Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Καλησπερα σε ολους . Ανοιγω αυτο το θεμα για ενημερωση περισσοτερο.... (αφου τελικα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη )

    Πριν περιπου 1 μηνα και εκει που συγχρονιζα 14 με 14500/ 6 snr (εδω και χρονια σταθερα ) παρατηρησα οτι επεσα στα 13000Kbps . Μπορει να ειναι προσωρινο να γινονται εργασιες....σκεφτηκα. Μεσα σε μια εβδομαδα παρατηρω τον συγχρονισμο ,ειχα πεσει και αλλο, στα 11500..... Παιρνω τηλ την HOL(Vodafone) και δηλωνω βλάβη . Πραγματι εντος 2 ημερων ερχεται τεχνικος της HOL . Ελεγχουμε την γραμμη πρωτα μεσα στο σπιτι και κατεβαινουμε επειτα εξω και ελεγχουμε και του ΟΤΕ το καλωδιο. Ακριβως ο ιδιος συγχρονισμος (με καποια λαθη) και στις 2 περιπτωσεις. Δηλωνεται βλαβη απο την HOL στον ΟΤΕ (ο τεχνικος της ΗΟΛ να πω οτι ηταν ευγενεστατος και στο τελος ανεπισημα με ενημερωσε οτι δεν θα βγαλω ακρη....)

    Εντος 2 ημερων με ενημερωνει η HOL οτι θα περασει συνεργειο του ΟΤΕ και πρεπει να εχει προσβασει στο καλωδιο στην εισοδο του σπτιου. Πραγματι, ηρθαν και αφου εγινε ο ελεγχος δεν βρεθηκε προβλημα στο καλωδιο και οι μετρησεις ηταν μεσα στα αποδεκτα ορια. Δεν υπάρχει στην περιοχη του Γερακα αλλο ζεύγος ελεύθερο για να αλλαζάμε την γραμμη μου για δοκιμη , αρα τελικα δεν εγινε τιποτα.......

    Βλεποντας στο ισογειο διαμερισμα ο ιδιοκτητης οτι παιδευομαι πασχαλιατικα με ρωτησε τι γινεται . Αφου τον ενημερωνω, παμε και ελεγχουμε την συνδεση του . Μεχρι πριν ηταν στα 10Μbps (9snr/FORTHNET) .Τωρα στα 7Mbps.......

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haralabosg : 11-05-16 στις 16:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τουλαχιστον στην δικη σου περιπτωση υπαρχει και η λυση του vdsl

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralabosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους . Ανοιγω αυτο το θεμα για ενημερωση περισσοτερο.... (αφου τελικα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη )

    Πριν περιπου 1 μηνα και εκει που συγχρονιζα 14 με 14500/ 6 snr (εδω και χρονια σταθερα ) παρατηρησα οτι επεσα στα 13000Kbps . Μπορει να ειναι προσωρινο να γινονται εργασιες....σκεφτηκα. Μεσα σε μια εβδομαδα παρατηρω τον συγχρονισμο ,ειχα πεσει και αλλο, στα 11500..... Παιρνω τηλ την HOL(Vodafone) και δηλωνω βλάβη . Πραγματι εντος 2 ημερων ερχεται τεχνικος της HOL . Ελεγχουμε την γραμμη πρωτα μεσα στο σπιτι και κατεβαινουμε επειτα εξω και ελεγχουμε και του ΟΤΕ το καλωδιο. Ακριβως ο ιδιος συγχρονισμος (με καποια λαθη) και στις 2 περιπτωσεις. Δηλωνεται βλαβη απο την HOL στον ΟΤΕ (ο τεχνικος της ΗΟΛ να πω οτι ηταν ευγενεστατος και στο τελος ανεπισημα με ενημερωσε οτι δεν θα βγαλω ακρη....)

    Εντος 2 ημερων με ενημερωνει η HOL οτι θα περασει συνεργειο του ΟΤΕ και πρεπει να εχει προσβασει στο καλωδιο στην εισοδο του σπτιου. Πραγματι, ηρθαν και αφου εγινε ο ελεγχος δεν βρεθηκε προβλημα στο καλωδιο και οι μετρησεις ηταν μεσα στα αποδεκτα ορια. Δεν υπάρχει στην περιοχη του Γερακα αλλο ζεύγος ελεύθερο για να αλλαζάμε την γραμμη μου για δοκιμη , αρα τελικα δεν εγινε τιποτα.......

    Βλεποντας στο ισογειο διαμερισμα ο ιδιοκτητης οτι παιδευομαι πασχαλιατικα με ρωτησε τι γινεται . Αφου τον ενημερωνω, παμε και ελεγχουμε την συνδεση του . Μεχρι πριν ηταν στα 10Μbps (9snr/FORTHNET) .Τωρα στα 7Mbps.......

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Έλεγχο στην εσωτερική καλωδίωση και στο καλώδιο από τον κατανεμητή έως το σπίτι σου έχεις κάνει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    7 Mbps μέσα σε 4 μήνες σου λέει κάτι; Από 14+ έπεσα στα 11 με το ζόρι και από χθες στα 7.5! Κάνοντας κλήσεις για βλάβη μου αλλάζουν το προφίλ λες και φταίει αυτό. Παρόλα αυτά επιμένω. τουλάχιστον στην δική σου περίπτωση έγινε και ενας σοβαρός έλεγχος από τεχνικό. Εγώ ακόμα περιμένω πότε θα έρθουν να δουν τι συμβαίνει (που προφανώς δεν είναι φυσιολογικό). πρίν γίνει ερώτηση από την πλευρά μου έχουν γίνει όλοι οι δυνατοί και νόμιμοι έλεγχοι που μπορούσα να κάνω. Εννοείται χωρίς καμία τύχη.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17400/2000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Thomson TG585 V8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρατηρησες καποια αντικατασταση γειτονικου σου καφαο με νεα καμπινα του ΟΤΕ; Ειναι πολυ πιθανον να εχει αυξηθει το crosstalk ή να μπηκαν και νεες γραμμες στην γειτονια σου(ειδικα αν εχουν ενεργοποιηθει γραμμες vdsl και περνανε μεσα απο το καλωδιο που ερχεται και η δικια σου γραμμη διοτι αν η αποσταση απο το dslam που συνδεεσαι ειναι γυρω στα 2km και καποιοι απο τη γειτονια σου εχουν ενεργοποισει υπηρεσιες vdsl και συνδεονται στο γειτονικο καφαο και εχουν καποια ΜΕΤΡΑ αποσταση τοτε ειναι λογικο να μειωθει η ταχυτητα σου και οχι μονο σε εσενα αλλα και σε αλλους που εχουν υπηρεσιες adsl και συνδεονται σε Α/Κ, διοτι δημιουργουνται παρεμβολες μεταξυ των δυο τεχνολογιων) γιαυτο μειωθηκε και η ταχυτητα του γειτονα σου δεν ειναι τυχαιο. Ελπιζω να ενεργοποιηθει η τεχνολογια Vectoring και να ησυχασει το κεφαλι μας. Ανεβασε αν μπορεις ενα screenshot με τα στατιστικα της γραμμης σου απο τη σελιδα του ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andrewstefanis : 30-05-16 στις 15:12.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    90000/10000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrewstefanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρησες καποια αντικατασταση γειτονικου σου καφαο με νεα καμπινα του ΟΤΕ; Ειναι πολυ πιθανον να εχει αυξηθει το crosstalk ή να μπηκαν και νεες γραμμες στην γειτονια σου(ειδικα αν εχουν ενεργοποιηθει γραμμες vdsl και περνανε μεσα απο το καλωδιο που ερχεται και η δικια σου γραμμη διοτι αν η αποσταση απο το dslam που συνδεεσαι ειναι γυρω στα 2km και καποιοι απο τη γειτονια σου εχουν ενεργοποισει υπηρεσιες vdsl και συνδεονται στο γειτονικο καφαο και εχουν καποια ΜΕΤΡΑ αποσταση τοτε ειναι λογικο να μειωθει η ταχυτητα σου και οχι μονο σε εσενα αλλα και σε αλλους που εχουν υπηρεσιες adsl και συνδεονται σε Α/Κ, διοτι δημιουργουνται παρεμβολες μεταξυ των δυο τεχνολογιων) γιαυτο μειωθηκε και η ταχυτητα του γειτονα σου δεν ειναι τυχαιο. Ελπιζω να ενεργοποιηθει η τεχνολογια Vectoring και να ησυχασει το κεφαλι μας. Ανεβασε αν μπορεις ενα screenshot με τα στατιστικα της γραμμης σου απο τη σελιδα του ρουτερ.
    Παρομοια εξηγηση μου εδωσε και ο τεχνικος του ΟΤΕ που ηρθε. Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω στοιχεια της γραμμης..

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2016
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλημερα και απο εμενα...να σας πω τον πονο μου και οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ!! παρασκευη 28/5/2016 τοποθετησα ενα speedport entry 2i. μεχρι εκεινη τη στιγμη(απο 1/10/2015) ειχα ADSL ΟΤΕ 24 και ημουν πολυ ευτυχισμενος με 15mbps...απο εκεινη τη στιγμη η ταχυτητα επεσε στα 3-4mbps με ping 500ms...καθε μερα δηλωνω βλαβη στο 13888 και καθε μερα υποτιθεται η βλαβη διορθωνεται. ωσπου στις 2/6/2016 με 10Ε επιπλεον με αναβαθμισαν σε VDSL 30... Αλλα η γραμμη σημερα 4/6/2016 ειναι στα 14mbps..αναμονη ειπε το 13888 εως και 12 μερες για να γινουν ρυθμισεις. Πειτε μου τωρα εσεις πως απο 15 mbps ADSL κατεληξα να εχω 14mbps VDSL...Παρακαλω πολυ βοηθηστε με εχω τρελαθει...εχω αλλαξει 3 router. δουλευω μονο το laptop με καλωδιο,εχω αλλαξει και καλωδιο...εκανα και τη γραμμη voip και ξανα απλη και ξανα voip...τιποτα ματαια ολα. δεν εχω φαξ συναγερμο ουτε αλλο σταθερο στο σπιτι. τις ιδιες μετρησεις παιρνω ακαι απο κινητο με wifi...ΒΟΗΘΕΙΑ! Ευχαριστω!

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    υπομονη μεχρι να ενεργοποιηθει η vdsl και θα εχεις κανονικα 30 Mbps

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-17, 21:44
  2. Πτώση ταχύτητας με αύξηση SNR
    Από qaz031 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 14:38
  3. Πτωση ταχυτητας
    Από chsam στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-16, 11:55
  4. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-15, 18:19
  5. Απορία με πτώση ταχύτητας...
    Από IronBill στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-15, 12:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας