Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 70
  1. #46
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα, το να γράφονται κριτικές από εμπόρους για τα προϊόντα τους, είναι καλώς ή κακώς μέρος ενός συνόλου πρακτικών που ακολουθούνται ( ανέκαθεν ) κατά κόρον.
    Eίναι εκτός νόμου, τι δεν καταλαβαίνεις;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #47
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Brainstorm, πολύ μπλα μπλα για το τίποτα - λυπάμαι. Aν θέλεις να πεις ότι κανείς σε SEO μπορεί και κάνει κάποια κόλπα τεντώνοντας το σχοινί για να μην πάει με τον σταυρό και τον φάει η μαρμάγκα, ΟΚ. Το καταλαβαίνω, αν και διαφωνώ.

    Το παρόν θέμα αφορά ξεκάθαρα σε Unfair Commercial Practice και το βάζω σε κεφαλαία επειδή καλύπτεται νομικά και υπάρχουν συνέπειες. Μια μελέτη με γλωσσάρι μάλιστα (αφού σου αρέσουν τόσο οι ορισμοί) για να σε βοηθήσει
    Σε ευχαριστώ για το link, θα το διαβάσω.

    Από την αρχή ξεκαθάρισα πως καλά κάνει η Amazon και τους "πιάνει" όσους το κάνουν, όμως καλά κάνουν και αυτοί που το κάνουν, γιατί τεχνικά -δεν γίνεται αλλιώς-.

    Το "κάποια κόλπα" όπως αναφέρεις, σχετικά με το SEO, κοστίζουν για μία μικρή επιχείρηση τουλάχιστον 3-4Κ ευρώ το μήνα, και στο 99% των περιπτώσεων είναι όλα εκτός των επίσημων guidelines της εκάστοτε πλατφόρμας/μηχανής.

    Το "με το σταυρό στο χέρι" δεν ταιριάζει για πολλούς και διάφορους λόγους στην συγκεκριμένη περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι εκτός νόμου, τι δεν καταλαβαίνεις;
    Δεν αναφέρθηκα στο νομικό κομμάτι, μην εξάπτεσαι. Άλλη σκοπιά εξετάζω στο ζήτημα, αν το κατάλαβες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θέλει το παιδί να καταλάβει, και πάνω σε αυτή την ανεξήγητη αγωνία του, αρέσκεται και στο να προσβάλλει.

    Χαμένος χρόνος.
    Όταν με το καλό τελειώσεις το διδακτορικό και δεις τον πραγματικό κόσμο πως λειτουργεί και τι απαιτήσεις έχει, όχι από φιλολογικό ενδιαφέρον ή επίπεδο, αλλά στην πράξη, μπορεί και να συνενοηθούμε.

  3. #48
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @all,

    Υπενθυμίζω τους όρους χρήσης του φόρουμ και την ανάγκη να σέβεστε τους συνομιλητές σας και να απαντάτε χωρίς ειρωνεία ή προσωπικές επιθέσεις.

    Δεν θα το ξαναπώ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #49
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Τό'χουμε πιάσει το θέμα για τα καλά, ηθικά, νομικά, φιλοσοφικά, τεχνικά.

    Να και μερικές εύκολες περιπτώσεις:
    Αν εγώ πουλάω μέσω amazon (πχ) στικάκια με χαρακτηριστικά ταχύτητα 200Mb/s στο write και USB v4.0 υπάρχει περίπτωση να με πιάσουν?
    Αν εγώ πουλάω μέσω amazon (πχ) PSUs και ένα ή περισσότερα απο τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ ειναι όπως τα λέω τι γίνεται τότε?
    πχ αντί για 80 PLUS και GOLD δεν είναι ούτε 70 ούτε Bronze και το PFC άστα να πάνε.
    btw ονομασίες Coolermastoras, Sesonic, Corsar επιτρέπονται?

    Το θέμα των reviews είναι manageable, with a lot of help from my friends.

  5. #50
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    huawei 520c
    SNR / Attn
    8(dB) / 40(dB)
    Τι ακριβώς θέλεις να πεις; Σχεδόν όλα όσα αναφέρεις είναι απλές απατεωνιές. Θα κοροϊδέψεις κάποιους, θα σε δώσουν, θα πάρεις πόδι, θ' αλλάξεις βιτρίνα για να ξαναμπείς στην αγορά, και η ζωή συνεχίζεται.

    Το αρχικό ποστ μιλούσε για μια νέα μορφή λαμογιάς, που η Αμαζον αποφάσισε να την κυνηγήσει. Ίσως θέλει να δώσει ένα δείγμα της στάσης της, για να μειωθούν και οι άλλες λαμογιές, όπως η τελευταία που αναφέρεις, ίσως και να είναι απλά ένα πυροτέχνημα για εντυπωσιασμό του κόσμου. Θα δείξει.

  6. #51
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μην παιδεύεσαι. Δεν ξέρεις από τον πραγματικό κόσμο...

  7. #52
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τό'χουμε πιάσει το θέμα για τα καλά, ηθικά, νομικά, φιλοσοφικά, τεχνικά.

    Να και μερικές εύκολες περιπτώσεις:
    Αν εγώ πουλάω μέσω amazon (πχ) στικάκια με χαρακτηριστικά ταχύτητα 200Mb/s στο write και USB v4.0 υπάρχει περίπτωση να με πιάσουν?
    Αν εγώ πουλάω μέσω amazon (πχ) PSUs και ένα ή περισσότερα απο τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ ειναι όπως τα λέω τι γίνεται τότε?
    πχ αντί για 80 PLUS και GOLD δεν είναι ούτε 70 ούτε Bronze και το PFC άστα να πάνε.
    btw ονομασίες Coolermastoras, Sesonic, Corsar επιτρέπονται?

    Το θέμα των reviews είναι manageable, with a lot of help from my friends.
    Δεν είναι το ίδιο οι περιπτώσεις που λες όμως ( απατεωνιά και παραπληροφόρηση ) με αυτό που λέει το post. Καμία απολύτως σχέση.

  8. #53
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #54
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παιδεύεσαι. Δεν ξέρεις από τον πραγματικό κόσμο...
    Ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Περί πραγματικού κόσμου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389
    προτείνω σε όποιον έχει τόσο καλές προθέσεις και πιστεύει τόσο πολύ στο προϊόν του, να δημιουργήσει μία σελίδα και να την φτάσει στην πρώτη σελίδα της αναζήτησης της Google, στα αποτελέσματα της Amazon και του eBay χρησιμοποιώντας κατά γράμμα τα ρητά Guidelines που οι ίδιες οι εταιρείες θέτουν για τις πλατφόρμες τους.
    Εν ανάγκη, ρώτα στο "business school".

  10. #55
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Καλύτερα σβήστο το βιντεάκι, κάνει πλάκα σε άτομο που έχει άνοια.
    Οποιος και αν είναι, είναι μμaλάkκaς και μόνον για σφαλιάρες.
    Εδώ μπορεί να διαφωνούμε ή να ειρωνευόμαστε, βριζόμαστε, είναι ΟΚ, αλλά παρακαλώ ας μην κάνουμε πλάκα με τον πόνο του άλλου.


    @apd
    μου φαίνεται ότι το βρήκες:
    ...ίσως και να είναι απλά ένα πυροτέχνημα για εντυπωσιασμό του κόσμου.
    .
    ...Το αρχικό ποστ μιλούσε για μια νέα μορφή λαμογιάς ...
    ε, όχι και νέα, εκτός και αν έχεις αποδείξεις ότι πριν 5 χρόνια οι έμποροι δεν ανέβαζαν ευνοϊκά review. Απλώς αυτούς τους 3 τους έπιασαν οι αμαζόνες διότι (υποθέτω) ότι το παράχεσαν.
    Είμαι περίεργος να δω τα review τους και ποιοί ήταν, πωλήσεις-τζίρος.
    Πριν απο καμιά 15αριά μέρες την amazon την είχαμε πάλι στην αρχική για παραπλήσιο λόγο. Θέλει δουλειά για να βάλεις τάξη σε μαγαζί όπως το amazon.
    Μακάρι να πετύχουν.

    Μόνον το πρώτο είναι απατεωνιά. Η ερώτηση είναι η αμαζον θα το καταλάβει ότι τέτοια στικάκια ΔΕΝ υπάρχουν ακόμα? Εγώ λέω ότι δεν.
    Σχετικά με το δεύτερο έχω να πώ ότι κλέβεις μόνον όταν σε πιάνουν, else είσαι καλός και με φωτοστέφανο.
    Με τα PSU είναι ζήτημα αν το 10% των αγοραστών θα το καταλάβουν. Απο αυτούς όσοι αποφασίσουν να τα επιστρέψουν ας τους δώσεις ένα λίγο καλύτερο, δικαιολογίες πολλές, πχ η μαζική παραγωγή στην Κίνα, ποιοτικός έλεγχος, χαρά μας να σας εξυπηρετήσουμε κλπ κλπ. ότι λέει ό μέσος πωλητής είτε σε κατάστημα bricks and mortar είτε seller στο amazon.
    Τα PSU είναι παράδειγμα, το ίδιο μπορεί να συμβεί και με (πχ) RAM ή οτιδήποτε άλλο.

    Αμφιβάλλω αν στο τρίτο (Coolermastoras) η amazon θα κάνει κάτι ή θα τους πάρει μήνες. Δεν το έχω δοκιμάσει, υποθέτω απο feedback που είχα παλιά.

    389
    ... Δεν είναι το ίδιο οι περιπτώσεις ...
    Εγώ λέω ότι είναι διότι αν ήθελαν τέτοια φαινομενα πχ review ή μαιμού specs ή substandard προϊόντα δεν θα υπήρχαν, αλλά ο σκοπός (κέρδος + τιμή μετοχής στο NYSE) αγιάζει τα μέσα.
    edit: italics
    Παραδέχομαι ότι δεν είναι δυνατόν να ελεγθούν όλα τα reviews. Στα top-100 όμως προϊόντα ας έχουν το νού τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 09-06-16 στις 02:22. Αιτία: +1 παράγραφος

  11. #56
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Περί πραγματικού κόσμου.



    Εν ανάγκη, ρώτα στο "business school".
    Κάνεις quote τον εαυτό σου; Σοβαρά τώρα;

    Αν δεν είχες την ηλικία σου εκεί, θα νόμιζα πως μιλάω με παιδάκι. Άσχετα από αυτό το λέω μια τελευταία φορά, μήπως και καταλάβεις.

    Αυτά που λες δεν έχουν καμία σχέση με το νήμα. Σταμάτα να είσαι εριστικός και να επιμένεις για κάτι που ουδεμία σχέση έχει με το θέμα.

    Ο κόσμος δε γυρίζει γύρω από τις απόψεις σου. Σταμάτα να προσβάλεις ή να πετάς ειρωνίες με τρόπο που δε θα το έκανες τόσο εύκολα εκτός φόρουμ-διαδικτύου κτλ. Αυτά περί πραγματικού κόσμου και "business school". Δεν έχω ανάγκη να σου αποδείξω κάτι. Το τι σου λέω είναι take it or leave it όπως κάνει και ο καθένας μας εδώ μέσα. Αν κάνεις επίθεση έχεις άλλου τύπου θέματα.

    Και επ ουδενί μη βάλεις στο κεφάλι σου πως τα (εκτός φόρουμ κτλ) είναι απειλή ή κάτι τέτοιο. Απλά κανόνες καλής συμπεριφοράς, μιας που ξέρεις από πραγματικό κόσμο.

  12. #57
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    389

    Εγώ λέω ότι είναι διότι αν ήθελαν τέτοια φαινομενα πχ review ή μαιμού specs ή substandard προϊόντα δεν θα υπήρχαν, αλλά ο σκοπός (κέρδος + τιμή μετοχής στο NYSE) αγιάζει τα μέσα.
    edit: italics
    Παραδέχομαι ότι δεν είναι δυνατόν να ελεγθούν όλα τα reviews. Στα top-100 όμως προϊόντα ας έχουν το νού τους.
    Εν μέρη συμφωνώ, αλλά μιλάμε για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με περίπου 2 δισεκατομμύρια επισκέπτες το μήνα. ( https://www.similarweb.com/website/amazon.com )

    Το νούμερο είναι αστρονομικό, και ο τρόπος για να ελέγξεις για την αυθεντικότητα ενός/πολλών review είναι εξαιρετικά δύσκολος, εάν δεν θέλεις να κάνεις την ζωή του κανονικού πελάτη εξίσου δύσκολη ώσπου στο τέλος να πει "δεν γράφω τίποτα".

    Λογικά αυτοί που πιάστηκαν θα είχαν private proxies αλλά και διάφορα άλλα "συστήματα" με τα οποία θα έβαζαν αβέρτα τα reviews.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι σου λέω είναι take it or leave it όπως κάνει και ο καθένας μας εδώ μέσα.
    Γιατί δεν το εφαρμόζεις λοιπόν στον εαυτό σου, για τα δικά μου λεγόμενα; Τι σε εμποδίζει;

  13. #58
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το πως μπαίνω να διαβάσω ένα νήμα που έχω προσωπικό ενδιαφέρον, και βλέπω έναν τύπο να έχει κάνει hijack, να λέει άσχετα, να ειρωνεύεται και να επιτίθεται σε όποιον δεν του κάνει το κέφι. Βούτα τη γλώσσα στο μυαλό σου, διάβασε πως απαντάς και ξαναπροσπάθησε.

    Τότε θα καταλάβεις καλύτερα τι με εμποδίζει.

    Όμως ξεκίνα πρώτα από τα βασικά για να το κατανοήσεις. Ως τότε κάνε μου τη χάρη.

  14. #59
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πως μπαίνω να διαβάσω ένα νήμα που έχω προσωπικό ενδιαφέρον, και βλέπω έναν τύπο να έχει κάνει hijack, να λέει άσχετα, να ειρωνεύεται και να επιτίθεται σε όποιον δεν του κάνει το κέφι. Βούτα τη γλώσσα στο μυαλό σου, διάβασε πως απαντάς και ξαναπροσπάθησε.

    Τότε θα καταλάβεις καλύτερα τι με εμποδίζει.

    Όμως ξεκίνα πρώτα από τα βασικά για να το κατανοήσεις. Ως τότε κάνε μου τη χάρη.
    Μεγάλο παιδί είσαι, cut through the crap and deal with it.

  15. #60
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι έχει κάποιο δίκιο ο brainstorm , έτσι όπως το θέτει και το καταλαβαίνω εγώ είναι "πως να παραμείνει κάποιος 100% νόμιμος και ηθικός όταν κανείς τριγύρω σου δεν είναι".

    Είναι αυτό μια από τις δύσκολες προκλήσεις της ζωής φίλε brainstorm, να τα καταφέρουμε παραμένοντας όσο το δυνατόν γίνεται νόμιμοι και ηθικοί παρόλο που βλέπουμε τριγύρω μας τι ζούγκλα συμβαίνει.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-18, 19:54
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:50
  3. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:33
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-16, 20:55
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-15, 13:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας