Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Intenet
    Ο Σουηδικός πάροχος διαδικτυακών υπηρεσιών Bahnhof αποκάλυψε έγγραφο της Σουηδικής αρχής τηλεπικοινωνιων, σύμφωνα με το οποίο είναι υποχρεωμένος να αποκαλύπτει τα στοιχεία των πελατών του στις κρατικές αρχές ανεξάρτητα με το είδος των κατηγοριών.

    Μέχρι τώρα απαντούσε και έδινε τα στοιχεία εφόσον το αδίκημα για το οποίο κατηγορούνταν ο πελάτης του, τιμωρούνταν με 6μηνη ποινή φυλάκισης. Εάν δεν συμμορφωθεί το πρόστιμο θα αγγίξει τις 5 εκατομμύρια σουηδικές κορώνες.

    Πηγή: nyheteridag

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Άρχισαν τα όργανα !

    VPN VPN !

  3. #3
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρχισαν τα όργανα !

    VPN VPN !
    Δε σε πιανω, τι σχεση εχει το vpn ?

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε σε πιανω, τι σχεση εχει το vpn ?
    Μικρός είσαι θα μεγαλώσεις !

    Πέρα από την πλάκα τώρα ! Υπάρχουν εταιρίες στο εξωτερικό που σου προσφέρουν VPN συνδέσεις για να περάσεις την κίνηση του Internet σου μέσα κρυπτογραφημένα από αυτούς ώστε να μην ξέρει ο πάροχος τι κάνεις και πως ! Αν και να πω την αλήθεια μπορείς τέτοιες VPN να φτιάξεις με πολλούς τρόπους !

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγω θα ελεγα ετσι νομιζεις

    γιατι αν νομιζεις οτι με VPN εισαι ασφαλης και ανωνυμος τοτε λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω καθως αν διαπραξεις αδικημα δεν σε σωζει ουτε το VPN καθως η εταιρεια που θα στο παρεχει θα δωσει τα στοιχεια σου στις αρχες κανονικα και με τον νομο

    το ιδιο πραττει και ο παροχος

    για να δωθουν στοιχεια πρεπει οι αρχες να αποδειξουν οτι διαπραττεις καποιο εγκλημα/αδικημα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρός είσαι θα μεγαλώσεις !

    Πέρα από την πλάκα τώρα ! Υπάρχουν εταιρίες στο εξωτερικό που σου προσφέρουν VPN συνδέσεις για να περάσεις την κίνηση του Internet σου μέσα κρυπτογραφημένα από αυτούς ώστε να μην ξέρει ο πάροχος τι κάνεις και πως ! Αν και να πω την αλήθεια μπορείς τέτοιες VPN να φτιάξεις με πολλούς τρόπους !
    Και η συνδεση vpn απο που θα περασει αν οχι απο τον παροχο σου? Κρυπτογραφημενες συνδεσεις μπορεις να κανεις με η χωρις vpn. Πανω απο vpn απλα αλλαζεις παροχο, οποιος θα σε δωσει πολυ πιο χαλαρα αν κανεις το παραμικρο.

    Κοινως, τα εχεις μαθει λαθος και, το χειροτερο, νομιζεις οτι εισαι ασφαλης.
    Κατι τετοια σεναρια .... ειναι για να τσιμπανε τους πολιτικους.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εσείς τα έχετε μάθει λάθος

    υπάρχουν υπηρεσίες vpn για ακριβώς αυτό
    δεν κρατάνε στοιχεία οπότε δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση

    στο εξωτερικό που υπάρχει και ο φόβος/ποινή το χρησιμοποιούν

    https://torrentfreak.com/vpn-anonymous-review-160220/

  8. #8
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσείς τα έχετε μάθει λάθος

    υπάρχουν υπηρεσίες vpn για ακριβώς αυτό
    δεν κρατάνε στοιχεία οπότε δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση

    στο εξωτερικό που υπάρχει και ο φόβος/ποινή το χρησιμοποιούν

    https://torrentfreak.com/vpn-anonymous-review-160220/
    εγω μια χαρα τα εχω μαθει φιλε μου

    αν θες ανωνυμια στην σπηλια του νταβελλη

    με συνδεμενο ρουτερ στο διαδικτυο δεν εχεις ανωνυμια

    οσο για αυτο που λες περι ανωνυμων vpn απλα αν ο πελατης διαπραξει αδικημα τοτε ο ιδιοκτητης του ανωνυμου vpn θα βρεθει κατηγορουμενος στο δικαστηριο γιατι οπως γνωριζεις καθε ιστοσελιδα/υπηρεσια στο διαδικτυο οφειλει απο την νομοθεσια να κραταει στοιχεια των πελατων της.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω μια χαρα τα εχω μαθει φιλε μου

    αν θες ανωνυμια στην σπηλια του νταβελλη

    με συνδεμενο ρουτερ στο διαδικτυο δεν εχεις ανωνυμια

    οσο για αυτο που λες περι ανωνυμων vpn απλα αν ο πελατης διαπραξει αδικημα τοτε ο ιδιοκτητης του ανωνυμου vpn θα βρεθει κατηγορουμενος στο δικαστηριο γιατι οπως γνωριζεις καθε ιστοσελιδα/υπηρεσια στο διαδικτυο οφειλει απο την νομοθεσια να κραταει στοιχεια των πελατων της.
    Εντάξει κι εσύ δεν είπαμε να χακάρει την NSA.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει κι εσύ δεν είπαμε να χακάρει την NSA.
    αν χακαρει την NSA/FBI/CIA η οτι αλλο μην ανησυχεις δεν θα χρειαστουν να μαθουν απο τον παροχο την ταυτοτητα του η απο την υπηρεσια του ανωνυμου vpn
    απλα θα πανε στο σπιτι του και θα τον μαζεψουν με συνοπτικες διαδικασιες (ξερεις εκει στις ΗΠΑ) δεν τους νοιαζει και πολυ το ενταλμα του εισαγγελεα (οπως εδω στην ελλαδα) εκει η νομοθεσια καλυπτει τις αρχες για οποια ενεργεια τους.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσείς τα έχετε μάθει λάθος

    υπάρχουν υπηρεσίες vpn για ακριβώς αυτό
    δεν κρατάνε στοιχεία οπότε δεν μπορεί να γίνει ταυτοποίηση

    στο εξωτερικό που υπάρχει και ο φόβος/ποινή το χρησιμοποιούν

    https://torrentfreak.com/vpn-anonymous-review-160220/
    Θα συμφωνήσω σε αυτό που λές... αλλά θα το προχωρήσω λίγο ακόμα ! Από την στιγμή που με τον όποιο τρόπο το κομμάτι μεταξύ εμένα και του οποίου vpn server είναι encrypted δεν μπορεί κανείς τρίτος δεν μπορεί κανείς να μπεί ανάμεσα εκτός και αν έχει τα κλειδιά της κρυπτογράφησης !
    Ακόμα και αν υποθέσω ότι ο o vpn server συμμετέχει σε κάποια εγκληματική ενέργεια από την στιγμή που το κομμάτι μεταξύ εμένα και του server είναι encrypted δεν μπορεί άμεσα να αποδειχτεί ότι εγώ έχω κάνει κάτι ! Η μόνη περίπτωση που μπορεί να αποδειχτεί κάτι τέτοιο είναι να είμαι ο αποκλειστικός χρήστης του Server οπότε πολύ εγώ το έκανα ... διαφορετικά πιάσε το αυγό και.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η συνδεση vpn απο που θα περασει αν οχι απο τον παροχο σου? Κρυπτογραφημενες συνδεσεις μπορεις να κανεις με η χωρις vpn. Πανω απο vpn απλα αλλαζεις παροχο, οποιος θα σε δωσει πολυ πιο χαλαρα αν κανεις το παραμικρο.

    Κοινως, τα εχεις μαθει λαθος και, το χειροτερο, νομιζεις οτι εισαι ασφαλης.
    Κατι τετοια σεναρια .... ειναι για να τσιμπανε τους πολιτικους.
    Ας κάθετε να κοιτάει τα πακέτα μου .... Από την στιγμή που δεν έχει τα κλειδιά της κρυπτογράφησης ...ας τα κορνιζάρει κιόλας !

  12. #12
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω σε αυτό που λές... αλλά θα το προχωρήσω λίγο ακόμα ! Από την στιγμή που με τον όποιο τρόπο το κομμάτι μεταξύ εμένα και του οποίου vpn server είναι encrypted δεν μπορεί κανείς τρίτος δεν μπορεί κανείς να μπεί ανάμεσα εκτός και αν έχει τα κλειδιά της κρυπτογράφησης !
    Ακόμα και αν υποθέσω ότι ο o vpn server συμμετέχει σε κάποια εγκληματική ενέργεια από την στιγμή που το κομμάτι μεταξύ εμένα και του server είναι encrypted δεν μπορεί άμεσα να αποδειχτεί ότι εγώ έχω κάνει κάτι ! Η μόνη περίπτωση που μπορεί να αποδειχτεί κάτι τέτοιο είναι να είμαι ο αποκλειστικός χρήστης του Server οπότε πολύ εγώ το έκανα ... διαφορετικά πιάσε το αυγό και.....

    - - - Updated - - -



    Ας κάθετε να κοιτάει τα πακέτα μου .... Από την στιγμή που δεν έχει τα κλειδιά της κρυπτογράφησης ...ας τα κορνιζάρει κιόλας !
    Εχεις μπερδεψει την κρυπτογραφηση των δεδομενων με την αποκρυψη δεδομενων. Δεν εχει καμια σημασια τι ειδους κρυπρογραφηση κανεις. Αυτος στον οποιο καταληγουν τα δεδομενα αποκρυπτογραφημενα, αυτος εχει την νομικη ευθυνη να σε δωσει και θα το κανει αν χρειαστει.

    Με αλλα λογια αν μιλας κρυπτογραφημενα με το facebook, το ιδιο το facebook θα σε δωσει αν χρειαστει. Και αν του στειλουν ενταλμα να το κανει, τα παραμυθια και η ψευδαισθηση της κρυπτογραφησης πανε περιπατο.

    Αν εχεις vpn, o vpn provider θα σε δωσει. Η κρυπτογραφηση δεν ειναι για να αποκρυψεις πληροφοριες απο εκει που τις στελνεις, αλλα απο καποιον πιθανο ωτακουστη.

    Τελος, αν επιμενεις να το παιζεις χακερας θα βγαλουν αργα η γρηγορα νομοθεσια που απαγορευει το strong encryption οπως στην αμερικη και τοτε θα εισαι ξαφνικα υποπτος χωρις να εχεις κανει τιποτα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, αν επιμενεις να το παιζεις χακερας θα βγαλουν αργα η γρηγορα νομοθεσια που απαγορευει το strong encryption οπως στην αμερικη και τοτε θα εισαι ξαφνικα υποπτος χωρις να εχεις κανει τιποτα.
    Γιατί να βγάλουν τέτοια νομοθεσία; Αφού έτσι όπως τα παρουσιάζεις εσύ, η κρυπτογράφηση δεν βοηθάει σε τίποτα.

    Είπαμε να μην έχουμε ψεύτικο αίσθημα ασφάλειας εκεί όπου δεν πρέπει, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

  14. #14
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να βγάλουν τέτοια νομοθεσία; Αφού έτσι όπως τα παρουσιάζεις εσύ, η κρυπτογράφηση δεν βοηθάει σε τίποτα.

    Είπαμε να μην έχουμε ψεύτικο αίσθημα ασφάλειας εκεί όπου δεν πρέπει, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
    Δεν ειπα αυτα που λες.

    Υπαρχει ηδη στην αμερικη σε επιπεδο software. Η ιδεα ειναι να εμποδισουν το p2p οταν και τα δυο μερη της συνομιλιας εμπλεκονται σε αδικηματα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγω να το παω ακομα ενα βημα πιο περα....

    πραγμα που αν το κανουν (αν δεν εχει γινει ηδη) στις ΗΠΑ θα το κανουν και στην ΕΥΡΩΠΗ

    για αυτο λεω μην εχετε "ψευτικο αισθημα ασφαλειας/ανωνυμιας"

    απο την στιγμη που πατατε το κουμπακι που λεει συνδεση στο ρουτερ σας με το διαδικτυο

    ασφαλεια/ανωνυμια κτλ πανε περιπατο οποιος πιστευει το αντιθετο απλα ακομα ονειρευεται και οταν ξυπνησει θα καταλαβει οτι δεν ειναι ονειρο αλλα εφιαλτης

    δεν υπαρχει τιποτα στο κοσμο που να κλειδωνει και να μην ξεκλειδωνει

    δεν υπαρχει κλειδι αν δεν υπαρχει το αντικλειδι.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 16:01
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-15, 19:59
  4. Τέρμα η θητεία των μελών του ΕΣΡ
    Από nfotis στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 22:45
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 16:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας