Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σύντομα, σε 1-2 μήνες το πολύ, ανοίγω μαγαζί. Απόσταση, 3' από το σπίτι.
    Έχω λοιπόν δύο λύσεις :
    1. Μεταφορά γραμμής και να μην έχω τηλέφωνο στο σπίτι
    2. Νέα σύνδεση

    Αν ακολουθήσω την 1η λύση, τα πράγματα είναι απλά. Πληρώνω το τέλος μεταφοράς σε ανενεργη γραμμή και τέλος. Θυμάται κανείς πόσο είναι αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, είναι μεταξύ 50-80€.

    Αν κάνω νέα σύνδεση, θα μπαίνουν και οι δύο γραμμές στον ίδιο λογαριασμό, δεδομένου ότι το ΑΦΜ παραμένει το ίδιο; Μήπως μπαίνουν και οι δύο λογαριασμοί (και ίσως βάλω και της μητέρας μου στο όνομά μου) στα έξοδα της επιχείρησης.

    Θα μου κάνουν την ίδια τιμή με την προνομιακή που έχω τώρα, η θα με πάνε βάση τιμοκαταλογου; Η λογική λέει το δεύτερο, και μόλις σκάσει αλλαγή τιμοκαταλογου, σκάω φορητοτητα και παιρνω καλύτερη τιμή. Το ρισκάρω να ξεκινήσω με Wind για να πάρω και τα 25€ από το φέρε το φίλο σου.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύντομα, σε 1-2 μήνες το πολύ, ανοίγω μαγαζί. Απόσταση, 3' από το σπίτι.
    Έχω λοιπόν δύο λύσεις :
    1. Μεταφορά γραμμής και να μην έχω τηλέφωνο στο σπίτι
    2. Νέα σύνδεση

    Αν ακολουθήσω την 1η λύση, τα πράγματα είναι απλά. Πληρώνω το τέλος μεταφοράς σε ανενεργη γραμμή και τέλος. Θυμάται κανείς πόσο είναι αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, είναι μεταξύ 50-80€.

    Αν κάνω νέα σύνδεση, θα μπαίνουν και οι δύο γραμμές στον ίδιο λογαριασμό, δεδομένου ότι το ΑΦΜ παραμένει το ίδιο; Μήπως μπαίνουν και οι δύο λογαριασμοί (και ίσως βάλω και της μητέρας μου στο όνομά μου) στα έξοδα της επιχείρησης.

    Θα μου κάνουν την ίδια τιμή με την προνομιακή που έχω τώρα, η θα με πάνε βάση τιμοκαταλογου; Η λογική λέει το δεύτερο, και μόλις σκάσει αλλαγή τιμοκαταλογου, σκάω φορητοτητα και παιρνω καλύτερη τιμή. Το ρισκάρω να ξεκινήσω με Wind για να πάρω και τα 25€ από το φέρε το φίλο σου.
    το μαγαζί το ανοίγεις στο δικό σου ΑΦΜ ή είναι εταιρεία με διαφορετικό ΑΦΜ; αν είναι το πρώτο είσαι οκ ( το γράφεις οτι είναι το ίδιο ΑΦΜ απλά επιβεβαιώνω)
    μεταφορά γραμμής, κόστος δες εδώ
    αν το ΑΦΜ παραμένει ίδιο τότε μπορείς να ζητήσεις να βγαίνουν σε ένα λογαριασμό, απο μόνοι τους νομίζω δεν το κάνουν.
    Βάσει τιμοκαταλόγου.

    Ολα οτι σου έγραψα με ΟΤΕ, για εναλλακτικούς δεν ξέρω.

  3. #3
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Καλή αρχή και καλά κέρδη!!Λοιπόν,αν βάλεις νέα γραμμή μπορείς να έχεις ξεχωριστό λογαριασμό από αυτή του σπιτιού.Τα τέλη μεταφοράς στη vodafome είναι 50 ευρώ.Τα τέλη για ενεγοποίηση νέας γραμμής είναι 85 ευρώ.Στον ΟΤΕ η ενεργοποίηση νέας γραμμής κοστίζει 35 ευρώ.Μπορείς να ζητήσεις από αυτόν νέα γραμμή.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σορρυ παιδιά τώρα είδα οτι ήταν στη Vodafone το θέμα και εγώ έγραφα για τον ΟΤΕ

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή αρχή και καλά κέρδη!!Λοιπόν,αν βάλεις νέα γραμμή μπορείς να έχεις ξεχωριστό λογαριασμό από αυτή του σπιτιού.Τα τέλη μεταφοράς στη vodafome είναι 50 ευρώ.Τα τέλη για ενεγοποίηση νέας γραμμής είναι 85 ευρώ.Στον ΟΤΕ η ενεργοποίηση νέας γραμμής κοστίζει 35 ευρώ.Μπορείς να ζητήσεις από αυτόν νέα γραμμή.
    Αν βάλω στον ΟΤΕ, δεν θα μπορέσω να σπάσω το συμβόλαιο, μιας και οι τιμές παραμένουν σταθερές.
    Εσύ τι θα έκανες; Μεταφορά και να μην έχεις στο σπίτι (άλλωστε 3' είναι) ή δύο πάγια;

  6. #6
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλω στον ΟΤΕ, δεν θα μπορέσω να σπάσω το συμβόλαιο, μιας και οι τιμές παραμένουν σταθερές.
    Εσύ τι θα έκανες; Μεταφορά και να μην έχεις στο σπίτι (άλλωστε 3' είναι) ή δύο πάγια;
    Τι να σου πω.....εξαρτάται από την οικονομική σου δυνατότητα.Για πράδειγμα μπορείς να αφήσεις στο σπίτι τη γραμμή ως έχει να βάλεις στο μαγαζί αυτό που έχει μόνο ιντερνετ και κάνει 18 ευρώ:https://statheri.vodafone.gr/service...me-double-play
    Ααν όμως στο σπίτι δεν το έχεις ανάγκη δώσε 50 ευρώ(vodafone δεν έχεις??) να τελειώνεις

  7. #7
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Στο σπίτι αυτή τη στιγμή εχω:
    Απεριόριστα για Ελλάδα (50%)
    1600' εξωτερικό (δωρεάν)
    240' κινητά (δωρεάν)

    Με 17€

    Φυσικά και τα θέλω όλα αυτά.

    Αν κρατήσω στο σπίτι, θα έχω σκέτο Internet για να βλέπω καμία ταινία ή αγώνα. Ίδια τιμή δηλαδή αλλά μόνο Internet.

  8. #8
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπίτι αυτή τη στιγμή εχω:
    Απεριόριστα για Ελλάδα (50%)
    1600' εξωτερικό (δωρεάν)
    240' κινητά (δωρεάν)

    Με 17€

    Φυσικά και τα θέλω όλα αυτά.

    Αν κρατήσω στο σπίτι, θα έχω σκέτο Internet για να βλέπω καμία ταινία ή αγώνα. Ίδια τιμή δηλαδή αλλά μόνο Internet.
    Είναι πολύ καλό πακέτο!!Στο μαγαζί που λες ότι θα ανοίξεις είναι αναγκαίο το τηλέφωνο να έχει πρόγραμμα ομιλιας??Δηλαδή θα κάνεις πολλά τηέφωνα??Ααν ναι :https://www.cosmote.gr/fixed/sl/2013...astLayoutId=18
    με 35 ευρώ ενεργοποίηση
    ή
    άλλη εταιρεία.π.χ. cyta:19 ευρώ :περιόριστα σταθερα,300'κινητά με 65 ευρώ ενεργοποίηση.
    Ο ΟΤΕ και η cyta δίνουν δωρεάν ρουτερ στους άλλους το πληρώνεις 25 ευρώ.http://www.cyta.gr/el/forhome/2play

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις πολλές εξερχόμενες κλήσεις και το σπίτι σου με το μαγαζί έχουν οπτική επαφή, θα μπορούσες να συνδέσεις ασύρματα το σπίτι με το μαγαζί και να μεταφέρεις με αυτό τον τρόπο το internet. Μετά βάζεις και έναν VoIP πάροχο για να έχεις τηλέφωνο και καθάρισες.
    Αν θα κάνεις και αρκετές εξερχόμενες κλήσεις τότε νομίζω ότι η νέα γραμμή στο μαγαζί είναι μονόδρομος.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παιδια, έχω απεριοριστα για Ελλάδα, 1500' για εξωτερικο. Αυτα τα είχα βάλει γιατι πριν δούλευα απο το σπιτι και ήθελα να μιλησω με προμηθευτες. Η δουλεια ανεβηκε, δεν γιεται να δουλευω αλλο απο το σπιτι, και βρηκα χωρο κοντα σε πολυ καλη τιμη. Οποτε,αυτο το πακετο, το κραταω αδιαπραγματευτα.
    Το θεμα ειναι αν θα κανω μεταφορα (50€) και δεν θα έχω τηλ στο σπιτι, με οτι αυτο συνεπαγεται (να μην μπορω να δω μια ταινια ή ενα ματς) πράγμα το οποιο ειναι λιγο βλακεια απο τη μια, απο την αλλη, τα βλεπω και εξω (συνδεσμο, φιλους)
    Αν βαλω καποιο πακετο, θα ειναι απο 15-20€, σκετο internet ή λιγα λεπτα ομιλιας (300' πχ)

    Εστω ότι βάζω νεα γραμμή στο μαγαζί, να ξεκινησω με Wind και μολις κανει αλλαγη χρεώσεων να τη μεταφερω στη Hol για να παρω το 25άρι, ή ειναι βλακεία;
    Αλλιώς να διαπραγματευτώ τη Hol και να τους πω θα βάλω νεα γραμμη σε αλλο χωρό, δωστε μου την ίδια τιμη.
    Τι λετε;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, έχω απεριοριστα για Ελλάδα, 1500' για εξωτερικο. Αυτα τα είχα βάλει γιατι πριν δούλευα απο το σπιτι και ήθελα να μιλησω με προμηθευτες. Η δουλεια ανεβηκε, δεν γιεται να δουλευω αλλο απο το σπιτι, και βρηκα χωρο κοντα σε πολυ καλη τιμη. Οποτε,αυτο το πακετο, το κραταω αδιαπραγματευτα.
    Το θεμα ειναι αν θα κανω μεταφορα (50€) και δεν θα έχω τηλ στο σπιτι, με οτι αυτο συνεπαγεται (να μην μπορω να δω μια ταινια ή ενα ματς) πράγμα το οποιο ειναι λιγο βλακεια απο τη μια, απο την αλλη, τα βλεπω και εξω (συνδεσμο, φιλους)
    Αν βαλω καποιο πακετο, θα ειναι απο 15-20€, σκετο internet ή λιγα λεπτα ομιλιας (300' πχ)

    Εστω ότι βάζω νεα γραμμή στο μαγαζί, να ξεκινησω με Wind και μολις κανει αλλαγη χρεώσεων να τη μεταφερω στη Hol για να παρω το 25άρι, ή ειναι βλακεία;
    Αλλιώς να διαπραγματευτώ τη Hol και να τους πω θα βάλω νεα γραμμη σε αλλο χωρό, δωστε μου την ίδια τιμη.
    Τι λετε;
    Με τόσες παροχές να στο δώσουν στην ίδια τιμή δεν ξέρω κατά πόσο θα το κάνουν. Θα μπορούσες να μεταφέρεις ασύρματα και την τηλεφωνική γραμμή, υπάρχουν λύσεις

  12. #12
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Θα τους κάνω ένα τηλέφωνο, θα τους πω ότι θα μεταφερθεί και η γραμμή της μητέρας μου. Η μου δίνουν και τις τρεις γραμμές ίδια τιμή - τη μια με εξωτερικό, η κρατάω μόνο τη μια.
    Πιστεύω θα δεχτούν

Παρόμοια Θέματα

  1. Την γνώμη σας για την wind
    Από valantis1985 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 21:12
  2. [Other] Την γνώμη σας παρακαλώ για modem-router
    Από geo1959 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-16, 19:35
  3. Ποιά είναι η γνώμη σας για την Alfa Romeo;
    Από hellenicsun στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 23:16
  4. Η γνώμη σας για τον ThinkPad E550
    Από Mark100 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-15, 10:53
  5. Portable προγράμματα. Ποιά είναι η γνώμη σας;
    Από Skakinen στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 08:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας