Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2010
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    Path Level
    Fastpath
    Question
    Χαιρετώ την κοινότητα,

    οπώς περιγράφει και ο τίτλος κάνω ένα search αγοράς για το οικιακό δίκτυο. Πριν από μερικούς μήνες αναβάθμισα σε VDSL ( OTE , over PSTN ) μετά απο χρόνια σε ΑDSL over ISDN. Το netMod της Ιntracom έφυγε αλλά τα διπλόπριζα έμειναν. Θυμάμαι πως όταν μπήκε το ADSL over ISDN, ό,που βρισκόταν το netMod θα έπρεπε να βρίσκεται και το modem/router και εν συνέπεια και το Desktop μια και δεν υπήρχε εσωτερική δικτύωση ethernet. Οπότε, ο τεχνικος τότε τράβηξε με εξωτερικό καλώδιο ( που δε θυμίζει καν cat5 ) τη κεντρική γραμμή - από ό,τι καταλαβαίνω - από το κατανεμητή της πολυκατοικίας που έρχεται στο χωλ του σπιτιού στο δωμάτιο που βρίσκεται το desktop pc ( γραφείο ) και τη συνέδεσε σε ένα διπλόπριζο του OTE ( αυτό που φοράει τους πυκνωτές, ναι μιλάμε για τόσο παλιά ). Με το καιρό τέσταρα τα πάντα για να καταλάβω τι παίζει μια και παλαιότερα δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Στο διπλόπριζο ( γραφείο ) η μία θύρα δίνει data/phone και η άλλη είναι απλά η "επιστρόφη" για το τηλέφωνο. Φυσικά η προυπάρχουσα πρίζα τηλεφώνου στο δωμάτιο έχει μείνει ανέπαφη ( μια και δεν χρειάστηκε να τη χρησιμοποιήσω ποτέ ). Tώρα με το VDSL over PTSN μπορώ όπου και να κουμπώσω στο σπίτι ένα modem/router να έχω internet. Αυτό βέβαια στην υπάρχουσα κατάσταση επιτυνχάνεται με το να συνδέσω τη modem έξοδο απο το splitter στην επίστροφη του διπλόπριζου και μια και η σταθερή πρίζα τηλεφωνού που έχει το δωμάτιο είναι λειτουργική συνδέω τη phone εξοδο απο το splitter σε αυτή. Έτσι έχω και τηλέφωνο στο σπιτι. Το τελευταίο βέβαια δεν το κάνω διότι το μειονέκτημα με το να τοποθετήσω το modem/router αλλού, είναι πως καθιστά αδύνατη την ενσύρματη σύνδεση με το dekstop pc στο γραφέιο αφού δεν υπάρχει δίκτυο ethernet.
    Στοχεύω σύντομα να τα απλοποιήσω όλα αυτα, να αφαιρέσω τα παλιά διπλόπριζα της ISDN να φρεσκάρω και τα καλωδιά με καινούργιο UTP. Αυτο βεβαία γνωριζω πως δεν θα λύσει τίποτα μια και ο μόνος τρόπος να έχω συνδεσιμότητα στις άλλες συσκευές στο σπιτι ( laptop, media, κινητά κτλ.) είναι με wifi αρχικά. H ιδεά είναι να μπεί το modem/router στο χωλ που βρίσκεται σχετικά στο κέντρο του σπιτιού και να τρέξω με τον ίδιο τρόπο που είχε γίνει, ethernet στο γραφείο που βρίσκεται το desktop. Βέβαια δεν υπάρχει καμία σιγουριά αν το wifi του modem/router θα πιάνει στα μέσα δωμάτια ή από άκρη σε άκρη του σπιτιού. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω αν σε dedicated router ή σε modem/router πέρα από αυτά του παρόχου, το wifi δεν συγκρίνεται καν από θέμα ποιότητας/εμβέλειας. Στη περίπτωση αυτή θα μπορούσα να αφήσω το βασικό modem/router στο γραφείο και μέσω του ethernet που θα καταλήγει στο χωλ να συνδέσω ένα access point όπου θα δίνει wifi σε κούζινα σαλόνι κτλ. αν και η απόσταση μεταξύ των δύο router θα είναι κοντινή. Αλλιώς θα πρέπει να περάσω άλλο ethernet έτσι ώστε να καταλήξει πιο μακριά στην άλλη άκρη του σπιτιού (σαλόνι, εκεί όπου θα βρίσκονται τα media ) και να μπεί εκεί το access point για να έχω καλύτερη κάλυψη από άκρη σε άκρη και στη περίπτωση αυτή θα μπορώ να συνδέσω τα media και ενσύρματα με το access point.

    Το modem/router που έχω ειναι του παρόχου, Speedport 724V, καθώς και ένα Apple Airport Extreme 5th Generation, το οποίο παραμένει αχρησιμοποίητο. Το πρόβλημα φυσικά που υπάρχει είναι πως η θέση του modem/router ειναι ουσιαστικά στην άλλη άκρη του σπιτιού με αποτέλεσμα το wifi να πιάνει μεν σε κουζίνα, σαλόνι, δωμάτια, αλλά με δυσκολία και πολλές φορές με παρεμβολές από τα γειτονικά routers ( access points κτλ. ), έως καθόλου. Στο υπνοδωμάτιο που απέχει 2 τοίχους ή στην άλλη άκρη του σαλονιού, όπου εκεί θα μετακινηθεί και η TV και τα άλλα media δεν υπάρχει περίπτωση να πιάνει τίποτα μια και τώρα για να γίνει ένα firmware update σε TV, Home Cinema κτλ. πρέπει εν μέρι να μετακινήσω το modem/router πιο κοντά αλλιώς με μία γραμμή εμβέλεια δεν κάνουμε δουλειά. Για χρήση HTPC δεν κάνω καν λόγο τη δεδομένη στιγμή.
    Με το καιρό αμφιταλαντευόμουν όπως και τώρα στην ιδέα να δημιουργήσω ένα δίκτυο αφού θα έλυνε πολλά προβλήματα αλλά όσους ρώτησα με αποθάρυναν καθώς το σπίτι θα γινόταν "γιαπί" για να γίνει κάτι τέτοιο. Εκτός βέβαια αν τα ethernet περάσουν μέσα από τους τηλεφωνικούς αγωγούς, όπου γνωρίζω δεν είναι και ό,τι καλύτερο από θέμα παρεμβολών αν και έχω ακούσει να περνάνε ethernet μέχρι και μέσα από αγωγούς ηλεκτρισμού. Επιπλέον τη τεχνογνωσία για να γίνει κάτι τέτοιο δεν τη κατέχω σε τέτοιο βαθμό. Θα δω όμως από τα σχέδια του σπιτιού έστω πως είναι κατανεμημένες οι πρίζες τηλεφώνου σε σχέση με του ρεύματος και των κεραιών (οι οποίες πρίζες κεραιών είναι δρομολογημένες με audio έξοδο για stereo που ποτέ δεν είχε χρησιμοποιηθεί.
    Σκέφτηκα τη λύση για extender/repeater αλλά νομίζω θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά να δώσει λύσεις. Στη περίπτωση αυτή δε γνωρίζω ως πόσο αισθητή θα είναι η πτώση της ταχύτητας. Κρίνω πως δεν θα είναι εύχρηστη και η χειροκίνητη επανασύνδεση mobile συσκευών στο extender/repeater μια και δεν υπάρχει απρόσκοπτη συνδεσιμότητα μεταξύ κεντρικού modem/router και extender/repeater. Επίσης για να χρησιμοποιήσει το extender/repeater και τις δύο μπάντες ( τη μία για επικοινωνία/σύνδεση με το κεντρικό router και την άλλη για τη σύνδεση με τις συσκευές ), νομίζω πως το modem/router θα πρέπει και αυτό να διαθέτει ταυτόχρονη εκπομπή, κάτι που το Speedport δεν κάνει.
    Είδωμεν.
    Σε αυτό το σημείο νομίζω θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη για το μακροσκελές του post σε όποιον έχει αφιερώσει το χρόνο του για να το διαβάσει.

    Πήρα λοιπόν την απόφαση προς το παρόν να αλλάξω το modem/router του OTE με κάποιο άλλο που πιστεύω θα κάνει κάποια διαφορά ( διορθώστε με αν κάνω λάθος σε αυτό) αλλά και να το κρατήσω και για μελλοντική χρήση.
    Έχω την εντύπωση πως η λύση modem/router είναι και η ιδανικότερη τη δεδομένη στιγμή αν και είχα σκεφτεί να χρησιμοποιήσω το Speedport σε bridge με ένα dedicated router ή ακόμα και κάποιο άλλο VDSL modem. Πέρα από τη δυσκολία που έχω παρατηρήσει να βρω ένα dedicated VDSL modem για αυτή τη δουλειά , θα γεμίσω ένα κάρο συσκευές έτσι. Είναι προτιμότερο η λύση modem/router όλα σε ένα ή ξεχωριστά αυτά τα δύο;
    Διαβάζοντας στο forum έχω πάνω κάτω καταλήξει σε αυτά τα modem/router που από ό,τι έχω καταλάβει είναι τα "go to" και ειδικά αν συνυπολογίσουμε πως προσφέρουν καλύτερη συμβατότητα με τα chipset του DSLAM του ΟΤΕ, θεωρώντας βέβαια πως είναι Broadcom και όχι κάποιο άλλο όπως είχε αναφερθεί σε κάποια posts μελών. Θα παραθέσω και τα στατιστικά της γραμμής μου ( fast path ), έτσι όπως φαίνονται τουλάχιστον μέσα από το Speedport, όπου νομίζω δείχνουν πως και με modem/router χωρίς broadcom chipset δεν θα έχω πρόβλημα.
    1. Netgear AC1900 Nighthawk D7000
    2. Τp-link Archer AC1900 VR900
    Απο εκεί και πέρα γνωρίζω για τα Draytek και Fritz!Box, αλλά νομίζω πως είναι πιο εξειδικευμένα κάτι το οποίο στη περίπτωση μου θα πάει ανεκμετάλλευτο. Τα άλλα αποτελούν μία χρυσή τομή μεταξύ plug-n-play και τροποποιησιμότητας.
    Από ΑSUS δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιο που να φοράει broadcom chipset.
    Επίσης στόχευα σε Linksys αλλά δυστυχώς για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπόρεσα να βρω καμία πληροφορία/review στο forum και νομίζω υπάρχει και έλλειψη (?) στα ελληνικά μαγαζιά; Βεβαίως από ό,τι γνωρίζω είναι απίστευτες συσκευές κυρίως τα router τους, ίσως να χρησιμοποιήσω κάποιο σαν το access point μελλοντικά αν καταφύγω σε μία τέτοια λύση ή αν τελικώς δεν πάρω modem/router και αρκεστώ σε router με το Speedport σε bridge ή με άλλο ξεχωριστό VDSL modem.
    Πληροφοριακά κοίταζα για το Linksys WRT1900ACS σα router και επίσης το Linksys RE6500HG AC1200 σαν extender σε περίπτωση που όντως η καλύτερη λύση είναι κάτι τέτοιο.
    Να σημειωθεί πως προς το παρόν μόνο 2 συσκευές στη κατοχή μου υποστηρίζουν ΑC. Τώρα για το αν η αγορά ενός AC router είναι future proof επένδυση ή αν προσφέρει κάτι παραπάνω δεν το γνωρίζω. Αυτό όμως που θα ήθελα είναι η παράλληλη/ταυτόχρονη εκπομπή και στις δύο μπάντες.
    Τέλος, θα παραθέσω έτσι τυπικά και κάποιες φωτογραφίες από τη τηλεφωνική συνδεσμολογία σε περίπτωση που παρατηρηθεί κάτι αξιοσημείωτο αν και θα αλλαχθούν σύντομα.
    Οποιαδήποτε γνώμη σε ποιο modem/router να στραφώ η σε ο,τιδήποτε άλλο παραθέτω, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Router SysInfo.jpg  

    Speedtest.png  

    RJ11(δωμάτια).jpg  

    Διπλόπριζο ΟΤΕ (γρ&#9.jpg  

    Τηλ. (γραφείο).jpg  

    Διπλόπριζο ΟΤΕ (χω&#9.jpg  

    Διπλόπριζο ΟΤΕ (χω&#9.jpg  

    Διπλόπριζο ΟΤΕ (χω&#9.jpg  

    Κεντρική πρίζα (χω&#9.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ειδα ολο το ποστ αναλυτικα και συνχωρεσε με & δεν ειμαι ο πιο ειδικος στις εγκαταστεις καλωδιωσης (εχουν τα παιδια οδηγο επι αυτου εδω στο σποιλερ, αν σε βοηθησει)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825

    ... οποτε γραφω απο θεμα μοντεμ μονο
    Το 2ι ειναι ηδη broadcom δηλαδη το πιο σταθερο με την γραμμη σου
    ΑΝ αυτο εχει θεμα τοτε τα αλλα δεν θα βοηθησουν (αλλα βλεπω που δεν εχει θεμα) ... γιατι ...
    το D7000 & V900 ειναι και αυτα broadcom αρα δεν θα δεις κατι καλυτερο, εκτος και αν τα θελεις για το καλυτερο ασυρματο και ρυθμισεις ... αλλα ηδη ειπες εχεις ενα apple οποτε μπορει να σε καλυπτει για το λογο οτι αν εχεις καινουρια συνδεση με voip τοτε ειναι καλυτερα να εχεις το μοντεμ του παροχου για την γραμμη (αφου το 2ι ειναι ηδη οτι καλυτερο μπορει απο σταθεροτητα) και επισης κανει και την τηλεφωνια (που αλλο μοντεμ δεν θα παιξει μεχρι τωρα) και πισω του ενα καλο ραουτερ για ασυρματο και αλλες ρυθμισεις

    Επισης αν εχεις voip (αν δεν εχεις, θα αλλαξουν συντομα ολες οι γραμμες σε αυτο) τοτε εχε υποψην οτι πρεπει να συνδεσεις το αναλογο μοντεμ που θα παρεις (επειδη δεν εχουν voip θυρα αυτα τα 2 που ανφερεις) με αυτο του οτε ... υπαρχουν διαφοροι οδηγοι εδω στο φορουμ αλλα δεν εχω δει κανεναν να εχει κανει συγκεκριμενο οδηγο για το D7000 & V900, οποτε μπορει να παιδευτεις λιγο
    Τωρα υπαρχει και το ν900 με ενσωματωμενο voip (που δεν θα χρειαστεις στο μελλον το 2ι συνδεμενο) αλλα και αυτο για την ωρα δεν παιζει γιατι ο οτε αλλαζει κωδικα καθε μερα (μεχρι στιγμης)

    Παμε στο ασος ... οχι δεν υπαρχει broadcom αυτη τη στιγμη, ολα ειναι mediatek για την ωρα ... ομως επειδη βλεπω εισαι παρα πολυ κοντα στην καμπινα / ΑΚ δεν θα σου κανει προβλημα (γενικα κανενα μοντεμ) το εχουν πολλοι αν δεις σε 3 μεγαλα τοπικ που εχουμε (dsl ac68u / dsl ac56u / dsl n17u προσφορα αυτη τη βδοματα στα 65! αλλα 2,4G μονο)
    Θα δεις λιγα λαθη παραπανω επειδη δεν ειναι broadcom > broadcom αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο
    Επισης το εχουν σεταρει να παιξει με voip με τον τροπο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...21#post5880121
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...93#post5880693
    Δηλαδη ασος, ασυρματο, πειραγμα γραμμης (σε εσενα δεν ισχυει γιατι εισαι πολυ κοντα και τα τερματιζεεις) , πυθμισεις > 2ι μονο σεταρισμενο για τηλεφωνια
    Και αυτο δεν εχει voip θυρες οποτε θελει του παροχου μονο για τηλεφωνια
    Δεν σου λεω παρε το, απλα δινω πληροφοριες επειδη το ανεφερες

    Εγω νομιζω επειδη το 2i ειναι ηδη broadcom που το εχεις σαν πρωτη επιλογη και λογω που εχει και το voip (που θα παιξει και αυτο απροβληματιστα)... θα ελεγα ασε αυτο και βαλε επανω το apple και θα εισαι οκ απο θεμα μοντεμς

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2010
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση. Κατατοπιστικότατος!
    Να σημειώσω πως δεν έχω το 2i αλλά το W 724V. Ο μόνος λόγος που θα επέλεγα να αγοράσω τώρα ένα modem/router θα ήτσν για τη καλύτερη εμβέλεια wifi απο τη δεδομένη θέση που το έχω τώρα ( θεωρώντας ότι όντως θα δω διαφορά σε σχέση με του παρόχου ), άντε και για καλύτερο QoS.
    Voip δεν έχω και δεν γνωρίζω ακριβώς τι είναι. Εννοείται πως θα μπω στη διαδικασία να διαβάσω. Η χρήση δηλαδή φίλτρων στις τηλεφωνικές συσκευές θα αποτελέσει παρελθόν μια και αυτές θα συνδέονται στο modem/router;
    Επίσης ο μόνος τρόπος για να υπάρχει τηλέφωνο θα είναι μονο εάν αυτό συνδέεται πάνω στο modem/router και όχι σε κοινές τηλ. πρίζες;
    Το έχω σκεφτεί προτού προβώ σε οποιαδήποτε αγορά να δοκιμάσω το airport extreme μπας και προσφέρει μεγαλύτερη εμβέλεια σε σχέση με το Speedport, νομίζω ήρθε η ώρα να το κάνω.
    Οπότε μια και τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά σε σχέση με το voip ίσως να πρέπει να κάνω λίγο ακόμα υπομονή με την αγορά modem/router μέχρι και να οργανώσω το θέμα συνδεσιμότητας στο σπίτι. Το κακό με το Airport Extreme είναι πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν extender/repeater παρά μόνο με άλλα...airport extreme/express ( go figure! ). Οσο για να το χρησιμοποιήσω σαν access point όταν με το καλό δρομολογήσω τις γραμμές δεν θυμάμαι αν και αυτό γίνεται.
    Τώρα εάν και αυτό δεν προσφέρει μεγαλύτερη εμβέλεια νομίζω πως και κάποιο από τα προαναφερθέντα modem/router να πάρω δεν θα δω σημαντικές διαφορές οπότε στη περίπτωση αυτή θα πρέπει να αναμένω να οργανώσω τις γραμμές και να βρω μία καλύτερη θέση για το modem/router.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το τι chιpset θα εχει ο ρουτερ ειναι παντελως αδιαφορο. Αυτα εχουν καποια μικρη σημασια οταν εισαι στα ορια της αποστασης.
    Θα ελεγα να μην πεταξεις καν λεφτα για vdsl ρουτερ.
    Εχεις ενα ευκολο και κλασσικο προβλημα καλωδιωσης, που λυνεται φτηνα και σχετικα ευκολα.
    Βρες ενα ηλεκτρολογο να σου περασει 1-2 ethernet εκει που τα χρειαζεσαι, μιας και το wifi δεν καλυπτει ευκολα τις ταχυτητες του vdsl
    στο destkop. Το να περαστουν αντικαθιστωντας τα υπαρχονται τηλεφωνικα μεσα απο τα κουτια ειναι μια εξαιρετικη λυση, με ελαχιστες επεμβασεις μιας και θα ανοιχτουν μονο τα κουτια.
    Απο κει και περα, αναλογα με τη μορφολογια του σπιτιου μπορεις να προσθεσεις 1-2 access points (και ac αν το δεις λιγο μελλοντικα) και να το καλυψεις αψογα.
    Ο ρουτερ μπορει να παιξει το ρολο ενος access point και αφου θα περασεις καλωδια, μπορεις να τον βαλεις καπου που να βολευει και απο πλευρας "κρυψιματος" καλωδιων.

    Αν ειχες μια κατοψη του χωρου, με καποιες ενδειξεις που υπαρχουν σημερα τηλεφωνικα καλωδια, και που ειναι το desktop θα μπορουσαμε να γινουμε πιο αναλυτικοι απο πλευρας ραδιοκαλυψης wifi.
    Χωρις υπερβολικες απαιτησεις, ενας ηλεκτρολογος που κατεχει το θεμα θα σου λυσει τα υπολοιπα.
    Σε πιο extreme λυσεις υπαρχουν και powerlines αλλα μπροστα στο καλωδιο ολα τα αλλα ειναι τριχες κατσαρες.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πληροφοριακα, επειδη εχεις το 724, και αυτο ειναι broadcom (τουλαχιστον απο θεμα γραμμης ο οτε εχει τα ιδανικα καλυτερα μοντεμ για τις γραμμες του ) μιλαω για οσους ειναι πολυ μακρυα απο το κεντρο ... και αν δεν σε καλυπτει βλεπεις

    και στην ανανεωση σε κοβω και εσενα (αργοτερα και εμενα στην επομενη ανανεωση) να μας βαζουν με voip, ψαξε το για το voip μην την πατησεις
    Για τα φιλτρα αν ειναι μονο 1 πριζα δεν χρειαζεται φιλτρο, το μοντεμ παει καρφωτο στην πριζα και τηλεφωνια απο την θυρα του μοντεμ

    εδω μιλανε και εχουν φωτο με τα φιλτρα κλπ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BD%CE%B9%CE%B1

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2010
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να περαστουν αντικαθιστωντας τα υπαρχονται τηλεφωνικα μεσα απο τα κουτια ειναι μια εξαιρετικη λυση, με ελαχιστες επεμβασεις μιας και θα ανοιχτουν μονο τα κουτια.
    Εννοείς να περαστεί ξεχωριστό ethernet μέσα από τους τηλεφωνικούς διαύλους, όταν με το καλό φρεσκάρω τα καλώδια ή ένα καλώδιο μόνο; Γιατί νομίζω αν θέλω gigabit ένα ethernet πρέπει να μείνει άθικτο και να μπεί άλλο UTP για τηλεφωνία. Δεν χρειάζεται να γίνουν σπασίματα για αυτό; Είναι εφικτό από θέμα παρεμβολών; Άσε που θα πρέπει να αντιστοιχεί ένα ethernet για κάθε θέση/δωμάτιο που θέλω και η τηλεφωνική γραμμή είναι duplex ( γιατί σε όποια πρίζα να συνδέσω δεύτερη συσκευή τηλεφώνου, επικοινωνεί με την άλλη) που μας δείχνει το ατυχές ότι πέρασαν μάλλον ένα καλώδιο κόψε-ράψε σε όλο το σπίτι. Νομίζω πως αν γενικά βάλω κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάρω από πριν την απόφαση για το που θα βρίσκεται το modem/router. Μια ιδέα ήταν να έμπαινε μέσα στη ντουλάπα (έχει ράφια) μαζί με ένα switch που πάνω του θα κούμπωναν τα ethernet από τα δωμάτια και ένα να έβγαινε στο χωλ εκεί που είναι και η κεντρική πρίζα που έρχεται απο το κατανεμητή, όπου θα κούμπωνα ένα router για το wifi ή οπούδηποτε αλλού για το wifi.
    Ολό αυτό βέβαια εάν πέρναγα ethernet δίκτυο ( ξέρω ότι μέσα απο ethernet περνάει και phone αλλά δε ξέρω αν σε δίκτυο LAN αυτά είναι ένα καθαυτό, μάλλον όχι ).
    Μπορεί να εννοείς να μου τρέξει ethernet εξωτερικά στις θέσεις που θέλω, το οποίο δεν το βρίσκω και πολύ πρακτικό.

    Έκανα μία κάτοψη του σπιτιού στο πόδι μια και δεν έχω βρεί ακόμα το τοπογραφικό, με τη χορηγία του MS Paint . Ελπίζω να σας δώσει μία ιδέα ( για οποιαδήποτε διευκρίνιση με ρωτάτε ).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Κάτωψη Σπιτιού.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  127,5 KB 
ID: 168356
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orbiter : 16-03-16 στις 21:22.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη, αφου μιλαμε για ενα τετραγωνο χωρο, τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολα, και πιθανοτατα να μην χρειαζεται κανενα επιπλεον access point.
    Απο κει και περα, η οδευση των καλωδιων των ηχειων πιθανοτατα ειναι ακτινωτη, οποτε με μια απλη αλλαγη καλωδιων τα γυριζεις σε ethernet και καθαρισες.
    Αν παλι οχι, μπορεις να περασεις σιγουρα 2 utp cat5e απο τα τηλεφωνικα και απο των ηχειων.
    Θεμα παρεμβολων δεν υφισταται.
    Και αν καπου ζοριζει, μπορεις να κοψεις το καλωδιο, να παρεμβληθει switch gigabit και να συνεχισει το ιδιο καλωδιο
    Μια βαβουρα την εχει, αλλα δεν θα το γκρεμισεις. Λιγη σκονη μονο.
    Οσο για τα τηλεφωνα, μια βαση dect με 2-3 ακουστικα λυνεις το προβλημα αξιοπιστα και χωρις καλωδια.
    Ισως το δυσκολοτερο θεμα ειναι ποσο γεματο ειναι το σπιτι ωστε να υπαρχει προσβαση στα κουτια.
    Τελικες αποφασεις μπορουν να ληφθουν αφοι ανοιχτουν τα κουτια, αλλα γενικα μια ατσαλινα και λιγο σαπουνι κανουν θαυματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2010
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    Path Level
    Fastpath
    Κάλα η κάτοψη είναι ενδεικτική. Το σπίτι είναι περισσότερο ορθογώνιο παρά τετράγωνο.
    Από τηλέφωνο μόνο ένα υπάρχει στη κουζίνα. Αυτό που έλεγα είναι πως όλες οι τηλ. γραμμές επικοινωνούν μεταξύ τους. Όταν δήλαδη σηκώσεις το ακουστικό και σηκώσει και κάποιος το ακουστικό από μία άλλη τηεφωνική συσκευή στο σπίτι ουσιαστικά είναι η ίδια γραμμή, ακούγεται ο ένας με τον άλλον. Μάλλον έχω ξεχάσει πως λειτουργεί το PSTN μετά από χρόνια σε ISDN;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως το δυσκολοτερο θεμα ειναι ποσο γεματο ειναι το σπιτι ωστε να υπαρχει προσβαση στα κουτια.
    Τελικες αποφασεις μπορουν να ληφθουν αφοι ανοιχτουν τα κουτια, αλλα γενικα μια ατσαλινα και λιγο σαπουνι κανουν θαυματα.
    Όταν αναφέρεις "κουτιά" τι ακριβώς εννοείς; Τις πρίζες ή τους αγωγούς των πριζών μέσα στους τοίχους ή κάτι τελείως διαφορετικό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειχες μια κατοψη του χωρου, με καποιες ενδειξεις που υπαρχουν σημερα τηλεφωνικα καλωδια, και που ειναι το desktop θα μπορουσαμε να γινουμε πιο αναλυτικοι απο πλευρας ραδιοκαλυψης wifi.
    Στην απόσταση των 11 μέτρων modem/router ( γραφείο ) η Τ.V εκεί που βρίσκεται τώρα για παράδειγμα δε πιάνει ούτε το 20%. To ίδιο ισχύει και για laptop, tablets κτλ. Γι' αυτό κοίταζα μπας και πάρω άλλο modem/router, μήπως η εμβέλεια του wifi θα φθάνει μέχρι εκεί. Τουλάχιστον, έως ότου κάνω τις αλλαγές, γιατί αν τώρα μετακινήσω το σαλόνι στην άλλη φορά δε πρόκειται να υπάρχει σήμα ούτε για δείγμα. Στη κουζίνα δε ούτε εκεί πιάνει καλά.
    Με ένα από τα προαναφερθέντα modem/router θα υπάρξει καλυτέρευση της εμβέλειας του wifi στη προκειμένη περίπτωση δεδομένου των θέσεων και αποστάσεων με βάση τη κάτοψη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orbiter : 16-03-16 στις 23:08.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.821
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα καλωδια για να φτασουν στις πριζες περνανε απο πλαστικα κουτια διελευσης, τα οποια βρισκονται περιπου 30 εκατοστα απο το ταβανι και ειναι κλεισμενα με στοκο και μπογια. Σιγουρα υπαρχει ενα ακριβως πανω απο καθε πριζα, καθως και σε δυσκολα σημεια που στριβουν τα καλωδια.

    Ειναι λιγο περιεργο να ειναι τοσο χαμηλο το σημα, ισως ενα σκετο access point να ειναι φτηνοτερη λυση με περισσοτερη ευελιξια σε οτι γινει μετα (με την προυποθεση οτι το να συνδιασουμε access point και ρουτερ δεν ειναι mission impossible).
    Τα περι duplex κλπ ειναι καθαρα θεμα συνδεσμολογιας τηλεφωνικων καλωδιων και δεν εχουν και πολλη σημασια.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2010
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο περιεργο να ειναι τοσο χαμηλο το σημα, ισως ενα σκετο access point να ειναι φτηνοτερη λυση με περισσοτερη ευελιξια σε οτι γινει μετα (με την προυποθεση οτι το να συνδιασουμε access point και ρουτερ δεν ειναι mission impossible).
    To σήμα είναι κατά πάσα πιθανότητα τόσο χαμηλό γιατί μιλάμε για το Speedport W 724V, 11μ. απόσταση, άντε ένας τοίχος στη μέση σχεδόν, ένα κάρο routers και access points από τους από πάνω που εκπέμπουν λες και είναι η NASA ( στα 2.4Ghz ), άλλα router και φυσικά για δέκτες wifi τους ενσωματωμένους πχ. της Τ.V, που υποθέτω δεν είναι και ό,τι καλύτερο ( επίσης στα 2.4Ghz , όπου και 5Ghz να υποστήριζαν αν δεν πιάνει καλά στα 2.4 δεν θα έπιανε στα 5 ούτε για αστείο ).
    Στη προκειμένη κατάσταση δεν βλέπω καποιο εύκολο τρόπο να συνδέσω access point, έκτος αν τρέξω χύμα στο κύμα ένα ethernet από το modem/router στο γραφείο μέχρι το χωλ ή ακόμα χειροτερα μεσ' τη μέση του σαλονιού εκεί που είναι και τα media για τώρα ή αν τοποθετήσω το modem/router στο χωλ που τότε θα πρέπει πάλι χύμα να τρέξω ethernet για να συνδεθεί το desktop στο γραφείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orbiter : 16-03-16 στις 23:23.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού, απ' ότι κατάλαβα, το σπίτι είναι δικό σου, πέρασε 2 καλώδια UTP μέσα στους σωλήνες των τηλεφωνικών καλωδίων αφού θα αφαιρέσεις τα τηλεφωνικά. Αν δεν χωράνε άφησε μόνο 2 ζευγάρια από το τηλεφωνικό και πέρασε ένα UTP για το δίκτυο. Και ένα καλώδιο να καταφέρεις να περάσεις προς ένα σημείο, βάζεις μετά switch και συνεχίζεις το δίκτυο προς τους άλλους χώρους. Θα έχεις μια μικρή επιβάρυνση από τα switch, αλλά θα γλυτώσεις σκαψίματα και χύμα καλώδια, θέμα παρεμβολών δεν τίθεται από τηλεφωνικά στα UTP.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Κάτωψη%20Σπιτιού.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  140,6 KB 
ID: 168380
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Πωλουνται ADSL/VDSL modem-routers
    Από uncharted στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 20:35
  2. [Other] Δίλημμα για αγορά νέου VDSL Modem - Router
    Από rafa1919 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 02:25
  3. VDSL modem router σε ΑDSL γραμμη
    Από BigMen2007 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 364
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 14:49
  4. [Other] Βοήθεια για vdsl modem/router για COSMOTE (OTE)
    Από dchronakis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 17:19
  5. [Other] Βοηθεια για vdsl modem router
    Από marmgia στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 20:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας