Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πρόσφατα βάλαμε νέα ISDN γραμμή όπου τα τηλέφωνα συνδέονται στο modem που δίνει ο ote το Speedport (voip - ευρυζωνική τηλεφωνία).

    Είχα τηλεφωνικό κέντρο σε υπολογιστή με elastix (asterisk) όπου χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ voip τηλεφωνία από την viva. Το pc - τηλεφωνικό κέντρο είχε πάνω κάρτα με 2 εισόδους fxo module, έτσι συνδέσα της εξόδους των τηλεφωνικών γραμμών από το speedport (που κανονικά συνδέονται οι κλασικές τηλεφωνικές συσκευές), με της εισόδους στην κάρτα του τηλεφωνικού κέντρου. Έτσι μέσο του elastix έχω και τους δύο παρόχους, οτε και viva, στις voip συσκευές μου (Csisco 303). Οι εξερχόμενες κλήσεις γίνονται πρώτα από τον οτε ενώ εάν είναι κατειλημμένες οι γραμμές γίνονται μετά μέσο viva.
    Οι κλήσεις από την viva πάνε σε ring group όπως πηγαίναν κανονικά. Στο ίδιο group πάνε και από τον οτε (fxo - dahni ). Στις κλήσεις από τον οτε αρχικά άκουγα την φωνή μου (echo), αλλά μετά με echo calibration της κάρτας (με εντολές fxotune) το θέμα λύθηκε και μπορώ να πω ότι έχει και πάρα πολύ καλή ποιότητα.

    Το πρόβλημα μου που έχω τώρα είναι ότι όταν κάποιος καλεί στο νούμερο του οτε λόγου του ότι είναι συνδεδεμένες και οι δύο γραμμές, φαίνεται στις συσκευές ότι έχω δύο κλήσεις και όχι μία που είναι κανονικά. Όταν απαντήσω στην κλήση η άλλη γραμμή χτυπάει ακόμα για 5-10 δευτερόλεπτα ώσπου να "καταλάβει" ότι έχω απαντήσει στην κλήση, για αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα χτυπάνε και οι άλλες συσκευές (λίγο σπαστικό).

    Εφόσον η κλήση φαίνεται να έρχεται από τον ίδιο αριθμό, υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω στο elastix, ώστε να το βλέπει σαν μία γραμμή;
    Να μην χτυπάει σαν δεύτερη. Λογικά όταν η κλήση απαντηθεί δεν θα χτυπάνε τα άλλα τηλέφωνα, όπως τώρα. Αυτή την στιγμή αν η πρώτη γραμμή απαντηθεί, στις άλλες συσκευές η φαινομενικά πρώτη γραμμή να σταματάει να χτυπάει κανονικά, αλλά συνεχίζει να χτυπά η δεύτερη.
    Στης ρυθμίσεις του Speedport έχει μία ρύθμιση για να χτυπάει μόνο το η μία γραμμή από τα 2 στις εισερχόμενες, αλλά εάν γίνει αυτό όταν υπάρχει πραγματικά δεύτερη γραμμή, δεν πηγαίνει στην δεύτερη και λογικό εφόσον της έχουμε κλείσει τις εισερχόμενες.


  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχω καταλάβει, έχεις 2 τηλεφωνικούς αριθμούς ή μόνον ένα από τον ΟΤΕ;
    Αν έχεις μόνον ένα, γιατί συνδέεις στο PBX και τις 2 θύρες του Speedport;

    ISDN δεν πρέπει να έχεις, αφού η τηλεφωνία σου είναι voip και λογικά δεν έχεις την συσκευή ΝΤ (Netmode, Santis κλπ).

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έχω 2 αριθμούς, ο ένας από viva όπου δεν έχω κάποια πρόβλημα.
    Ο άλλος είναι από την γραμμή του οτε που έχω το θέμα.

    Η γραμμή είναι isdn από ote με την νέα υπηρεσία που έχει. Σου δίνει 2 κανάλια άλλα σε voip στον ίδιο αριθμό. Δεν συνδέεται η γραμμή σε netmode αλλά κατευθείαν στο router, ούτε καν splitter έχει, από το router βγάζει 2 εξόδους και μπορείς να έχεις 2 γραμμές, μπορώ και μιλάω ταυτόχρονα με 2 γραμμές ή τηλέφωνο και fax όπως ακριβώς και παλιά με το netmode, αυτές τις εξόδους συνδέω σε fxo κάρτα του pc-τηλ κέντρου .

    Η γραμμή έχει μηδενική τάση. Αν δεις στο forum αναφέρεται η υπηρεσία. Σιγά σιγά όπως λένε όλες οι isdn θα γίνουν έτσι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος roseman1986 : 07-03-16 στις 16:24.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω καταλάβει τι έχεις, γι' αυτό σου έγραψα ότι δεν έχεις ISDN που ανέφερες. Έχεις voip τηλεφωνία μέσω του router (ευρυζωνική τηλεφωνία, άλλο πράγμα από το ISDN).
    Σε ρώτησα αν έχεις 2 γραμμές (διαφορετικά νούμερα), οπότε βάζεις σε ξεχωριστές θύρες του modem/router, τη κάθε μία.
    Αν έχεις μία μόνο (με 2 κανάλια φωνής και όχι 2 γραμμές), τότε είτε θα συνδέσεις μόνο την μία θύρα στο PBX είτε θα συμβιβαστείς με το κουδούνισμα της δεύτερης αν η πρώτη είναι απασχολημένη.
    Το ΡΒΧ τις βλέπει ως 2 ξεχωριστές συνδέσεις. Θα πρέπει να υπάρχει (αν υπάρχει) κάποια σχετική ρύθμιση στο modem/router, μέσω της οποίας θα γίνεται αυτό που θέλεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στις επιλογές VoIP-Voice Ports Mapping τι έχει κάτω από τα incoming, outgoing για κάθε πόρτα; Ανέβασε print screen.
    allVoIP.gr Support Team

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το γράφω ως isdn γιατί έτσι μου το αναφέρουν και από τον ΟΤΕ. Τώρα isdn πραγματικά δεν είναι.

    Μάλλον θα χτυπάει και δεύτερη γραμμή προς το παρόν, γιατί στο router ανέφερα τι έχει σαν ρύθμιση πιο πριν, αλλά δεν βολεύει. Αν βρω κάποια λύση θα την αναφέρω.

    - - - Updated - - -

    Αυτό είναι που βλέπω στις ρυθμίσεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  75 
Μέγεθος:  27,8 KB 
ID: 167867

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από το router με το firmware που έχει φαίνεται ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Δοκίμασε να φτιάξεις DAHDI Channels DID και για κάθε κανάλι όρισε ένα ψεύτικο did. Ακολούθησε τις οδηγίες που φαίνεται στην σελίδα για να αλλάξεις το context των fxo. Αφού κάνεις τα παραπάνω θα φτιάξεις δύο νέα inbound routes που θα καταλήγουν στο ίδιο destination. Στο δεύτερο route που αφορά την δεύτερη γραμμή θα βάλεις τον αριθμό 5 στην ρύθμιση pause before answer.
    allVoIP.gr Support Team

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μόλις το έκανα με το did μου έβγαινε σε μήνυμα από το pbx ότι ο αριθμός δεν είναι σε λειτουργεί "The number you have dialed is not in service", είχα ορίσει κανονικά indboud route από τον ψεύτικο νούμερο του did αλλά κάτι δεν καταλαβαίνει , στο ένα κανάλι είχα ορίσει τον αριθμό 795 και στο άλλο το 796 όπως και στο indbound route στο ένα έβαλα DID Number 795 και στο άλλο το 796 μόνο αν είχε κενό έβγαινε η κλήση κανονικά.
    Από την απάντηση σου όμως, σκέφτηκα μια άλλη λύση που λογικά αυτή θα είναι οκ.

    Απλά στην δεύτερη γραμμή θα πρέπει να περιμένει 5 δευτερόλεπτα πριν πάρει την κλήση το τηλεφωνικό κέντρο.
    Όπως γίνετε ας πούμε με τα fax που πριν βγει σε fax ορίζουμε πόσες φορές να "χτυπήσει".
    Αυτό πως μπορώ να το αλλάξω μόνο για το δεύτερο γραμμή της κάρτας fxo;

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Apache server με Speedport Entry 2i
    Από vatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 21:00
  2. VOIPYO: VOIP provider με χρεωση 0,006 € το λεπτό σε κινητά!
    Από kbitsik στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 12:26
  3. Νεο Κεντρο με Elastix σε νουμερα voip απο cyta πανω σε γραμμη pstn.
    Από Avvocato στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 10:34
  4. VDSL σε ISDN γραμμή με speedport
    Από stel_0 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-15, 14:24
  5. Αξιόπιστος VoIP provider με ελληνικά νούμερα
    Από Φανερός Πράκτωρ στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-15, 11:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας