό μου.
    6. Εγκατάσταση.
    7. Από το δήθεν MMS που με περίμενε δεν βλέπω τίποτα, αντ' αυτού μου κλέβουν αβέρτα κωδικούς, με χρεώνουν με μηνύματα/κλήσεις και γενικά κάνουν ό,τι θέλουν.
    8. Μα πώς έγινε αυτό; Είναι επικίνδυνα αυτά τα πράγματα.
    9. Τρέχω στο Play για να βάλω κάποιο AV. Όσο περισσότερη μπαταρία μου καίει και όσο περισσότερες ενδείξεις με γαληνευτικό πράσινο χρώμα πετάει, τόσο πιο ασφαλής αισθάνομαι.

    Προσθέτω το 10.
    Δεν έχω λεφτά να φάω, αλλά τρέχω και "πετάω" ευθαρσώς τα 800€ για να πάρω iPhone, γιατί το Android είναι επικίνδυνο λειτουργικό, επειδή είμαι τόσο ηλίθιος που εγκαθιστώ ό,τι άγνωστο αρχείο .apk μου έρθει, ενώ το Μηλόφωνο δεν παθαίνει ποτέ τίποτα και πουλάς και μαγκιά στα γκομενάκια... (φυσικά και απεχθάνομαι οποιαδήποτε συσκευή έχει το Μήλο επάνω )

  5. #5
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    10α) μένω στους γονείς μου και δεν πληρώνω μια για λογαριασμούς και διατροφή. Με το χαρτζιλίκι και όσα λεφτά μαζεύω δεξιά και αριστερά παίρνω μηλόφωνο και αισθάνομαι ασφαλής. Ποιος έχει χρόνο για να ασχοληθεί με 100 συσκευές. Φυσικά έχω βάλει και αυτοκόλλητο με τη μηλώ στο αυτοκίνητο που μου αγόρασαν όταν πέρασα στην σχολή...


    Καλά το σχόλιο του @simpleton είναι όλα τα λεφτά και περιγράφει την πραγματικότητα. Στη Δανία δεν υποτίθεται ότι είναι και εξοικειωμένοι με τις τεχνολογίες και τα άλλα κομπιουτερίστικα? Πατούνε "ναι" σε όλα?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προσθέτω το 10.
    Δεν έχω λεφτά να φάω, αλλά τρέχω και "πετάω" ευθαρσώς τα 800€ για να πάρω iPhone, γιατί το Android είναι επικίνδυνο λειτουργικό, επειδή είμαι τόσο ηλίθιος που εγκαθιστώ ό,τι άγνωστο αρχείο .apk μου έρθει, ενώ το Μηλόφωνο δεν παθαίνει ποτέ τίποτα και πουλάς και μαγκιά στα γκομενάκια... (φυσικά και απεχθάνομαι οποιαδήποτε συσκευή έχει το Μήλο επάνω )
    E ναι άλλωστε στο μήλο δεν υπάρχει side loading ούτε μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει οτι τυχαίο του έρθει απο email...

    Εντάξει ρε παιδιά ήμαρτον με αυτές τις ειδήσεις. Αν υπάρχει κάποιο bug στο android όπως το heartbleed ή το stagefright ναι είναι προφανως σημαντική είδηση και πρόβλημα του λειτουργικού. Αλλά αν σου έρχεται ενα SMS και εσύ κατεβάζεις την εφαρμογή και μετά την εγκαθιστάς κιόλας. Ε, συγγνώμη... το λειτουργικό φταίει;

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Επίσης ενδιαφέρον είναι ότι ο πληθυσμός της Δανίας είναι 6.000.000 . Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το sms έφτασε σε όλους, και ότι όλοι είχαν android και μάλιστα ευπαθή έκδοση, 100.000 προσβολές σημάινει ότι τουλάχιστον 1 ατους 60, ρεαλιστικά πολύ περισσότεροι, επέδειξαν τόσο ανεύθυνη συμπεριφορά, σε χώρα που θεωρείται τεχνολογικά εγγράμματη.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    apps από unknown sources που μπορουν να γίνουν device administrators σε non rooted phones ειναι εγκλημα. Πρέπει να το κόψει η Google

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Λαμβάνω μήνυμα από άγνωστο αποστολέα με κάποιο link.
    2. Αγνοώ κάθε προειδοποίηση που ακούμε τουλάχιστον τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια και ανοίγω το link.
    3. Ζητά να κατεβάσει αρχείο. Ποιός είμαι εγώ που θα πω όχι;
    4. Ανοίγω το αρχείο.
    τη συγκεκριμένη αλληλουχία την έχω δει πολλές φορές. αποκορύφωμα ήταν μια φορά ο πατέρας μου που έμαθε το ιντερνετι 70 χρονών και μέσα σε 2 μέρες είχε κάνει συλλογή με όλους τους ιούς που κυκλοφορήσαν ποτέ (γιατί πάταγε σε οτι διαφήμιση έβλεπε μπροστά του).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα θα είναι μπροστά στα malware γιατί πολύ απλά Android έχει ο περισσότερος κόσμος.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα θα είναι μπροστά στα malware γιατί πολύ απλά Android έχει ο περισσότερος κόσμος.
    Ακριβώς

    Γι αυτό και στις (σοβαρές) στατιστικές, κανονικοποιούν τα αποτελέσματα ανάλογα με τις κατανομές του δείγματος.

    Είναι αστείο να λές πχ ότι 99% του malware τρέχει πχ σε windows παραλείπντας ότι
    το 90% των χρηστών desktop/notebook χρησιμοποιούν windows

    Από την άλλη, αυτό το θεωρώ "φυσική επιλογή" που απλά χρεώνει τους ηλίθιους.
    Όμως, με τόσες κινεζιές που κυκλοφορούν (που πιος ξέρει τι έχουν βάλει μέσα, βλέπε k3 note)
    μπορούν και οι υπόλοιποι να βρεθούν προ εκπλήξεων.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς

    Γι αυτό και στις (σοβαρές) στατιστικές, κανονικοποιούν τα αποτελέσματα ανάλογα με τις κατανομές του δείγματος.

    Είναι αστείο να λές πχ ότι 99% του malware τρέχει πχ σε windows παραλείπντας ότι
    το 90% των χρηστών desktop/notebook χρησιμοποιούν windows

    Από την άλλη, αυτό το θεωρώ "φυσική επιλογή" που απλά χρεώνει τους ηλίθιους.
    Όμως, με τόσες κινεζιές που κυκλοφορούν (που πιος ξέρει τι έχουν βάλει μέσα, βλέπε k3 note)
    μπορούν και οι υπόλοιποι να βρεθούν προ εκπλήξεων.
    Μου λέει ένας φίλος , βοήθησε με να περάσω cyanogen στο σούπερ γουαου κινέζικο smartphone που αγόρασα.
    Βεβαίως να σε βοηθήσω.
    Άντε γιατί δεν μπορώ να κάνω αγορές από αυτό.
    Γιατί;
    Γιατί δεν εμπιστεύομαι να βάλω την κάρτα μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τελικα ερχεσαι σε μενα και μου τα ακουμπας για να σου κανω factory reset.Και ολοι ειμαστε χαρουμενοι, εγω γιατι πληρωνομαι και εσυ γιατι αισθανεσαι λεφτας.
    Nope... Γιατί ο ιός κάνει exploit αδυναμία των 4.2 & 4.4 και μέρος του εγκαθίσταται ως system service οπότε και επαναφορά να κάνεις ακόμη και wipe data/factory reset να κάνεις παραμένουν εγκατεστημένες.

    Η μόνη διαφορά είναι ότι έως τώρα αυτά μπαίνανε πατώντας σε διαφημίσεις ακόμη και εφαρμογών που υπήρχαν- υπάρχουν στο Play Store. Και πίστεψέ με δεν είναι λίγες οι συσκευές οι οποίες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα τρέχουν τέτοιες εφαρμογές, οπότε μην προτρέξετε να κράξετε τους όποιους Δανούς.

    Επίσης ένα χρήσιμο κομμάτι της είδησης είναι ότι τα supa-dupa AV του Android δεν μπορούν ΚΑΝ να ανιχνεύσουν, όχι τον ιό αλλά ούτε καν την αλλαγή της ρύθμισης για εγκατάσταση από άγνωστες πηγές, επαληθεύοντας τη φήμη ότι τις AV εφαρμογές τις έχουν κυκλοφορήσει εταιρείες που φτιάχνουν μπαταρίες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 18-02-16 στις 17:19.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μετά τη δημοσιότητα, το πιάνουν πλέον 27 από τα 55 av
    https://www.virustotal.com/en/file/7...8cf8/analysis/

  15. #15
    Εγγραφή
    17-01-2016
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    οποιος ξερει προσεχει

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛ.ΑΣ: Τριπλασιάστηκε η εγκληματικότητα το 2011 Πάνω από 100.000 οι υποθέσεις ληστειών - κλοπών - διαρρήξεων
    Από bossoq στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1569
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-15, 00:30
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:23
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 17:57
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 16:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας