Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Είμαι συνδρομητής της Forthnet-nova από το 2011. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους με ενημέρωσαν ότι τελευταία ανανέωση έκανα το 2013 και πλέον το συμβόλαιο μου είναι αόριστου χρόνου. Ο ΟΤΕ μου έδωσε μια πρόσφορα που με ενδιέφερε οπότε προχώρησα σε καινούρια σύμβαση μαζί τους.
    Αφού με ενημέρωσαν ότι η γραμμή «ελευθερώθηκε» από την forthnet συνέχισα με τον καινούριο πάροχο του ΟΤΕ.
    Ενώ ήμουν σε διαδικασία ενεργοποίησης του internet διότι μεταφέρθηκε η γραμμή μου στον ΟΤΕ, με παίρνουν τηλέφωνο από την forthnet και μου λένε ότι υπάρχει 18μηνη δέσμευση μου. Ζητώ να μου στείλουν το ηχογραφημένο μήνυμα που αποδεικνύει ότι συμφώνησα μαζί τους σε κάτι τέτοιο. Άλλος αντιπρόσωπος τους επικοινωνεί μαζί μου και μου λέει πως η δέσμευση έγινε αυτόματα μέσω του My account όταν ζήτησα να συμπεριληφθούν τα κανάλια HD στον λογαριασμό μου δωρεάν.
    Μη θέλοντας να μπλέξω με τέλος απενεργοποίησης προς την Forthnet και αφού υποστήριζαν ότι υπάρχει 18μηνη δέσμευση, μίλησα με αντιπρόσωπο της εταιρείας για να ακυρώσουν την φορητότητα της γραμμής με τον ΟΤΕ και να συνεχίσει το πρόγραμμά μου ως έχει., ελπίζοντας πως θα επανέλθει και το internet αφού για πάνω από 24 ώρες δεν είχα.
    Στέλνω επιπλέον και εγώ φαξ στον ΟΤΕ που ζητώ να μην γίνει ενεργοποίηση του νέου πακέτου και να ακυρωθεί η αίτηση μου.
    Επικοινωνούν εκ νέου μαζί μου από την Forthnet και μου λένε πως δεν μπορώ να έχω το παλιό μου πρόγραμμα στην ίδια τιμή και πρέπει να χρεωθώ περίπου άλλα 5 ευρώ. Τους εξηγώ πως είχα μιλήσει με αντιπρόσωπο τους που με διαβεβαίωσε πως το πακέτο μου θα μείνει ως έχει και δεν θα γίνει καμία αλλαγή.
    Μετά από ώρα στο τηλέφωνο και εξηγώντας τους πως το λάθος είναι δικό τους και πως αυτοί με έχουν βάλει σε μια κατάσταση που δεν την επέλεξα (και μου δημιουργεί και πρόβλημα τελικά) μου λένε επιπλέον πως για κάποιες μέρες δεν θα έχω ούτε Nova ούτε τηλέφωνο, ούτε Internet μέχρι να γίνει η αλλαγή. Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο-ανώτερο για το όλο θέμα και δεν με παρέπεμψαν σε κάποιον. Τελικά ζήτησα την απενεργοποίηση του πακέτου μου με κόστος περίπου 160 ευρώ.
    Θέλω να ρωτήσω αν τελικά είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω το τέλος απενεργοποίησης αφού αρχικά μου είπαν πως το συμβόλαιο μου είναι αόριστου; Και αν αφού όπως υποστηρίζουν είχα δέσμευση 18μηνη γιατί μου άλλαζαν τις προηγούμενες χρεώσεις;
    Ευχαριστώ πολύ! Συγγνώμη για το εκτενές του κειμένου!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Περιοχή
    Kitsi-Koropiou
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/4999
    ISP
    HOL
    Router
    Patata-hol
    SNR / Attn
    15(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα...τι αλλη επιλογη εχεις?,τι θα μπορουσες να κανεις? ,χωρις να δωσεις τα χρηματα, η οποια χρηματα σου ζητησουν??

    ...Δυστηχως οταν μιλαμε για Forthnet+ΟΤΕ ,η χημικη ενωση αυτη ΠΑΝΤΑ φερνει το αφυσικο αδειασμα της τσεπης..

    Εχουν τον τροπο και θα στα παρουν,ειτε διαλεξεις τον εναν η τον αλλον η κανεναν απο αυτους..Παντως αν εκανες αλλαγη πακετου,απο το τηλ ,αυτο το μετρανε σαν νεο πακετο με οτι αυτο συνεπαγεται...Μαλιστα χωρις οι ιδιοι να σε ενημερωνουν τι θα γινει η οτι κανεις νεο πακετο ουσιαστικα χωρις να το καταλαβενεις σαν πελατης...Δυστηχως.

    Λυπαμαι και ευχομαι να ξεμπερδεψεις απο την κατασταση αυτη,αλλα οχι χωρις να δωσεις χρηματα...

  3. #3
    Εγγραφή
    24-03-2004
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    SPEEDSTREAM 4200
    Αστους να κουρευονται. Και μενα μου ζητησαν 160 ευρω γιατι ενα μηνα πριν τελειωσει ο χρονος της δεσμευσης μου εβαλαν τους 2 μηνες τα HD που ηταν δωρεαν (και επρεπε να μπουν στην αρχη της συνδρομης) και με πηρε τηλεφωνο μια δικηγορος τους (ετσι δηλωσε) και μου ειπε το νοστιμο οτι συναινεσα σε εκ νεου ετησια δεσμευση οταν συναινεσα στο να μου ενεργοποιησουν τα καναλια HD που ηταν δωρεαν (και μεσα στο πακετο της πρωτης χρονιας). Οταν την ρωτησα "εσυ τωρα που μου πηρες τηλεφωνο να το θεωρησω οτι συναινεις να μου κατσεις;" παρεξηγηθηκε. Γραψτους κανονικα εκει που δεν παιρνει μελανι και πηγαινε στην εταιρια που θελεις και ειχες κανει συμφωνια. Δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα. Ακομα και αν αργοτερα θελησεις να ξαναπας στην ιδια εταιρια λογω καλης προσφορας, ανεφερε το περιστατικο και διευκρινισε οτι θα γυρισω μονο αν διαγραψετε τις παραλογες απαιτησεις σας. Αν οχι ....ξυδι. Επισης να ξερεις οτι για να βαλω το χερι μου στην τσεπη σου και να παρω χρηματα χρειαζεται α)την συναινεση σου ή β)δικαστικη αποφαση. Το ιδιο ισχυει και για ολες τις εταιριες (ιδιωτικες ή και δημοσιες) οπως και για ολες τις υπηρεσιες (εφορια, πολεοδομια, τελωνεια. κλπ), Αν δεν εχουν την δικη σου υπογραφη (σε διακανονισμο, συμβιβασμο κλπ) ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ δικαστικη αποφαση. Αν πας να πληρωσεις τοτε μην παρεξηγηθεις οταν θα σε πουν μα...κα γιατι συμπεριφερεσαι σαν τετοιος. Δεν θα σου φταει κανεις. Αλλα αν σε καλεσουν σε δικαστηριο να πας. Κανεις δικαστης (οσο πουλημενος και αν ειναι, οχι οτι υπαρχουν τετοιοι δικαστες στην Ελλαδα....) δεν μπορει να τους δωσει δικιο. Και για 160 ευρω δεν συμφερει να σε πανε σε δικη. Επισης τελος απενεργοποιησης δεν ισχυει σε περιπτωση θανατου του συνδρομητη (οποτε κλεινει το τηλεφωνο), Οταν μου το ζητησαν γιατι εκλεισα το τηλεφωνο του πατερα μου πριν κλεισει χρονος τους απαντησα το απλο: θα το διατηρησω το τηλεφωνο οταν καταφερετε να το συνδεσετε με τον πατερα μου εκει που ειναι τωρα. Εφοσον δεν μπορειτε με δικη σας υπαιτιοτητα σας πληρωνω την εως τωρα καταναλωση και οταν μπορεσετε.... ευχαριστως (τωρα στα σοβαρα, και τι δεν θα τους εδινα αμα μπορουσαν...).

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Περιοχή
    Kitsi-Koropiou
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/4999
    ISP
    HOL
    Router
    Patata-hol
    SNR / Attn
    15(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kos1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστους να κουρευονται. Και μενα μου ζητησαν 160 ευρω γιατι ενα μηνα πριν τελειωσει ο χρονος της δεσμευσης μου εβαλαν τους 2 μηνες τα HD που ηταν δωρεαν (και επρεπε να μπουν στην αρχη της συνδρομης) και με πηρε τηλεφωνο μια δικηγορος τους (ετσι δηλωσε) και μου ειπε το νοστιμο οτι συναινεσα σε εκ νεου ετησια δεσμευση οταν συναινεσα στο να μου ενεργοποιησουν τα καναλια HD που ηταν δωρεαν (και μεσα στο πακετο της πρωτης χρονιας). Οταν την ρωτησα "εσυ τωρα που μου πηρες τηλεφωνο να το θεωρησω οτι συναινεις να μου κατσεις;" παρεξηγηθηκε. Γραψτους κανονικα εκει που δεν παιρνει μελανι και πηγαινε στην εταιρια που θελεις και ειχες κανει συμφωνια. Δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα. Ακομα και αν αργοτερα θελησεις να ξαναπας στην ιδια εταιρια λογω καλης προσφορας, ανεφερε το περιστατικο και διευκρινισε οτι θα γυρισω μονο αν διαγραψετε τις παραλογες απαιτησεις σας. Αν οχι ....ξυδι. Επισης να ξερεις οτι για να βαλω το χερι μου στην τσεπη σου και να παρω χρηματα χρειαζεται α)την συναινεση σου ή β)δικαστικη αποφαση. Το ιδιο ισχυει και για ολες τις εταιριες (ιδιωτικες ή και δημοσιες) οπως και για ολες τις υπηρεσιες (εφορια, πολεοδομια, τελωνεια. κλπ), Αν δεν εχουν την δικη σου υπογραφη (σε διακανονισμο, συμβιβασμο κλπ) ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ δικαστικη αποφαση. Αν πας να πληρωσεις τοτε μην παρεξηγηθεις οταν θα σε πουν μα...κα γιατι συμπεριφερεσαι σαν τετοιος. Δεν θα σου φταει κανεις. Αλλα αν σε καλεσουν σε δικαστηριο να πας. Κανεις δικαστης (οσο πουλημενος και αν ειναι, οχι οτι υπαρχουν τετοιοι δικαστες στην Ελλαδα....) δεν μπορει να τους δωσει δικιο. Και για 160 ευρω δεν συμφερει να σε πανε σε δικη. Επισης τελος απενεργοποιησης δεν ισχυει σε περιπτωση θανατου του συνδρομητη (οποτε κλεινει το τηλεφωνο), Οταν μου το ζητησαν γιατι εκλεισα το τηλεφωνο του πατερα μου πριν κλεισει χρονος τους απαντησα το απλο: θα το διατηρησω το τηλεφωνο οταν καταφερετε να το συνδεσετε με τον πατερα μου εκει που ειναι τωρα. Εφοσον δεν μπορειτε με δικη σας υπαιτιοτητα σας πληρωνω την εως τωρα καταναλωση και οταν μπορεσετε.... ευχαριστως (τωρα στα σοβαρα, και τι δεν θα τους εδινα αμα μπορουσαν...).


    Χαχαχαχα πραγματικα πολυ καλο....Το θεμα ειναι οτι θα ελευθερωσουν την γραμμη του η θα του το κοψουν απλα....γιατι σε φιλο ,εγινε αυτο...δεν ηθελε να πληρωσει τις λαλακιες που ζηταγε ο ΟΤΕ και τον αφησαν στεγνα χωρις τιποτα....Και μετα πληρωσε και την ενεργοποιηση,χαχαχα

    Τεσπα δεν ξερω,πραγματικα περνουν αερα λεφτα και ειναι και αδικημενοι...Κριμα βρε ,πανε δωσε 160 ευρω,και αστους και αλλα 200 ευρω ,ετσι για την εταιρεια...

  5. #5
    Οκ αλλα τελικα αν εστω και τηλεφωνικα εχει ισχυ ο λογος, τοτε γιατι να μην τον επικαλεστω και εγω απενατι τους λεγοντας οτι και αυτοι μου ειπαν οτι το συμβοαλιο μου ειναι αοριστου; Αν δεν κανουν καλα την δουλεια τους οι υπαλληλοι τους ή δεν ειναι ενημερωμενοι, πρεπει το θυμα να ειμαι εγω; Και επειτα γιατι μου αλλαζεις το πακετο μου και με χρεωνεις και παραπανω στο λογαριασμο μου για να εχω το ιδιο προγραμμα που ειχα;
    Πραγματικα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη, τρεις υπαλληλοι τους μου ειπαν τρια διαφορετικα πραγματα!!

    Ευχαριστω!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2004
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    SPEEDSTREAM 4200
    Παιρνουν αερα λεφτα ΜΟΝΟ αν τους τα δωσεις. Αν δεν τους τα δωσεις; Εμενα με βλεπεις να μην εχω τηλεφωνο και διαδικτυο που ΔΕΝ τους τα εδωσα; Ουτε ωρα δεν εμεινα χωρις τηλεφωνο και μιση μερα χωρις διαδικτιο (στην αλλαγη). Ειναι σιγουρο οτι δεν παιρνεις προμηθεια απο τα λεφτα που δινουν κοροιδιστικα και δινεις τετοιες συμβουλες; Γελας και απαξιωνεις χωρις επιχειρηματα την απαντηση μου. Και εγω γελαω με τον φιλο σου που τους πληρωσε σαν μ.....ς (με κεφαλαιο Μ).Μηπως και αυτος ακολουθησε τις συμβουλες σου; giannakaten αν σου περισευουν 160 ευρω δωστα σε παρακαλω σε μενα που θα σου πω και ενα ευχαριστω και δεν θα σε χαρακτηρισω και ηλιθιο (οπως η εταιρια που της τα σταζεις). Και στα σοβαρα τωρα, μην επικαλεισαι τιποτα, γραψτους κανονικα και σηκω πηγαινε στην εταιρια που θελεις. Δεν μπορουν ουτε να σε κοψουν το τηλεφωνο ουτε να σε κρατησουν με το ζορι, ουτε να σε πανε σε δικαστηρια. Στηριζονται στον φοβο σου και μονο. Μολις πεις φευγω να δεις που θα βρουν αυτοι ακρη (και οχι να τους κυνηγας εσυ).

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-19, 16:52
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 10:59
  4. Τι στην ευχή ισχύει τελικά με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές;
    Από nostra_fora στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 01:02
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 12:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας