Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους,

    Στο τοπικό δίκτυό μου, έχω σαν modem το ZTE (192.168.2.2) του παρόχου μου (σε bridge mode), το οποίο είναι συνδεδεμένο στην WAN1 θύρα ενός DrayTek router (192.168.2.2). Επίσης πάνω στο Draytek, έχω το RB951G-2HnD της Mikrotik (192.168.3.1), το λειτουργεί σαν router. Όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα, που δεν είναι άλλο από τις πολύ χαμηλές ταχύτητες μεταφοράς μεταξύ των δύο routers (τα οποία όπως βλέπετε πιο πάνω είναι σε διαφορετικά subnetworks).

    Πιο συγκεκριμένα, αν ένα αρχείο μεταφερθεί από συσκευή σε συσκευή που ανήκουν στο ίδιο subnetwork (και router), τότε η ταχύτητα θα κυμαίνεται γύρω στα 100MB/s (όσο δηλαδή τα φτάνει το Gbit πρωτόκολλο που έχουν οι θύρες και των δύο routers). Αν όμως μεταφέρω ένα αρχείο από μία συσκευή που ανήκει στο network του Draytek (192.168.2.0/24) σε μία άλλη συσκευή που ανήκει στο network του Mikrotik (192.168.3.0/24), τότε η ταχύτητα δεν θα ξεπεράσει τα 20MB/s

    Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για πιο λογο ακριβως χρησιμοποιεις 2 ρουτερ? Αν βγαλεις εντελως το draytek συνεχιζει το προβλημα?
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν στην σύνδεση των 2 routers υπάρχει NAT, τότε ίσως αυτό να μειώνει την ταχύτητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το πρόβλημα βρίσκεται στο draytek και στην δρομολόγηση των πακέτων που κάνει και όχι στο ΜΤ.
    Θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να τα ρίξεις όλα επάνω στο ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πιο λογο ακριβως χρησιμοποιεις 2 ρουτερ? Αν βγαλεις εντελως το draytek συνεχιζει το προβλημα?
    Αν μείνει ένα από τα δυο routers πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα υπάρχει μόνο όταν συνδέονται μεταξύ τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στην σύνδεση των 2 routers υπάρχει NAT, τότε ίσως αυτό να μειώνει την ταχύτητα.
    Είναι ενεργοποιημένο το ΝΑΤ και στο ΜΤ (χωρίς να πειράξω τίποτα παραπάνω από τα default) καθώς διαφορετικά δεν έχουν σύνδεση στο internet οι συσκευές που είναι στο subnet του MT.
    Κι εγώ για NAT/firewall σκέφτηκα στην αρχή, αλλά από τη μία το fw το έχω disabled, και στο ΝΑΤ υπάρχει ένας και μοναδικός (ο default) κανόνας. Οι γνώσεις μου πάνω σε ΜΤ είναι περιορισμένες, οπότε δεν ξέρω και πως πρέπει να προχωρήσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα βρίσκεται στο draytek και στην δρομολόγηση των πακέτων που κάνει και όχι στο ΜΤ.
    Θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να τα ρίξεις όλα επάνω στο ΜΤ.
    Δυστυχώς αν αφήσω το ΜΤ μαζί με το router του ΟΤΕ, για κάποιο λόγο μετά από κάποιες ώρες/μέρες λειτουργίας θα μου ρίξει κατακόρυφα την ταχύτητα συγχρονισμού. Αναφέρομαι σε αυτό εδώ το πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει δύο διαφορετικά modems και συνέχιζε να μου δημιουργεί πρόβλημα, μέρχρι που έβαλα το Draytek πάνω και το όλο θέμα σταμάτησε.
    Από που προκύπτει όμως ότι το πρόβλημα είναι του Draytek;
    Μου κάνει εντύπωση ένα αρκετά καλό router όπως το 2920n να μην μπορεί να κάνει ένα απλό route σε ένα μικρό τοπικό δίκτυο.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


    Αν μείνει ένα από τα δυο routers πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα υπάρχει μόνο όταν συνδέονται μεταξύ τους.


    Είναι ενεργοποιημένο το ΝΑΤ και στο ΜΤ (χωρίς να πειράξω τίποτα παραπάνω από τα default) καθώς διαφορετικά δεν έχουν σύνδεση στο internet οι συσκευές που είναι στο subnet του MT.
    Κι εγώ για NAT/firewall σκέφτηκα στην αρχή, αλλά από τη μία το fw το έχω disabled, και στο ΝΑΤ υπάρχει ένας και μοναδικός (ο default) κανόνας. Οι γνώσεις μου πάνω σε ΜΤ είναι περιορισμένες, οπότε δεν ξέρω και πως πρέπει να προχωρήσω.


    Δυστυχώς αν αφήσω το ΜΤ μαζί με το router του ΟΤΕ, για κάποιο λόγο μετά από κάποιες ώρες/μέρες λειτουργίας θα μου ρίξει κατακόρυφα την ταχύτητα συγχρονισμού. Αναφέρομαι σε αυτό εδώ το πρόβλημα. Είχα δοκιμάσει δύο διαφορετικά modems και συνέχιζε να μου δημιουργεί πρόβλημα, μέρχρι που έβαλα το Draytek πάνω και το όλο θέμα σταμάτησε.
    Από που προκύπτει όμως ότι το πρόβλημα είναι του Draytek;
    Μου κάνει εντύπωση ένα αρκετά καλό router όπως το 2920n να μην μπορεί να κάνει ένα απλό route σε ένα μικρό τοπικό δίκτυο.
    Επιμένω ότι δεν σχετίζεται με το ΜΤ, όπως σου είπα και στο άλλο θέμα που άνοιξες.
    Από την στιγμή που βάζεις την συσκευή του ΟΤΕ σε bridge mode αυτό είναι υπεύθυνο για την διατήρηση της γραμμής και κανένα άλλο.
    Μήπως δεν το έχεις στήσει σωστά;
    Είσαι σίγουρος ότι κλείνεις όλα τα υπόλοιπα πχ ασύρματα, routing, fw, qos κλπ στο Modem;
    Ότι το βάζεις σε bridge mode και όχι ppp pass through;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω κανω και dmz για ναμαι 100% με αυτα τα μοντεμακια της πλακας.
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Ναι το modem του παρόχου στήνεται σωστά, άλλωστε με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα στο Draytek.
    Πάντως δεν με πειράζει πια αυτό το θέμα, μιας και με το νέο router λύθηκε. Το πρόβλημα της πολύ χαμηλής ταχύτητας μεταφοράς είναι αυτό που με καίει καθώς δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω άκρη.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Το επαναφέρω μετά από κάποιο καιρό, μιας και πλέον είμαι μόνο με το mikrotik στο δίκτυο.

    Θέλω οι συσκευές που συνδέονται σε ένα συγκεκριμένο port (ether5) να έχουν IP της μορφής 192.168.88.x, ενώ όλες οι υπόλοιπες συσκευές που συνδέονται στα υπόλοιπα interfaces να έχουν IP της μορφής 192.168.1.x. Για να το κάνω αυτό, έβγαλα την ether5 από το bridge-local, και έφτιαξα ένα ένο dhcp pool και dhcp server για να εξυπηρετούν τον παραπάνω σκοπό.

    Το θέμα είναι ότι πάλι έχω ταχύτητες μεταφοράς με μέγιστη τα 30MB/s, ενώ παράλληλα παρατήρησα πως όταν μεταφέρω κάτι, η CPU usage εκτοξεύεται και μένει σταθερά στο 100%.

    Το ερώτημά μου είναι αν τυχόν έχω κάνει κάτι λάθος στο κομμάτι του configuration, ή αν το όλο παραπάνω είναι θέμα hardware limitation.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρίξε μια ματιά εδώ

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν έχεις κάνει λάθος, είναι hardware limitation του 951.
    routing != switching/bridging.
    Όταν τα έχεις όλα πάνω σε ένα bridge ούσιαστικά κάνεις L2 switching.
    Είναι σαν να τα έχεις πάνω σε ένα switch.
    Όταν τα έχεις σε 2 διαφορετικά subnets πάνω σε 2 πόρτες του tik
    τότε μεταξύ των δύο δικτύων γίνεται routing (που γενικά μιλώντας τότε τα πακέτα περνάνε από την cpu).
    Τα 30MB/s που βλέπεις από το ένα lan στο άλλο είναι ~240 Mbit που είναι και το περίπου αναμενόμενο για το 951.
    Αν περιμένεις να δείς line-rate (gbit) ταχύτητες μεταξύ των δύο δικτύων πρέπει να έχεις hardware
    που να έχει ικανό throughput (σε pps, αναλόγως του μεγέθους πακέτων που χρησιμοποιείς)
    που να μπορεί να δρομολογήσει 2gbit traffic.
    Αν ρίξεις μια ματιά εδώ, θα δείς ότι το 951 απέχει πολύ από την δυνατότητα για Gbit routing.
    Αν έχεις και firewall/conn. tracking/NAT και αναλόγως του setup πάντα οι απαιτήσεις σε hardware αυξάνονται περεταίρω.
    Για το mikrotik δεν έχει διαφορά άν δρομολογεί ανάμεσα σε wan <-> LAN ή ανάμεσα σε 2 lan.
    Ετσι όπως το κάνεις, από πλευράς φορτίου, είναι σαν να ζητάς απο το 951 να δρομολογήσει μια συμετρική σύνδεση 1Gbit στο Internet.
    Απλώς δεν γίνεται...
    Τι θα μπορούσες να κάνεις:

    Ξεχνάς τα 2 subnets και τα βάζεις όλλα σε ένα L2 switch ή στο bridge του Tik (φτηνό),
    ή αγοράζεις ικανά γρήγορο router:
    Σε Tik RB3011 οριακά και αναλόγως setup, RB1100AHx2 καλύτερα, η ακόμα καλύτερα κάποιο CCR.
    Σε Cisco για Gbit σειρά 3.x, οριακά και 2.x (ακριβό)
    Σε οικονομικό κάποιο από τα μεγάλα ubnt edgemax.
    Ή αγοράζεις L3 switch που να κάνει line-rate routing (ακριβό, αλλά παίζει και το e-bay).
    Ή βρίσκεις ένα παλιό pc με κάρτες intel και το κάνεις router με μια από τις πολές σχετικές διανομές που υπάρχουν για αυτό το σκοπό (οικονομικό αλλά μπελάς και πίνει και ρεύμα).

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν θα το έλεγα hw limitation.
    Πάντα το routing θέλει κάτι παραπάνω από το switching.
    Απλά το 951 ζορίζεται περισσότερο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέος Η/Υ έως 500 ευρώ.
    Από ubi στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 02:49
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-16, 20:49
  3. Συνδεση Με Καλώδιο DVI / HDMI από Η/Υ σε Τηλεόραση - Πρόβλημα με Μαύρο Χρώμα [solved]
    Από geo2004z στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-15, 11:42
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-15, 11:43
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-15, 09:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας