Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σε ολους.Εχω συνδεση του ΟΤΕ με 24αρα υποτιθεται συνδεση αν και πανω απο 12 στο speedtest δεν πιανει και ο τεχνικος που ειχε ερθει ειχε μετρησει στα 16.Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα.Χρησιμοποιω το ιντερνετ κυριως για 1 παιχνιδι (League of legends) το οποιο τον τελευταιο τουλαχιστον χρονο ειναι με τις μερες του ιντερνετ αν θα μπορω να παιξω η οχι.Το ρουτερ μου ειναι το ZXHN H108NS και σκευτομαι το αν ευθυνεται αυτο.Εχω αντιμετωπισει και πολλα προβληματα με διακοπες και 2 φορες ειχαν ερθει τεχνικοι.Την μια φορα βρηκε προβλημα στο φιλτρο του σταθερου μιας που καθε φορα που καποιος επαιρνε τηλεφωνο επεφτε αμεσως και την αλλη στην γραμμη που εμπαινε στο σπιτι.Το θεμα ειναι οτι και τις 2 φορες εφτιαξε περιπου για καμια βδομαδα και μετα αρχιζε παλια τα ιδια.Προχθες πιο συγκεκριμενα το ιντερνετ ειχε κοπει εντελως απο τισ 1.30 το βραδυ μεχρι τισ 8.30 το πρωι.Η συνδεση ειναι fastpath.Επισης να σημειωσω οτι το ρουτερ συνδεεται με μια 2η γραμμη με τον υπολογιστη του αδερφου μου στον κατω οροφο του σπιτιου με ενα καλωδιο αποστασης 20 μετρων περιπου.Καθε φορα λοιπον που αποφασιζω να μπω για ενα παιχνιδι ειτε αν ανοιξω κατι αλλο εκτος του παιχνιδιου το Ping αρχιζει και ανεβοκατεβαινει απο το 85 μεχρι το 400 και καμια φορα μπορει να φτασει και το 1000 χωρις να μενει δευτερολεπτο σταθερο.Αυτο συμβαινει σε ακομα μεγαλυτερο βαθμο αν ο αδερφος μου εχει απλα ανοιχτο τον υπολογιστη και χωρις να εχει κατι συγκεκριμενο ανοιχτο το ping μπορει να μην φτασει καν κατω απο το 300.Επισης τον 1ο μηνα που ειχα κανει την συνδεση το Ping μου ηταν 55 σταθερο χωρις διακοπες και τωρα ειναι 85 στην καλυτερη(ισως μου κατεβασαν την ταχυτητα μετα απο τις τοσες διακοπες δεν ειμαι σιγουρος).Ειμαι κυριολεκτικα καθε 2 μερες στο τηλεφωνο με την εξυπηρετηση πελατων και καθε φορα οι ιδιες ερωτησεις με τις ιδιες απαντησεις χωρις αποτελεσμα (δεν λεω οτι κανουν κατι λαθος οι ανθρωποι καθε αλλο την δουλεια τους κανουν και να βοηθησουν προσπαθουν,αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα απολυτως....καθε αλλο χειροτερευει μερα με την μερα).Για να ελεγξω το ping και το packet loss μετα απο καθε παιχνιδι χρησιμοποιω ενα site το logs of lag στο οποιο ανεβαζω το network logs του παιχνιδιου και μου δειχνει την κατασταση του καθε φορα(οσο μπορει να ειναι ακριβες σαν αποτελεσμα αλλα απο αυτα που βιωνω και δειχνει δεν εχει μεγαλες διαφορες καθε αλλο στην πραγματικοτητα ειναι χειροτερο και απο οτι δειχνει).Μερικα παραδειγματα ειναι τα εξης

    http://logsoflag.com/#7FK35kwHuIz

    http://logsoflag.com/#HwT2PYVwmAP Αυτο μετα τα 9 λεπτα ηταν αφου δοκιμασαμε να βγαλουμε το καλωδιο που συνδεεται με τον υπολογιστη του αδερφου μου και ειναι εμφανες ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει.

    http://logsoflag.com/#-9zc9uLE0st

    και πολλα ακομη παραδειγματα.Ειλικρινα δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι μπορει να ευθυνεται και γιαυτο ρωταω εσας.Πειτε μου τι αλλο μπορω να σας στειλω απο στοιχεια που χρειαζεστε για να με βοηθησετε (αλλα πειτε μου και πως να το κανω γτ ισως να μην κατεχω την γνωση για να το κανω).

    Σας ευχαριστω εκ τον προτερων για την βοηθεια σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το πρόβλημα με το ping εμφανίζεται έντονα όταν έχει ανοικτό τον υπολογιστή ο αδελφός σου, θα κοίταζα εκεί πρώτα.

    Κατεβάζει torrents ? έχει ιούς και "τρώνε" bandwidth κλπ.

    Για το θέμα της γραμμής, καλό είναι να αλάξεις την καλωδίωση από την είσοδο στο modem, δείχνει να είναι προβληματική.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν εχεις πολλες πριζες μπορει να υπαρχει βραχυκυκλωμα αν πεφτει η γραμμη οταν χτυπαει το τηλεφωνο, ξεσυνδεσε τες και κρατα τη μια κεντρικη για δοκιμη (αυτη που το καλωδιο οτε εχεται απο εξω), τα παιδια εχουν οδηγο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BC%CE%B7%CF%82
    Υπαρχει και μια περιπτωση (εκτος οτι φαινεται εχει και προβλημα η εσωτερικη εγκατασταση σου) επειδη το ΖΤΕ ειναι φτηνο να μην μοιραζει καλα το internet στα pc, αλλα θελεις ελενχο στην εγκατασταση σου

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με VDSL 50Mbps και Streaming
    Από k4ileb στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-16, 21:47
  2. Προβλημα με το download και ταχυτητα wifi
    Από Tomass23 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 01:46
  3. Πρόβλημα με το Repeater-SOS
    Από stella_chr στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-15, 21:39
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ
    Από kikimourt στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 17:46
  5. Πρόβλημα με το μικροφωνο τηλεφωνου
    Από yiannis010 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-15, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας