Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    καλησπέρα παιδιά ,θα ήθελα την άποψη σας και τις εμπειρίες σας για τους παροχους σας και τις συνδέσεις σας οποίοι είστε στους αγιους Ανάργυρους ,είμαι πελάτης της wind και ψάχνομαι για άλλη εταιρία μιας και το ίντερνετ τώρα τελευταία στο σπίτι μου κυριολεκτικά σέρνεται....από εξυπηρετιση δεν λεω ,αρκετά καλή η wind μιας και οσες φορες και αν εχω παραπονεθεί τουλάχιστον προσπαθούνε, αλλά δυστυχος δεν φτανει μόνο αυτό.....οκ φταίει ο βροχος του οτε και του έχουμε στειλει βλάβη ,ωστόσο διπλα από το σπίτι μου και στην ιδια πολυκατοικία vodaphone,forthnet πολύ πιο υψηλές ταχύτητες ,24 αρια και καλα ολες....αλλα τουλάχιστον εχουν 6-8 παντα. φταίει τελικά μόνο ο βροχος ? τα δικα μου καλώδια στο σπίτι εσωτερικέ είναι οκ το τσέκαρε τεχνικος ...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Πρέπει να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και να έρθει τεχνικός από τον ΟΤΕ να βρει που είναι το πρόβλημα γιατί από αυτά που λες το πρόβλημα είναι στην διαδρομή από κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου και όχι στο ίδιο το σπίτι σου οπότε έχει την ευθύνη ο ΟΤΕ. Αν πας σε άλλη εταιρία λογικά τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις αφού υπάρχει πρόβλημα από έξω

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα ΟΤΕ φίλε μου για να τους πιέσεις κιόλας να το δει κανένας τεχνικός το πρόβλημα, και εγώ στους αγιους μένω αλλά έχω 15, εγώ μένω πολύ κοντά στην πλατεία αν αυτό σε βοηθάει, φυσικά η περιοχή έχει και τα προβλήματα της, είμαστε πολύ πίσω, το dslam που παίρνω ίντερνετ είναι από το ιλιον.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    καλησπέρα φιλε συνδημότη !!! αν έχεις 15 είσαι μια χαρά ,εγώ με το ζόρι 3,5 στα καλύτερα της γραμμής..τραγική κατάσταση.....εγώ μένω ανακασα ,αν το dslm είναι ιλιον τότε είμαι 2/2.5 χλμ μακρια και θα έπρεπε να εχω κοντά στα 8.στην ιδια πολυκατοικία με Vodafone γύρω στα 8 και διπλανή πολυκατοικια forthnet γύρω στο 7...είναι τόσο τραγική η ταχύτητα μου ώστε κολησε το pc σε update και τώρα είμαι σε φάση μετα το format.....ασε που έχασα βασικά πράγματα γιατί δεν πρόλαβα να τα αποθηκεύσω σε άλλο σκληρο ,και εγω προς οτε σκέφτομαι για ακριβος τον ιδιο λογο...







    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και να έρθει τεχνικός από τον ΟΤΕ να βρει που είναι το πρόβλημα γιατί από αυτά που λες το πρόβλημα είναι στην διαδρομή από κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου και όχι στο ίδιο το σπίτι σου οπότε έχει την ευθύνη ο ΟΤΕ. Αν πας σε άλλη εταιρία λογικά τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις αφού υπάρχει πρόβλημα από έξω
    καλησπέρα φιλε μου .γνωρίζεις αν αυτό το καλώδιο που λες είναι μόνο για το διαμέρισμα μου? η είναι το ιδιο για ολη την πολυκατοικία ?αν ισχύει το δεύτερο τότε δεν γίνετε εγώ με wind 3 και από κατω μου vodafone με 8.....

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    δεν έχω την παραμικρή ιδέα αλλά νομίζω ότι έρχεται ξεχωριστός χαλκός για τον καθέναν οπότε μπορεί να έχει πρόβλημα από το κέντρο αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω την παραμικρή ιδέα αλλά νομίζω ότι έρχεται ξεχωριστός χαλκός για τον καθέναν οπότε μπορεί να έχει πρόβλημα από το κέντρο αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος
    ok σε ευχαριστώ φιλε μου θα ρωτήσω τον τεχνικο του οτε η της wind που θα με πάρουν τηλ. όπως μου είπαν να με ενημερώσουν .να είσαι καλα !!!

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από count Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα φιλε συνδημότη !!! αν έχεις 15 είσαι μια χαρά ,εγώ με το ζόρι 3,5 στα καλύτερα της γραμμής..τραγική κατάσταση.....εγώ μένω ανακασα ,αν το dslm είναι ιλιον τότε είμαι 2/2.5 χλμ μακρια και θα έπρεπε να εχω κοντά στα 8.στην ιδια πολυκατοικία με Vodafone γύρω στα 8 και διπλανή πολυκατοικια forthnet γύρω στο 7...είναι τόσο τραγική η ταχύτητα μου ώστε κολησε το pc σε update και τώρα είμαι σε φάση μετα το format.....ασε που έχασα βασικά πράγματα γιατί δεν πρόλαβα να τα αποθηκεύσω σε άλλο σκληρο ,και εγω προς οτε σκέφτομαι για ακριβος τον ιδιο λογο...
    Ανέβασε λίγο τα στατιστικά του modem να δούμε κάποιες λεπτομέρειες, να τους ζητήσεις να σου αλλάξουν ζεύγος και μετά να σε βάλουν και σε interleaved προφίλ, θα σου πρότεινα και να πάρεις και να δοκιμάσεις ένα μόντεμ του εμπορίου παρά αυτά του ΟΤΕ οι των εταιρειών, δεν ξέρω αλλά νομίζω ποιο ψηλά στην ανάκασα έχουν dslam από πετρούπολη, ισως οι γείτονες που έχουν 8 και 7 να έχουν αλλάξει και αυτή ζεύγος και εσένα να το άφησαν έτσι, εγώ της καλές ημέρες έχω και 16 αλλά της περισσότερες από 15 με 15.5, πάντως είχα γείτονα με wind και είχε πολλά προβλήματα δεν ξέρω αν σου είναι χρήσιμο, γενικά πολλά πράγματα μπορεί να παίζουν με την γραμμή, καλύτερα να περιμένεις να έρθει ένας τεχνικός του ΟΤΕ να το δει και από εκεί και πέρα κρίνεις ανάλογα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tony1988 : 18-04-16 στις 03:03.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασε λίγο τα στατιστικά του modem να δούμε κάποιες λεπτομέρειες, να τους ζητήσεις να σου αλλάξουν ζεύγος και μετά να σε βάλουν και σε interleaved προφίλ, θα σου πρότεινα και να πάρεις και να δοκιμάσεις ένα μόντεμ του εμπορίου παρά αυτά του ΟΤΕ οι των εταιρειών, δεν ξέρω αλλά νομίζω ποιο ψηλά στην ανάκασα έχουν dslam από πετρούπολη, ισως οι γείτονες που έχουν 8 και 7 να έχουν αλλάξει και αυτή ζεύγος και εσένα να το άφησαν έτσι, εγώ της καλές ημέρες έχω και 16 αλλά της περισσότερες από 15 με 15.5, πάντως είχα γείτονα με wind και είχε πολλά προβλήματα δεν ξέρω αν σου είναι χρήσιμο, γενικά πολλά πράγματα μπορεί να παίζουν με την γραμμή, καλύτερα να περιμένεις να έρθει ένας τεχνικός του ΟΤΕ να το δει και από εκεί και πέρα κρίνεις ανάλογα.
    μου έστειλαν μήνυμα ,αύριο έρχεται τεχνικος ."πιθανόν να χρειαστούμε πρόσβαση στο κτήριο σας για εργασίες .παρακαλώ εξασφαλίστε την πρόσβαση"wind.αντε να δουμε .....την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε ένα παλικάρι και έκανε μετρήσεις στο κουτι του οτε στην είσοδο τις πολυκατοικίας ,μου είπε τότε ότι είναι καθαρά θέμα βροχου ,και θα ειδοπ. τον οτε για βλάβη .να ανεβάσω στατιστικά αυτήν την στιγμή δεν γίνεται γιατί δεν μπορώ ούτε καν να μπω στο ιντερνέτ......είμαι προσωρινά μέσα με του ξάδερφου μου από κατω......το modem που εχω είναι draytek vigor 2820n,και χάρις αυτού δεν είχα παράπονο 9-10 μήνες εκτός από τους τελευταίους 2 μήνες οπου η κατάσταση πλέον εγινε απελπιστική.....με το δικο τους δεν την πάλευα ούτε εβδομάδα .....χαχαχα. τι ακριβως είναι το ζευγος και το interleaved προφιλ ??

  9. #9
    Εγγραφή
    25-04-2010
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Path Level
    Interleaved
    Οπότε βλέπεις αύριο αν λυθεί το πρόβλημα και καλύτερα να είσαι και εσύ μπροστά, βάλε το μόντεμ στην γραμμή μέχρι να κλειδώσει μπες μέσα και πάρε ένα print screen των στατιστικών και ανέβασε το εδώ στο θρεντ, το ζεύγος είναι με λίγα λόγια το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας που πρέπει να αλλαχτεί αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα, πιστεύω θα ελεγχθεί και ο βρόχος, για interleaved και fastpath http://www.adslgr.com/forum/threads/...%BF-Interleave, εγώ πάνω στην γραμμή έχω ένα tp-link που δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και δυο χρόνια, με το zte του οτε είχα προβλήματα αποσυνδέσεων το ίδιο και με ένα speedport.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ooaka2.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  45,3 KB 
ID: 169720
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  online status 3.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 169721
    χάλια.....
    οσο για τους τεχνικούς δεν τους είδα ,ούτε χτύπησαν κουδούνια ούτε τίποτα...στείλανε μήνυμα ''το πρόβλημα εχει επιλυθεί '' παίρνω τηλ στις βλάβες .πολύ θόρυβο λεω δείχνει η γραμμή μήπως να αλλάξετε το ζεύγος ?είσαστε 2,5 χλμ μακριά από το dslam μου λέει δεν γίνεται κατι καλύτερο , εχεται ανεβεί στο διπλό ,αλλοι στην περιοχή σας είναι πολύ χειρότερα.....αν έπρεπε να αλλάξουμε το ζεύγος να είστε σίγουρος ότι θα το είχαμε κανει...να ανεβάσουμε λιγο το margin του απαντάω είναι πολύ χαμηλά ,υπάρχει δυνατότητα μου λέει, αλλά ίσως υπάρξουν μετα συχνές αποσυνδέσεις, δεν θα αντέξει η γραμμή....μπρος γκρεμος δηλ. και πισω ρεμα , ευτυχώς που εχω το draytek δηλ. Γιατί με το δικο τους θα πέταγα το pc από το μπαλκόνι.....

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χάλια το λες αυτό που έχεις τώρα;
    Με 47dB εξασθένιση είσαι στα 3,5 (καλωδικά) χλμ και ο συγχρονισμός των 6,4Mbps, με 9 SNR, είναι πολύ καλός.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    στα 2,5 χλμ μου είπε είναι ο dslam.αν αλλάξω παροχο υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης? σε 2 μήνες λήγει το συμβόλαιο.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα 2,5 χλμ είναι η απόσταση σε ευθεία. Τα καλώδια όμως δεν ακολουθούν τον συντομότερο δρόμο εκτός κι αν είσαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο. Επίσης μιλάμε για "καλωδιακά" μέτρα που σημαίνει ότι εξαρτώνται από την εξασθένιση του σήματος, που με την σειρά του από διάφορους παράγοντες (πραγματική απόσταση, ηλικία, ενδιάμεσες ενώσεις, αριθμός ενεργών γραμμών κλπ)..
    Η φυσική γραμμή που έχουμε, δηλαδή το χάλκινο ζεύγος που συνδέεται η οικοδομή μας με την υπαίθρια καμπίνα και στην συνέχεια με το αστικό κέντρο, είναι το ίδιο με όποιον πάροχο κι αν είμαστε.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περιοχή
    Αγιοι Αναργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    draytek vigor2820n
    SNR / Attn
    8(dB) / 46(dB)
    δλδ με λιγα λογία μου λες ότι οποίον παροχο και να διαλέξω θα είμαι στα ιδια επίπεδα με την wind που είμαι τώρα.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά. Με το ίδιο χάλκινο καλώδιο και το ίδιο SNR (9) ο συγχρονισμός θα είναι πάνω-κάτω ο ίδιος. Άλλες είναι οι διαφορές.
    Οι οικοδομή σου παραμένει η ίδια. Το ίδιο και το αστικό κέντρο και το καλώδιο που συνδέονται μεταξύ τους.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?
    Από cmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5579
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-20, 11:26
  2. [Asus] Προσβαση στο μοντεμ μεσω ιντερνετ
    Από pankostas στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-16, 22:44
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 11:19
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-15, 15:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας