Αποφάσισα να μεταφέρω την γραμμή μου από hol σε forthnet για να βάλω το 3play που μου δώσανε σε τηλεφωνική προσφορά. Και κάπως έτσι ξεκίνησε η παράνοια:
14/04 Έρχεται κούριερ για να υπογράψω το συμβόλαιο της forthnet. Υπογράφω - φεύγει.
Συνεχίζεται ένα διήμερο προσφορών από hol μέχρι που τρώνε άκυρο και ξεκινάει η φορητότητα γραμμής μου στην Forthnet.
22/04 Έρχεται τεχνικός της Nova για να εγκαταστήσει το δορυφορικό πιάτο. Βρίσκει τα μπαλκόνια ακατάλληλα για λήψη σήματος και η πρόσβαση στην κεραμοσκεπή αδύνατη (λόγω του ότι βγαίνει από ιδιόκτητο σπίτι, στο οποίο δεν μου δόθηκε άδεια).
Την ίδια κιόλας μέρα επικοινωνώ με Forthnet και ζητάω ακύρωση της φορητότητας μου. Μου λένε ότι δεν είναι εφικτό διότι έπρεπε να ενημερωθούν τουλάχιστον τρεις εργάσιμες νωρίτερα και η γραμμή θα ενεργοποιηθεί στις 26/04. Εξηγώ ότι με το που έφυγε ο τεχνικός τους ενημέρωσα αλλά και πάλι καταλήγουμε στο 3ημερο νωρίτερα. Μου αναφέρουν επιπλέον ότι έχω δικαίωμα 14 ημερών από την υπογραφή μου να ζητήσω να επιστρέψει η γραμμή στην εταιρία που ήταν (παρόλο που θα έχει γίνει η ενεργοποίηση στη forthnet). Επικοινωνώ κατευθείαν με hol μου κάνουν μία νέα προσφορά, την οποία και θα ενεργοποιήσουν από την επομένη, και με στέλνουν σε ένα κατάστημα vodafone για να στείλω fax στα κεντρικά της forthnet για ακύρωση φορητότητας (παρόλο που κι αυτοί μου εξήγησαν ότι ίσως να μην προλάβει να ακυρωθεί η ενεργοποίηση στην Forthnet) και υπαναχώρηση γραμμής. Πάω κατευθείαν σε ένα κατάστημα αλλά έχει πρόβλημα το fax τους, οπότε και δεν στέλνω το φαξ εκείνη την μέρα.
24/04 Ημέρα Κυριακή, με εορταστικό πρόγραμμα στα καταστήματα, πάω σ’ ένα άλλο κατάστημα και στέλνουμε την αίτηση στην forthnet. Η γραμμή δείχνει κατειλημμένη και υποθέτουμε ότι την Κυριακή τα γραφεία τους είναι κλειστά. Αφήνω την αίτηση στην κοπέλα για να τα στείλει Δευτέρα πρωί.
25/04 Δευτέρα πρωί η κοπέλα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι η γραμμή συνεχίζει να εμφανίζεται κατειλημμένη.
26/04 Ξημερώματα Τρίτης η γραμμή μου ενεργοποιείτε στην Forthnet. Πάω πάλι από το κατάστημα Vodafone και μου λένε να μιλήσω με forthnet για να εξηγήσω τι γίνεται με το φαξ. Μιλάω μαζί τους και μου λένε ότι σήμερα Τρίτη το φαξ μας έχει πρόβλημα. Στείλτε με email (εάν και είναι περιττό γιατί η γραμμή ήδη έχει ενεργοποιηθεί σ’ εμάς, και τώρα πρέπει η ίδια η vodafone να ζητήσει την γραμμή εντός 14ημέρου από την υπογραφή στο κούριερ δλδ μέχρι Σάββατο 30/04). Μιλάω με vodafone και μου εξηγούν ότι θα μου στείλουν email με συμβόλαιο και υπεύθυνη δήλωση για να τα υπογράψω και να τα στείλω πίσω, έτσι ώστε να προχωρήσουν και να ζητήσουν την γραμμή μου πίσω. Εντωμεταξύ εγώ στέλνω στην Forthnet email με την αίτηση ακύρωσης φορητότητας και υπαναχώρηση γραμμής, μαζί με καταγεγραμμένο αρχείο ότι δεν περνάνε το φαξ μου πριν την ενεργοποίηση (αυτό για τα τυπικά).
28/04 Ο υπεύθυνος (που έχει αναλάβει την υπόθεση μου) της vodafone με ενημερώνει ότι έχω λάβει email για να υπογράψω. Δεν το έχω λάβει, μου το ξαναστέλνει. Την ίδια μέρα υπογράφω και τα στέλνω πίσω. Τονίζοντας ότι η forthnet μου δίνει περιθώριο μέχρι το Σάββατο 30/04 για να ζητήσουν την γραμμή έτσι ώστε να μην έχω θέμα με τέλη ενεργοποίησης και απενεργοποίησης.
30/04 Ημέρα Σάββατο. Παίρνω τηλέφωνο σε forthnet να δω εάν έχουν πάρει σήμα από vodafone για επιστροφή της γραμμής. Αρνητική απάντηση. Μιλάω με Vodafone, ο υπεύθυνος που μ’ έχει αναλάβει απουσιάζει (λογικό, παραμονές Πάσχα), τους εξηγώ ότι “μέχρι σήμερα πρέπει να ζητήσετε την γραμμή από forthnet” και μου ζητάνε να ξαναστείλω το email στα κεντρικά να το δουν επιτόπου. Το στέλνω. Μ’ ενημερώνουν ότι το αρμόδιο τμήμα έχει δουλειά και είμαι σε σειρά προτεραιότητας για να επικοινωνήσουν μαζί μου…
04/05 Μετά από 3ήμερο αργίας επικοινωνούν μαζί μου! Μία κυρία μου εξηγεί ότι ο υπεύθυνος μου λείπει σε άδεια και με αναλαμβάνει αυτή. Μου ζητάει να ξαναστείλω το mail με τις υπογραφές στο δικό της email για να μην περιμένω στην “ουρά” με τις άλλες αιτήσεις. Το στέλνω. Το τσεκάρει επιτόπου. Μου λέει ότι ξεκινάει άμεσα την διαδικασία. (εντωμεταξύ την ίδια μέρα λαμβάνω κλήση από forthnet για να δουν τι γίνεται με την nova μου και λίγες ώρες αργότερα από τεχνικό της nova για να έρθει για εγκατάσταση και σε Κάθε κλήση εγώ να πρέπει να εξηγώ ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει εγκατάσταση - τόσο ανοργάνωτοι και ανενημέρωτοι στα τμήματα της forthnet)
05/05 Λαμβάνω μήνυμα που μου λέει ότι η διαδικασία ξεκίνησε και ημερομηνία ενεργοποίησης ορίζεται τρίτη 10/05. Με περνούν πριν από λίγο από την Forthnet και μου εξηγούν ότι η vodafone άργησε πολύ να τους στείλει το αίτημα και οι 14 μέρες πέρασαν. Εξηγώ όλη την ιστορία (ότι ζήτησα ακύρωση πριν την ενεργοποίηση - πήρα την απάντηση ότι χρειάζεται τρεις εργάσιμες πριν και αυτό ορίζεται από τον οργανισμό τηλεπικοινωνιών - επίσης είπα ότι κινητοποιήθηκα κατευθείαν μετά την ενημέρωση του τεχνικού της NOVA κτλ) μπας και βρω το δίκιο μου, αλλά ΔΕΝ βγάζει κάπου.


Πέρα απ’ το ότι έχουν σπάσει τα νεύρα μου και με τις δύο εταιρίες, υπάρχει περίπτωση να επιστρέψω στην Vodafone χωρίς να υποστώ το κόστος ενεργοποίησης και απενεργοποίησης της Forthnet; Τι ακριβώς ισχύει; Να μείνω forthnet (ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ); Γιατί έχω την αίσθηση ότι τα μαγειρεύουν όπως τους βολεύει. Εγώ απλά στο δικό μου μυαλουδάκι έκλεισα ένα 3play στην Forthnet, η εταιρία δεν μπόρεσε να μου προσφέρει τις υπηρεσίες της και πολύ απλά θέλησα να επιστρέψω στον προηγούμενο πάροχο μου. Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα τόσες ώρες και ενέργεια χαμένες για μία γραμμή τηλεφώνου. (και στην τελική για να παλιμπαιδίσω - 3play δεν μου πλασάρατε τόσο όμορφα στο τηλέφωνο; Δεν προσπαθείτε να με κρατήσετε εκβιαστικά με τα τέλη ενεργοποίησης-απενεργοποίησης; Ε πάρτε γερανό και ανεβείτε στην κεραμοσκεπή να μου παρέχεται 3Play!!!)

Πάντως μετά απ’ αυτήν την εμπειρία είμαι ένα τσικ να γίνω άνθρωπος των σπηλαίων και να κόψω κάθε τηλεπικοινωνία στο σπίτι μου!