Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Αν προσπαθησετε να κανετε αγορα απο το eshop.gr με πιστωτικη , οπως γνωριζετε ,δεν κανει redirect σε ιστοσελιδα καποιας τραπεζας , αλλα απλα αποθηκευει τα στοιχεια της καρτας και προφανως μετα κανουν χειροκινητα τη χρεωση ( οπως κανουν και με αγορα απο eshop point) . Και λεω εγω ... αφου αποθηκευουν τα στοιχεια της καρτας μου στο σερβερ τους πρεπει να προσευχομαι ?
    Τι απαραδεκτη τακτικη ειναι αυτη για ενα καταστημα τεχνολογιας ? Για ποιο λογο δεν κανουν διασυνδεση απευθειας στο περιβαλλον της τραπεζας να μην εχουν και την ευθυνη ? Τοσο πολυ θα τους κοστισει να αγορασουν μερικα τερματικα pos για τις φυσικες αγορες με καρτα απο τα eshop points ?
    Τις αποψεις σας θα ηθελα να ακουσω ...

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό για το redirect που λες έχεις κάποιο δίκιο, κανονικά αυτό θα έπρεπε να κάνουν. Το τραγικό είναι ότι επιπλέον την 1η φορά θα πρέπει να τους στείλεις σκαναρισμένη την κάρτα με σβησμένα τα τελευταία ψηφία του 16ψήφιου αριθμού για ταυτοποίηση. Παίζει να είναι το μοναδικό κατάστημα που ζητάει κάτι τέτοιο.

    Σχετικά με τα τερματικά POS, σε επαρχιακό κατάστημα ο ιδιοκτήτης του καταστήματος αρχικά είχε POS αλλά μετά το έβγαλε. Τον ρώτησα γιατί το έκανε και μου είπε ότι από τα κεντρικά δεν του δείνουν POS και έβγαλε αυτός στο δικό του όνομα (μη με ρωτάτε πως, δεν ξέρω), οπότε χρεωνόταν αυτός τις προμήθειες της τράπεζας, και έτσι το κατάργησε.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό για το redirect που λες έχεις κάποιο δίκιο, κανονικά αυτό θα έπρεπε να κάνουν. Το τραγικό είναι ότι επιπλέον την 1η φορά θα πρέπει να τους στείλεις σκαναρισμένη την κάρτα με σβησμένα τα τελευταία ψηφία του 16ψήφιου αριθμού για ταυτοποίηση. Παίζει να είναι το μοναδικό κατάστημα που ζητάει κάτι τέτοιο.

    Σχετικά με τα τερματικά POS, σε επαρχιακό κατάστημα ο ιδιοκτήτης του καταστήματος αρχικά είχε POS αλλά μετά το έβγαλε. Τον ρώτησα γιατί το έκανε και μου είπε ότι από τα κεντρικά δεν του δείνουν POS και έβγαλε αυτός στο δικό του όνομα (μη με ρωτάτε πως, δεν ξέρω), οπότε χρεωνόταν αυτός τις προμήθειες της τράπεζας, και έτσι το κατάργησε.
    Τωρα νομιζω οτι υπαρχει και το vivapayments που δινει pos με χαμηλες χρεωσεις...

    Εγω εκανα το λαθος και προσπαθησα να κανω αγορα με καρτα online . Μετα απο λιγο ηρθε μηνυμα οτι η τραπεζα αρνηθηκε την πληρωμη και να επικοινωνησω μαζι τους.
    Τηλεφωνοντας στο λογιστηριο μια κυρια με διαβεβαιωσε οτι αλλαζοντας το τροπο πληρωμης (σε αντικαταβολη), σβηνονται αυτοματως τα στοιχεια της καρτας (να το πιστεψω ?) .
    Παρεπιμπτοντως η καρτα ειναι visa και δεν εχει κανενα προβλημα με αλλες συναλλαγες (το πιστωτικο οριο απεχει τουλαχιστον 1000 ευρω απο ταβανι) και μονο το eshop εχει "θεμα" .

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swatsquadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν προσπαθησετε να κανετε αγορα απο το eshop.gr με πιστωτικη , οπως γνωριζετε ,δεν κανει redirect σε ιστοσελιδα καποιας τραπεζας , αλλα απλα αποθηκευει τα στοιχεια της καρτας και προφανως μετα κανουν χειροκινητα τη χρεωση ( οπως κανουν και με αγορα απο eshop point) . Και λεω εγω ... αφου αποθηκευουν τα στοιχεια της καρτας μου στο σερβερ τους πρεπει να προσευχομαι ?
    Τι απαραδεκτη τακτικη ειναι αυτη για ενα καταστημα τεχνολογιας ? Για ποιο λογο δεν κανουν διασυνδεση απευθειας στο περιβαλλον της τραπεζας να μην εχουν και την ευθυνη ? Τοσο πολυ θα τους κοστισει να αγορασουν μερικα τερματικα pos για τις φυσικες αγορες με καρτα απο τα eshop points ?
    Τις αποψεις σας θα ηθελα να ακουσω ...
    Δε γνωριζω αν τη συγκεκριμενη πρακτικη ακολουθουν και αλλα ελληνικα καταστηματα, ομως ειναι σιγουρα δικαιωμα τους και στην ευχερεια τους επισης να διαλεγουν τον τροπο με τον οποιο τους βολευει να δουλευουν. Αρκει φυσικα να ειναι νομιμη και σωστη η ολη διαδικασια με τις δηλωσεις εκει που χρειαζεται και την τηρηση ολων των προδιαγραφων που θετει η Πολιτεια. Σαν πρακτικη ομως, ειναι σιγουρα "προβληματικη", απο τη στιγμη που ο πελατης δεν μιλα απευθειας με την τραπεζα του, αλλα απαιτειται να κανει χρηση του ενδιαμεσου ( του καταστηματος δηλαδη ) το οποιο επιπροσθετα και κρατα αυτο ΟΛΑ τα κρισιμα στοιχεια και δεδομενα και ειναι και παλι αυτο υπευθυνο για την φυλαξη τους οπως και για τις οποιες συνεπειες τυχον προκυψουν σε καποια παρανομη χρηση αυτων των στοιχειων, σε ενα χακαρισμα, σε μια ζημια απο καποιο ατυχημα κτλ.

    Ο καθε καταναλωτης λοιπον, αποφασιζει μονος του το που και σε ποιον θα δωσει αυτα τα στοιχεια του και αναλαμβανει φυσικα και το μεριδιο στο οποιο ρισκο.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά, μόλις είδα τι "παίζει" με το εν λόγω κατάστημα, και ειδικά ότι θέλανε να τους στείλω φωτοτυπία της πιστωτικής κάρτας, αγοράζω από εκεί μόνο με μετρητά, που πληρώνω στο υποκατάστημα eshop από όπου και παραλαμβάνω το προϊόν.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-08-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Μολις τωρα και γω εβαλα την πιστωτικη και περιμενα να κανει redirect σε ασφαλη τοποθεσια για πληρωμη μεσω τραπεζας , και εβγαλε ολοκληρωθηκε η παραγγελια .
    Με φανηκε πολυ παραξενο , εβαλα τον γουγλη και με εφερε σε αυτην την συζητηση .

    Πηρα τηλεφωνο και το άλλαξα σε αντικαταβολή , και ειπα στον ευγενεστατο ανθρωπο να διαγραψει τα στοιχεια της πιστωτικης.
    Τον ρωτησα γιατι δεν γινεται redirect σε τραπεζα , και τα αποθηκευουν, και αμα χακαριστει το site τους ολα τα στοιχεια των πιστωτικων που αποθηκευουν κλαπουν τι γινεται ?
    Τις πληρωμες απαντησε τις κανει το λογιστηριο , και οτι εχει συστημα ασφαλειας το site και θα μου ερχοταν εμαιλ για ταυτοποιηση , διευκρινιζοντας μου οτι εβλεπε τα στοιχεια της καρτας μου με αστερακια . Τον λεω το λογιστηριο σας αν κλεψουν τοσες πιστωτικες δεν θα γινει μαζικη κλοπή ?
    Απαντησε οτι μου το αλλαξε σε αντικαταβολη και διαγραφτηκαν τα στοιχεια μου .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hammer : 06-06-16 στις 12:02.

  7. #7
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Καλά έδωσες τα νούμερα της πιστωτικής και περίμενες να κάνει redirect σε ασφαλή τοποθεσία Τράπεζας ? να γράψεις τι? αφού τα έδωσες πριν.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-08-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Περίμενα να με βγάλει στην τοποθεσία της τράπεζας που δίνεις το username & password

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αγορα router με bandwidth control
    Από harisv στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 06:23
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 13:02
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 13:28
  4. Πρόβλημα με εξωτερικό 2.5 Seagate (τι περίεργο) και εγγύηση eshop.
    Από kourampies στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-15, 10:41
  5. Εξώδικο για αποπληρωμπή δανείου (πιστωτική κάρτα)
    Από snips στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 12:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας