Σελ. 240 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 220230235238239240241242245250260 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.586-3.600 από 6029
  1. #3586
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να του έχουν msan; Στο booster άραγε του άναβε το telephony;
    Πάντως αυτό με τον κωδικό θα έλεγα και εγώ.. Που να τους λες τώρα για διαφορετικά ρούτερ και remote support..
    Ας ζητήσει κωδικό & μετά να σώσει και το config backup, οπότε σε περίπτωση reset να το περάσει και να μην έχει θέμα ξανά.. Αφού δεν τα τραβάει μόνο του..
    Το άλλο εξωπραγματικό που διαπίστωσα είναι ότι το speedport ενώ το βλέπω από το COSMOTE app και μπορώ να κάνω reboot, on/off WiFi κτλ δεν απαντάει στο 192.168.1.1 ούτε από WiFi ούτε από Ethernet!!! Όποτε δεν μπορώ να δω τις ρυθμίσεις ούτε να βάλω χερατα τον κωδικό που είπατε. Δεν σπαγγάτο ούτε μετά από reset του speedport. Να φωνάξω ψυχίατρο να με τσεκάρει;

  2. #3587
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλο εξωπραγματικό που διαπίστωσα είναι ότι το speedport ενώ το βλέπω από το COSMOTE app και μπορώ να κάνω reboot, on/off WiFi κτλ δεν απαντάει στο 192.168.1.1 ούτε από WiFi ούτε από Ethernet!!! Όποτε δεν μπορώ να δω τις ρυθμίσεις ούτε να βάλω χερατα τον κωδικό που είπατε. Δεν σπαγγάτο ούτε μετά από reset του speedport. Να φωνάξω ψυχίατρο να με τσεκάρει;
    το άλλο ρούτερ...σε τι subnet το έχεις?

    άμα κάνεις επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το speedport... συνδεθείς στο wifi του και πάρεις ίντερνετ... θα πρέπει να μπορείς να μπεις και στο μενού του. στην ether οχι στην 4 εεεε!!!

  3. #3588
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα βρε, τι σχέση να έχει αυτό, αφού η sim δεν περνούσε από το bonding, δεν κάναμε και καμιά χακιά , ήμασταν απολύτως νόμιμοι.



    Είμαι γύρω στα 250GB (4G) το πολύ, κάθε μήνα. Youtube με τα 3mbps της ADSL είναι μόνο για 480p . Μόνο η κανονική sim με τα απεριόριστα δούλεψε σκέτη. Η sim του booster από την αρχή (αρχές του 2018) μόνη της δεν δούλεψε ποτέ. Επίσης με την sim του κινητού δούλευε και το VOIP μέσω 4G, με την υβριδική sim ποτέ. Απλά δοκιμάζω κατά περιόδους μπας και το ανοίξουν για να έχω καλύτερο Ping. Βρήκα μόνο, ότι αν κλείσω το internet του adsl από τις ρυθμίσεις θα παίρνω από το 4G για κάποιες ώρες, μέχρι να γίνει το LTE down! Στη συνέχεια πρέπει να ανοίξω το adsl για να γίνει το LTE Up κ.ο.κ. Παλιότερα που το δοκίμαζα αυτό κρατούσε μέρες, πλέον κρατάει ώρες... άρα κάτι μαγείρεψαν!
    250/31=~8g την ημέρα; καλά τα λέω; Μα τι κάνεις;
    Btw κάποιοι εδώ μέσα στο φόρουμ θεωρούν overkill τα 3g την ημέρα.. Go figure..
    Πάντως απ'ότι λένε άλλοι εδώ δεν έχουν το πρόβλημα που περιγράφεις.. Μήπως είσαι άτυχος και είναι μόνο η κεραία σου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλο εξωπραγματικό που διαπίστωσα είναι ότι το speedport ενώ το βλέπω από το COSMOTE app και μπορώ να κάνω reboot, on/off WiFi κτλ δεν απαντάει στο 192.168.1.1 ούτε από WiFi ούτε από Ethernet!!! Όποτε δεν μπορώ να δω τις ρυθμίσεις ούτε να βάλω χερατα τον κωδικό που είπατε. Δεν σπαγγάτο ούτε μετά από reset του speedport. Να φωνάξω ψυχίατρο να με τσεκάρει;
    Μιλάμε το plus είναι μόνο του, σωστά; Αυτά που περιγράφεις είναι πολύ περίεργα.. Δεν έπρεπε να συμβαίνουν.. Οι κωδικοί στο ταμπελάκι παίζουν οκ; Ping κάνεις; Η ούτε αυτό απαντά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #3589
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    250/31=~8g την ημέρα; καλά τα λέω; Μα τι κάνεις;
    Κάποιοι πάντως εδώ μέσα στο φόρουμ θεωρούν overkill τα 3g την ημέρα.. Go figure..
    Πάντως απ'ότι λένε άλλοι εδώ δεν έχουν το πρόβλημα που περιγράφεις.. Μήπως είσαι άτυχος και είναι μόνο η κεραία σου;
    3GB την μέρα overkill...? χε χε, και κάποιοι από αυτούς θα έχουν ίνα 50ρα . Η αλήθεια είναι, ότι το καλοκαίρι ρώτησα τον τεχνικό της περιοχής μου, και μου είπε ότι το 4G του Βooster δεν δουλεύει σκέτο . Σε κάποιους βέβαια δεν δουλεύει και καθόλου, οπότε να μην είμαι αχάριστος. Και για το άλλο το θέμα, τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι αν δεν έχω VoIP από το DSL (όπως έτυχε μια μέρα να μην συντονίζει καθόλου), καρφώνω μια κανονική SIM Cosmote και σε δυο λεπτά έχω σταθερό, τολάχιστον μέχρι να έρθει ο τεχνικός.

  5. #3590
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    3GB την μέρα overkill...? χε χε, και κάποιοι από αυτούς θα έχουν ίνα 50ρα . Η αλήθεια είναι, ότι το καλοκαίρι ρώτησα τον τεχνικό της περιοχής μου, και μου είπε ότι το 4G του Βooster δεν δουλεύει σκέτο . Σε κάποιους βέβαια δεν δουλεύει και καθόλου, οπότε να μην είμαι αχάριστος. Και για το άλλο το θέμα, τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι αν δεν έχω VoIP από το DSL (όπως έτυχε μια μέρα να μην συντονίζει καθόλου), καρφώνω μια κανονική SIM Cosmote και σε δυο λεπτά έχω σταθερό, τολάχιστον μέχρι να έρθει ο τεχνικός.
    Όχι, βασικά, οι κάποιοι από αυτούς είναι abroad με ότι γραμμές κ αν έχουν εκεί, ανά περίπτωση, αλλά anyway, ονόματα δεν λέμε/οικογένειες δεν θίγουμε.. Που λέει και το ρητό..
    Η δουλειά του booster τώρα σαφώς και είναι να δουλεύει όπως το δίνουν.. Κανονικά με τη γραμμή με τα όλα του.. (Το κατά πόσο παίζει αυτό απροβλημάτιστα τώρα, it's another story...)
    Όπως επίσης πρέπει να δίνει ίντερνετ η κινητή και σε περίπτωση που πέσει η dsl λόγω της όποιας βλάβης.. Το λένε και οι ίδιοι αυτό το τελευταίο.. Πες τώρα ότι κάνει τον έλεγχο για το bonding κατά το boot η όπως αλλιώς & αν το κάνει.. Στη περίπτωση λοιπόν που πέσει η dsl λόγω της όποιας βλάβης, πρέπει είπαμε να δίνει ίντερνετ.. Αν τώρα βαρέσει και μια διακοπή ρεύματος και κάνει πάλι boot το ρούτερ Η το κάνεις rr εσύ για τον όποιο λόγο, όσο έχει βλάβη η dsl, τι δλδ, δεν θα δίνει ίντερνετ; Αυτό δεν στέκει, τα έχουμε ξαναπεί πίσω.. Θα μου πεις δεν θα έχει βλάβη η σταθερή για πάντα, απλά ένα παράδειγμα είναι.. Τώρα αν έχουν αρχίσει να αυστηροποιούν το όλο πλαίσιο, και αρχίζουν να βάζουν όρια για το πόσο θα δουλεύει η κινητή χωρίς τη σταθερή.. Αυτό είναι άλλο θέμα κ δική τους απόφαση... Άλλωστε δεν υπάρχει τυχαία κ το homezone, σχετικό η όχι.. Εμένα πάντως αν έβγαζα τη dsl και δεν μου έδινε στην όποια περίπτωση (π.χ για backup) η κινητή, με rr η χωρίς, θα τους έπαιρνα.. Δεν μιλάω να έχεις συνεχώς τη σταθερή εκτός, για δοκιμή λέω.. Τώρα αν σκέφτονται να το κάνουν να παίζει μόνο με τη σταθερή επάνω, δικαίωμα τους, αλλά θα είναι μεγάλο μείον..
    Btw τι περίεργα είναι αυτά ( SNR / Attn: 37,7(dB) / 68,5(dB) ) στο προφίλ σου; 68,5 attn;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-02-20 στις 04:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3591
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, βασικά, οι κάποιοι από αυτούς είναι abroad με ότι γραμμές κ αν έχουν εκεί, ανά περίπτωση, αλλά anyway, ονόματα δεν λέμε/οικογένειες δεν θίγουμε.. Που λέει και το ρητό..
    Η δουλειά του booster τώρα σαφώς και είναι να δουλεύει όπως το δίνουν.. Κανονικά με τη γραμμή με τα όλα του.. (Το κατά πόσο παίζει αυτό απροβλημάτιστα τώρα, it's another story...)
    Όπως επίσης πρέπει να δίνει ίντερνετ η κινητή και σε περίπτωση που πέσει η dsl λόγω της όποιας βλάβης.. Το λένε και οι ίδιοι αυτό το τελευταίο.. Πες τώρα ότι κάνει τον έλεγχο για το bonding κατά το boot η όπως αλλιώς & αν το κάνει.. Στη περίπτωση λοιπόν που πέσει η dsl λόγω της όποιας βλάβης, πρέπει είπαμε να δίνει ίντερνετ.. Αν τώρα βαρέσει και μια διακοπή ρεύματος και κάνει πάλι boot το ρούτερ Η το κάνεις rr εσύ για τον όποιο λόγο, όσο έχει βλάβη η dsl, τι δλδ, δεν θα δίνει ίντερνετ; Αυτό δεν στέκει, τα έχουμε ξαναπεί πίσω.. Θα μου πεις δεν θα έχει βλάβη η σταθερή για πάντα, απλά ένα παράδειγμα είναι.. Τώρα αν έχουν αρχίσει να αυστηροποιούν το όλο πλαίσιο, και αρχίζουν να βάζουν όρια για το πόσο θα δουλεύει η κινητή χωρίς τη σταθερή.. Αυτό είναι άλλο θέμα κ δική τους απόφαση... Άλλωστε δεν υπάρχει τυχαία κ το homezone, σχετικό η όχι.. Εμένα πάντως αν έβγαζα τη dsl και δεν μου έδινε στην όποια περίπτωση (π.χ για backup) η κινητή, με rr η χωρίς, θα τους έπαιρνα.. Δεν μιλάω να έχεις συνεχώς τη σταθερή εκτός, για δοκιμή λέω.. Τώρα αν σκέφτονται να το κάνουν να παίζει μόνο με τη σταθερή επάνω, δικαίωμα τους, αλλά θα είναι μεγάλο μείον..
    Btw τι περίεργα είναι αυτά ( SNR / Attn: 37,7(dB) / 68,5(dB) ) στο προφίλ σου; 68,5 attn;

    Αν πέσει το DSL μόνιμα ή βγάλω το καλώδιο, θα έχω Internet από το 4G μόνο στις ήδη συνδεμένες συσκευές που έχουν πάρει IPs μέχρι να γίνει το LTE down (έχει και αυτό τις αποσυνδέσεις του τουλάχιστον μια φορά την ημέρα και μετά περιμένει το ok από την dsl). Αν τώρα πέσει και το ρεύμα και κλείσει το booster ή κάνει boot, χωρίς DSL δεν δίνει τίποτα. Σπάνιο βέβαια να είναι πεσμένο το DSL μόνιμα για ώρες. Θα αποσυντονίσει για 1-2 λεπτά και θα ρίξει την γραμμή από τα 3 στα 2mbps για να σταθεροποιηθεί (βλέπεις τα γνήσια στατιστικά της γραμμής και δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα ). Ο ρόλος του DSL είναι πλέον μόνο για το VoIP και για να παίρνει το ok το LTE Tunnel . Θα ήθελα να βρω και να δοκιμάσω την υβριδική sim σε άλλο κανονικό speedbooster που δεν είναι ISDN (μη με φάτε έτσι γράφει από κάτω), γιατί προερχόμαστε από ISDN και έχουμε δύο αριθμούς. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να μας έχουν σε διαφορετικό "προφίλ" λόγω του "ISDN". Το θέμα είναι πως να τσιμπήσω ένα τέτοιο booster από την cosmote...

  7. #3592
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πέσει το DSL μόνιμα ή βγάλω το καλώδιο, θα έχω Internet από το 4G μόνο στις ήδη συνδεμένες συσκευές που έχουν πάρει IPs μέχρι να γίνει το LTE down (έχει και αυτό τις αποσυνδέσεις του τουλάχιστον μια φορά την ημέρα και μετά περιμένει το ok από την dsl). Αν τώρα πέσει και το ρεύμα και κλείσει το booster ή κάνει boot, χωρίς DSL δεν δίνει τίποτα. Σπάνιο βέβαια να είναι πεσμένο το DSL μόνιμα για ώρες. Θα αποσυντονίσει για 1-2 λεπτά και θα ρίξει την γραμμή από τα 3 στα 2mbps για να σταθεροποιηθεί (βλέπεις τα γνήσια στατιστικά της γραμμής και δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα ). Ο ρόλος του DSL είναι πλέον μόνο για το VoIP και για να παίρνει το ok το LTE Tunnel . Θα ήθελα να βρω και να δοκιμάσω την υβριδική sim σε άλλο κανονικό speedbooster που δεν είναι ISDN (μη με φάτε έτσι γράφει από κάτω), γιατί προερχόμαστε από ISDN και έχουμε δύο αριθμούς. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να μας έχουν σε διαφορετικό "προφίλ" λόγω του "ISDN". Το θέμα είναι πως να τσιμπήσω ένα τέτοιο booster από την cosmote...
    Αυτό που λες με τις ήδη συνδεδεμένες συσκευές μόνο.. Παθαίνει κόμπλα κ ο dhcp δλδ..
    Αν και μου έχει τύχει ανάλογα το ρούτερ να μην δίνει ο dhcp ip χωρίς τη παρουσία internet..
    Εγώ πχ έχω ip cam's στο σπίτι, πες ότι κάποιος πάει κ ξηλώσει τη dsl.. Η τύχει να πέσει & το ρεύμα.. Αν κ έχω ups, αλλά πες ότι με τα up/down του ρεύματος τύχει να σκαλώσει το ρούτερ κ να φάει rr.. Κάνουμε ένα υποθετικό σενάριο τώρα..
    Η κινητή δηλαδή μετά..δεν;;
    Δεν πρέπει να είναι λογικό αυτό που σου κάνει.. Τι να πω..
    Θα μου πεις αν θες σοβαρή backup λύση κοίτα κάτι άλλο.. Αλλά οι ίδιοι το λένε ότι πρέπει να δίνει κ χωρίς τη dsl..
    Ποιος ξέρει τι γίνεται.. Η τι σκέφτονται..

    2 αριθμούς voip έχεις;
    Θα μπορούσαν να τους έχουν δώσει και σε pstn.. Δεν νομίζω να έχει σχέση το isdn.. Εκτός αν παλιά είχες κανονικό isdn με τα όλα του.. Βλέπε netmod.. Και έμεινε το isdn από τότε..

    Το έχω πει ξανά, το adsl αντέχει σε αποστάσεις... Ω ναι..
    Έχεις βάλει μόνο τη πληροφορία του attenuation up/down δλδ..
    Μπερδεύτηκα λίγο στην αρχή.. Λέω 37,7 snr;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #3593
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παθαίνει κόμπλα ο dhcp, λες ε; Εσκεμμένη ή ακούσια; Ναι προέρχομαι από κανονικό ISDN με netmod, έχω βάλει και εγώ ένα UPS στο Booster, για το VoIP πιο πολύ. Επίσης δεν δίνουν δύο αριθμούς σε PSTN/VoIP για τους ευνόητους λόγους. Αναγκαστικά αλλάζουν το συμβόλαιο σε ISDN/VoIP και έτσι δεν ισχύει καμία προσφορά από τα PSTN/VoIP συμβόλαια, κάτω να χτυπιέσαι ! Επίσης δεν υπάρχει καμία προσφορά για τα ISDN/VoIP. Έκλεισα συμφωνία μετά από διαμαρτυρία, και την κατεβάσανε στα 38€ από τα 52€ (με 420 λεπτά σε κινητά)! Αυτό εδώ που αναφέρει η cosmote είναι παλιό και αδιευκρίνιστο... Δηλαδή ενώ ισχύει σίγουρα για τις παραδοσιακές pstn/isdn, που συνδυάζονται με το booster, για το VoIP παίζεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newbye : 08-02-20 στις 15:41.

  9. #3594
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παθαίνει κόμπλα ο dhcp, λες ε; Εσκεμμένη ή ακούσια; Ναι προέρχομαι από κανονικό ISDN με netmod, έχω βάλει και εγώ ένα UPS στο Booster, για το VoIP πιο πολύ. Επίσης δεν δίνουν δύο αριθμούς σε PSTN/VoIP για τους ευνόητους λόγους. Αναγκαστικά αλλάζουν το συμβόλαιο σε ISDN/VoIP και έτσι δεν ισχύει καμία προσφορά από τα PSTN/VoIP συμβόλαια, κάτω να χτυπιέσαι ! Επίσης δεν υπάρχει καμία προσφορά για τα ISDN/VoIP. Έκλεισα συμφωνία μετά από διαμαρτυρία, και την κατεβάσανε στα 38€ από τα 52€ (με 420 λεπτά σε κινητά)! Αυτό εδώ που αναφέρει η cosmote είναι παλιό και αδιευκρίνιστο... Δηλαδή ενώ ισχύει σίγουρα για τις παραδοσιακές pstn/isdn, που συνδυάζονται με το booster, για το VoIP παίζεται.
    Δεν θυμάμαι πως δουλεύει ο dhcp στο ΗΑ35, αλλά όπως είπα έχω πετύχει ρούτερ που άλλα δίνουν ip χωρίς ίντερνετ και άλλα που χρειάζεται να υπάρχει παρουσία ίντερνετ για να δώσουν ip..
    Πες ότι την αλλαγή αυτή την κάνουν για τα προσχήματα, ενώ απλά θα μπορούσαν να χρεώσουν σκέτο το 2ο κανάλι.. Του οτε τα συστημικά βλέπεις..
    Το θέμα είναι αν τεχνολογικά, στον εξοπλισμό γυρνάει σε isdn.. Και ποια η ουσία πλέον; Δεν καταργήθηκαν ακόμα αυτά; Μέσω msan emulation & oxygen στυλ νομίζω τα δίνουν τώρα πια.. Αν και με δυσκολία, & σε ορισμένους..
    Τέλος, για το θέμα που λέμε για την κινητή στο booster, δεν νομίζω να παίζει ρόλο το αν είναι voip η όχι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #3595
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, για το θέμα που λέμε για την κινητή στο booster, δεν νομίζω να παίζει ρόλο το αν είναι voip η όχι..
    Στην περίπτωσή μου αυτό παίζει ρόλο. Όπως το VoIP απαιτεί DSL για να δουλέψει, το ίδιο απαιτεί και το LTE Tunnel για να είναι Up, γιαυτό δίχως DSL όλα ήταν νεκρά. Αν όμως δεν είχα VoIP αλλά PSTN/ISDN τότε μόνο θα δούλευαν ανεξάρτητα (Κινητή-Σταθερή)! Εκεί μου ανέφερε και ο τεχνικός το καλοκαίρι ότι κακώς γύρισαν την γραμμή μας σε VoIP... αλλά είναι υποχρεωτικό! Πριν λίγο καιρό πάντως ένας ακόμη Θεσσαλονικιός, είχε πει ότι δεν του δουλεύει αυτόνομα η κινητή του booster. Είπε ότι θα το έψαχνε παραπέρα αλλά χάθηκε από το forum. Κάνω έκκληση λοιπόν στους Θεσσαλονικείς που έχουν speedbooster και ειδικά το ISDN model , να ελέγξουν συμπεριφορά του. Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι μπορεί να είμαι ο μοναδικός, όχι μόνο στο Νομό, αλλά και πανελλαδικά που έχω αυτό το μοντέλο . Κάποια στιγμή θα πετύχω ένα "κανονικό" speedbooster να το δοκιμάσω.

  11. #3596
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112639/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    ~10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ το booster το χρησιμοποιώ μόνο στο εξοχικό με σκέτη κινητή επειδή έβαλα VDSL στο σπίτι και δουλεύει άψογα! Μέχρι και reset έκανα να δω αν θα δουλέψει και πήρε κατευθείαν σήμα κινητής χωρίς να το συνδέσω ούτε μια φορά στο dsl. Επίσης επειδή είδα κάπου να λένε ότι υπάρχει homezone και δε συνδέεται έξω απ'αυτό, πήγα μια φορά σε κάτι φίλους που μένουν κοντά στην Αθήνα και το booster δούλευε και εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα! Μόνο που δεν ξέρω επειδή στο κατάστημα cosmote είπαμε ότι θέλαμε να το χρησιμοποιούμε και στο εξοχικό μήπως μας το άφησαν χωρίς homezone αλλά δε νομίζω! Περίεργο πάντως.

  12. #3597
    Εγγραφή
    23-08-2015
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    250/31=~8g την ημέρα; καλά τα λέω; Μα τι κάνεις;
    Btw κάποιοι εδώ μέσα στο φόρουμ θεωρούν overkill τα 3g την ημέρα.. Go figure..
    Πάντως απ'ότι λένε άλλοι εδώ δεν έχουν το πρόβλημα που περιγράφεις.. Μήπως είσαι άτυχος και είναι μόνο η κεραία σου;

    - - - Updated - - -



    Μιλάμε το plus είναι μόνο του, σωστά; Αυτά που περιγράφεις είναι πολύ περίεργα.. Δεν έπρεπε να συμβαίνουν.. Οι κωδικοί στο ταμπελάκι παίζουν οκ; Ping κάνεις; Η ούτε αυτό απαντά;
    Αυτά που έγραψα είναι και με το plus μόνο του (ha35 κλειστό). Οι κωδικοί που γράφει το ταμπελάκι ισχύουν και το plus παίρνει κανονικά internet και συνδέομαι πάνω του με WiFi ή με Ethernet. Όμως δεν απαντάει στο 192.168.1.1 και αυτό μου το έκανε και αμέσως μετά από hard reset.

  13. #3598
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που έγραψα είναι και με το plus μόνο του (ha35 κλειστό). Οι κωδικοί που γράφει το ταμπελάκι ισχύουν και το plus παίρνει κανονικά internet και συνδέομαι πάνω του με WiFi ή με Ethernet. Όμως δεν απαντάει στο 192.168.1.1 και αυτό μου το έκανε και αμέσως μετά από hard reset.
    Να υποθέσω ότι δοκίμασες το http://192.168.1.1 και από pc & κινητό.. Και διαφορετικό browser..
    Οι ρυθμίσεις tcp/ip στο pc να υποθέσω επίσης ότι είναι στο auto και ότι δεν έχουν γίνει αλλαγές..
    Ping 192.168.1.1 από cmd, ενώ είσαι connected με αυτό, δοκίμασες να του κάνεις;
    Μήπως κανα firewall το κόβει;
    Άλλες lan όχι της 4(stb) δοκίμασες;
    Περίεργα πράγματα..
    Για θέσε το πρόβλημα σου και στο νήμα του plus, μήπως έχουν καμιά ιδέα τα παιδιά που έχουν το ίδιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 10-02-20 στις 16:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #3599
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλο εξωπραγματικό που διαπίστωσα είναι ότι το speedport ενώ το βλέπω από το COSMOTE app και μπορώ να κάνω reboot, on/off WiFi κτλ δεν απαντάει στο 192.168.1.1 ούτε από WiFi ούτε από Ethernet!!! Όποτε δεν μπορώ να δω τις ρυθμίσεις ούτε να βάλω χερατα τον κωδικό που είπατε. Δεν σπαγγάτο ούτε μετά από reset του speedport. Να φωνάξω ψυχίατρο να με τσεκάρει;
    Δοκίμασε ένα winsock reset
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #3600
    Εγγραφή
    19-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα μια δύο ερωτησούλες και από μένα μιας σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του Home Speed Booster
    Χτες ρώτησα στο Γερμανό και μου είπε τελική τιμή 6,74
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  123,0 KB 
ID: 211500

    Τους λέω ότι στο site της cosmote η τιμή 9,90 και επέμεναν ότι είναι 6,74. Μήπως είναι το παλιό πρόγραμμα-router και μπλέξω με 40GB κτλ? Υπάρχει ακόμα σαν πρόγραμμα αυτό με τα 6,74?

    Στη περιοχή μου έχει καλύτερο 3g η Vodafone κάπου διάβασα ότι μπορεί να δουλέψει και με 3g αλλού δυτιού? λίγο κουφό μου φαίνεται αυτό γίναιτε?

    είστε ευχαριστημένοι από την υπηρεσία? αξίζει? δουλεύει κανονικά τρώει σκαλώματα ? μπορώ αν δεν δουλεύει στη περιοχή μου να το γυρίσω πίσω η θα πληρώνω 2 χρόνια τσάμπα?

Σελ. 240 από 402 ΠρώτηΠρώτη ... 220230235238239240241242245250260 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο ASUS DSL-AC52U AC750 (adsl/vdsl)
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1308
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-22, 13:24
  2. Vodafone Home Speed+, πιλοτική επίδειξη από 7/1/2016
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 23:49
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 14:30
  4. Nεο adsl/vdsl Asus DSL N16
    Από babis3g στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 12:22
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-15, 17:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας