Έχω ένα laptop με Intel i7-4700MQ, 16GB ram, SSD Samsung 840EVO 120GB και μηχανικό σκληρό WD BLACK 750GB με dual boot Windows 7 Ultimate και Windows 10 Professional και έναν server με Linux, Intel Core2Duo και 4GB RAM. Και στα δύο μηχανήματα έχω εγκατεστημένη την ίδια έκδοση του VMware Workstation (στον server την έκδοση για Linux προφανώς) και έχω κάποια Virtual Machines με διαφορετικά λειτουργικά.
Δοκιμάζω το πιο απλό πράγμα: να μεταφέρω δικτυακά αρχεία από τον κάθε host προς ένα Virtual Machine. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν πιάνει ποτέ ταχύτητα πάνω από 15mb/s, ενώ όλοι οι δίσκοι μπορούν να δώσουν πολύ παραπάνω ταχύτητα. Η κάρτα δικτύου που έχω σε κάθε vm είναι vmxnet3, έχω δοκιμάσει όμως και την e1000 με τα ίδια αποτελέσματα.

Δοκιμάζω λοιπόν στο laptop μου στα Windows 10, στα οποία δεν έχω το VMware Workstation, να στήσω Virtualbox μπας και δω καλύτερα αποτελέσματα. Ε και εκεί συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.

Σε όλες τις περιπτώσεις (με host δηλαδή είτε τον server, είτε το Laptop) αν μεταφέρω αρχείο από οποιοδήποτε Virtual Machine προς άλλη συσκευή στο δίκτυο, πιάνω πάνω από 40mb/s. Λίγο ναι μεν καθώς έχω gigabit δίκτυο, πολύ περισσότερο δε από την μεταφορά μεταξύ του κάθε host και ενός vm που φιλοξενείται στον κάθε ένα.

Δεν δικαιολογείται με τίποτα να σέρνεται η μεταφορά αρχείων μεταξύ του host και ενός vm και να πετάει μεταξύ ενός vm και άλλης συσκευής στο δίκτυο.

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος; Υπάρχει λύση;